Beton značky M300 B22.5: vlastnosti, složení, příprava

Při nalévání základny soukromého domu téměř jakéhokoli typu se doporučuje použít beton M300 B22.5.Jeho vlastnosti jsou optimální pro podmínky naší země.

Vlastnosti betonu М300 В22,5

Podle standardní klasifikace je betonová malta M300 klasifikována jako těžký beton.Obecně je klasifikace pomocí třídy pevnosti (typ M300) zastaralá.Správnější je použití nových norem, podle nichž jsou vlastnosti betonu popsány pevností v tlaku.Tento parametr je zobrazen latinským písmenem B a čísly, které udávají mez zatížení, kterou tento typ betonu vydrží během komprese.Pro beton M300 je nejbližší shodou B22.5.Dokud si nezvyknou na novou terminologii, mnozí se snaží použít obě.Tak často říkají „konkrétní M300 B22.5“, vzhledem k oběma klasifikacím.

Štěrkový beton M300 se používá při lití základů soukromých domů a chalup

Beton M300 B22.5 může být na žulové a vápenné kamenivo.V závislosti na typu kameniva je hmotnost krychlového metru 1,83 - 2,5 t /m3.Tento parametrtaké nazýván měrná hmotnost nebo jednoduše hustota.Na drceném vápenci bude hmotnost jedné krychle roztoku činit 1850 kg /m3.Minimální přípustná hodnota je 1800 kg /m3.Nižší hmotnost může být způsobena pouze porušením technologie nebo používáním kameniva nízké kvality.Při použití žulového kameniva bude hmotnost kostky betonu M300 asi 2300-2500 kg /m3.Konkrétní hodnota závisí na mobilitě daného řešení.Čím vyšší je pohyblivost, tím nižší je hmotnost.Řešení s žulovým kamenivem se také nazývá žulový beton na vápence - vápno.

Vlastnosti a technické ukazatele

Beton M300 B22.5 má následující vlastnosti:

 • Odolnost proti mrazu - F150-F200.To znamená, že vydrží 150 až 200 cyklů odmrazování /zmrazení bez ztráty vlastností.
 • Voděodolný - W5 - W8.V případě potřeby lze parametr zvýšit pomocí speciálních aditiv.
 • Mobilita /snadnost instalace - od P1 po P5.Tato vlastnost se často nazývá tuhost nebo tekutost.Tvrdý beton je těžší pokládat, ale během smrštění dává méně trhlin.Tekutina se používá ve vyztužených prvcích, takže roztok může vyplnit všechny dutiny kolem výztuže.

  Rovnoměrně smíšené komponenty betonu M300 jsou hlavním znakem kvality malty

 • Spotřeba při tloušťce vrstvy 10 mm je 20–25 kg /m².To znamená nalítčtvereční metr plochy s vrstvou 1 cm silnou, je třeba 20-25 kg roztoku (v závislosti na plnivu a tuhosti roztoku).
 • Minimální tloušťka vrstvy je 16–18 mm.Konkrétní hodnota závisí na plynulosti kompozice.
 • Můžete chodit za 7-8 hodin za předpokladu, že práce byla prováděna při teplotě + 20 ° C.

Stejně jako při výrobě jakéhokoli betonu, aby malta získala normalizovanou pevnost, je důležité zvolit vysoce kvalitní komponenty.Pokud se chystáte vařit sami, dávejte pozor na čistotu složek, čerstvost cementu (ne starší než 3 měsíce od data výroby).Je také důležité přesně dodržovat proporce.Nelze zadat více cementu, vody a přísad.Ve většině případů to vede ke snížení síly.Takže udržujeme proporce co nejpřesněji.Pokud mluvíme o GOST, pak to umožňuje odchylky 3-5% hmotnostního zlomku.Ne víc než to.

Rozsah

Jak je vidět z technických charakteristik, beton M300 B22.5 má vysokou pevnost, odolnost vůči vodě a snáší mrazy.To vše určovalo rozsah jeho použití.Používá se:

 • Při nalévání základů soukromých domů a chat.
 • Pro , slepé oblasti kolem domu.
 • Pro zahradní cesty, výroba domácích desek pro cesty.

  Beton M300 B22.5 je široce používán v soukromých i výškových budovách

 • Při výrobě betonových schodů.
 • Pro betonáž místa pod autem.
 • Pro monolitické stěny a stropy ve výškových budovách.
 • Během výstavby bazénu.

Jak vidíte, beton M300 B22.5 se také používá v časté bytové výstavbě.Obzvláště populární je při nalévání základu, ale pro tento účel je lepší objednat hotové řešení.Zejména při nalití základové desky. Pak se určitě ukáže, že vyplní celou oblast bez studených švů.V ostatních případech nebudou objemy tak výrazné a M300 můžete betonovat vlastními rukama.

Poměry betonu třídy 300

Beton M300 B22,5 se skládá z drceného kamene, písku a vody.Pro zlepšení vlastností (mrazuvzdornost a odolnost proti vodě) a zvýšení tekutosti mohou být přidány přísady.Zbytek kompozice je stabilní.

Cementový stupeň PT 400 je vhodný pro hnětení - to je doporučená značka.Přípustné - HR 500. Doporučuje se koupit cement vyrobený nejpozději před dvěma měsíci.O tři měsíce později ztratí 20% sílu, pak ještě víc.Proto je čerstvost pojiva kritická.Voda se obvykle bere v poměru k podílu cementu a je 0,45-0,56 jeho množství.Přesný průtok lze zvolit pouze ve vztahu ke konkrétním materiálům a zejména vlhkosti písku.

Poměry pro beton М300 pro cement ПЦ 400 a ПЦ 500

Pro usnadnění navigace v tabulcepoměry jsou uvedeny v kilogramech a objemových frakcích.Při nákupu materiálu je často zapotřebí kilogramů, při míchání se obvykle používají objemové frakce - kbelíky nebo lopaty.Takové opatření samozřejmě neposkytuje přesnost.Pokud se chystáte připravit řešení pro založení domu, je lepší přesně změřit komponenty.Jinak, jakou sílu získáte - nikdo neví.

Součásti betonu M300

Už jsme hovořili o cementu.Aby měl beton DIY M300 B22.5 potřebnou pevnost, musí být čerstvý.Zastaralé množství by mělo být zvýšeno 2-4krát, ale výsledek může být zaručen až po testu.A to je dlouhá doba a sotva si s tím někdo pohrává.Hledáme cement dobrého výrobce zabaleného v továrně s uvedením data vydání.

doma můžete zkontrolovat pevnost betonového kamene

drcený kámen

Je povoleno používat vápno a žulový drcený kámen.Při použití vápenatých materiálů zjistěte, že jeho síla není nižší než M600.V žuly to bude stejně vyšší, takže není třeba se obávat.Drcený kámen by měl být alespoň dvě frakce, ale je lepší smíchat všechny tři: velké, střední a malé.Velká objednávka 30-35%, zbytek ve stejných podílech (střední a malý).To umožní rovnoměrnější distribuci agregátu.Dobře vybrané složení drceného kamene umožňuje zvýšit pevnost betonu na B25rozměry.

Změna v poměru v závislosti na druhu drceného kamene

Bez ohledu na druh drceného kamene by měl být čistý, bez prachu a nečistot.Přítomnost prachu a jílu snižuje pevnost betonu a vážně.Vykládáme tedy buď na čistou platformu, nebo na kus plachty, další čistý hadřík nebo film.Pokud je štěrk znečištěný, je lepší ho umýt a vysušit.Ale to vyžaduje čas a pokud tam není, hledejte čistou.

Písek

K přípravě betonu M300 B22.5 potřebujete promytý říční písek.Můžete použít lom, ale je jemně omytý, aby bylo zajištěno minimální množství nečistot.Shluky hlíny nejsou vůbec povoleny.Pokud se vyskytne takový problém, písek se proseje přes síto.Držte písek ve svých rukou a třete jej, pokud na dlani zůstává prach, je nejlepší ho opláchnout a osušit.

Nejlepší je smíchat tři frakce písku

Při výrobě betonu nemůže být písek nahrazen jemným granotsevoy.To nebude síla.Pro zaručený výsledek je lepší vzít několik frakcí písku: velké a střední.Prach (velmi mělký) není třeba.

Jak vyrobit beton třídy 300

Hnětení betonu - zdá se, že je to snadné.Ve skutečnosti záleží i na pořadí složek.Rovnoměrnost je stále důležitá.Proto musíte komponenty důkladně promíchat.Nejčastějipoužijte následující pořadí pokládacích materiálů:

 • Zahoďte polovinu normy drceného kamene.
 • Naplňte polovinu vody.
 • Míchejte až do rovnoměrného navlhčení.
 • K dosažení rovnoměrného rozdělení se přidá písek a cement.
 • Vyhoďte zbývající polovinu suti.Smíchejte znovu.
 • Přidá se voda.

Pokud hnětete v malém množství, není pořadí, ve kterém jsou komponenty kladeny, tak důležité

Tato možnost je dobrá, pokud je písek naočkován (bez hrudek), aleobvykle vyžaduje více času.Pokud písek nebyl proset, nejprve se do hrušky vrhne suchý štěrk a písek a dobře se promíchají.V tomto případě rozdrcený kámen rozbije všechny stávající pískové hrudky.Poté přidejte cement a míchejte, dokud nevznikne jednotná šedá barva.Poté, co již nalijte vodu.

Obecně je pro získání normální pevnosti důležité promíchat všechny složky velmi pečlivě.Pokud některou z nich vyprázdníte a zkontrolujete výplň, můžete zkontrolovat připravenost řešení.Každý oblázek by měl být zabalen do krémové směsi písku, cementu a vody.A tato směs by měla být homogenní, jedna konzistence a jedna barva.Několikrát změnou pořadí záložek můžete určit dobu míchání pro sebe pomocí nejlepšího algoritmu, protože jediný a správný prostě neexistuje.Složky všech jsou různé, s různou vlhkostí.Tak jakpřipravte řešení sami.