Barva pro topná tělesa (baterie)

Během opravy je jedním z úkolů vybarvení baterií.Aby vás výsledek potěšil, musí být správně vybrána barva pro topná tělesa.Není to tak snadné, jak to zní - existuje několik úskalí, o kterých stojí za to vědět.

Hlavní věc je správná barva pro topná tělesa

Které barvy jsou vhodné pro topná tělesa

Naše topné systémy jsou nepředvídatelné - baterie může být studenáoh, a může být zahříván na vysoké teploty.A ačkoli většina systémů dnes pracuje při nízkých teplotách, je lepší být v bezpečí.Proto musí být barva pro topná tělesa tepelně odolná - musí vydržet teplo až do 90 ° C.Měl by být také určen pro lakování kovů.

Existují univerzální směsi, které splňují tyto požadavky, existují zvláštní požadavky, na nichž je napsáno: „Barva na potrubí a topná tělesa“.Pokud není velký nápis, vyhledejte podobnou linii na barvě, která se vám líbí v sekci, kde je popsán rozsah.Pokud nic takového neexistuje, raději vyhledejte jinou možnost.

Je třeba uvést, že barvavhodné pro lakování trubek a radiátorů

Co je třeba věnovat pozornost, je adresa výrobce a název společnosti.Dnes je na trhu mnoho padělků.Štítek je velmi podobný některé slavné značce, ale neexistují žádné informace o adrese.Pokud ano, je lepší riskovat - není známo, co je v této bance.

Druhy a rozdíly

Kromě výše uvedených požadavků je žádoucí, aby barva pro topná tělesa silně necítila, ale spíše aby byla zcela bez zápachu.Dalším přáním je trvanlivost povlaku.Normální vzhled povrchu by měl být zachován několik let.No, určitě - barva by se neměla časem měnit.Všechny tyto požadavky a přání splňuje mnoho kompozic.

Barvy pro radiátory se vyrábějí na jiném základě

Alkydový smalt

Alkydový smalt vytváří odolný povrch.lesklý film.Pokud byl povrch správně připraven (očištěn, odmaštěn a natřen), bude dvojitá vrstva alkydového emailu trvat nejméně 4 roky.Tyto barvy se vyrábějí na jiném základě, a proto mají různé vlastnosti:

  • Na základě organických rozpouštědel.Tato skupina má charakteristický zápach.Mají širokou škálu aplikací, ale musíte se dívat s teplotou použití nižší než + 70 ° C.Základní barva je bílá, přidává se zbarvující pigment, který dává barvy a odstíny.Známým zástupcem je PF-115.
  • Vodný akrylový alkydový email.Plus tento druh barvy -vůně téměř chybí.S výběrem v této skupině si musíte pozorně přečíst rozsah.Existují sloučeniny, které nejsou vhodné pro topná tělesa, proto by popis měl uvádět, co lze použít pro kov.Nezapomeňte na teplotní režim provozu.Pokud zvolíte bílou barvu, pečlivě si přečtěte složení - neměla by být křída.Jedná se o levný pigment, ale při zahřátí velmi rychle zžloutne.V barvách pro topné tělesa se přidává titanová bílá, která nemění barvu, ale tento pigment je drahý, a proto jsou hotové sloučeniny téměř dvakrát tak drahé.

    Alkydové smalty jsou dobrou volbou, ale mají perzistentní vůni

  • Silikonový organický základ se používá pro barvy odolné vůči teplu s rozsahem použití do + 600 ° C.Lze je použít nejen pro potrubí a radiátory, ale také pro lakovací pece.

Uvolňovací formou pro tento druh barvy jsou kbelíky nebo kovové plechovky různé kapacity.Balení je obvykle od 0,5 kg do 3 kg v plechovkách, v kbelících do 25 kg po zabalení do sudů.Tato barva se nanáší štětcem, válečkem, některé typy umožňují aplikaci štětcem.

Ve skupině alkydových emailů existuje velmi zajímavá možnost - kladivo.Obsahuje speciální barevné pigmenty, které vytvářejí různé vizuální efekty.Povrch, který namaloval, vypadá jako zbitý kladivem (odtud název).Tato textura dokonale skrývá nevýhody malovaného povrchu.Získá se velmi zajímavý objemový povlak.

Potažené kovemkladivo smalt

Pokud potřebujete malovat staré litinové baterie nebo potrubí nedokonalým povrchem, máte šanci to udělat bez tmelení a broušení.Čistě bílou barvu nelze v této skupině nalézt, ale existují světlé barvy, i když ne v takovém množství jako nasycené - povrch vypadá zajímavěji, pokud je barva jasná nebo hluboká.

Akrylový email

Jedná se o přípravky na bázi vody s polyakryláty jako složkou vytvářející film.Prakticky bez zápachu a dokonce i to zmizí za několik hodin.Obvykle se nazývají „radiátorové barvy bez zápachu“.Navzdory tomu musí být při práci v interiéru po práci větrané - to je konec konců chemie, takže jsou přítomny škodlivé výpary, i když ne ve stejném měřítku jako v emailech na bázi rozpouštědel.

Tyto barvy se používají pro malování fasád nebo vnitřních stěn, pro malování jsou také akrylové barvy.Samozřejmě nejsou vhodné pro malování radiátorů.Hledejte akrylovou barvu na kov as teplotním rozsahem nejméně + 70 ° C.

Co je činí pohodlným, je to, že jsou chováni jednoduše čistou vodou, ale po vysušení se nezmizí, nezmočí se.Vytvořený film je velmi podobný plastovému povrchu, zůstává pružný, nepraská a je dobře omytý.Obvykle je pololesklý nebo matný.

Akrylové barvy pro radiátory lze prodávat zabalené do kbelíků nebo barev, na autorizovaných prodejních místech si můžete z palety objednat jakoukoli barvu.RALJsou zabarveny pomocí speciálních pigmentů.

Jaký je nedostatek těchto barev?Stejně jako všechny přípravky na vodní bázi vyžaduje i pečlivou přípravu povrchu.Nejprve je třeba odstranit veškerou rzi, poté povrch ošetřit převodníkem rzi, v případě potřeby odmastit, opravit nárazy a poté - připravit.Teprve poté mohou být lakovány radiátory nebo topné trubky.Pokud tak neučiníte, velmi rychle projde vrstva nátěru.

Akrylové smalty se vyrábějí na vodní bázi a jsou téměř bez zápachu (jedná se o PROFI VD-AK-1179)

Existují akrylové smalty, které nejsou v základním nátěru.potřeby, ale veškerá další příprava by měla být provedena v plném rozsahu.Například Aquametallik, základní nátěr na bázi akrylové vody (cena za 1 kg - asi 250-350 rkb, v závislosti na balení).Je vhodný pro lakování litiny a železných kovů, nepoužívá se pro lakování neželezných kovů nebo galvanizovaných povrchů.

Dobrou volbou je akrylový smalt PROFI VD-AK-1179.Tato varianta je lesklá, má dobrou krycí sílu a přilnavost.Pod tímto povlakem je zapotřebí základní nátěr.Obecně je rozsah těchto barev široký, v obchodech je jich mnoho.

Práškové lakování

Tento druh je v současné době pravděpodobně nejodolnější a nejodolnější vůči poškození, ale jeho použití vyžaduje vytvoření určitých podmínek.Je zapotřebí speciální pistole pro stříkání prášku, zdroj proudu s nízkým napětím a schopnost zahřívat povrch na vysoké teploty.

Barvicí směs těchto inkoustů je prášek.Musí rovnoměrně pokrývat lakovaný povrch.Za tímto účelem je prášek kladen kladným nábojem, malovaný díl je záporný (to vyžaduje aktuální zdroj).Poté se barva zahřeje, čímž se prášek polymerizuje (slinuje) a vytvoří se silný film.

Proces nanášení práškové barvy na část a vypalování před polymerací

Existují práškové barvy s různými polymeračními teplotami - od + 200 ° C do +350° C.Jak víte, zahřívání litinové baterie na 200 stupňů není snadné.To vyžaduje kameru.Tento typ zbarvení doma se proto prakticky nenachází.Pokud opravdu chcete tuto barvu pro vaše topné radiátory, můžete kontaktovat servisní stanici, která se zabývá malbou aut.Dělají to přesně s touto technologií.Možná s nimi budete moci jednat.

Olejové barvy

Většina starých baterií je natřena olejovými barvami, ale dnes je již zcela nepopulární - existuje příliš mnoho nedostatků.Za prvé, vůně je velmi silná a nezmizí po dlouhou dobu, a za druhé, praskliny barvy a postupem času mění barvu.Pokud jsou speciální barvy pro topné tělesa v ceně stejné, stává se tato volba velmi vzácnou.Jediná věc, která představuje potíže, je čištění již natřených starých baterií, protože povrch je obvykle prasklý a nanášení dalšího povlaku na povrch, i když je kompatibilní, nedává smysl -stejně to bude ošklivé.

Po několika letech začne olejová barva praskat a odletět

Stříkací barva

V posledních letech se hodně objevilobarvy v aerosolových nádobách - spreje.K dispozici jsou také barvy pro radiátory.Princip výběru je zde podobný: musíte věnovat pozornost teplotnímu režimu.

Určitým problémem bez zkušeností je proces nanášení takové barvy.Ve skutečnosti je zde vše jednoduché: je třeba stříkat ze vzdálenosti nejméně 20 cm od povrchu, který má být natřen, aby se proud rychle a rovnoměrně vedl, aniž by se na jednom místě dlouhou dobu zastavovalo.

Je rovněž nutné vědět, jak natřít topná tělesa smaltem v plechovkách.

Barva se nanáší z plechovek v několika průchodech.Možná budete potřebovat dvě, tři nebo možná více vrstev - v závislosti na složitosti reliéfu.Chcete-li získat jednotnou barvu, mění se směr trysky.Pokud se v prvním průchodu pohybovali nahoru a dolů a zdola nahoru, pak ve druhém průchodu zprava doleva a zpět.

Další bod: uzavřete místo, kde budete pracovat s papírem nebo novinami, a poměrně velkou plochu.Zpočátku je těžké ovládat pohyby.

Lesklý nebo matný

Při výběru barvy pro topná tělesa musíte zvolit, jaký typ povrchu chcete získat - matný nebo lesklý.Je nutné zvolit s ohledem na typ povrchu.Lesklý nátěr zdůrazňuje nepravidelnosti povrchu.Nejčastěji jsou nabity surové železné baterie a jejichpovrch není ani zdaleka ideální.Zakrýváte jej lesklou kompozicí a zdůrazníte pouze jeho nedokonalost.

Matné kompozice jsou v tomto ohledu lepší - vizuálně skrývají mnoho nepravidelností.To je dobrá volba.Nevýhodou však je, že matná bílá barva rychle nabude šedivého nádechu.To se děje kvůli skutečnosti, že se prach a nečistoty ucpávají do pórů a jsou široké v matné barvě.Tato nečistota se odtud nevymyje.Cesta ven je čerstvý nátěr nebo zbarvení v jiné než bílé barvě.Rozumnou volbou je přizpůsobit barvu stěn.Z hlediska designu je to lepší řešení než bílé radiátory.

Pokud je na litinovém radiátoru vzor, ​​zvýrazní jej lesk a zvýrazní jej.

Existuje ještě jedna cesta ven - opravit nepravidelnosti radiátoru.Udělejte to s tmelem na kov, můžete použít automobilový průmysl.Nejprve se odstraní starý nátěr, rez a jiné nečistoty, poté se povrch odmastí a všechny nepravidelnosti se opraví tmelem.Poté, co zaschne smirkovým papírem se středním, poté jemným zrnem, povrch se rozemele do hladkého stavu.Poté se opráší, připraví a natře.Zde v tomto případě můžete bezpečně použít lesklé smalty pro topná tělesa.Pokud je povrch vyrovnaný opatrně, výsledek vás potěší.

Postup pro malování topných těles

Jen několik vět o pořadí, ve kterém je vhodnější malovat topné radiátory.Pro usnadnění práce nejprve natřete vnitřní povrch.Pokud máte pravou ruku, pohněte selepší zprava doleva, pokud je levák - obráceně.Takže méně pravděpodobné, že se zašpiní.Poté je vnější povrch natřen stejným směrem.

Nezapomeňte vše zakrýt novinami nebo papírem (a také na podlaze)

Složení se nanáší shora, třením pohybem nahoru a dolů.Barvu důkladně otřete, nesnažte se okamžitě dosáhnout dokonale natřeného povrchu.Po první vrstvě jsou přijatelné mírně méně barevné skvrny.To je mnohem lepší než kapání.Při nanášení druhé vrstvy se zavřou a odkapávání se musí po úplném zaschnutí očistit brusným papírem.