Bouda pro slepice na zimu: sami si stavíme a izolováme slepici

V zimě lze slepice nosit horší než v teplém období.Jsou-li dostatečně teplé (ideální režim od -2 ° C do + 20 ° C), bude dostatek světla a dobré (nikoli nadměrné, ale vyvážené složení) výživy, počet vajec může být stejný nebo mírně menší.Navíc s vědomím, že váš pták je teplý, se nemůžete bát.Proto okamžitě stavíme zimní kuřecí dům vlastníma rukama s dostatečnou izolací, nebo podnikáme opatření ke snížení tepelných ztrát, pokud bude hotová místnost přeměněna.

Teplé kuřecí kůlny a osvětlení jsou důležité pro jejich normální zdraví

Okamžitě na velikosti zimních kuřecích mechů.Normy pro umísťování ptáků do areálu se doporučují takto: od 2 do 5 kuřat na čtvereční.Pokud máte omezenou velikost podle oblasti, můžete dům hustě „naplnit“.Stačí jen udělat další hnízda a bidla.Mohou být uspořádány v řadách, nad sebou.Ve víceúrovňových malých místnostech se nosnice cítí skvěle.Brojlery jsou samozřejmě horší - těžce stoupají, ale zřídka jsou udržovány až do zimy.

Rovněž je nutná zimní procházka: do -15 ° C mohou nosnice chodit venku.Pouze za klidného počasí.Také s výškou je vše víceméně jasné.Kuřata jsou dost a metr a půl na výšku, ale musíte se ujistit, že jste v pohodlí pokoje.

Co stavět z

Není nákladné sestavovat kuřecí koňak z tvárnic, pěnového betonu.Pokud je poblíž místo, kde je hlína, můžete vyhnat zdi pomocí adobe technologie (chaty nebo suché cihly).

Pokud potřebujete rozpočet teplého kuřecího medvěda - můžete to udělat jako výkop.Stěny mohou být vyvedeny půl metru nad úrovní, na jihu můžete vytvořit dobře izolovaná okna s dvojitými skly.Je dobré izolovat kus, který vyčnívá nad zemí a střechu.V případě tepla mohou být všechny stěny kromě jižního pokryty zeminou.Pokud je nahoře pokrytý sněhem, bude velmi teplo.

Ti, kteří vážně plánují chov drůbeže, by měli zvážit vybudování kuřecího mědi z pěnového betonu: je to lehké, teplé

Další, možná nejoblíbenější aekonomická varianta - do-it-yourself rám kuřecí měď.Protože prostory jsou obvykle malé, paprsek pro rám potřebuje malou sekci a moc nepotřebuje.Rám můžete opláštit deskou, překližkou, OSB a jiným podobným materiálem.Mezi stojany ležel izolace a šít na druhé straně.Aby se zabránilo usazování myší v izolaci, lidé přišli s malým okem, aby izolaci izolovali na obou stranách.To poněkud zvyšuje náklady na výstavbu, ale boj s myší je dražší.Ukázalo se, že je teplý kuřecí měď a tloušťka izolace závisí na regionu.Navigujtemožná doporučení pro výstavbu rámových domů.

Kuřecí bedra vyrobená ze kulatiny nebo silného dřeva může bez izolace ve středním pruhu.Pouze konopné stehy je třeba sešít lamelami.Ne tolik z průvanu, ale od kuřat: tak, aby nedošlo k vytažení nebo mechu.

Základ pro slepici

Existují možnosti.Nejčastěji jsou postaveny na sloupech - vytvářejí sloupcovitý základ.Stává se - vytvářejí mělkou hromadu nebo pásku.Ale to je v případě, že materiál vybraný pro stěny je těžký, nebo který vyžaduje tuhý podklad: cihla (keramika, silikát, adobe), pěnové a struskové bloky, skořápka atd.U lehkých budov ze dřeva - koster, dřeva, polen - stačí složit sloupy nebo položit hotové základové bloky (lze je provádět samostatně).

Jedná se o sloupy pod rámovou přístřeší pro slepice

V případě sloupového a pilotového základu jsou podpěry umístěny v rozích a po 2-3 metrech v intervalu mezije.Zatížení na základně bude malé, protože je zřídka horlivé.

Izolace

Izolace a topení - tyto dva problémy jsou úzce spojeny: v teplém kuřecím koši, dokonce i při silných mrazech, můžete bez ohřevu.Existuje mnoho příkladů.Bez ohledu na to, jak hospodárné je topení, v důsledku toho letí do dobré penny.Proto je mnohem levnější stavět dobře izolovanou stodolu, než platit ročně za její vytápění.

Jako izolaci lze použít jakýkoli moderní materiál.Můžete je plnitdovnitř nebo ven.Hlavním kritériem výběru jsou často náklady.Nejoptimálnější je polystyren.Je levný, má vynikající tepelně izolační schopnost: 5 cm silná deska nahrazuje 60 cm cihlovou zeď.Připevňuje se na lepidlo nebo na dlouhé hřebíky s plastovými podložkami, můžete vložit kousky plastu.

Izolace kuřecího moku minerální vlnou

Můžete také použít minerální vlnu a polystyrenovou pěnu.Ale minerální vlna vyžaduje přítomnost membrán na obou stranách.Venku kladou ochranu proti větru s jednostrannou propustností par (páry musí být z izolace odstraněny).Zevnitř (uvnitř) není párapropustná .

Polystyrén je určitě dobrý.Vlastnosti jsou ještě lepší než polystyren, dokonce i myším se to nelíbí.Ale on je drahý.Ale nemůžete to ani opláštit: talíře jsou rovné, hladké, jsou tam také barevné.

Můžete také použít přírodní ohřívače: kladivo mezi dvěma rovinami s pilinami, kabát s hlínou smíchaný s pilinami atd.Z hlediska zachování tepla je taková izolace horší než moderní materiály, ale prakticky nic nestojí.Takové metody se také používají.Pro jižní oblasti s mírnými zimami je „populární“ oteplování více než dost, ale i ve střední části a ještě více na severu pravděpodobně nestačí.


Bylo to o stěnách.Je bezpodmínečně nutné izolovat strop v kuřecím molu: pod stropem se hromadí teplý vzduch.Pokud je izolován, bude vždy chladný.Pokud je srazen zespodu kartonem (dobře drží teplo) nebo jakýmkoli materiálem desky(překližka, OSB, DVP, GVL atd.) a házení pilin nebo pokládání sena shora v podkroví bude mnohem teplejší.A pokud izolujete v souladu se všemi pravidly - obecně vynikající.

Izolace podlahy se provádí podle stejného schématu jako u domu: drsná podlaha, na ní jsou zpoždění, mezi nimi je topné těleso a nahoře je hotová podlaha.Udělejte to co nejteplejší: nebudete litovat.

Ne každý dělá podlahu dřevěnou.Je také adobe - hlína se smíchá se slámou a nechá se zaschnout nebo betonovat.Nejchladnější je beton, ale pokud vylejete dost pilin, bude to v pořádku.A pokud najednou stále vytvoříte betonovou podlahu s izolací (alespoň k zabalení lahví), bude to obecně vynikající.

Možnost zahřátí podlahy v kuřecím koši

Když stále plánujete zimní kuře spolu s vlastními rukama, zvažte přítomnost předsíně.Toto malé rozšíření umožňuje výrazně snížit tepelné ztráty, což znamená snížení nákladů na vytápění.

Zde je popsáno vnitřní uspořádání drůbeže.

Vytápění

Je obtížné přeceňovat důležitost správně uspořádaného vytápění pro zimní družstvo.To je známo všem majitelům domů: při pozitivních teplotách se vrstvy cítí skvěle a v zimě se rychle řítí.

Elektřina

Pokud je kuřecí měď připojena elektřina, můžete ji zahřát pomocí ventilátorových ohřívačů nebo infračervených lamp. Otopná tělesajsou levnější než nákup programovatelných.Ne v tom smyslu, že jsou levnější, ale v tom, že během zimy je vinutí méně elektřiny.Existují dva typy automatizace: teplota a teplotačas.Přirozeně, pro zahřívání kuřecího moku je lepší vzít ten, který reaguje na teplotu.Když zchladne, řekněme až na 0 ° C, zapne se, když stoupne na +3 ° C, vypne se.Obecně si nastavení vyberete sami.Metoda je efektivní a docela populární.

Stále často jsou kuřata teplás IR zářiči .Nezohřívají však vzduch, ale předměty, které spadají do dosahu paprsků.Jsou zavěšeny přes hřady a několik kusů nad podlahou.Pokud je pták chladný, shromažďují se pod nimi.V kuřecí bedně může být zima, hlavní věc je, že její obyvatelé by měli být v teple.To je přesně to, co se děje s infračerveným ohřevem.Jedno upozornění: IR lampy vyhoří při častém zapínání a vypínání, takže je vhodné je zřídit velmi zřídka.Spalují pro lidi měsíce, protože „tahají“ trochu elektřiny.

Stále je důležité vědět o funkcích provozu infračervených topných lamp (existuje osvětlení, nezaměňujte).Povrch svítilen je zahříván, konstrukce samotné svítilny není pro taková zatížení přizpůsobena.Plastové držáky lamp nedrží lampu dobře a najít keramiku je problém.Pro zajištění požární bezpečnosti je lepší pro lampu vyrobit drátěný koš.Slepice tedy nebudou spáleny a pokud lampa vypadne, nerozbije se a podestýlka nebude blikat.

Chladiče olejejsou neúčinné: vysoká spotřeba, nízká teplota.Domácí zařízení s otevřenou spirálou jsou účinná, ale velmi nebezpečná pro oheň a je třeba je nechat zapnutá.To je příliš velké riziko.

IR-ohřívač v plášti z pletiva

Kotel a vařič na elektřinu

Existuje další možnost vytápění - kotel a baterie.Ale to jsou sny pro většinu.Stále ho zahřívají bambusovým sporákem, kotelem na dřevo nebo pokládají malý kamenný sporák.A snaží se držet dýmku podél slepice - tak, aby to vedlo maximum.Pokud je kamna železná, může být zděná jako železná trubka.Při zahřívání cihla udržuje teplo po dlouhou dobu.Při normálním oteplování stačí na několik dní jeden oheň.

Zahřívání kuřecího moku rozkladem pilin

Existuje způsob, jak udržet kladnou teplotu bez zahřívání - v důsledku tepla generovaného během rozkladu pilin.Funguje však pouze za podmínek normální (alespoň) izolace.Pilina se nalije na podlahu.První vrstva je pokryta na podzim, před prvním chladným počasím.Vrstva řádu 10-15 cm. Leží měsíc a půl.

Tato podestýlka je mnohem lepší než seno: kuřata onemocní, protože piliny dobře regulují vlhkost.Také se rádi vrhají do vrhu a jsou s tím neustále zaneprázdněni, takže nosnice nerostou ani při hojném jídle a omezené chůzi.

Kuřata s pilinami se cítí skvěle i za chladu

Po 30–50 dnech přidejte čerstvou dávku pilin (porozumíte vůni a vzhledu).A tentokrát také asi 10 cm. Pak - znovu.Na konci zimy se hromadí vrstva již asi 50 cm, navíc i za slušného chladného počasí je teplota uvnitř kuřecího moku alespoň 0 ° C, což pro vrstvy postačuje.Pokud se vrhnete do takového vrhu, bude asi + 20 ° C.Co slepice dělají v chladu: vykopávají díry a sedí v nich.Tato pilina:rozkladná reakce s uvolněním velkého množství tepla.

Na jaře je celá směs transportována do kompostovací hromady, po nějaké době bude vynikající hnojivo.Ale další okamžik: na podzim přede dveřmi musíte napíchnout vysokou desku: aby se odpad nevylil.Chůze je nepříjemná, ale průvan pod dveřmi je eliminován.

Větrání v zimním družstvu

Větrání je nezbytné k udržení normálního mikroklima v družstvu.Jedná se obvykle o plastovou trubku, která je umístěna pod stropem, prochází střechou a vyčnívá nad ní ve výšce asi metr.Při takovém rozdílu může postačovat přirozená trakce.K přítoku obvykle dochází skrze trhliny, ale pokud jste udělali všechno poctivě, můžete do stěny těsně nad podlahou namontovat kousek plastové trubky.Z boku místnosti je trubka uzavřena kovovou mřížkou a jsou vyrobeny uzávěry, které regulují intenzitu pohybu vzduchu.

Další možnost bez komínu na střeše: malý výfukový ventilátor vložte přímo do zdi.Ale takový systém funguje energicky a v přítomnosti elektřiny.Trubka je energeticky nezávislá))

Ventilátor v kuřecím koši

Optimální vlhkost v kuřecím koši je asi 60-70%.Odchylky v obou směrech jsou nežádoucí.Zvýšení vlhkosti není příliš obtížné - dát více vody, ale se snížením mohou nastat problémy.Infračervená lampa vysychá kondenzát velmi dobře: za pár hodin vyschne kapka na stěnách a stropu.K řízení vlhkosti je tedy zapotřebí alespoň jeden.

Osvětlení

V každém kuřecím koši by měla být okna.A ačkoli teplo jimi prochází, nelze se bez nich obejít: pták potřebuje k udržení normálního stavu sluneční světlo.A aby bylo teplo, jsou rámy vyrobeny ze dvou nebo tří sklenic.A jsou nutně šité sítí zevnitř, ačkoli to nebude bolet zvenčí, ale ne pro bezpečnost ptáka, ale pro jeho bezpečnost.

Aby kuřata mohla v zimě i nadále spěchat, musí prodloužit denní hodiny: minimum by mělo být 11–12 hodin.Protože je vložili, patří osvětlení.Zde je lepší okamžitě nainstalovat ovladač, který automaticky zapne a vypne světlo.Utrácejte více peněz, ale budete chodit méně s kuřecím mechem.

Zpočátku někteří kuřata zůstanou přes noc na podlaze (ti, kteří nevylezli na hřady a hnízda), ale pokud je podlaha teplá, s pilinami - je to v pořádku.Postupně si zvyknou a do doby odstavení budou sedět na zemi.


Existuje možnost - učinit z ní předčasný vzestup a večer ponechat přirozený.Světlo pak ráno zhasne a večer za soumraku půjdou spát na slunci.

Jak si vybudovat letní spolupráci s procházkou, přečtěte si zde.

Jak postavit kuřecí družstvo: video

V tomto videu staví kuřecí družstvo pro vlastní potřebu městský obyvatel, který uprchl do vesnice.Video obsahuje fotografie procesu, takže jsou vidět všechny kroky.

Další video s jasným sledem sestavování kuřecího molu ze dřeva