Bouře v soukromém domě

Aby nedošlo k žádnému povodni v oblasti po každém dešti, aby nadace nebyla mokrá a nezkolabovala se, je nutné zajistit odstranění srážek.K tomu je nutná dešťová kanalizace.Vidíme to ve městech - jedná se o systém zařízení pro příjem vody a kanálů.Odpadní bouře v soukromém domě je menší, ale její podstata je stejná.To neznamená, že je to jednoduché, ale můžete to zvládnout sami, zejména pokud jste už na webu něco udělali svými vlastními rukama.

Co je to dešťová kanalizace soukromého domu a co to je

V regionech s velkým množstvím srážek musí být někde odkloněna dešťová voda a roztavená voda.Pokud tak neučiníte, stopy se postupně zhroutí, země ve dvoře zchladne a potom bude dlouho suchá.Pokud stále kolem domu neuzavřete slepou oblast, dešťová voda vymytí a postupně zničí základ.Obecně platí, že bouře v soukromém domě je klíčem k dlouhověkosti vašeho domova, pořádku a úhlednému vzhledu na vašem webu.Tento typ inženýrských systémů se také nazývá dešťová nebo dešťová voda.

Zařízení pro dešťovou kanalizaci

Systém je následující:

 • Střešní okapové systémy. Je připnutzkosení okapů, do kterých se srážky shromažďují ze střechy.Dolů protékají nainstalovanými nálevkami a výpadky.
 • Určitý počet přijímačů sedimentů na zemi (přijímací nálevky, přítoky dešťové vody, lineární drenážní systémy, lapače písku).Jsou uspořádány tak, aby přijímaly srážení co nejefektivněji.Obvykle jsou bodové přijímače nebo nálevky umístěny pod odtokovými trubkami, několik přijímačů je umístěno na betonových dlážděných plochách, na nichž jsou položeny dlažby.Liniové přijímače jsou umístěny podél kolejí a aby voda mohla normálně odtékat, je povlak pokládán s mírným sklonem.
 • Systém pro skladování, přerozdělování nebo vypouštění srážek.

  Kde jsou nainstalovány části

Kde získat vodu

Většina otázek vyvstává přico dělat s rychle bušícími srážkamiZa prvé, dešťová kanalizace v soukromém domě se může stát dodavatelem vody pro zavlažování.Za tímto účelem jsou všechny trubky systému redukovány na velkou nádrž nebo několik nádrží a odtud mohou být pomocí čerpadla pumpovány do zavlažovacího systému.

Příklad vypouštění dešťové vody na zem

Zadruhé, pokud není nic do vody nebo není kam umístit takový objem kapaliny, může být dešťová voda odkloněna do centrální kanalizace, kanalizace.příkop se nachází v blízkosti rybníka.Pokud tyto možnosti nelze realizovat, je uspořádán systém vypouštění vody do země.Jedná se o perforované plastové trubky zasypané pod úrovní terénu.

Druhy a jejichVlastnosti

Bouřková kanalizace v soukromém domě může být tří typů:

 • Podzemní.Všechny části systému jsou pod úrovní terénu.Pokud jde o estetiku, je to vynikající, ale vyžaduje velké množství práce na zemi a poměrně velkou investici.Takový systém je možné vybavit během výstavby nebo při úplné změně místa.Jsou dvou typů - zmrazení a ne.Mrazení v zimě a brzy na jaře nefunguje, ale jejich uspořádání je jednodušší - hloubka je obvykle menší než metr (minimum 30 cm).U nemrznoucích sprch se vyžaduje pokládka potrubí pod hloubku zamrzání půdy.Pro každý region je to jiné, pro Střední pás Ruska - asi 150 - 170 cm. Výhody a nevýhody jsou okamžitě jasné - velké množství práce na zemi, a proto i jejich vysoké náklady.

  Bouřkové kanalizace v soukromém domě: skrytý (podzemní) typ

 • Nad zemí.Bouře tohoto typu jsou žlaby v krytu, kterými voda teče na konkrétní místo nebo je vypouštěna do zahrady.

  Nejjednodušší otevřená bouřková sprcha

 • Smíšené.Část dešťové kanalizace je vyrobena v zemi, část - nahoře.Nejlepší volba jak z hlediska nákladů, tak vzhledu a výše požadovaných finančních prostředků.

V každém případě musíte vytvořit vlastní schéma - neexistuje jediný recept.Každý má svůj vlastní pozemek se svými vlastnostmi: nasákavost půdy, topografie, vývoj, rozvržení.

Co přesně je třeba udělat, je odvádět vodu z domu.To lze provést jako na obrázku výše - instalací okapů do cesty a vypuštěním vody na trávník.Ale to je jen jedna z mnoha možností.Druhým místem, odkud je žádoucí odklonit vodu, je rozlehlá zpevněná plocha.Zpravidla se zde vytvářejí velké louže, s nimiž je obtížné se vypořádat.Tento problém můžete vyřešit vytvořením jednoho nebo více bodů sběru vody - podle jednoho z receptů vložte přívody bodové dešťové vody a vypusťte vodu.

Kombinované nebo oddělené

Často v soukromém domě je často nutné vyrobit tři drenážní systémy najednou:

Často jdou rovnoběžně nebo jsou umístěny blízko sebe.Přirozeně je tu snaha ušetřit peníze a kombinovat srážky s jinými.Použijte zejména existující studnu.Musím hned říci, že je lepší to nedělat.Proč?Během sprchy dochází k velmi vysoké rychlosti vody.V průměru - od 10 metrů krychlových za hodinu (možná více).Při tomto průtoku vody se studna naplní velmi rychle.Stává se, že přetéká.

Pokud vypouštění jde do kanalizační studny, voda začne do kanalizačních trubek odtékat.Nezvýší se nad úroveň terénu, ale nemůžete nic snížit ani - vše bude v instalatérství.Po snížení hladiny vody zůstává odpad uvnitř koše.Naruší normální fungování kanalizačního systému, musíte jej vyčistit.Není to příjemný zážitek.

Současná instalace všech systémů na místě - hlavní věcí není zmatení

Pokud vypouštění jde do kanalizace dobře, je situace ještě horší.Během sprchování vstupuje do systému voda pod vysokým tlakem.Naplňuje dýmky, poté se vysype pod základ a umyje je.Důsledky, které si dokážete představit.Stále nejsou tak zřejmé věci.Například zanášení drenážních trubek.Je nereálné je čistit, musíte je změnit.A to je velký náklad a spousta práce.

Ze všeho výše uvedeného můžeme dojít k závěru.První - bouřková kanalizace v soukromém domě by měla mít svoji vlastní studnu.Druhý - je žádoucí, aby byl velký.To je, pokud nemáte štěstí, že máte rybník, jezero nebo řeku po vaší straně.

Složky dešťové vody a jejich typy

K systému by měly být připojeny všechny prvky dešťové kanalizace v soukromém domě.Tady je to, co může obsahovat:

 • Dobře.Měl by to být velký objem.Jak velká to záleží na množství srážek, velikosti střechy a oblasti, ze které je voda shromažďována.Nejčastěji je vyrábějí z betonových prstenců.Liší se od vody pouze v tom, že je potřeba udělat dno.Za tímto účelem můžete prsten odložit dnem (existují tovární), nebo můžete plech naplnit sami.Další možností jsou plastové studny pro odvodnění dešťové vody.Jsou pohřbeny v požadované hloubce, ukotveny (připoutány) k zaplaveným betonovým podlahám - aby nedošlo k „vznášení“.Řešení je dobré, protože není třeba se starat o těsnost švů - takové nádoby jsou zcela těsné.

  Plastová bouře

 • Šrafujte nad bouři.Nejlepší ze všechvezměte prsten a samostatný poklop (plast, guma nebo kov - podle vašeho výběru).V takovém případě můžete kopat kroužky tak, aby horní okraj instalovaného krytu byl 15–20 cm pod zemí.Pro instalaci poklopu budete muset rozložit cihlu nebo nalít krk z betonu, ale trávník vysazený nahoře se bude cítit dobře a nebude se lišit barvou od zbytku přistání.Pokud vezmete hotové víko s poklopem, můžete nalít pouze 4–5 cm půdy. Na takovou vrstvu půdy se bude trávník lišit v barvě i hustotě, přičemž bude věnovat pozornost tomu, co je pod ním.

  Šachty bývají obvykle zelené nebo černé, i když existují červené i žluté

 • Bodové přítoky dešťové vody.Jedná se o relativně malé nádrže, které jsou instalovány v místech hromadění srážek.Umístěn pod odtokové potrubí, v nejnižších bodech webu.Případy dešťové vody mohou být plastové a betonové.Beton se používá při instalaci hlubokého lijáku.Jsou umístěny jeden po druhém a dosahují požadované výšky.Přestože dnes již jsou zabudovány plastové přívody dešťové vody.

  Druhy bodových vtoků dešťové vody

 • Lineární dešťové vtoky nebo drenážní kanály.Jedná se o plastové nebo betonové žlaby.Tato zařízení jsou instalována v místech s největším množstvím srážek - podél převisů střechy, není-li proveden drenážní systém, podél pěších chodníků.Mohou být instalovány pod žlaby jako žlaby.Tato možnost je dobrá, pokud během výstavba slepé oblasti kolem domu nepokládal potrubí pro odvod vody.V tomto případě jsou přijímače umístěny mimo slepou oblast a je k nim připojen druhý konec zásobníku.To je způsob, jak vytvořit dešťovou kanalizaci bez poškození slepé oblasti.

  Lineární přítoky dešťové vody nebo dešťové žlaby

 • Lapače písku.Speciální zařízení, ve kterých je uložen písek.Obvykle dávají plastová pouzdra - jsou levná, ale spolehlivá.Jsou instalovány v určité vzdálenosti od sebe na prodloužených částech potrubí.Srážejí písek, jiné těžké impregnace.Tato zařízení musí být pravidelně čištěna, ale je mnohem pohodlnější než čištění celého systému.

  V systému jsou zabudovány lapače písku

 • Mříže.Aby voda mohla lépe odcházet, měly by být otvory v roštu velké.Jsou to:
  • litina, dobrá volba, ale barva netrvá déle než 2-3 roky, a to i na nejdražších;
  • ocel je nejhorší možností, protože velmi rychle zreziví;
  • hliníkových slitin jsou nejodolnější a mají trvale dobrý vzhled, ale také nejdražší.

   Mříže mohou být stále čtvercové - pro bodové vtoky do dešťové vody

 • Potrubí.U bouřkových kanalizací je nejlepší instalovat polyethylenové trubky pro venkovní použití (červená barva).Jejich hladké stěny neumožňují usazování sedimentu a mají také vyšší vodivost než trubky stejného průměru z jiného materiálu.Používají se také litinové a azbestové trubky.Trochu o průměru trubek prodešťové přeháňky.Závisí to na množství srážek, systému větvení.Ale nejmenší průměr je 150 mm a lepší - více.Trubky se pokládají se sklonem nejméně 3% (3 cm na metr) ve směru přítoků dešťové vody a poté - ve směru studny.

  Při instalaci bouřkových kanalizací v blízkosti domu je lepší použít plastové trubky pro vnější použití

 • Revizní studny.Jedná se o malé plastové nebo betonové studny, které jsou umístěny na prodloužené části potrubí, v místech větvení systému.Prostřednictvím nich vyčistí potrubí, pokud je to nutné.

  Na dlouhých úsecích jsou nutná kontrolní místa - k čištění případných ucpávek v potrubí

Ne vždy bouřkové kanalizace v soukromém domě obsahují všechna tato zařízení, alez nich můžete vytvořit systém jakékoli konfigurace a složitosti.

Pořadí výstavby

Nejprve je třeba vytvořit projekt.Pokud neexistuje možnost nebo přání využít služeb profesionálů, nakreslete je v měřítku (na kus papíru nebo v jednom z programů).Takže můžete docela přesně určit, co potřebujete a kolik.Po zakoupení potřebného materiálu můžete začít pracovat.

Nejprve je nainstalován drenážní systém.Poté se spustí instalace bouřkových kanalizací.Má smysl provádět tuto práci současně s odvodňovacími a kanalizačními systémy, jakož i přípravné práce pro pokládku kolejí a slepých oblastí.Celá tato práce vyžaduje odstranění půdy, tak proč nenedělej to najednou?

Instalace přítoku dešťové vody - zalévejte betonem a „naložte“ něco těžkého, aby se nevytlačilo

Pokud jsou jiné systémy již připraveny nebo prostě nejsou potřeba, můžete:kopat zákopy.Měly by být o 10-15 cm větší, než je požadovaná hloubka, rozdrcený kámen se nalije do dna zákopů a do nich se položí trubky, umístí se zařízení.Drcený kámen neutralizuje zdvihací síly: vždy zůstává pohyblivý, takže při zatížení se jednoduše pohybuje z místa na místo.Jak víte, zařízení v něm instalovaná těžko pociťují zatížení.

Při instalaci přívodů dešťové vody jsou betonovány.Kolem bednění je nalita vrstva betonu 15-20 cm. Musí se vypočítat tak, aby povrchová úprava, kterou hodláte normálně „zapadnout“.