Co je GVL, GKL, GKLV a kde jsou nejlépe využívány

V poslední době jsou stále více populární „suché“ technologie výstavby a povrchové úpravy.Je to pochopitelné.S méně času je výsledek velmi slušný.Stačí si vybrat ty správné materiály.Pokud chcete zarovnat stěny, strop, udělat podlahu nebo opláštit rám, ale nechcete používat potenciálně nebezpečné materiály obsahující formaldehyd, musíte si vybrat z plošných materiálů vyrobených na základě sádry.Jedná se o sádrovlákno (GVL) a sádrokarton (GKL).Ale rozhodnutí, které je lepší použít - GVL nebo GKL - není tak jednoduché.Oba materiály mají své klady a zápory.A nejrozumnější je použít oba, ale v oblastech, kde budou jejich vlastnosti požadovány.

GVL a GKL: co to je ve výstavbě

Sádrokartonové a sádrové vlákno je relativně novým stavebním materiálem.Objevili se před několika desítkami let, ale s jistotou nahradili tradiční materiály.Abyste porozuměli GVL nebo GKL, musíte je lépe používat, musíte mít jasnou představu o tom, jaké materiály, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.Na základě těchto znalostí jste samiMůžete dělat nejlepší rozhodnutí.Protože není možné jednoznačně říci, která je lepší - GVL nebo GKL.Někde vhodnější jeden materiál, někde lepší použít druhý.Pojďme tedy pochopit, jaké materiály jsou a jaké typy GCR a GVL existují.

Není snadné vybrat mezi GVL a GVK

GKL: jaké jsou tyto a jaké jsou typy

GKLJe zkratka názvu Sádrokartonová deska.Tento materiál se skládá ze dvou lepenkových listů, mezi nimiž je vrstva sádry.Jsou propojeny stavebním lepidlem.Často se nazývá „sádrokarton“, nebo se používá zkratka GKL, někdy uslyšíte „giprok“.Posledně jmenované jméno se nachází zonálně - častěji v Petrohradu a okolí.V tomto regionu dodával sádrokarton finskou společnost Gyproc („Giprok“), která se postupně stala jménem domácnosti.

Co je GCR a jaké typy se to děje

GKL se používá pro „suché“ zarovnání stěn nebo opláštění rámů v budově rámových domů.Vhodné pro použití v interiéru, pro venkovní použití příliš křehké.Sádrokarton používejte na stěny, příčky, stropy.

Při výrobě sádrokartonu se používá hustá a hladká lepenka.Slouží jako výztužný a tvarovací prvek.Sádrová vrstva dává sílu a udržuje svůj tvar.Ve většině případů má sádrokartonová deska tenčí hranu na dlouhé straně (jsou rovné, se pravými úhly).To umožňuje pečlivě lepit klouby při dokování.Takže podNěkteré typy povrchových materiálů nemusí být umístěny po celé ploše.

GCR může mít odlišnou hranu.Musí být vybrán v závislosti na oblasti použití

Vyrábějí sádrokartony pro různé provozní podmínky, pro snadné rozpoznávání používají kartony různých barev (šedá, zelená, růžová):

 • Vnitřníza normálních provozních podmínek - standardní GKL.Má šedou barvu.
 • Pro místnosti s vysokou úrovní vlhkosti, GKLV odolné vůči vlhkosti.Zezelená.
 • Pro místnosti /budovy s nebezpečím požáru - protipožární - GKLO.Má růžovou barvu.
 • V místnostech se zvýšeným nebezpečím požáru a vysokou vlhkostí použijte GKLVO - protipožární sádru odolnou proti vlhkosti.
 • V poslední době začala být populární zvukotěsná sádrokartonová deska (GKLZ).Má jádrové sádrové jádro s vysokou hustotou a je vyztuženo skelným vláknem.Určeno ke zvýšení zvukové izolace rámových opláštění stěn, stropů a příček.List má fialovou nebo modrou barvu.

GKLZ - zvukotěsná sádrokartonová deska.KNAUF-list (GSP-DFH3IR) má následující vlastnosti: zvýšená hustota, odolnost proti vlhkosti, odolnost proti nárazu, zvýšená pevnost

Nyní víte, co je GCR, jaké typy sádrokartonů existují a kde jsou použity.Jedná se o oblíbený materiál pro interiérové ​​dekorace.Neobsahuje škodlivé látky, i když prach ze sádry, který se může v procesu objevit, může představovat určité nebezpečí.operace.Abychom se rozhodli, co je lepší než GVL nebo GVK, teď pojďme mluvit o sádrovém vláknu.

GVL - co je, z čeho jsou vyrobeny, z jakých typů

Jméno GVL je také zkratka pro technické jméno stavebního materiálu z plechu: Sádrovec-vláknitý plech.Tento materiál je vyroben ze směsi sádry s celulózovými vlákny (buničina je chmýří).Hmota se smíchá s vodou, z ní se vytvoří lisy, které se upraví na normální vlhkost (suší se).

Typy hran - na stěnách je lepší zkosit, na podlaze - dokonce

GVL se také používá pro suché vyrovnávání stěn a stropů, oplášťovacích rámů, podlah.Na rozdíl od GCR má „základní“ nehořlavost, protože celulóza je potažena vrstvou nehořlavého materiálu - sádry.GVL se vydává se dvěma typy hran - rovnými a složenými.Okraj švu je odstraněn hoblíkem, hloubka zkosení je asi 2 mm, šířka je asi 30 mm.Při montáži na zeď vám to umožní dodatečně zesílit šev (položit výztužnou síť) a zatmelit.

Sádrovláknité desky pomocí zvláštních přísad získávají zvláštní vlastnosti.Na tomto základě existují následující typy:

 • Standard - GVL.Pro instalaci v místnostech s normální vlhkostí.
 • Odolnost proti vlhkosti - GVLV.Používají se v místnostech s vysokou úrovní vlhkosti, pro vyrovnávání podlahy bez potěru.
 • Materiál odolný proti vlhkosti se zvýšenou pevností pro podlahy.Označené GVLV EP (GVL Element of the Floor odolné vůči vlhkosti).

Externě, listy odolné vůči vlhkostiod standardu se neliší.Pokud je výrobce normální, označení se použije na listu, ve kterém je kromě rozměrů listu označen typ - GVL nebo GVLV.Liší se také povrchovým typem: HLV jsou leštěné a neleštěné.Cena písku („Knauf“) je mnohem vyšší, ale před dokončením nevyžaduje povinné tmelení celého povrchu.

GVL a GKL: vlastnosti a srovnání

Doposud neexistuje žádný znatelný rozdíl mezi GVL a GKL.A to i další - listový materiál, který lze použít pro krytí stěn a stropu.Pro podlahu je vhodná pouze sádrovlákno, zatímco sádrokarton není.To je jen začátek.Pojďme to přijít dál.

Nemusíte si vybrat: GVL nebo GKL, ale používat je společně

Hustota, síla

Pokudpro srovnání GVL a GKL má sádrové vlákno vyšší hustotu, a tedy stejnou tloušťku, větší pevnost a hmotnost.Větší síla - zdá se, že je dobrá.V každém případě GVL není tak snadné prorazit.Výhodou je, že na rámové stěně, opláštěné GVL, můžete bezpečně zavěsit police.

Ne každý šroub může být zašroubován do HLW bez prvních vrtných otvorů

Na druhé straně, vysoká hustota ztěžuje instalaci.Ne každý samořezný šroub může být přišroubován do sádrokartonu bez předem vytvořených děr.Můžete to udělat bez vrtání, ale pouze pokud používáte šrouby se samořeznou hlavou a výkonný šroubovák.Navíc bez předběžného zahloubení(vrtání otvorů s větším průměrem) „utopit“ hlavu v sádrovém vláknu nebude fungovat.Při zakrytí GVL ve dvou vrstvách bez prvních otvorů se může ukázat, že šroub zkroucený do druhého listu „se snaží“ stlačit spodní.

Sádrokarton má menší sílu, lze ji prorazit pěstí.Ale obyčejné samořezné šrouby snadno „vstoupí“.Při instalaci sádrokartonu není nejdůležitější netahat lepenku a netrhat lepenku hlavou šroubu.Jinak spadne do vrstvy sádry, která praskne.Musím se otočit na jiném místě.Je-li v řadě tak několikrát "nepořádek", musíte změnit list, protože to prostě nezůstane.

Přípustné nepřetržité zatížení spojovacích prostředků instalovaných v GKL

A mimochodem, na stěně opláštěné v jednom listu GVL, řádně nainstalovaná speciální zástrčka (motýl nebo zvanástále heřmánek) vydrží dlouho 80 kg.Otázkou je, že technologie musí být respektována.

Hmotnost GCR a GVL

Nyní o tom, co je špatného na vysoké hustotě.První mínus již byl popsán: instalace spojovacích prostředků je obtížnější.Druhá - vysoká hustota - to je velká hmota.To znamená, že pro instalaci GVL za stejných podmínek je vyžadován silnější rám.Během přepravy je třeba vzít v úvahu tonáž, je obtížnější pracovat s těžkými plechy.Hmotnost jednoho listu GVL se počítá v desítkách kilogramů.Například desky ze sádry Knauf (Knauf) mají následující parametry:

 • List o rozměrech 2500 x 1200 x 10 mm váží asi 36 kg;
 • GVL 2500 x 1200 * 12,5 mm má hmotnost 42 kg;
 • podlahový prvek 1550 x 550 x 20 mm má hmotnost přibližně 18kg

Sádrokartonové desky jsou mnohem lehčí (viz tabulka).

Hmotnost sádrokartonu v závislosti na velikosti, tloušťce, typu

Pokud mluvíme o hmotnosti čtverečního metru sádrovláknité desky, lze ji vypočítat podle vzorce:

 • Hmotnost druhé mocniny GVL nesmí být menší než 1,08 * S,
 • , ale nesmí být vyšší než 1,25 * S.

Kde S je jmenovitá tloušťka plechu v milimetrech.Rozsah hodnot je tedy dostatečně snadno určen.Výrobci však z nějakého důvodu neuvádějí hmotnost jednoho listu.Tyto údaje lze nalézt pouze v Knaufu.Podle jejich informací se získá následující obrázek:

 • GVL o tloušťce 10 mm - 12 kg /m²;
 • GVL tloušťka 12,5 mm - 14 kg /m²;
 • EA o tloušťce 20 mm - 21,5 kg /m².

Ve srovnání s průměrnou hmotností GCR jsou desky ze sádry ze sádry 3,5 až 4krát těžší.Zvyšování dokonce i jednoho listu je již problém.I když přijdete na to, jak na to a ne na to.Samozřejmě musí být namontovány na silnějším základu.

Pružnost a křehkost

Sádrokarton, protože sádra je mezi dvěma vrstvami kartonu, je pružnější.Karton plní úlohu vyztužení, přičemž podstatnou část zátěže si vezme na sebe.Obzvláště při ohybových zatíženích.Například list GKL může být zvednut na jedné straně přidržováním na krátké straně.Bude se ohýbat, ale ne bezva.Pokud se pokusíte provést stejnou operaci se sádrovláknitou fólií, praskne.

Lze je snadno rozlišit externě, ale rozhodování, které je lepší, není tak jednoduché

Další výhodou GCR jeZakřivené povrchy můžete oříznout.Existuje několik technologií, díky kterým můžete vytvářet oblouky, sloupy, hladce zakřivené reliéfy na stěnách a stropech.GVL nedává takovou příležitost.Velmi špatně vnímá ohybové zatížení podél a přes fólii: celulózová vlákna jsou velmi krátká a deska se jednoduše zlomí.Takže pokud potřebujete dokončit ohnuté povrchy, volba mezi GVL nebo GKL je jednoduše ve prospěch druhého.

Zvuková izolace a tepelná vodivost

Při výběru materiálu pro opláštění jsou důležité ukazatele, jako je tepelná vodivost a zvuková izolace.Jak víte, záleží na hustotě, protože GOSTs umožňují poměrně širokou regulaci hustoty potrubí horké vody, musíte se podívat na tyto vlastnosti u každého konkrétního výrobce.Abychom se mohli alespoň zhruba orientovat, existují taková data:

 • Tepelná vodivost ohřívače teplé vody s hustotou od 1000 kg /m3 do 1200 kg /m3 má tepelnou vodivost 0,22 W /m ° C až 0,36 W/m ° C
 • Tepelná vodivost GCR leží přibližně ve stejném rozmezí - od 0,21 do 0,34 W /(m × K).

Hlavní technické vlastnosti GVL

Pokud mluvíme o zvukové izolaci, pozorujeme stejný obrázek: charakteristiky jsou přibližně stejné.GVL poskytuje pouze o 2 dB lepší ochranu ve srovnání s GKL.Je také třeba si uvědomit, že v případě potřeby najdete akustickou sádrokartonovou desku.Má zvláštní vlastnosti, používá se k zakrytí obchodů, koncertních sálů a studií.Pokud mluvíme o soukromém bydlení, vyplatí se to v ložnicích.

Co je tišší než GKL nebo GVL

Pokud se podíváte na vlastnosti, není rozdíl mezi zvukovou izolací mezi GKL a GVL.Tento parametr však bere v úvahu „chování“ zvuku.Opravdu není velký rozdíl.Je to jako by to bylo.A významné.Místnost pokrytá sádrokartonovými deskami je mnohem tišší.Není to tak prosperující.Zvuky z hladké lepenky se odrážejí a v heterogenním povrchu vláknitých desek „uvíznou“.Takže pokud je pro vás důležité ticho v domě, zvolte mezi sádrovým a sádrovým vláknem, vyberte sádrové vlákno.

GVL nebo GKL: což je lepší?

Jeden i druhý materiál mají obdivovatele a odpůrce.Budete se muset sami rozhodnout, co je lepší než GVL nebo GKL.V této sekci se pokusíme porovnat je podle nejvýznamnějších parametrů.Okamžitě projděte velikosti.Sádrokarton se vyrábí v širším sortimentu jak ve velikosti, tak v tloušťce plechu:

 • Tloušťka plechu GKL: 6,5 mm, 8 mm, 10 mm, 12,5 mm, 14 mm, 16 mm, 18 mm, 24 mm.Poslední tři jsou vzácností.
 • Výška listu GKL může být od 2000 mm do 4000 mm v krocích po 50 mm.
 • Šířka sádrokartonu je 600 mm nebo 1200 mm.

Jak vidíte, sortiment je více než široký.Další věc je, že obvykle existují dva nebo tři typy na prodej.Ale s pálivou touhou je vše možné najít /objednat.I když je obvykle snazší (a levnější) koupit, co je k dispozici.

Pokud jde o pohlaví, je GVL lepší

GVL má z hlediska velikosti menší štěstí.Máme pouze dvě verze sádrokartonových desek: 2500 x 1200 mm (standardní) a 1500 x 1 000 mm (malý formát).Obě varianty mohou mít tloušťku 10 mm a 12,5 mm.To je vše.Jinéžádné velikosti podle standardů.K dispozici je také GVL pro podlahu.Jeho rozměry jsou 1200 x 600 mm, tloušťka 20 mm.Možná zkosený nebo ne.

GCR GVL
Cena za čtverec od 70 rublů /m2. od 180 rublů /sq.m.
Nárazová zatížení rozpadá se se normálně přenáší
Ohybová zatížení normálně se přenáší, ohýbá praskne
Řezání se snadno řeže pomocí úředního nože je zapotřebí vážného nástroje se speciálním diskem
Instalace spojovacích prostředků je snadné utáhnout speciální šrouby je obtížné točit, je třeba nejprve vyvrtat otvory nebo použít šrouby se samořeznou hlavou
Změna velikosti se zvyšující se vlhkostí /teplotoury 1 mm na metr 0,3 mm na 1 metr
Požární odolnost vysoká - G1 nehořlavý - NG
Možnost montáže na zakřivené plochy no

V důsledku toho lze říci, že GVL nebo GKL je lepší pouze v oblasti aplikačních a provozních podmínek.Stručně řečeno, jak rozdělit aplikaci:

 • GVL pro stěny a stropy je lepší, pokud je požadována požární odolnost nebo je třeba zvýšit tuhost konstrukce (v rámečcích).
 • Je lepší dát GVL na podlahu, protože reaguje méně na vlhkost, nemění jeho vlastnosti.
 • GKL je nezbytná, pokud potřebujete hladké linie nebo složité vícevrstvé struktury. Víceúrovňový strop, oblouky, sloupy, zaoblené stěny a rohy jsou jen sádrokartony.
 • Pokud je nutné dosáhnout dobré zvukové izolace ve druhém patře, je lepší strop lemovat.

Jak víte, neexistuje způsob, jak konečně říci, že je lepší než GVL nebo GKL.V některých podmínkách je jeden materiál lepší pro jeden úkol, zatímco vlastnosti jiného jsou vhodnější pro jiný.