Co je MDF, jak se liší od dřevotřískových desek, kde se používá

S rozvojem technologie se na trhu objevuje stále více stavebních a dokončovacích materiálů.Na konci minulého století jsme dostali MDF.Existují MDF desky, které se používají ve stavebních pracích, jsou dokončovací panely, kterými můžete dokončovat stěny /stropy nebo vyrábět nábytek.

Co je MDF a způsob jeho výroby

MDF se objevil na našem trhu v posledních letech minulého století a byl vynalezen v USA na konci 60. let 20. století.Rozumíte, co je MDF, pokud překládáte jeho anglické jméno - MDF -Fibreboard se střední hustotou.To se překládá do ruštiny jako „dřevovláknitá deska o střední hustotě“.To znamená, že název ruského jazyka byl vytvořen pomocí přepisu - namísto latinských písmen byli uvedeni podobní Rusové.Běžný jev našeho jazyka.

MDF - dřevovláknitá deska o střední hustotě

Výrobní proces

MDF je vyroben ze dřevamleté ​​do stavu velmi jemných čipů, prakticky -do stavu vláken.Používá se převážně dřevní odpad, takže uvolňování tohoto materiálu nepoškodí lesy.

Frézované dřevo se očistí od písku a jiných nečistot, promyje se, vysuší.Připravená hmota se zahřeje, z ní se vytvoří páska požadované šířky a potom se lisuje.Pod tlakem ze zahřátých dřevěných vláken se uvolňuje přírodní pojivo, lignin.Je to on, kdo je pojivem v tomto materiálu.Konečná forma produktů se zradí v konečném lisu, který vytlačí zbývající vzduch z hmoty a vytvoří homogenní strukturu MDF.

Deska se lisuje z hmoty před lisem

Po lisování se ochlazený materiál přivádí k mletí, kde se vady na povrchu odstraní z MDF, materiál se upraví na požadovanou tloušťku.

Ne všechny druhy dřeva poskytují dostatečné množství pojiva.Poté přidejte podobné, dříve izolované, lignin nebo jiné přírodní pojivo.Ze všech materiálů z listového dřeva je MDF považován za nejbezpečnější, protože pojivo je přírodní a emise formaldehydu jsou srovnatelné s ukazateli dřeva (emisní třída F1, tj. Je povoleno používat nábytek pro děti a zdravotnická zařízení).

Při výrobě dřevotřískových desek lze udělit zvláštní vlastnosti.Obecně odolnost aditiva proti vlhkosti zvyšuje odolnost proti vlhkosti a snižuje hořlavost.

Formy vzhledu a uvolnění

V „čisté“ formě má materiál na pilovém řezu šedohnědou barvu.homogenní hustá hmota.Přesný odstín závisí na druhu mletého dřeva a množství kůry.V této podobě se materiál používá jako stavební deska - pro stavbu světelných příček, vyrovnávacích stěn.

Povrch MDF může být „zušlechtěn“.Může být natřen, laminován PVC fólií, vložen dýhou nebo plastem.To poskytuje poměrně velké množství konstrukčních možností, které se používají v nábytkářském průmyslu, při výrobě povrchových materiálů.

Nejen, že se dá formovat z hmoty

Technologie výroby umožňuje vytváření produktů různých tvarů, tlouštěk, velikostí.Při dokončovacím lisování je možné vytvořit určitý reliéf, který se používá při výrobě nábytku, dveří.Také dokončovací materiály jsou vyrobeny z MDF - desky, panely.Vyrábějí sokly, talíře a další lišty.Všechny tyto materiály lze použít pro výzdobu interiéru.

Struktura MDF je jemně vláknitá, při mletí se tvoří prach, což umožňuje výrobu vyřezávaných předmětů.Používá se při výrobě vyřezávaných dekorativních prvků - panelů, stínítka pro topná tělesa, ozdobné mříže, kudrnaté fasády nábytku.

MDF nebo dřevotříska - což je lepší?

Poté, co se MDF objevila na trhu, vytvořila konkurenci pro dřevovláknité desky.To bylo usnadněno jeho vlastnostmi:

 • se stejnou tloušťkou MDF dvakrát silnější než dřevotřísková deska ;
 • hmota je velmi plastická a umožňuje vám vytvářet reliéfy jakékoli složitosti;
 • snadnější manipulace;

  I ve vzhledu je jasné, co je lepší - dřevotřísková deska nebo MDF

 • umožňuje jednotný hladký povrch i při natírání a laminování PVC získat dobrý vzhled vhodný pro nábytkářský průmysl;
 • má nižší emisní faktor formaldehydu;
 • nemění tvar s teplotou.

To vše vedlo k rostoucí popularitě materiálu.Přestože je MDF dražší než dřevotříska.Do jisté míry MDF dokonce konkurovalo dřevu.Stále častěji se používají například lišty, desky MDF a ozdobné panely.To je zaprvé kvůli nižším nákladům a za druhé kvůli větší praktičnosti.Dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu - lakování, lakování.MDF nevyžaduje zvláštní péči.Jednoduše je otřete navlhčeným hadříkem, v případě potřeby pomocí tekutého saponátu.

MDF desky

Technologie výroby MDF desek umožňuje měnit hustotu v širokém rozmezí: minimální ukazatel je 760 - 780 kg /m3 , maximum je1100 kg /m3a ještě vyšší.Materiál s nižší hustotou se používá tam, kde není oděru vysoké zatížení: v nábytkářském průmyslu pro dekorace na stěny a stropy.

Porovnání MDF s jinými materiály

Pro podlahy se používají desky MDF s vysokou hustotou.Materiál v této kategorii má vysokou odolnost proti oděru: jeden a půlkrát vyšší než u dubu (dub - 6,9, MDF - 10-11).Pokud dodáme, že koeficient deformace podél úhlopříčky je pouze 1,2 mm na každý metr úhlopříčky (překližka 15 mm), vyjasní se láska výrobců nábytku a finišerů k tomuto materiálu.

Rozměry a tolerance

Jednou z nejpopulárnějších forem výroby jsou desky různých tlouštěk a formátů.Lze je nalézt s následujícími parametry:

 • tloušťka - od 3 mm do 40 mm;
 • šířka 2800 mm;
 • délka - 1250 mm, 2170 mm.

  Délka a šířka desky MDF je standardní, ale tloušťka se může lišit

Je vhodné pracovat s deskami MDF, protože tento materiál je velmi malýtolerance pro odchylky od rozměrů:

 • nesmí rozdíl v tloušťce překročit 0,2 mm (v případě překližky 0,5–2,5 mm);
 • 96) délka se nesmí lišit o více než 5 mm;
 • šířka náběhu nesmí být větší než 2 mm.

Při spojování dvou listů je rozdíl v tloušťce nebo velikosti velmi malý nebo vůbec žádný.Proto se povrch MDF listů nebo panelů rychle pohybuje.

Druhy povrchové úpravy plechového materiálu

MDF desky jsou k dispozici s různými typy povrchové úpravy:

 • Broušené.Broušení může být na jedné nebo obou stranách.Takový materiál je vhodný pro malování, nanášení tmelu.Pokud ji použijete k zarovnání stěn, je vhodné tmel umístit pod světlou tapetu a poté jej nalakovat.Silnou tapetu lze nalepit na základní vrstvu bez tmelení.
 • Vrstvené (potažené PVC fólií).Laminace se obvykle provádí na jedné straně, ale lze ji najít u oboustranného povlaku.Obvykle film sleduje barvu a strukturu různých druhů dřeva, ale může býthladký - matný nebo lesklý.Tento typ materiálu se používá pro výrobu nábytku, nástěnných dekoračních panelů.Z laminovaných poddruhů (nazývaných také LMDF) vyrábějí skříňový nábytek pro obývací pokoje, kuchyně a dokonce i koupelny.Navíc pro fasády kuchyní používají obvyklé, pro pracovní desky a nábytek v koupelně - odolné proti vlhkosti s hydrofobními přísadami, které zvyšují odolnost proti vodě a páře.

  MDF může být potažena vrstvou dýhy nebo PVC fólie s opakováním struktury dřeva

 • Dýhované.Desky MDF jsou slepeny nejjemnějšími řezy cenných dřevin - dýha.Vzhled se ukáže být velmi podobný řadě dřeva.Nevýhodou tohoto typu materiálu je jeho vysoká cena.Samozřejmě, že je nižší než podobné produkty z pole, ale ne tak nízké, jako dýhovaná dřevotříska.
 • Vloženo plastem.Další typ povrchové úpravy, který se používá hlavně v nábytkářském průmyslu.

Pokud mluvíme o konstrukci a opravách, pak používají leštěné desky MDF.Při vyrovnání stěn nebo instalaci lehkých příček, při vyrovnání podlahy a stropu.Zde je jejich přibližný rozsah.

Upevnění na rám

Je-li povrch stěn nebo stropu nerovný (odchylky větší než 1 cm), je způsob upevnění desky MDF stejný jako u sádrokartonu - na rám.Rám je obvykle sestaven z dřevěných bloků, ale nikdo nezakazuje vkládat profily pod sádrokarton.Průřez tyčí je vybrán na základě nepravidelností stěny - musí kompenzovat všechnyvýškový rozdíl.S největší pravděpodobností budete potřebovat tyče 20 x 30 mm nebo něco podobného.Vyplňují se vodorovně krokem 40 cm. V tomto kroku padají spáry desek (pokud jsou výška stropu vyšší než 280 cm) na lištu.

Přepravka je sestavena z vodorovných a svislých propojek

Pro instalaci plechových panelů ze stejného nosníku jsou instalovány svislé mosty.Rozdělují se v krocích:

 • 54,3 cm - pro archy o šířce 2170 mm;
 • 42,3 cm nebo 63,5 cm pro šířku 1270 mm.

Krok pro instalaci svislých propojek závisí na tloušťce vybraného materiálu.U tenkých plechů (3–4 mm) by měla být menší, pro tlusté (5–6 mm) lze provést více.

MDF desky /desky jsou připevněny k sestavenému rámu.Zvláštností (ve srovnání se sádrokartonem) je, že pro skryté upevnění je nutné vyvrtat otvory pro upevňovací prvky.Jinak se spojovací prvky nedostanou do husté desky.Aby čepice nevyčnívala nad povrch, je otvor pod nimi rozšířen pomocí vrtáku s větším průměrem.

Je to možné, a tak

Po instalaci šroubů zůstávají na povrchu otvory.Zavřou tmel.Pokud se má dále tmel nanášet, působí jako při instalaci sádrokartonu - nejprve vyplňte otvory tmelem, přebytečné zbytky ihned odstraňte špachtlí.Po zaschnutí se místa tmelení brusným papírem jemným zrnitým průchodem konečně zbaví možných nepravidelností.Poté, odprášením povrchu, začnou tmelit zdi.

Instalace na lepidlo

Ifstěny jsou rovné, desky MDF lze připevnit bez rámového lepidla.Můžete použít tekuté nehty nebo složení, jako je SM-11.Postup je následující:

 • Složení se nanáší na povrch listu cik-cak nebo ostrovy.
 • Položili plachtu proti zdi, přitiskli ji a zarovnejte v rovině.Zarovnejte klepnutím na vyčnívající části pěsti a současně zkontrolujte polohu pomocí hladiny (musí být ovládána svislá a vodorovná poloha).
 • Držte několik minut v poloze.
 • Nastavte další list.
 • Po zaschnutí lepidla se spoje utěsní tmelem.

  Je obtížné namontovat velké lepidlo na lepidlo

Chcete-li zabránit tomu, aby se plech v průběhu instalace pohyboval kdekoli, můžete v rozích vytvořit díry a po zarovnání opravitlist.I když je samořezný šroub držen pouze v omítce, pomůže to, protože je to nutné pouze v počáteční fázi - dokud nezačne tuhnout lepidlo.

Tato metoda se zdá být jednodušší a levnější (kvůli nedostatku rámce), ale zarovnání objemných desek MDF není vůbec snadné.Je lepší vyzkoušet malou část zdi.Faktem je, že není možné rozebrat nainstalované.Pouze pokud úplně zničíte pokožku.Takže stojí za zvážení, která metoda je lepší.

Instalace desky MDF na podlahu

Pro pokládku na podlahu se vybírají desky MDF s vysokou hustotou odolné vůči vlhkosti (od 900 kg /m3a vyšší).Tloušťka plechu - od 5 mm při pokládání na hrubou podlahu a od 10 mm při montáži na klády.V tomto případě je to způsob instalaceJe to podobné jako vyrovnávání podlahy překližkou, pouze mezery jsou menší, protože dřevěná deska mění své parametry mnohem méně než překližka.Jinak jsou pravidla podobná:

 • Nejprve se základna vyrovná k obzoru a vyčistí se.
 • Desky se pokládají se mezerami 2 až 4 mm od stěn.
 • Při pokládání sledují nesoulad švů (pokládají se od sebe).
 • Dilatační spára mezi deskami je ponechána 2-3 mm.

  Tavení plechového materiálu na podlahu se nemění - kromě

 • Upevňovací prvky se instalují po obvodu v krocích po 10-15 cm, v rovině - v krocích po 20-25cm (nebo podél zpoždění).
 • Vyvrtejte otvory pro upevňovací prvky s prodloužením pod kloboukem.
 • Otvory po instalaci spojovacích prostředků a spojů jsou utěsněny tmelem.

Po broušení tmelu je povrch podlahy z MDF desek připraven k malování.Pokud uděláte všechno pečlivě, získáte dokonale rovnou podlahu.Tato základna může být také použita jako základna pro flexibilní dokončovací materiály nebo pro laminát.

Dokončovací panely MDF

Jemně rozptýlené lisované desky slouží jako hlavní pro výrobu dekorativních dokončovacích panelů.Přední povrch je potažen papírem.Toto je nejlevnější možnost.Mírně dražší jsou laminovány PVC fólií.K dispozici jsou také dýhované panely.Toto je dražší materiál.Stále existují možnosti s plastem, ale velmi zřídka.

Panel MDF s 3D obrazem - 3D

Dekorativní panely MDF často pokrývají stěny, někdy i strop.TakovéMetoda dokončování umožňuje ušetřit čas: povrch je vyrovnán a okamžitě získá konečný vzhled, protože není nutné další dokončování.

Druhy dekorativních panelů MDF

Nemluvíme o barvách a odstínech, ale o tvaru vstupu a typu dekorativního povrchu.Ozdobné panely z lisovaných dřevěných vláken jsou ve tvaru:

 • Typ stojanu.Délka je mnohokrát větší než šířka.Délka 2,0 m - 3,0 m, šířka od 150 mm do 250 mm.Při výběru dbejte na tloušťku panelu (od 3 mm do 9 mm) a hloubku zámku.Ideálně by zámek (výstupek) měl být alespoň 5 mm.V tomto případě bude spojení proužků snadné a bezproblémové.Namontuje se na rám, upevní se do jazyka nebo drážky pomocí šroubů.

  MDF panely lineárního typu

 • Kachlová provedení.Obdélníkové nebo čtvercové desky.Maximální rozměry jsou metr na metr, ale běžnější jsou obdélníky s různými poměry stran.Připevňují se k rámu nebo přímo ke stěnám pomocí zvláštního systému tajných spojovacích prvků, jejichž fragmenty „přilnou“ k římsám desek.

  Dlaždice - ve tvaru obdélníků různých velikostí

 • Plechové desky.Pro dekorace zřídka používá, častěji - pro řezání při výrobě nábytku.Pokud je to však nutné nebo žádoucí, mohou být také použity jako povrchová úprava, často se instalují svorky.

Při výběru panelů MDF věnujte pozornost typu povrchové úpravy.Nejlevnější materiál je pokryt papírem, na který je nanesena tenká vrstva.ochranný povlak.Je zřejmé, že takový povrch je rychle poškrábaný, můžete jej otřít pouze mimořádně měkkým, lehce navlhčeným hadříkem.Nemůžete použít ani drsnou houbu, jinak se vytvoří světelné skvrny.Takové MDF panely jsou dobré pro zdobení stropu - neexistuje žádné mechanické zatížení.Pokud je instalujete na zdi, je lepší okamžitě přikrýt dvěma vrstvami laku.Vyberte si typ povrchu sami - lesk, pololesklý, matný, polomatný ... Je důležité, aby byl film silný.

Toto jsou některé další typy nástěnných panelů 3D MDF

Dražší - s PVC a dýhou - nevyžadují dodatečné úpravy, ale za cenu 2–3krátdražší.Pokud je rozpočet omezený, výše popsaná možnost není špatná.

Způsoby instalace

​​

Panely MDF se montují buď na rám nebo přímo na zeď pomocí lepidla. Technologie je popsána v předchozím odstavci a liší se pouze tím, že se používá pro instalacisvorky - speciální montážní desky pro zapuštěnou montáž.První panel na zdi je nainstalován v rohu.Zde je upevněn pomocí samořezných šroubů.Všechny ostatní jsou upevněny svorkami.Po instalaci jsou rohy uzavřeny speciálním rohovým profilem.Připevňuje se na lepidlo - nanáší se v tenké vrstvě a lisuje se v místě instalace.

Existuje také systém profilů - začátek, cíl, připojení a roh (vnější a vnitřní roh).Tento montážní systém je však dražší, používá se u panelů MDF s dýhovaným, čtvercovým nebo obdélníkovým formátem.


Existuje další jemnost montáže dekorativních MDF panelů na strop.Používáte-li tenké plechy /proužky o tloušťce 3–4 mm, je třeba instalovat často zavěšení, jinak se materiál ohne pod vlastní hmotností.Při použití destiček o tloušťce 6-8 mm lze zavést méně často.Jsou pevnější a neohýbají se.Ale hmotnost cíle bude větší, takže musíte použít silnější vodítka a odpružení sami.