Barevné kombinace v interiéru

Účinek květin na člověka je vědecky prokázanou skutečností.Chcete-li žít pohodlně, musíte si vybrat správnou kombinaci barev v interiéru.Není to tak jednoduché.Aby byly barvy kompatibilní, musí být dodržována zvláštní pravidla.Existují také připravené tabulky, které celý proces usnadňují.

Principy a typy formování kompatibilních barev

V přírodě existuje mnoho odstínů barev.Jak jste si však pravděpodobně všimli, ne všechny z nich vedle sebe vypadají stejně dobře.Zdá se, že některé nečekané kombinace jsou jednoduše fascinující, raději bych se od ostatních díval dál.Je to proto, že při výběru květin pro interiér, květinové záhony, kytice, oblečení je třeba se řídit určitými pravidly a zásadami.

Paleta kompatibilních barev může mít dvě až sedm barev a odstínů

Abychom si je lépe zapamatovali, vytvořili jsme speciální nástroje - barevné kolo a tabulky kompatibilníchbarvy.Hlavním nástrojem je v zásadě kruh a tabulky jsou výsledkem jeho výběru.Pokud se chcete naučit základy kombinování barev, použijte kruh.Jinak vyberte možnost z tabulek.

Barevný kotouč a pravidla pro jeho použití

Barevný kotouč se skládá ze tří úrovní.Uvnitř jsou obsaženy hlavní barvy - červená, modrá, žlutá.Říká se jim primární.Jejich párová kombinace dává tři další (sekundární) barvy - fialovou, oranžovou, zelenou.Terciární barvy jsou umístěny na třetí úrovni - je to výsledek kombinace sekundární a primární.Na základě těchto barev vybírají kombinaci barev v interiéru (nejen).

Kruh přizpůsobení barev - výběr základních barev pro interiér

Jak vidíte, černá, šedá a bílá nejsou v kruhu zastoupeny.Neexistují ve své čisté formě v přírodě, když lze dekoraci interiéru použít jako základní (bílou a šedou) nebo doplňkovou.

Počet barev

Před vysvětlením pravidel pro používání barevného kola musíme vypořádat s počtem barev pro jejich harmonickou kombinaci.Obecně můžete použít dva, tři nebo čtyři kombinované odstíny.Můžete také přidat univerzální - bílá, šedá, černá.To dělají dekorátoři a umělci.

Existuje mnoho barev, ale v jednom interiéru vypadají harmonicky.Je to proto, že jsou vybrány správně - kombinují se navzájem

Ale pro interiér jsou dva odstíny příliš monotónní a nudné.Místnosti zdobené kombinací tří, čtyř nebo více barev jsou mnohem zajímavější.Současně je nesprávné používat barvy ve stejných proporcích.Jedna nebo dvě z nich jsou vybrány jako hlavní, je jich spousta.Stěny, podlahy jsou natřeny v těchto barvách, jsou přítomny v čalouněném nábytku a textilu.Jeden nebo dva se používají jako volitelné.Není jich mnoho, ale jsou znatelné.Zbytek - bez ohledu na to, kolik jich je - slouží k zavedení rozmanitosti a důrazu.Jsou přítomny v malém množství - jedná se o detaily výzdoby, polštáře atd.Podíváte-li se na interiéry, které se vám líbí, pravděpodobně najdete takový vzorec rozložení barev.

Kombinace barev v interiéru na základě barevného kolečka

Pomocí barevného kolečka z něj můžete vybrat kompatibilní barvy.Udělejte to podle určitých pravidel.Existuje několik principů pro vytváření kombinací:

  • Analogová triáda je několik odstínů umístěných jeden k druhému.Můžete si tedy vybrat dva nebo čtyři odstíny.
  • Kontrastní barvy jsou dvě barvy umístěné proti sobě.Vypadají spolu dobře.

    Zásada vytváření harmonických barevných kombinací

  • Doplňková trojice.Místo jedné z kontrastních barev vezměte dvě sousední barvy na obou stranách.
  • Schéma dvojitého rozdělení kontrastu barev.Je tvořen dvěma způsoby: podle popsaného čtverce - je odebrána každá třetí barva v kruhu nebo podle popsaného obdélníku - spodní dvě barvy podle doplňkového principu (prostřednictvímjeden) a kontrastní s nimi.
  • Tříbarevný (trojitý) vzor.Vyberte základní barvu, dvě další barvy - po třech odstínech od základny.

Pouze na základě těchto zásad lze vytvořit několik desítek kombinací.Existují však také extrémně vzdálené páry a čtyři odpovídající barvy.Tím se přidá řada možností.

Další zásady pro vytváření skupin kompatibilních barev

To však není vše.Každá z barev v kruhu se liší v intenzitě - od světlejšího uprostřed až po tmavší venku.To znamená, že ve vybraném sektoru si můžete vybrat několik odstínů podle tónu.Tato kombinace barev v interiéru se nazývá monochromatická.Používají se také v designu.

V rámci jedné barvy můžete pořídit několik odstínů, přidat tahy neutrálních barev - a monochromatický interiér je připraven

Někdy je zajímavé hrát si s barvami.A abyste nebyli příliš nudní, můžete použít akcenty „univerzální“ jako akcenty - černé, bílé, šedé nebo červené - podle chuti a účelu místnosti.

Tabulky barevných kombinací v interiéru

Může být zajímavé vybrat si barevné kombinace v interiéru sami, ale nevědomostí můžete dělat chyby.Pro jednoduchost byly vytvořeny tabulky, které zjednodušují vytváření interiéru.Obzvláště pokud víte, jak je používat.

Tabulka barevných kombinací v interiéru - několik možností

V barevných tabulkách je kombinace barev v interiéru uvedena v množstvípět až šest odstínů.Používejte je s ohledem na pravidlo.První odstín je primární barva, druhá a třetí jsou komplementární, ostatní jsou zvýrazněny.Takto distribuujete barvy.

V těchto tabulkách vyhledejte odstín, který chcete ovládat na prvním místě.Po vyzkoušení najdete tři nebo více možností.Koneckonců existují tabulky, které se skládají z kontrastních, doplňkových atd.principy.Existuje tedy mnoho možností.Například ve výše uvedené tabulce (ve skutečnosti existuje mnoho takových listů) existují dvě kombinace pro jasně modrou: 127 a 135. Na dalších listech jich bude ještě více.Z nalezených možností vyberte kombinaci barev v interiéru, která vás více osloví.

Tabulky harmonických barevných kombinací v interiéru lze znázornit takto

Existují tabulky, které mají odlišný vzhled: mají dominantní odstín umístěný kolmo k doplňkovému a akcentu..Pravidla pro použití tabulek odpovídajících barev se od tohoto nemění.Zvýrazněna je pouze hlavní barva, což usnadňuje navigaci.

Fotografie příkladů interiérů označujících použitou barevnou kombinaci

Skutečnost, že barvy ovlivňují náladu a pohodu, se uvádí již dlouhou dobu.Existuje dokonce takový směr alternativní medicíny, jako je barevná terapie, kde různé druhy poruch jsou léčeny tím, že jsou v interiéru s převahou určitého stínu.Při výběru palety je tedy třeba mít na paměti „náladu“ každé barvy.

Expozice člověka na základě barev

Červená: Kompatibilní barvy

Červená je velmi aktivní a agresivní barva.Obvykle se vyskytuje v interiérech jako akcenty - prolomit monotónnost designu v bílé, šedé nebo béžové barvě.V tomto případě je to téměř nepostradatelné - obraz velmi dobře oživuje.Můžete se přesvědčit sami - níže je několik fotografií.Červená v interiéru obývacího pokoje je pouze v této verzi a může být, jinak budou mít obyvatelé úzkost a zdravotní problémy se dokonce mohou začít.

Interiér červené ložnice může obsahovat některé textilie a několik ozdobných detailů
Hlavní v tomto interiéru je mléčně bílá, volitelně hnědá a béžová, akcenty zelené a červené
Zhruba stejný gamut, ale u obývacího pokoje v jiném stylu - místo zeleně jsou černé detaily, což dává nastavení více „chlad“

Místem, kde může být dominantní barva červená, je kuchyň.Zde potřebujete vysokou aktivitu a tato barva vám poskytne živost.A zároveň zvýší svou chuť k jídlu.

I v kuchyni je červená přítomna jako společník, nikoli však hlavní
V moderních kuchyňských sestavách mohou mít fasády různé barvy
Pokud přidáte béžovou barvu, ukáže se,měkčí interiér
U béžové červené barvy nevypadá tak vzdorovitě

Pokud potřebujete podobný efekt -jako hlavní zvolte kombinaci červené.Volitelně se dodává s šedými, mohou se vyskytovat odstíny bílé, béžové, černé detaily.Stále můžete najít trochu zelenou - ve formě rostlin nebo několika detailů.Ostatní barvy jsou zřídka tkané, jinak se ukáže příliš barevné i do kuchyně.

Kombinace s šedou

Šedá je matná, tzv. Základní barva, se kterou se mísí jakékoli jiné.Pro interiéry obývacích pokojů je to jedna z nejlepších možností.Existuje několik způsobů, jak vytvořit správnou kombinaci barev v interiéru s převládající šedou.Vezměte dva nebo tři odstíny šedé, přidejte jeden nebo dva odstíny jiné barvy a získejte velmi harmonický design.

Kombinace šedé barvy s jinými barvami vytváří harmonický interiér

Na výše uvedené fotografii je interiér ložnice vytvořen na tomto principu.Světle šedá v nich je hlavní, další dva nasycené odstíny jsou další.Jako akcenty se modrá používá v jednom případě (komplementární odstíny), ve druhém - pastelově růžová.

Mimochodem, hnědí také vypadají dobře s šedou, a pokud k nim přidáte malinovou, žlutou, oranžovou jako přízvuk - teplé odstíny - získáte velmi útulný a „teplý“ interiér, který vyhovuje ložnici, dívčímu pokoji, použitelnémua na design kuchyně.

Více možností pro sladění barev sšedá

Šedá v kuchyni také vypadá velmi dobře.Je vhodný pro vytváření interiérů ve stylu podkroví, high-tech, moderní.V této místnosti může být vše ještě jednodušší: přidejte jeden jasný do tří nebo čtyř odstínů šedé - žluté, červené, oranžové, modré, zelené.V jedné z jasných a teplých barev.Ukázalo se, že je to velmi neobvyklá a vůbec ne nudná kombinace.

Malina a žlutá jako akcenty vytvářejí náladu.

Obecně jsou interiéry v šedé barvě - s jakýmikoli akcenty - trochu chladné.To není špatné pro kuchyň, zejména pokud směřuje na jih.Takové kombinace jsou také dobré na chodbě /chodbě.V těch interiérech, kde jsou alespoň dva teplé odstíny šedé, a interiér je teplejší, je vhodný do ložnic, obývacích pokojů.

Béžová a její barvy

Béžová v interiéru je ještě univerzálnější barva.Jako každý má teplé a studené odstíny, ale v každém případě vytváří atmosféru pohodlí a spolehlivosti.Můžete vytvořit monochromatický interiér založený na béžových květech.Tato možnost je určena pro milovníky omezených interiérů.Tato kombinace barev v interiéru je typická pro klasiku.

Béžová s hnědým extra komfortem a klidem

Pokud potřebujete pevnost, přidejte hnědou barvu, pro větší snadnost jsou vhodné jakékoli barevné skvrny - jako je tomu u šedé.Přidejte studené odstíny barevných skvrn do studených odstínů béžové, teplé až teplé.

Ložnice je béžová shnědá vytváří pocit stability
Pro akcenty přidejte jednu nebo dvě světlé nebo pastelové barevné skvrny - v závislosti na účinkuchcete vytvořit
Několik barevných kombinací založených na béžových odstínech s přidáním barevných akcentů
Charakteristické stupnice pro klidné neutrální interiéry

Jako hlavní lze vybrat béžovou.Stěny a podlaha jsou pak do ní natřeny světlejšími odstíny.Nábytek je vybírán tmavší, ale také béžový nebo hnědý.Přidejte několik akcentů zářivých barev.To je vše, harmonický interiér je připraven.

Vyberte si barvy pro nábytek

Při výběru květin pro interiér jsou často vázány na stávající nábytek.V takových případech existuje také tabulka kompatibilních odstínů.Není těžké s ním pracovat: v pravém sloupci vyberte barvu nábytku, ve středním sloupci jsou zaregistrovány přátelské barvy, v krajním levém rohu ty, které jsou nekompatibilní.

Jak zvolit barvy pro stávající nábytek

Nepoužívejte však všechny možné barvy.Kromě barvy nábytku mohou existovat další tři až pět barev.V tomto případě se berou v úvahu také základní - bílá, šedá, černá.Nepřehánějte to.