Bloky z pórobetonu: rozměry, výhody a nevýhody, vlastnosti

Minulé století nám přineslo mnoho nových stavebních materiálů.Jedním z nich je pórobeton.Jedná se o porézní typ betonu, který se také nazývá pórobeton.Přítomnost vzduchem naplněných pórů způsobila, že materiál byl lehký a teplý.Díky tomu se používá jak pro stavbu stěn a příček, tak i pro izolaci.Nízká hmotnost umožňuje měnit velikost pórobetonových bloků od malých na šířku, spíš jako desky - pro vnitřní příčky až po široké - pro vnější stěny.

Co jsou pórobetonové tvárnice

Pěnivý beton je materiál získaný ze směsi cementua písek, ke kterému jsou přidána činidla, která při interakcicement, vytvořte pěnu.Jako činidlo pro pórobeton se používá práškový hliník nebo jeho pasta.V důsledku reakce hliníkového prášku a cementu (nebo vápna) v betonu se vytvářejí póry - vzduchové bubliny rovnoměrně rozložené v celém objemu.Bublinyobalené pojivem - cementem nebo vápnem.Takový beton se nazývá celulární nebo lehký.

Bloky z pórobetonu - stavební materiál pro stavbu nosných a nezaťažených stěn a příček

Obecné zásady výroby

Prvkem pórobetonu - póry jsou uzavřené, což snižuje absorpci vody materiálem.Samozřejmě je to více než obyčejný beton, ale není to tak kritické.Norma definuje rozsah činnosti - vnější a vnitřní stěny a příčky v podmínkách normální vlhkosti nebo vlhkosti nejvýše 60% podle jednoho GOST a 70% odlišně.

Dům z plynových bloků má své klady a zápory

Během výroby se nejprve smísí suché složky, do kterých se poté přidá voda.V důsledku reakce složení „stoupá“.Reakce jde k primárnímu ztuhnutí pojiva.Poté je buněčný beton odstraněn z forem, nařezán na bloky nebo desky požadované velikosti.Hotové výrobky jsou zasílány dozrát - získat prodejní sílu.Existují dva typy dozrávání pórobetonu:

 • Autoklávované.Bloky jsou zasílány do zvláštních komor, ve kterých jsou ošetřeny párou.Komory vytvářejí zvýšený tlak.Toto ošetření urychluje proces vytvrzování.Bloky autoklávu mají lepší kvalitu: stejnoměrná vlhkost v celé hloubce dává materiálu větší pevnost.Ale autoklávprovzdušněný beton stojí více: další vybavení, další náklady na energii při zpracování.Ale pro stavbu domu je lepší koupit autokláv.
 • Neautokláv.Bloky jsou jednoduše položeny venku a čekají, až beton získá prodejní sílu.Toto je nejjednodušší volba, ale nikdo nezaručuje kvalitu.Technologicky se bloky suší v sušicích komorách.

V závislosti na množství činidla může mít pórobeton různé hustoty a síly.Ve více trvanlivějších méně pórů jsou stěny vezikul tlustší.Tyto značky se používají pro stavbu stěn.

Porézní struktura poskytuje dostatečnou pevnost s nízkou hmotností

Existují druhy pórobetonu, ve kterých je mnoho vzduchových bublin, jejich stěny jsou tenké.Tyto bloky a desky se používají k izolaci.Obecně má samotný materiál velmi dobré tepelné izolační vlastnosti a je také snadno zpracovatelný.Přítomnost velkého počtu bublin vede ke skutečnosti, že hmotnost porézního betonu je velmi malá.To vám umožní vytvářet velkoformátové bloky, což výrazně urychluje proces výstavby stěn.Navíc, iu velkých bloků, můžete pracovat samostatně.

Druhy a typy pórobetonu

Při výrobě pórobetonu lze použít různé typy pojiv.Do složení materiálu mohou být také zavedeny různé minerální složky.VNázev by se měl změnit v závislosti na pojivu a přísadách.To je vysvětleno ve státní standardní specifikaci.

 • Provzdušněný beton.Pojivem je cement, s portlandským cementem nejméně 50%.Tento materiál vytváří nejlepší plynové bloky.
 • ​​
 • Silikátový beton.Směs cementu a vápna.Vápno z vápna není menší než 50%, cement - 15% hmotnosti, zbytek mohou být přísady - struska nebo sádra.Silikátové provzdušněné bloky lze rozlišit bílou barvou.Na cementovém pojivu jsou šedé.

  Pokládání plynových bloků, a to i velkých, je snadné provést

 • Struska a plynový beton.Pokud obsahuje strusku v množství větším než 50% hmotnostních.Druhou složkou pojiva může být cement, vápno.
 • Zologazobeton.Pokud je vysoce bazický popel 50% hmotnostních pojiva nebo více.

Na označení a názvu materiálu musí být uvedena tato jména.Jako plnivo mohou používat nejen křemenný písek, ale také popel (odpad z TPP), odpady vznikající při výrobě feroslitin, rudné úpravy a další technologické procesy.

Výhody a nevýhody plynových bloků

Plynové bloky jsou vynikajícím stavebním materiálem.Snadno se zpracovávají.Můžete je vidět s běžnou ruční pilou na kov, lze je bez problémů vrtat.Při použití bloků dostatečné hustoty se spojovací prvky v nich normálně krouží.Materiál nehoří a nepodporuje hoření.Lehký, teplý, odolný, prodyšný.

Bloky z pórobetonu jsou stavebním materiálem s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi

Výhody plynových bloků:

 • Vysoká pevnost při nízké hmotnosti.Autoklávovaný pórobeton má dostatečnou pevnost, aby z něj bylo možné postavit dvoupatrový dům.Zároveň je hmotnost malá.A to znamená, že na základnu bude menší zátěž, což snižuje náklady na její uspořádání.
 • Lehký pórobetonový blok.Pro stavbu stěn se obvykle používají bloky o šířce 200 mm, pevnostní třídy D500 nebo D600.I plynové bloky této velikosti - značná šířka - váží 12 až 16 kilogramů.

  Hmotnost pórobetonu závisí na jeho velikosti a hustotě

 • Vynikající tepelně izolační vlastnosti.Podle termotechnických výpočtů má zeď vyrobená z plynových bloků o tloušťce 200 mm stejnou tepelnou odolnost jako cihlová zeď o tloušťce 60 až 70 cm, přestože má několikanásobně nižší hmotnost, náklady na stavbu domu jsou mnohem nižší.Stále existují taková jména tohoto materiálu jako tepelný blok, tepelný a plynový blok atd.
 • Vysoce přesná geometrie.Pokud se bloky neliší velikostí, pokládka je snadná.Tento parametr je však velmi závislý na výrobci.
 • Odolnost proti vlhkosti a mrazu.Autoklávované plynové bloky mají dobrou odolnost proti vlhkosti.Tytoukazatele jsou mnohem nižší než u cihel, ale jsou více než dost pro stavbu domu.

Plynový blok je ze všech svých předností nedokonalý.Opuštění zdi bez dekorace za to nestojí.Ale dekorace domu z pórobetonu musí být správná.Materiál je prodyšný a hygroskopický.Aby se zabránilo zachycení vlhkosti uvnitř, je nutné správně zvolit propustnost par pro povrchovou úpravu.

Nevýhody pórobetonu

Nevýhody pórobetonu jsou důsledkem jeho výhod.Například snadné zpracování.Když je budova dobrá.Ale také snadno ve zdi z pórobetonu můžete řezat průchod řetězovou pilou.Někteří útočníci to využívají.Cesta ven je udělat “zloděj-odolný” povrch, například, zděný dům.Existují další nevýhody provzdušňovaného bloku:

 • Provzdušněný beton je křehký, neudrží dobře ohybové zatížení.Problém je vyřešen zařízením vyztužovacích pásů.Je však důležité, aby nedocházelo k ústupům nadace.
 • Při pokládání plynových bloků se používá speciální lepidlo, které stojí mnoho.Výhodou je, že při dobré geometrii bloků je jeho spotřeba velmi malá - švy jsou vyrobeny ze 3 mm.

  Je snadné řezat - na jedné straně je to plus, na druhé straně - mínus

 • Pokud stavíte z bloků obsahujících vápno, rychle to zkoroduje výztuž.Tento problém je vyřešen použitím polymeru spíše než kovových tvarovek.
 • Při používání plynových bloků s nízkou hustotou jsou zapotřebí speciální spojovací prostředky.

Materiál není špatný, ale musíme skutečně vyhodnotit klady a zápory bloků plynu.Můžete z nich postavit dům trvalého bydliště bez velkého znepokojení.Bloky z pórobetonu nejsou vhodné pro stavbu vany, protože jsou příliš hygroskopické.Je lepší je nepoužívat pro stavbu domu v zemi - nízká mrazuvzdornost materiálu povede k tomu, že se začne rychle zhroutit.Pokud dům nebude udržovat pozitivní teplotu po celou dobu a stěny budou dobře izolovány.

Vlastnosti

Hlavní vlastnosti každého stavebního materiálu jsou hustota a pevnost v tlaku.Jsou instalovány společností GOST 31359-2007, která popisuje požadavky na autoklávovaný celulární beton.

Pevnost v tlaku v pórobetonu může být následující: B0.35;B0,5;B 0,75;B1.0;B1.5;B2.0;B2.5;B3,5;B5;B7,5;B10;B12,5; B15;B17,5;B20Tento indikátor charakterizuje zatížení, které materiál vydrží bez porušení.Čím vyšší číslo, tím odolnější materiál.

Výňatek z GOST: soulad betonu s třídou pevnosti v tlaku

Druhým důležitým parametrem je průměrná hustota.Jsou propojeny tlakovou silou.Čím vyšší je hustota materiálu, tím větší je zatížení.Ve skutečnosti tedy obě vlastnostipopište pevnost nebo únosnost materiálů.Jen z různých úhlů.U plynového bloku může být průměrná hustota odD200 doD1200.

V závislosti na těchto vlastnostech se pórobetonové tvárnice dělí na:

 • Strukturální.Pro stavbu nosných stěn a příček.Funkce B3.5 a vyšší, D700 a vyšší.
 • Tepelně izolační a strukturální.Pro nosné a nezatížené stěny a příčky se současným zlepšením tepelného výkonu.Požadovaná únosnost stěn se získá díky větší tloušťce.Tato kategorie zahrnuje bloky a desky s pevností v tlaku nejméně B1,5, hustotou ne vyšší než D700.

  Závislost tepelné vodivosti pórobetonového bloku na třídě materiálu podle pevnosti

 • Tepelná izolace.Pro snížení tepelných ztrát stěnami.Stupeň pevnosti - ne vyšší než D400, hustota není nižší než B0,35.Čím nižší je hustota, tím lepší jsou tepelné izolační vlastnosti.

Stanovuje se také značka odolnosti proti mrazu - počet cyklů odmrazování /mrazu, kterým materiál odolává, aniž by se změnily jeho vlastnosti.Tento parametr je označen latinským písmenem F a čísly označujícími počet cyklů.Pro autoklávovaný pórobeton byly stanoveny následující stupně odolnosti proti mrazu:F15,F25,F35,F50,F75,F100. Minimální hodnota odolnosti proti mrazu propórobetonové tvárnice vnějších stěn - F25, vnitřní - F15.

Rozměry pórobetonových tvárnic podle GOST 31360-2007 a21520-89

Jak často se stává, několik regulačních dokumentů platí najednou, což způsobuje určitý zmatek.při označování.Kromě toho jsou rozměry těchto pórobetonových tvárnic také stanoveny těmito standardy různými způsoby.Starší standard předepisuje přesné hodnoty v milimetrech podél délky, šířky a výšky bloku.To také zavedlo rozdíly pro zdivo na maltu nebo lepidle.U řešení je šev větší, velikosti bloků jsou menší.Pro pokládku lepidla je tloušťka švu menší, bloky jsou větší.

Rozměry pórobetonových tvárnic podle staré normy

Samotná velikost bloků je zakódována římskými číslicemi.To je samozřejmě nepohodlné.Musíte si pamatovat dodržování předpisů nebo mít s sebou tabulku shody.Zvýšené požadavky na energetickou účinnost domů navíc vedly ke skutečnosti, že pórobeton je kladen pouze na lepidlo.Cementová malta se nepoužívá, protože se jedná o most chladu ve zdivu, čímž se zhoršuje celková charakteristika stěny.Příklad označení podle staré normy:I-B2,5D500F35-2.To znamená, že blok první standardní velikosti (188 * 300 * 588 mm), pevnost v tlaku B2.5, průměrná hustota D500 a mrazuvzdornost F35, kategorie přesnosti 2.

NejvíceBěžné velikosti pórobetonových tvárnic

Nový GOST jednoduše zavádí dva koncepty: pórobetonový blok a desku.Pro každou z nich jsou stanoveny maximální velikosti.Přesné rozměry nejsou určeny.

Maximální rozměry pórobetonových tvárnic a desek podle nové normy

Označování podle nové normy je jednodušší.Rozměry jednotky by měly být uvedeny v milimetrech.Například blok I /600 × 300 × 200 /D500 /B2,5 /F25.Zde se kategorie (přípustná chyba ve velikosti označuje římskou číslicí I nebo II) přesune na začátek, změní se pořadí charakteristik, ale jejich seznam zůstává stejný.

Kategorie maximálních odchylek

Obě normy předepisují možné odchylky velikosti a defektů ve formě porušení pravoúhlého tvaru, zakřivení hran a ploch, třísek.Tyto vady mají vliv na kategorii bloků.Dříve existovaly tři: jeden pro zdivo na lepidle, dva pro zdivo na maltu.Nový standard popisuje pouze dvě kategorie.

Maximální odchylky od rozměrů pórobetonových tvárnic

Obecně jsou maximální odchylky podle obou norem malé.Ale větší přesnost pěnových bloků první kategorie.Přesná geometrie znamená méně nákladné lepidlo.Ale i s materiálem druhé třídy lze dosáhnout nízké spotřeby.Je pravda, že to bude vyžadovat další úsilí a čas.Tajemství je jednoduché - nadrozměrné bloky jsou sevřeny, kdyžpomocí obyčejného hoblíku, úprava velikosti.

Druhy plynových bloků

Budova - stěnové a příčkové bloky - vyrobené z pórobetonu mohou být ve formě rovnoběžnostěn s plochými hranami nebo s tvarovaným systémem pero-drážka po stranách.Druhá možnost se provádí, pokud jsou rozměry pórobetonových tvárnic blíže k velkým: se šířkou 200 mm.U velkých bloků se často dělají další otvory - pro snadné přenášení.To práci opravdu usnadňuje.

Hlavní typy a velikosti pórobetonových tvárnic

Existují také bloky ve tvaru písmene U pro konstrukci výztužných pásů.Ve výklencích vytvořených stěnami blokových tvarovek jsou položeny vše, co je nalito betonem.