Co je to bílé lihovinové rozpouštědlo a kde je použít

Během oprav a stavebních prací je nezbytné, aby barva, tmel, tmel nebyly tak silné.K tomu se používají rozpouštědla - speciální kompozice, které nemění vlastnosti výchozího materiálu.Jedním z nich je bílý duch.Toto je pravděpodobně nejlevnější a nejoblíbenější nástroj s podobnými vlastnostmi.

Co je to White Spirit

Alkohol je jedním z organických rozpouštědel získaných přímým zpracováním (destilací) oleje.Název tohoto rozpouštědla je transliterací anglického jména - bílého ducha, který se doslova překládá jako „bílý duch“.Je to čirá, lehce zaolejovaná kapalina.Patří k látkám s nízkou úrovní nebezpečí (skupina 4), ale při dlouhodobém vdechování výparů se mohou objevit příznaky otravy.

Bílá lihovina obsahuje značné množství těkavých látek (podle GOST 3134-78 ne více než 16%, podle TU - kdokoli to chce), což jí dává zvláštní vůni.Chcete-li snížit nepohodlí, přidejte látky, které voní příjemněji.Je těžké říci, že to zlepšuje situaci,ale ...

Balení je jiné

Ve skutečnosti je lihovina jednou z odrůd petroleje (lehké frakce) nebo dehydratovaného rafinovaného benzínu.Obsahuje větší množství těkavých a „aromatických“ látek, proto se zřídka používá jako palivo, protože produkuje málo tepla.

Bílá lihovina nemá definitivní složení, protože se provádí destilací a složení závisí na výchozí surovině.Některé druhy - s dalším následným ošetřením - mají slabý zápach kvůli většímu počtu kroků čištění.Rozpouštědlo bez zápachu je obvykle západního původu.Má sofistikovanější technologii čištění, ale jeho kapacita rozpouštědla je nižší a jeho cena je vyšší.Přesto je také velmi populární, protože nedostatek zápachu je často důležitý - například při dlouhodobé práci s barvami.

Rozsah

Bílá lihovina se používá hlavně jako rozpouštědlo pro jakékoli frakce ropných, sírových, dusíkových a kyslíkových sloučenin.Může také rozpustit rostlinné tuky.Schopnost rozpouštět tuky se používá, pokud je nutné povrch očistit před základním nátěrem, nanesením barvy atd.Aktivně se používá před nanášením povlaků na kovy.

Před lakováním by měl být kov ošetřen bílou lihovinou - barva bude lépe držet

Čistit

Použijte totorozpouštědlo pro čištění tkanin nebo dobře absorbujících povrchů to nestojí - budete s zápachem bojovat po dlouhou dobu a vytrvale.Porazit ho je velmi obtížné.Nejúčinnějším způsobem je ošetření horkou (přehřátou) párou.Aby se látky, které vydávají vůni, zahřívaly a odpařovaly.Je třeba vědět, že bílý alkohol začíná vařit při 165 ° C a zcela se vypařuje při 200 ° C.Pokud je možné zahřát povrch na podobnou teplotu, těkavé látky se odpaří, zápach se zmenší.

S hladkými povrchy neexistují žádné problémy - okamžitě se vypaří.Na ulici nebo na dobře větraném místě je zápach slabý.Při opravách a konstrukci lze bílou lihu použít jako prostředek k odstranění starých barev, tmelů, olejových skvrn a mastnoty.Další užitečná vlastnost - dobře odstraňuje lepidlo, které zůstává po odstranění pásky, skvrny z kalafuny.

Nalijte rozpouštědlo - mírně navlhčete okraj látky nebo houby

K odmaštění pravé kůže použijte bílý alkohol.Protože ve složení není žádný chlor, nemění se tím vlastnosti, barva a struktura.Může být použit k ochraně nebo „ošetření“ dřeva před plísněmi a houbami.Kapalina proniká hluboko do pórů a ničí zdroj poškození.Kromě toho barva lépe stanoví, snižuje se spotřeba.To znamená, že bílý alkohol může být použit jako základní a antibakteriálníochrana dřeva.

Jako rozpouštědlo

Přestože je rozpustnost minerálních destilátů střední, často se používá k ředění mnoha sloučenin na požadovanou konzistenci.V tomto případě se do kompozice zavádí rozpouštědlo a ne naopak.Důkladně promíchejte do hladka.Jako rozpouštědlo se používá bílý alkohol s následujícími formulacemi:

 • olejové barvy;
 • antibakteriální impregnace na dřevo;
 • sušicí olej;
 • ​​
 • alkydové emaily;
 • alkydové laky;
 • bitumenové tmely;
 • gumové tmely.

  Pracujte lépe s rukavicemi, použijte dřevěnou tyčinku

V kombinaci s barvou bílý líh snižuje jeho viskozitu.Složení je lépe aplikováno a distribuováno, spotřeba je snížena.Je však třeba si uvědomit, že po zaschnutí bude povrch lesklý.Pokud potřebujete matný vzhled jiného rozpouštědla.

Chováno do tekutějšího stavu s bílým duchem a tmelem.Ale pouze ty, které mají vhodný základ:

 • ML - melamin,
 • M - olej a alkydstyren;
 • PF - pentaftalová;
 • MCH - močovina;
 • BH - divinylacetylen.

Bílý duch je mezi majiteli automobilů oblíbený jako prostředek k odstranění automobilových tmelů.Čistí všechny formulace založené na bitumenových a břidlicových tmelech.Dobře odstraňuje tuky, které jsou zpracoványčásti pro ochranu proti korozi (ochranné prostředky pro automobily).Jen si pamatujte, že kapalina má vysokou žíravost.To znamená, že nedovolte dlouhodobý kontakt s povrchem.Pokud se louže vytvořila, musí být rychle odstraněna, místo otřete dosucha.

Skvrny jsou dobře odstraněny z lakování automobilů

Vlastnosti a vlastnosti

Jak již bylo uvedeno, vlastnosti a vlastnosti bílé-spirit jsou standardizovány: GOST 3134-78.Je však velmi obtížné najít rozpouštědlo vyrobené v souladu s GOSTem.Většina z nich je vyráběna podle technických specifikací, v nichž jsou stanovena jejich vlastní pravidla.Zejména se mění maximální obsah těkavých látek.

Bílý destilát zvaný Nefras byl vyroben podle TU 0251-009-51758336-2008

Například Nefras-S4-155 /205 je rozšířený.Kvalitativní vlastnosti jsou nižší než vlastnosti požadované společností GOST.Vyrábí se však podle TU, což není v rozporu se zákonem.Seznam požadavků GOST je uveden v tabulce.

Charakteristiky bílého lihu podle GOST

Věnujte pozornost takové charakteristice, jako je bod vzplanutí.Podle GOST je to + 33 ° C.To znamená, že při zahřátí na tuto teplotu může dojít k požáru.Při používání a skladování tedy musíte být velmi opatrní.Existuje ještě jedna vlastnost - kapalina hromadí statický náboj.Proto je nádoba plastová nebo skleněná.

Skladování a použití

Bílá lihovina je vysoce hořlavá látka (kategorie 2), teplota samovznícení 270 ° C.Výpary smíchané se vzduchem vytvářejí výbušnou směs.Vzhledem k těmto vlastnostem věnujte zvláštní pozornost umístění úložiště.Toto rozpouštědlo by se mělo uchovávat na tmavém, chladném a větraném místě, mimo dosah slunečního záření.V blízkosti by neměly být zdroje tepla, včetně topných zařízení.Banka obvykle označuje dobu použitelnosti, není to však důležité.Pokud je uvnitř tekutina, ne želé, lze ji použít.

Balené do plastových lahví a plechovek

Při otevírání a provozu musí být splněny následující požadavky:

 • Práce venku nebo vdobře větrané místo.
 • Je nepřípustné být blízko otevřeného ohně nebo zdrojů jisker.
 • Při otevírání nádoby během míchání směsí nepoužívejte zařízení, která mohou způsobit jiskru.
 • Bílá lihovina se začíná odpařovat při teplotě + 20 ° C.Pro rychlé schnutí barev, tmelů, tmelů je třeba pracovat v teplé sezóně nebo v teplé místnosti.
 • Pokud bylo rozpouštědlo nalito do místnosti, otevřete okna a dveře, pokud možno sbírejte a odstraňte z místnosti.Místo, kde byl bílý duch rozlit, otřete hadrem.K odstranění mastných skvrn lze použít čisticí prostředky.tuky rozpustná činidla.Pokud se rozlil na ulici, naplňte louži pískem, který pak vyjměte.
 • V případě požáru hasit vodou.Naneste pěnu, písek, prášek, plsť.

Podle míry dopadu na lidské tělo se jedná o látky s nízkým nebezpečím.Kontakt s kůží může způsobit pálení, dermatitidu a alergický ekzém.Proto je lepší nedovolit ani krátký kontakt.To nejlepší, co můžete udělat, je pracovat s rukavicemi.Pokud musíte dlouho pracovat uvnitř, je vhodné nosit respirátor.

Co je lepší: naše nebo dovezené?

Ačkoli je výrobní technologie stejná, dovážený bílý lihovina má slabší vůni (a vyšší ceny).Důvodem je skutečnost, že produkt prochází více fázemi čištění, které jej zbavují těkavých sloučenin.Je dobré pracovat snáze, bez bolesti hlavy a všech dalších příznaků.

Každý má své vlastní výhody a nevýhody

Špatné je, že v procesu čištění se schopnost rozpouštění snižuje.To znamená, že průtok bude větší.To je, pokud mluvíme o přidávání do barev nebo tmelů.Druhý bod - skvrny budou vymazány horší.To je, pokud používáte látku jako odstraňovač skvrn.Na druhou stranu, pokud se pokusíte odstranit skvrnu z textilie pomocí bílého lihu s nízkým stupněm čištění, ze zápachuzbavit se je velmi obtížné (mějte na paměti, že opakované mytí nepomáhá).Čím méně je kapalina zapáchající, tím je problém snáze vyřešen.Možná z tohoto důvodu někteří výrobci vyrábějí tento typ rozpouštědla s několika stupni čištění (například Tikkurilla s modrými a žlutými štítky).Různé prostředky pro různé úkoly.