Co a kdy použít profily pro sádrokartony (GCR)

Při instalaci jakékoli konstrukce sádrokartonu je nutný základ - rám, na který jsou připevněny listy GKL.Tato rámová technologie je sestavena ze speciálních produktů - profilů.O tom, jaký může být profil pro sádrokartony, o jeho typech a velikostech, o rozsahu - v tomto článku.

Materiály: jaké profily jsou vytvořeny pro GCR

Profil pro sádrokartony všech druhů je vyroben z oceli a hliníku.Ocel (obyčejná nebo pozinkovaná) je běžnější, protože hliník, i když má vynikající vlastnosti, je velmi drahý.

Toto jsou hlavní typy profilů pro GCR

Ocel může být obyčejná nebo s ochrannou vrstvou - pozinkovaná.Konvenční - vyrobené z černé oceli - mají nižší náklady, vhodné pro místnosti s běžnými provozními podmínkami.S jejich pomocí vytvářejí zavěšený strop, stěny a příčky, oblouky v obytných místnostech, chodby.V místnostech s vysokou vlhkostí -koupelny, kuchyně atd. - je lepší použít galvanizovanou ocel nebo hliník.

Druhy a velikosti profilů pro sádrokartony

Na jakémkoli místě, kde se prodávají materiály pro sádrokartony, existují profily různých typů a velikostí.Abyste si mohli vybrat a nemýlit se, musíte vědět, jak se liší.

Profil pro sádrokartony: musíte znát velikosti, typy, účel

Vytvoření rámečků

Existuje profilpro sádrokartony těchto typů:

 • Průvodce.Je označen jako PN (UD) (dekódování - vedení profilu).Sekce je ve tvaru písmene U a má hladké boční stěny.Používá se jako podpůrná základna pro stojany a propojky.Poté, co jsou namontovány po obvodu konstrukce, jsou v něm nainstalovány všechny ostatní prvky systému.Rozměry:
  • 28 x 27 mm;
  • 50 x 40 mm;
  • ​​
  • 65 x 40 mm;
  • 75 x 40 mm;
  • 100 x 40 mm.

   Vodicí profil pro sádrokarton lze rozeznat pomocí hladkých polic

 • Označené PS (CD) - profil stojanu.Je vložen do vedení a je k němu připojeno GKL.V souladu s tím nese hlavní zatížení a musí mít vysokou tuhost.Má strukturu ve tvaru písmene U s dalšími policemi a výztuhami, které mu dodávají větší tuhost.Rozměry:
  • 50 x 50 mm;
  • 65 x 50 mm;
  • 75 x 50 mm;
  • 100 x 50 mm.

   Profil vzpěry pro sádrokarton má další výztuhy a police

 • Strop.Určené PP a PPN.V souladu s tím profil vedení a nosného stropu.Stropní vedení má část vve tvaru písmene "P", má menší průřez než zeď.Stropní nosný profil - má police a výztuhy, liší se však police nižší výšky.Menší výška, aby bylo možné „odnést“ výšku místnosti méně a aby stropní sádrokartonová deska měla menší tloušťku, vytváří menší zátěž na rám.
  • 60 x 27 mm - PP;
  • 28 x 27 mm - PPN.

   Stropní profil může být také zaměřen a nesen.Liší se v menších velikostech (ve srovnání se stěnou)

 • Oblouk.Má složitou strukturu - se zářezy na bočních plochách pro větší flexibilitu.Potřeboval vytvořit zakřivené povrchy.

Toto jsou všechny typy profilů sádrokartonových desek, které se používají ke konstrukci rámu.Z vodítek PN se sestaví „rám“, do nich se vloží stojany PS, které jsou pak propojeny propojkami (obvykle z PN) - pro větší tuhost konstrukce.

Další profily a příslušenství

Existuje několik typů doplňkových profilů, které se používají při dokončovacích pracích, při vytváření zavěšeného rámu pro strop, pro připevnění profilů stojanu ke stěnám atd.d.

 • Roh.V řezu - pravý úhel s mírně vystupující střední částí.Používá se k ozdobení rohů sádrokartonových konstrukcí.Existuje několik typů:
  • Obě police jsou perforovány velkými otvory - takže roh se stává součástí omítky, díky které drží.
  • Úhlový profil pro GCR s mřížkou.K okrajům perforovaného rohu lze přilepit síťovinu - k lepšímuadheze následovaná dokončením.
  • Na papírové bázi - dva metalizované proužky jsou nalepeny na silný papír.Používají se na nezatížených místech - vytvářejí okenní otvory, okraje výklenků, police a další podobné výrobky.

   Úhlový profil - pro tvarování a ochranu rohů sádrokartonových konstrukcí

 • Perforované suspenze.Jedná se o zip ve formě pásky 125 x 60 mm.Je rozdělena na tři části, střední část se používá k upevnění zavěšení ke stropu /stěně, extrémní jsou perforované, ohnuté v 90 °, k nim jsou připojeny profily.

  Perforované závěsy a způsoby jejich použití

 • Kotevní závěsy pro PP (stropní profily).Existuje několik typů.Používá se při instalaci podhledů.Výrazný rys - snadné nastavení výšky, které je nutné při nastavení stropní roviny.

  Kotevní zavěšení - pro snadné nastavení výšky zavěšeného stropu

 • Konektor je pro PP (krab) jednostupňový a dvouúrovňový.Deska se zajišťovacími prvky pro upevnění průřezů.Používá se při instalaci rámů pro zavěšené stropy.

  Konektory - jednoúrovňové a dvouúrovňové

 • Rozšíření profilů.Malý držák (110 * 58 mm) pro spojování dvou kusů stejného typu a velikosti.

Většině z těchto zařízení lze upustit.Například dva profily jsou spojeny s kusem vodícího profilu vhodné velikosti.Je zasunutý dovnitř, stlačený kleštěmipolice, přišroubované šrouby.Spojení je pevnější než u speciálních zařízení.

Jak připojit /zvětšit profil pro sádrokartonové desky

Při vytváření rámu umístěného podél zdi je upevněn ne perforovanými závěsy, ale botami - segmenty profilů ohýbaných vve tvaru písmene "G" (nazývané "boot" - v charakteristické podobě).

Dva způsoby upevnění stojanových profilů ke zdi - pomocí perforovaného zavěšení a kusu profilu

Není to tolik způsob, jak ušetřit jako příležitost získat pevnější montáž, takžejak byly perforované zavěšení původně navrženy pro zavěšené stropy a zatížení ze zdi sádrokartonu, a dokonce i ve dvou řadách, je obtížné odolat.

Délka profilů

Profil pro sádrokartony každého typu se může lišit v délce.Standardní délky jsou 2,4 a 2,8 metru.ale existuje až 4 m.

Příklad montáže rámu pro zavěšený strop vyrobený ze sádrokartonu

Stojí za to hledat dlouhé profily?V tom není žádný velký smysl.Je to, že montáž rámu se trochu zrychlí.Profily pod GCR jsou dokonale spojeny, strukturální pevnost netrpí.Pouze při montáži rámu je nutné zajistit, aby spoje v sousedních regálech nebyly na stejné úrovni.Spoje se obvykle vyrábějí střídavě nahoře a poté na dně.

Jak zvolit profil pro sádrokartonovou desku

Ve více či méně velkém železářství nebo dokonce na trhu existují profily pro sádrokartony stejného typu a délky, ales významným rozdílem v ceně.Náklady se mohou lišit dvakrát a někdy i více.Navíc nejdražší jsou obvykle Knauf, nejlevnější jsou anonymní Čína, střední řada jsou tuzemští výrobci.

Kromě typu a velikosti profilu pro sádrokartony musíte také zvolit tloušťku kovu a výrobce

Tloušťku kovu

Rozdíl bude patrný, jakmile si vyberete profil.Některé jsou trvanlivé, tuhé, vyrobené z oceli o tloušťce 0,5 mm, 0,55 mm, 0,6 mm a více.Ostatní jsou vyrobeny z tak tenkého kovu, že mění svou geometrii, i když je profil zvednut o jednu hranu.

S tímto parametrem je vše víceméně jednoduché a srozumitelné.Čím silnější je kov, tím silnější a tužší je profil, ale cena je také vyšší.Optimálně pro vytváření příček se standardní výškou stěny berte profily s tloušťkou kovu 0,5 nebo 0,55 mm.Pokud je to možné - můžete vzít 0,6 mm.

Rozměry jsou standardní, ale hmotnost stejného profilu se může lišit v důsledku různé tloušťky kovu, ze kterého byl vyroben

Kov má velkou tloušťkumá smysl to vzít, pouze pokud je výška přepážky velká - zatížení bude významnější a další síla nebude bolet.Ale v tomto případě se musíte podívat na to, co bude levnější - profil pro sádrokartony vyrobené z tlustších kovů nebo častěji instalovaných stojanů a příčníků.Nezapomeňte, že jsou obvykle nainstalovány stojany s roztečí 60 cm - takže spoj listů GKL padne doprostřed jednoho z profilů stojanu.Při snižováníkrok je nutný k dosažení stejného - spoje desek sádrokartonu by neměly viset ve vzduchu.Takže je bude možné položit až po 40 cm, takže šev bude muset být také na profilu.Ale to je příliš mnoho stojanů a je nepravděpodobné, že by to bylo levnější.Obecně platí, že počet.

Výběr výrobce

Výběr výrobce sádrokartonových vedení je jednoduchý a obtížný současně.Všichni odborníci jednomyslně říkají, že nejlepší jsou Knauf (Knauf).Vždy odpovídají deklarovaným parametrům, mají perfektní geometrii: stojany dokonale zapadají do vodítek, nevěsí a neroztrhnou je.Obecně je práce s profily sádrokartonu Knauf jednoduchá, jednoduchá, práce postupuje rychle.Ale to jsou jen ty nejdražší z celého sortimentu.Navzdory tomu je doporučení následující: pokud nemáte zkušenosti se sádrokartonem - je lepší koupit Knauf.

Toto je snímek cen profilů sádrokartonu v jednom z online obchodů

V průměrném cenovém rozpětí existuje několik ruských společností.Jsou to Giprok a Metalist.Existují také regionální málo známé kampaně.Zde je, jaké štěstí.Věřte svým pocitům a recenzím.Zaměření na slova prodejců není vždy možné.Domácí výrobci mají dobré spousty a selhávají.Ve většině případů je takový problém jako nesoulad ve velikostech PS a profilů vodicích lišt.Regály musí být přesně nainstalovány uvnitř vodítka.Pro deklarovanou šířku, například 50 mm, by skutečná hodnota měla být 1,5 mmméně.Zde s přesností pozorování tohoto rozdílu vznikají problémy.Kromě toho musí být zkontrolována deklarovaná tloušťka kovu (mikrometr).Obecně můžete ušetřit peníze, ale utratíte značné množství nervů a času.

GIPROK má tuto možnost

Giprok má profil se zvlněným povrchem.Všechny strany profilů - a zadní a police - mají extrudované „pupínky“.Zvyšují tuhost profilu.To je pravda - konstrukce je rigidnější.Spojení stojanů a kolejnic je však nepříjemnější - kvůli neshodě „pupínek“ nejsou přitahovány těsně jako hladké kovové stěny.K dispozici je druhý bod - návrhy z takových profilů vrzají více.Přesto tyto profily stojí o něco méně než Knauf, ale práce s nimi je obtížnější.Obecně se rozhodnete.

Jak spočítat počet profilů

Abychom věděli, jaký typ a typ existují profily pro sádrokartony, jejich velikost nestačí.Je nutné vypočítat množství každého druhu.Bude snazší spočítat, pokud nakreslíte plán rámu na kus papíru, podepíšete názvy profilů, uložíte rozměry.Nebude to trvat tolik času, ale pomůže to přesněji určit množství.

Musíme jasně pochopit, jak bude rám vypadat

Vypočítat počet vodítek pro jednu zeď

Pokud jsou stěny velmi nerovnoměrné, můžete je zarovnat se sádrokartonem.Paralelní stěna je uspořádána, ale je striktně ve vodorovné poloze.V tomto případěpočet profilů pro sádrokarton bude vypočítán takto:

 • Průvodci - PN.Jsou namontovány po obvodu.Chcete-li najít záběry z vodicích profilů pro opláštění zdi, změřte její délku a výšku, sčítejte a vynásobte je 2. Pokud jsou na zdi okna /dveře, je vodicí profil namontován kolem obvodu těchto otvorů.K výslednému obrázku přidáme dvojnásobnou výšku otvoru a jeho šířku.

  Rámec pro oddíl vypadá přibližně takto

 • Rackové profily pro GKL - SP.Jak již bylo zmíněno, jsou umístěny v krocích po 60 cm. Mimoto extrémní otvor nesmí být větší než 60 cm. I když zůstane 10 cm, je umístěn další stojan.Nejprve spočítáme počet stojanů: vydělíme délku místnosti 60 cm, přidáme další - roh.Například délka místnosti je 4,75 metrů.475 cm /60 cm = 7,91 ks - to bude 8 stojanů + 1 ​​roh, celkem - 9 ks.Dále hledáme záběry - nalezenou postavu vynásobíme výškou místnosti.Požadovanou délku dostaneme pro stojany: 9 m * 3,2 m = 28,8 m.
 • Svetry.Použijte profily stojanu.Jsou umístěny v krocích po 60-80 cm, ale současně by na takové přepážku měly také padat spáry desek sádrokartonu svisle.Zde ji budete muset vzít, v závislosti na vybraném kroku, a pak přidat nalezenou hodnotu k číslu vypočtenému v předchozím odstavci.

Pokud jsou všechny stěny v sádrokartonové desce, provede se pro každou zeď podobný výpočet, pak se shrnou výsledky.

Počet profilů pro sádrokartony pro zavěšený strop - PP a PNP

Zde je výpočet o něco jednodušší: rám jde„Do buňky“, takže je snazší počítat.Jinak je přístup stejný, jak je popsáno výše.Uvažujeme tedy:

 • Záběry z PP profilů pro zavěšený strop se rovnají obvodu stropu.Měříme délku a šířku místnosti, sčítáme a vynásobíme 2. Toto bude požadované číslo.Například: zavěšený strop v místnosti měří 3 * 4 metry.Výpočet záběru PP profilů: 3m + 4 m = 7 m, 7 m * 2 = 14 m. Pro tuto místnost budete potřebovat 14 metrů PP profilu.

  Nejprve jsou namontovány stropní vodicí profily

 • Záběry z profilu PNP.Je lepší mít nosné profily podél krátké stěny.V takovém případě rozdělte o 60 cm velikost delší stěny: 400 cm /60 cm = 6,66 ks, kulatá - 7 ks.Není třeba přidávat úhlový stojan, protože vodicí profil bude zabalen po obvodu a stojany budou do něj zasunuty.Nosiče z profilu PNP jsou umístěny podél krátké strany (v tomto příkladu 3 metry), to znamená, že požadovaná délka profilu tohoto typu je 7 ks * 3 m = 21 metrů.
 • Dále uvažujeme počet PP profilů na příčkách - segmentech 60 cm dlouhých, které jsou instalovány mezi dvěma sousedními nosnými profily.V tomto případě budou příčky umístěny podél dlouhé zdi.Proto uvažujeme toto: 300 cm /60 cm = 5 ks a celková délka bude 5 ks * 4 m = 20 m.

Celkem za zavěšený strop v místnosti bude potřebovat 14 m ve velikosti 4 * 4 m+ 20 m = 34 m PP profil, 21 metrů PNP profil.