Co jsou to čisticí filtry na vodu?

Kapalina tekoucí v centralizovaném vodovodním potrubí může být považována za podmíněně vhodná pro technické účely - pro mytí, mytí nádobí atd.S velmi velkým úsekem může být použit pro vaření, ale nemůžete pít bez vaření.Aby se dosáhlo normálu, je nutné k úpravě vody použít různé typy filtrů.Existují levné instalace, ale zpravidla se vyznačují nízkou produktivitou a průměrnou kvalitou čištění a existují drahé systémy, které mohou poskytnout ideální výsledky.

K jejich uvedení do normálu jsou zapotřebí různé typy filtrů

Přívod vody ze studny nebo studny není lepší.Stále existuje vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce, takže čištění by mělo být ještě lepší.Obecně je nutné odebrat vzorek pro analýzu a poté podle výsledků vybrat požadované typy filtrů pro čištění vody.V soukromých domech je to obvykle vícefázový systém, jehož výsledkem je pitná voda.

Čištění od mechanických nečistot

Ve vodě, která proudí v naší zásobě vody,obsahuje zrna písku, úlomky rzi, kovu, cívky atd.Tyto nečistoty se nazývají mechanické.Jejich přítomnost nepříznivě ovlivňuje trvanlivost ventilů (kohouty, ventily atd.) A domácích spotřebičů.Proto jsou v bytech a v soukromých domech umístěny filtry u vchodu, aby je odstranily.Existuje několik typů filtrů pro čištění vody od mechanických nečistot.Jedná se o síť a disky jako filtrační prvky.

Nejběžnějším filtrem pro odstranění mechanických nečistot ve vodě

Filtračním prvkem v mechanických filtrech je síto.Podle velikosti buňky se tyto filtry dělí na hrubé (300 - 500 mikronů) a jemné filtry (větší než 100 mikrometrů).Mohou stát v kaskádě - nejprve hrubé čištění (jímka), pak tenké.Hrubý filtr je často umístěn na vstupu do potrubí a zařízení s menší buňkou jsou umístěna před zařízením pro domácnost, protože různá zařízení mohou vyžadovat různé stupně čištění vody.

Podle orientace baňky, ve které je filtrační prvek nainstalován, jsou rovné a šikmé.Šikmé vytvoření menšího hydraulického odporu, protoženejčastěji je.Při instalaci je nutné dodržet směr proudění, který je na tělese vyznačen šipkou.

Mechanický filtr

Existují dva typy mechanických filtrů - s automatickým proplachováním i bez.Zařízení bez automatického proplachování mají malou velikost, jejich vstupní /výstupní průměry se volí podle velikosti potrubí, do kterého jsou instalovány.Materiál pouzdra - nerezová ocel nebo mosaz, závitové spoje - různé (podle potřeby vyberte vnější nebo vnitřní závit).Náklady na tento typ mechanických filtrů jsou nízké - v oblasti stovek rublů, i když značkové mohou stát mnohem více.

Mechanické filtry bez zpětného proplachování: přímé a šikmé

Protože sítě jsou ucpané a je třeba je pravidelně čistit, je dno baňky odnímatelné.Je-li to nutné, odšroubuje se, vyjme se a opláchne mřížku, vše se vrátí zpět (veškeré práce se provádějí po uzavření vody).

Síť s automatickým proplachováním

Mechanický filtr s automatickým proplachováním (samočinně proplachování) má trysku a kohoutek na dně baňky s filtračním prvkem.Potrubí s hadicí nebo kusem trubky je vypouštěno do kanalizace.Pokud je třeba takový filtr propláchnout, jednoduše otevřete kohoutek.Voda pod tlakem propláchne obsah do kanalizace, kohoutek se uzavře a lze s ním pracovat.

Typy mechanických vodních filtrů se splachováním

Tento typ mechanického vodního filtru často obsahuje manometr.Určuje, zda je mřížka ucpaná nebo ne.Tlak se snížil -je čas vyčistit filtr.Pokud je baňka zařízení průhledná, nemusí existovat manometr - můžete to zjistit podle vzhledu mřížky nebo stěn baňky.V tomto segmentu jsou šikmé vodní filtry vzácné, ale stále jsou tam.

Do skříně může být integrován redukční ventil, který neutralizuje pokles tlaku.Existují modely s možností instalace myčky.

Příklad instalace mechanického filtru s automatickým čištěním

Vázání tohoto typu mechanického filtru je trochu složitější - je třeba ho vypustit, ale existují i ​​modely s různými typy závitůmůžete použít co nejméně adaptérů.

Typy připojení

Mechanické čisticí filtry mohou být filtry spojky, mohou být přírubové.Přírubové - toto je obvykle hlavní zařízení pro vodovodní potrubí s vysokým tlakem a průměry.Může být použit pro zásobování vodou soukromého domu.

Přírubové filtry

Kotoučové (kruhové) filtry

Tento typ zařízení je méně běžný, dokonce méně nakloněnýzašpinění, má velkou filtrační plochu, může zpozdit částice různých velikostí.

Filtrační prvek je sada polymerních disků, na jejichž povrchu se aplikují drážky a škrábance různých hloubek.Disky ve smontovaném stavu jsou pevně přitlačeny proti sobě, voda prochází dutinami v discích a usazují se na nich částice o větším průměru.Pohyb vody je spirálový, takže suspenze je kvalitativně odstraněna.

Kotoučový filtr na vodu

Když je filtr pro čištění vody ucpaný, jsou kotouče vyjmuty z pouzdra, otevřeny a promyty.Poté, co na místě.Disky musí být pravidelně vyměňovány, životnost filtračního prvku závisí na množství kontaminace a kvalitě samotných disků.Existují modely s automatickým praním.

Žárovka může být namontována v přerušení potrubí a může být nasměrována nahoru nebo dolů (viz pokyny k instalaci).

Levné typy filtrů pro čištění vody před pitím

Vyčištěná voda může být použita pro domácí potřeby, podává se v domácích spotřebičích, je však vhodná k pití nebo vařenípouze podmíněně - po varu.K tomu, aby bylo možné pít bez varu, jsou zapotřebí jemné filtry, které zachycují podstatnou část látek rozpuštěných ve vodě a dezinfikují ji.Zvažte, jak vyrobit pitnou vodu z vodovodu, typy filtrů pro čištění vody, které lze použít.

Není pravděpodobné, že to, co odtéká z vodovodu, lze nazvat pitnou vodou

Filtrační džbán

Nejjednodušší, ale ne příliš produktivní způsob, jak vyrobit pitnou vodu z vodovodu, je propustit ji přes filtrační džbán.Čištění se provádí v vyměnitelné kazetě, kterou prochází voda.Dobrý zásobník obsahuje následující filtrační média:

  • polypropylenová vlákna pro vysrážení zbytků pevných látek;
  • aktivní uhlí s přísadami k odstranění mikroorganismů,sloučeniny chloru;
  • iontoměničová pryskyřice pro odstraňování solí manganu a vápníku, radionuklidů, sloučenin železa, těžkých kovů;
  • porézní aktivní uhlí pro čištění vody, sedimentace organických látek.

Filtrační džbán je jednoduchý, levný

Filtrační džbány se liší ve složení kazety, její životnosti (kolik vody může čistit) aobjem.Nejmenší modely stolních filtrů umí najednou vyčistit 1,5 - 1,6 litru vody, největší - asi 4 litry.Jen mějte na paměti, že sloupec „objem filtru“ označuje objem mísy, využitelný objem (množství vyčištěné vody) je mnohem menší - asi dvakrát.

Filtrační tryska pro kohoutek

Velmi kompaktní filtr pro tekoucí vodu z kohoutku, která se hodí přes kohoutek.Rychlost čištění je od 200 ml /min do 6 l /min.Stupeň čištění závisí na složení filtrační části, ale obvykle se příliš neliší od filtračních džbánů.

Podle způsobu provozu jsou na faucetu dva typy filtrů - některé jsou umístěny těsně před použitím, jiné mají schopnost přepnout do režimu „bez čištění“.Výhodněji samozřejmě druhá možnost, ale spínače se často rozbijí.Jako dočasné opatření je to skvělá cesta ven, ale „natrvalo“ je lepší zvolit jiné zařízení.

Název Objem misky Zdroj čisticího modulu Stupeň čištění Doplňková zařízení Cena
AKVAFOR Art "Doba ledová" 3,8 litru 300 litrů Snižuje tvrdost vody, odstraňuje mechanické a organické nečistoty, aktivní chlor, těžké kovy 4-6 $
AQUAFOR Prestige 2,8 L 300 L Mírně snižuje tvrdost vody, odstraňuje mechanické a organické nečistoty, aktivní chlor, těžké kovy Indikátor zdroje $ 5-6
AKVAFOR Premium "Country" 3,8 L 300 L Snižuje tvrdost vody, odstraňuje mechanické a organické nečistoty, aktivní chlor,těžké kovy Velký trychtýř - 1,7 L 8-10 $
Filtrační džbán Barrier Extra 2,5 L 350 L Bv závislosti na typu filtru Kazety pro různé druhy vody jdou na + náklady na džbán 5-6 $
Džbán na filtr Barrier Grand Neo 4,2 L 350 L V závislosti na typu filtru Kazety na různé druhy vody jdou + náklady na džbán $ 8-10
Filtrační džbán Barrier Smart 3,3 L 350 L V závislosti napodle typu filtru Kazety pro různé druhy vody, které jdou k + k ceně + mechanickému ukazateli zdroje 9-11 $
Džbánový filtrVodnář 3,7 L 300l Pro tvrdou vodu s bakteriální úpravou Indikátor výměny kazety 9-11 $
Džbán s filtrem Geyser Hercules 4 L 300 L Z těžkých kovů, železa, organických sloučenin, chloru Sací nálevka 2 L $ 7-10
​​]
Název Produktivita Zdroj kazety Co čistí Země původu Cena
Defort DWF-600 až do 20 l /h 3000-5000 l organické látky, pesticidy, těžké kovy, chlor a radioaktivní prvky Čína 2 $
Defort DWF-500 až do 20 l /h 3000-5000 l nebo 6 měsíců organické látky, pesticidy, těžké kovy, chlor a radioaktivní prvky Čína 2 $
Aquaphor Modern-1 1-1,2 l /min 40 000 l z aktivního chloru, olova, kadmia, fenolu, benzeny, pesticidy Rusko 13-15 $
Aquafor "B300" s bakteriální terciární úpravou 0,3 l/min 1000 l se doporučuje použít v případě možné bakteriální kontaminace vody Rusko 4-5 $
Geyser Euro 0,5 l /min 3000 L Karcinogenní a organické sloučeniny, chlor, železo, těžké kovy, dusičnany, pesticidy a mikroorganismy Rusko 13–15 $
Philips WP-3861 2 l /min 2000 l chlorové sloučeniny 180 $
Sorbent RODNIK-ZM 2 l /min 3600 l čištění z volného chloru, odstranění železa 8-10 $

Filtry pro /pro praní - způsob, jak získat velké množství pitné vody

Pro větší výkon a lepší čištění vody se používají filtry, které jsou instalovány pod nebo na dřezu,lze je také namontovatzeď.

Existují dva typy takových systémů - nábojové systémy a systémy reverzní osmózy.Kazety s kazetami jsou levnější, a to je jejich plus a mínus je to, že musíte monitorovat stav filtračního prvku a včas jej měnit, jinak se všechny nahromaděné nečistoty dostanou do vody.

Trysky na kohoutku pro čištění vody

Systémy reverzní osmózy jsou již technologicky vyspělejší zařízení, která mají mnohem vyšší náklady, ale kvalita čištění a produktivity je mnohem vyšší..Tyto čističky vody používají vícevrstvou membránu, přičemž každá vrstva zpožďuje znečištění určitého typu.

Patrona

V patronových filtrech závisí kvalita čištění na počtu stupňů čištění - jednotlivé filtrační prvky, které „zachytí“ určitý typ kontaminace.Existují jednostupňové systémy, existují dva, tři a dokonce i čtyřstupňové filtry.

V jednostupňové univerzální vložce se používá vícevrstvá struktura.Jsou levné, ale je těžké předvídat, zda budete spokojeni se stupněm čištění.Složení vody v různých regionech je velmi rozdílné a bylo by vhodné vybrat /vyměnit filtry podle potřeby.A tak musíme doufat v univerzálnost vložky.

Zařízení pro filtraci vodní vložky

U vícestupňových patronových filtrů sestává pouzdro z několika baněk, z nichž každá má samostatný /speciální filtrační prvek, který odstraňuje určitéznečištění.Baňky se spojí do série pomocí přepadů, které protékají z jedné baňky do druhé a voda se čistí.V tomto případě je možné vybrat typy filtrů pro čištění vody speciálně pro vaši analýzu, což bezpochyby zlepší kvalitu čištění.

Název filtračního patronu Typ Počet kroků čištění , pro které voda Zdrojkazeta Produktivita Cena
BWT čistá voda domácnost s možností praní 1 patrona + membrána střední tvrdost 10 000 l nebo 6 měsíců 1,5 až 3 l /min $ 70 [
Raifil PU897 BK1 PR (Big Blue 10 ") Main 1 studená vodovodní voda 26 $ Geyser Suite Pod dřezem 3 soft/střední /tvrdá /železnástojan 7000 l 3 l /min 70-85 $
GEYSER GEYSER-3 BIO Pro praní 3 + ochrana před viry a bakteriemi měkká /tvrdá /velmi tvrdá /žlázová 7000 l 3 l /min 110-125 $
Geyser-1 Euro Desktopová verze 1 normální /měkká /rigidní 7000 l 1,5 l /min 32-35 $
Pentek Slim Line 10 Kmen 1 19 l /min $ 20
Expert M200 Pro praní 3 normální /měkký 6 000 - 10 000 l v závislosti na zásobníku ) 1-2 l /min 60-65 $
Brita On Line Active Plus Pod dřezem 1 proudění 2 l /min 80-85 $
AQUAFILTER FP3-HJ-K1 ) Pro mytí 4 + ochrana proti bakteriím a virům pro studenou vodu 3 l /min 60-90$
Barrier Expert Hard Pro praní 3 pro tvrdou vodu 10 000 l nebo1 rok 2 l /min 55 - 60 $
Atol D-31 (Patriot) Pod dřezem 3 vysoce chlorovaná voda 3,8 l /min $ 67

Stolní filtry pro tekoucí vodu

Byla instalována nejlevnější varianta kazetových filtrů.vedle umyvadla.Jedná se o miniaturní modely, které se liší malými rozměry.Mohou to být jeden nebo dva kroky, na kufru je malý jeřáb.Filtr je připojen hadicemi ke speciálnímu výstupu směšovače, může být připojen přímo k přívodu vody.

Desktopová verze může být připojena k vodovodnímu kohoutku nebo vodovodnímu systému

kufr

Jedná se obvykle o patronové jednostupňové filtrační baňky,které byly vloženy za mechanický filtr.Odstraňují značné množství nečistot, díky čemuž je voda vhodná k pití a chrání domácí spotřebiče před tvorbou vodního kamene a jiných usazenin.Jejich nevýhodou je nutnost výměny filtračních prvků.

Filtrační baňky se také nazývají hlavní

Pro usnadnění monitorování stavu a stupně kontaminace je baňka průhledná.Pokud je kontaminace viditelná, vyměňte kazetu za jinou.V některýchu modelů je možné nezávisle obnovit výkon čisticího prvku - je prát pod tekoucí vodou.U ostatních modelů je to zakázáno, proto si pozorně přečtěte pokyny.

Vícestupňové filtry

Liší se od výše popsaných filtrů velkým počtem baňkových pouzder, z nichž každý má patronu, která odstraňuje různé typy kontaminujících látek.Čím více kroků čištění, tím čistší je voda.Složení filtračních prvků musí být vybráno pro specifické složení vody (pečlivě si přečtěte technické specifikace a popis).

Vícestupňové systémy úpravy vody poskytují dobré výsledky

Tyto jednotky lze také instalovat na síť, nebo je lze umístit pod umyvadlo a přijímat vysoce kvalitní pitnou vodu.

Reverzní osmóza

Nejmodernější technologií úpravy vody dnes je reverzní osmóza.Zde se používají vícevrstvé membrány, které procházejí pouze molekulami vody a kyslíku, aniž by ztratily ani ty nejmenší kontaminanty.Voda se získává prakticky bez obsahu soli, což také není dobré.To je přesně nedostatek systémů reverzní osmózy.Aby byl neutralizován, jsou rostliny vybaveny mineralizátory, které přidávají potřebné minerály.

Název Počet stupňů čištění Frekvence zdroje /výměny Filtrační rychlost Poznámky Cena
Geyser Prestige 2 6 1krát zarok 0,15 l /min Nádrž na uchovávání vyčištěné vody 7,6 l 70–85 $
Atol A-450 (Patriot) 6 předfiltrů - 6 měsíců, membrána - 24-30 měsíců, uhlíkový postfiltr - 6 měsíců. 120 l /den Existuje vnější nádrž 115-130 $
Barrier Profi Osmo 100 ) 6 1 krok - od 3 do 6 měsíců, 2 kroky - každých 5 - 6 měsíců, 3 kroky - od 3 do 6 měsíců, 4 kroky - od 12 do 18 měsíců (do 5 000)litry), 5 kroků - každých 12 měsíců. 12 l /h Existuje vnější nádrž 95-120 $
Aquaphor DWM 101S Morion (s mineralizátorem) 6 předfiltry - 3–4 měsíce, membrána - 18–24 měsíců, mineralizátor po filtraci - 12 měsíců. 7,8 l /h Externí nádrž + mineralizátor 120-135 $
Bariéra K-OSMOS (K-OSMOS) 4 5000 l (ne více než rok) 200 l /den Externí nádrž 120-150$
Atoll A-450 STD Compact 5 předfiltrů - 6 měsíců, membrána - 24–30 měsíců, uhlíkový postfiltr - 6 měsíců.
120 l /den Externí nádrž $ 150

Mezi nevýhody tohoto systému patří malájejich produktivita - za minutu může vytéct pouze jedna sklenice čisté vody.Je zřejmé, že tato rychlost je nevyhovující, takže se cítí méně, výrobci dokončují instalace pomocí nádrží na vyčištěnou vodu, ke kterým jsou již připojeny kohoutky.

Systémy reverzní osmózy jsou vybaveny nádržemi na vyčištěnou vodu

Filtry na čištění vody z rozpuštěných látek

Kromě mechanickýchnečistoty ve vodovodní vodě jsou stáleslušná část periodické tabulky: železo, rtuť, mangan, draslík, vápník (soli tvrdosti, z nichž se tvoří stupnice) atd.Všechny z nich lze odstranit, ale jsou k tomu zapotřebí různé filtry.

za účelem získání pitné vody se používají různé typy filtrů k čištění vody

K odstranění železa

Nejčastějive vodě ze studen nebo studen je velké množství železa.Dává vodě načervenalý odstín a specifickou chuť, je uložen na stěnách vodovodních armatur, ucpává ventily, proto je vhodné jej odstranit.Dává to smysl, pokud množství železa přesahuje 2 mg /l.

Dvojmocné železo rozpuštěné ve vodě lze z vody odstranit pomocí katalytického filtru.Jedná se o velký válec, do kterého se nalijí katalyzátory, malý procesor řídí činnost, to znamená, že toto zařízení vyžaduje napájení.

Katalyzátory se používají k odstranění železa z vody

Zásyp v katalytickém filtru výrazně urychluje oxidaci železného železa a jeho srážení.V závislosti na zásypu mohou být také odstraněny nečistoty manganu, chloru a dalších látek rozpuštěných ve vodě a během čisticího procesu se také usazují mechanické částice na dno.Odstranění nahromaděných depozit probíhá podle předem stanoveného plánu, obvykle v noci.Zásyp se promývá pod tlakem vody, vše se vlévá do kanalizace a během proplachování se přívod vody zastaví.Katalytické filtry -složité a drahé vybavení, ale jsou nejodolnější ze stávajících.

Princip činnosti provzdušňovacího filtru

Dalším způsobem, jak odstranit železo a vodu, je provzdušňování.Voda je přiváděna do válce pomocí nasávaného vzduchu ve formě jemné suspenze vody (prostřednictvím trysek).Železo v něm reaguje s atmosférickým kyslíkem a jeho oxidy jsou odfiltrovány.Pro čištění vody tohoto typu existují dva typy filtrů - tlakové a beztlakové.Pro aktivnější oxidaci lze do těchto rostlin dodávat oxidační činidlo, jako je peroxid vodíku nebo chlornan sodný.V tomto případě se také provádí biologické čištění vody - z mikrobů a bakterií.

Přečtěte si více o čištění vody ze studny a přečtěte si zde.

Čištění vody od solí tvrdosti

K změkčení vody se používají filtry s iontoměničovými pryskyřicemi.Při interakci s vodou jsou škodlivé nečistoty nahrazeny neutrálními nebo užitečnými (zvýšení množství jodu a fluoru).

Externě je toto zařízení nádrž částečně naplněná iontoměničovým materiálem.Spárováno s ním je druhý podobný regenerační tank naplněný vysoce koncentrovaným solným roztokem (prodává se speciálně v tabletách, vysoce čištěný).

Iontoměničové pryskyřice dokonale odstraňují tvrdé soli

Výhodou filtrů pro čištění vody tohoto druhu je vysoký výkon, nízká hladina hluku během provozu a vzácná výměna zásypu (stačípo dobu 5-7 let).Změkčit voduiontoměničové filtry jsou tou nejlepší volbou.Nevýhody - potřeba použít regenerační nádrž s koncentrovaným solným roztokem.Chcete-li získat pitnou vodu, musíte nainstalovat filtr s aktivním uhlím.

Takže vypadají