Autonomní solární osvětlení na ulici, ve dvoře, v zemi

V poslední době musí stále více přemýšlet o úsporách energie.Ceny světla a plynu neustále rostou, musíte přemýšlet o využití volných zdrojů energie.Majitelé soukromých domů a chalup vám pomohou ušetřit sluneční osvětlení.

Klady a zápory

Osvětlovací zařízení pro loděnice, zahrada, území domuKupuje spoustu peněz - musíte nejen instalovat příslušenství, ale také položit kabel.Podzemní kabelové pokládání je spolehlivější , a to je velké množství práce na zemi a značné náklady na kabel, protože by to mělo být v ochranném obalu a lépe - v brnění.Ale to není vše - v provozu musíte platit pevné účty za elektřinu - osvětlení funguje každý den po dobu 6-8 hodin.Částečně vyřešit problém může solární pouliční osvětlení.

Takové osvětlení lze provést pomocí běžných lamp a kabelů mezi nimi natažených nebo instalací lamp na solárníbaterie

Výhody

Proč částečně?Protože nejvíce „odpovědné“ zóny (brány, parkoviště, vstupní dveře) budou muset svítit trvale - je spolehlivější.Ale ve zbytku oblasti můžete umístit lampy na solární panely.Mají řadu výhod.

 • Solární svítidla jsou obvykle samostatná a nemusí být nikde připojena.Jsou nainstalovány /zavěšeny na správných místech, instalace je dokončena, jsou připraveny k práci.
 • Zapínají se a vypínají ze zabudovaných senzorů.

  Snadná instalace a bezpečnost jsou dvě velké výhody

 • Vyžadují minimální údržbu - pravidelně utírejte fotobuňky a kryt lampy od prachu a nečistot.
 • Mají dlouhou životnost 10 let nebo více (se správnou kvalitou).
 • Neškodí životnímu prostředí a jsou absolutně bezpečné, protože pracují z nízkého napětí, které není pro člověka nebezpečné.
 • Pokud se v venkovském domě provádí pouliční osvětlení solárními panely, jeho zachování na zimu a instalace trvá velmi málo času.Musíte jen sbírat světla před odjezdem a domluvit se na příjezdu.

Nevýhody

Jak vidíte, existuje mnoho kladů, z nichž hlavní je úspora energie a velmi jednoduchá instalace /demontáž.Nevýhody jsou však také:

 • Zahradní a pouliční lampy se solárními bateriemi obvykle neposkytují příliš jasné světlo.Používejte je jako bezpečnostní osvětlení.Spíše existují silné modely, které se používají i proosvětlení dálnic, ale jejich náklady jsou zcela nelidské, a proto je jejich použití v soukromých nádvořích velmi omezené.

  Pouliční osvětlení se solárními panely obvykle není příliš jasné

 • Počet hodin noční práce závisí na počasí: za oblačného deštivého počasí lampy „ukládají“ příliš máloenergie.Někdy to trvá jen několik hodin, a ne celou noc.
 • Spolehlivá solární svítidla jsou drahá, ale pracují spolehlivěji a déle.
 • Solární panely mají omezený rozsah provozních teplot.Netolerují silné mrazy a intenzivní teplo.Proto je lze optimálně použít v oblastech s mírným podnebím.

Jak vidíte, tato možnost není ideální, ale skutečně pomáhá šetřit elektřinu, protože pravidelné osvětlení kritických oblastí je zdaleka poloviční než náklady na všeobecné osvětlení dvora a zahrady.

Solární svítidlo

Solární svítidla mohou mít různé tvary, vzhled, způsoby instalace, ale všechny sestávají z určité sady prvků:

]
 • Solární panel nebo baterie.Zařízení, které přeměňuje sluneční energii na elektrickou energii.Může být umístěna v různých částech lampy, ale je otočena nahoru - aby lépe zachytila ​​sluneční paprsky.
 • Baterie.Ve dne se v ní hromadí elektrická energie.

  Návrh solárního svítidla

 • Osvětlovací jednotka.Obvykle se jedná o tělo, LED lampu a strop.
 • Řadič, který zapíná /vypíná napájení osvětlovací jednotky.
 • Držák pro montáž /zavěšení.

Jak víte, princip fungování je následující: za denního světla jsou sluneční paprsky zachyceny solárním panelem, kde jsou přeměněny na elektrickou energii a přeneseny na baterii.Za soumraku (osvětlení 20 Lux) zapne ovladač napájení, kontrolka LED se rozsvítí.Ráno za svítání (s osvětlením 10 luxů) se osvětlení vypne.

Výběr lamp pro pouliční osvětlení solárních panelů

V distribuční síti jsou pouliční lampy LED s velmi širokou škálou cen - od sto rublů do desítek tisíc.Někdy existují modely, které vypadají téměř stejně, ale velmi se liší cenou.Jak tomu rozumět a jak zvolit osvětlovací zařízení pro solární pouliční osvětlení?Je to jednoduché - musíte se podívat na technické specifikace.Právě v nich je rozdíl.

Výkon

Při osvětlení zvažte, kolik světla může lampa vydat.Počet zařízení a vzdálenost, ve které musí být instalovány od sebe, závisí na tom.Technické specifikace obvykle uvádějí příkon ve wattech a v případě LED žárovek to říká málo.

Příklad technických charakteristik solární pouliční lampy

K pochopení úrovněosvětlení, lze jej porovnat s analogem konvenční žárovky - jejich síla je nám víceméně jasná a tento indikátor můžete také převést na lumeny (Lm) - jednotky měření osvětlení.Můžete tedy opravdu vyhodnotit, jak efektivní bude tato lampa.

Tabulka korespondence mezi výkonem LED žárovek a osvětlením

Jak víte, modely s výkonem 1 W nedávají tolik světla - přibližně jako 20 W žárovka, protože je můžete použít pouze pro zvýraznění nebo označení webu - značení cest, zvýraznění trnů atd.

Třída ochrany a materiál pouzdra

Aby pouliční osvětlení na solární energii fungovalo dlouhou dobu a spolehlivě, je nutné, aby pouzdro a světelná jednotka (kryt) byly chráněny před prachem a vlhkostí.Je žádoucí, aby třída ochrany nebyla nižší než IP44 (více čísel je dobrých, méně je špatných).

Rozdělení čísel ve třídě ochrany

Je rovněž třeba věnovat pozornost materiálu, ze kterého jsou žárovky vyrobeny.Obvykle se jedná o speciální plast nebo kov odolný proti nárazům.Pokud se „kov“ ​​liší od nerezové oceli nebo hliníku, je lepší upřednostnit plasty.Rozhodně nekorodují a dlouhodobě si udržují dobrý vzhled.

Druh a způsob instalace

Podle způsobu instalace jsou pouliční svítilny LED rozděleny do několika skupin:

 • Instalace do země.Jedná se o skupinu lamp na nohách různých výšek - od 20 do 30 cm na metr a výše.Jejich instalace je velmi jednoduchá - jsou jednoduchéuvízl v zemi na správném místě.

  Nejrozsáhlejší skupinová svítidla jednoduše přilnou k zemi

 • sloupy.Zpravidla se jedná o vyšší modely s výškou nohy 1,5 metru a více.Mohou být také instalovány zeminy, ale vyžadují vážnější instalační opatření - mají velkou výšku a hmotnost.Musíte udělat díru, vložit do ní sloupek, naplnit ho zeminou a zhutnit.Existují modely pro instalaci na tvrdé povrchy - dlaždice, asfalt atd.

  Solární lampy na vysokých pólech

 • Solární nástěnné lampy.Existují v různých stylech - od klasického designu „lucerny“ po modely v moderním stylu.Lze namontovat na zeď, plot, sloupky plotů.

  Možnosti zdi vypadají ozdobně

 • Pozastaveno.Existuje také mnoho možností - existují modely, které lze připevnit ke stropu, trámu atd. A které lze zavěsit na větve.

  Pro různé účely a podmínky

 • Vestavěné do země, cesty, schody.Velmi praktické modely, které dokonce osvětlují schody a zvýrazňují ne nahoře, jako obvykle, ale na úrovni schodů.Zajímavé a praktické řešení - při této možnosti světlo nezaslepuje oči a osvětlení zůstává dobré.

  Osvětlení schodů - pohodlné, hospodárné a krásné

 • Dekorativní.Vyrobeno ve formě různých postav.Ve dne vypadají jako obyčejná výzdoba, v noci navíc vyzařují světlo.Instalace v tomto případě není- umístěte lampu na určené místo.

  Solární panely jsou také zabudovány do ozdobných figurek

Výběr slunečních pouličních lamp pro pouliční osvětlení je opravdu skvělý.Z hlediska stylu, velikosti, ceny je sortiment velký, takže si můžete vybrat.

Autonomní pouliční osvětlení se solárními panely

U mnoha výhod má pouliční osvětlení se samostatnými solárními lampami značnou nevýhodu: zdroj energie v bateriích je nízký.Po zamračeném dni to trvá jen několik hodin.Za jasného slunečného dne zmizí „přebytečná“ energie, protože kapacita baterie je omezená a není schopna zabrat více.Problém lze vyřešit, pokud do něj vložíte výkonnou solární baterii, připojíte baterii a žárovky.V tomto případě můžete použít libovolná LED světla, která mohou pracovat od 12 V.

Schéma autonomního pouličního osvětlení solárních panelů

Plus, existuje takové řešeníurčité množství energie (v závislosti na kapacitě baterie), což zaručuje provoz i po zamračeném dni.Nevýhody - vysoká cena a potřeba kabeláže, protože vše musí být spojeno do jednoho systému.

Pouliční osvětlení solárních panelů: fotografické nápady

Tato část obsahuje zajímavé nápady na osvětlení oblasti a žárovek napájených solárními panely.

Dráhové světlo

Existují žárovky s externími solárními panely.Samotný světelný modul může být umístěn ve stínu nebo v domě a baterie může být umístěna na slunném místě

Zajímavá výzdoba

Tvary a barvy se mohou lišit

Zajímavé závěsné lampy se solárními panely

Správně provedené dekorativní pouliční osvětlení vypadá dekorativně

Modely mohou být neobvyklé

Osvětlení potenciálně nebezpečných míst

Takovéto peníze jsou snadno odstranitelnél

Světelný tok je směrován podél koleje