Co může být hranicí pro koupel, jak ji namontovat

Po instalaci vany, sprchové vaničky, dřezu nebo umyvadla zůstává mezera mezi stranou obráběcího stroje a stěnou.Někdy je to jen několik milimetrů, ale voda se tam stále dostává, teče podél zdi k podlaze a při nedostatečném utěsnění může „potěšit“ sousede zespodu tmavou skvrnou na stropě.I když žijete v přízemí nebo v soukromém domě, vlhkost pod koupelnou nepřinese nic dobrého - plísně a houby, zatuchlá vůně.Protože tyto mezery se snaží uzavřít.Tuto mezeru uzavírají četné a rozmanité hranice lázní.Jsou umístěny nejen na vany, ale také na vaničky ve sprše nebo v blízkosti umyvadel.Jednoduše si vyberou jiný profil a jeho rozměry.A zásady instalace zůstávají stejné.

Dobře navržená mezera mezi koupelnou a stěnou

Mezera mezi stěnou a koupelnou a výběrem hranice

Pokud byla vana instalována podekorace na stěně, mezi jeho stranou a stěnou nevyhnutelně zůstává mezera.Velké nebo ne - záleží na tom, jak hladké jsou stěny a zda je samotná vana rovnoměrně odkrytá.V každém případě je lepší tuto mezeru uzavřít.Za prvé, pod koupelnou nebude žádná vlhkost a za druhé, vzhled je lepší.

Pro výběr obrubníku pro koupel je třeba postupovat od šířky mezery.V závislosti na vzdálenosti ke zdi se mění instalační sekvence:

 • Pokud je vzdálenost mezi koupelnou a stěnou až 3 cm, můžete okamžitě nainstalovat stranu.Pouze spodní police by měla být široká - měla by být 3x větší než mezera.A přesto - v tomto případě jsou vhodné pouze tvrdé rohy - keramika nebo plast.Je lepší přilepit okrajovou pásku malou mezerou několik milimetrů nebo ji předem utěsnit směsí cementu a písku.
 • Je-li vzdálenost ze strany do vany větší než 3 cm, musí být nejprve opravena.Existují tři možnosti:
  • Zezdola upevněte bednění, nalijte beton, po nastavení (nejméně tři až čtyři dny) můžete pokračovat v práci.
  • Uzavřete mezeru suchou stěnou odolnou proti vlhkosti ve dvou vrstvách.Rám je smontován, který je připevněn ke stěně na hmoždinách a k vaně na montážní pěnu nebo tekuté nehty.Pokud se police ukáže být velká, postavte ji vzpřímeně.Obecně sestavují celý rámeček.Na pevnou sádrokartonovou desku můžete namontovat rohovou nebo keramickou dlaždici, pokud je mezera velmi velká a šířka rohu nestačí k jejímu uzavření.
  • Vytvořte stranu stejné dlaždice jako stěny.Známá možnost z minulostilet, ale dnes je již nepopulární.

   Sestavte rám z kovového profilu a opláštěte ho sádrokartonovou izolací odolnou proti vlhkosti.Můžete jej kombinovat s rámečkem pro y

Poté, co jste se rozhodli pro technologii utěsnění mezery, můžete si vybrat hranici pro koupel.Není to tak jednoduché, jak se zdá - existuje mnoho různých možností, takže se můžete ztratit.

Jak obnovit povlak staré lázně, čtěte zde.

Druhy okrajů koupelen a jejich instalace

Všechny okraje koupelen lze rozdělit do dvou velkých kategorií, z nichž každá má několik poddruhů:

 • polymer a PVC:
  • plastové okraje (PVC) lázně;
  • plastové rohy;
  • samolepicí páska;
  • hranice z pěny nebo polyuretanu (strop).

   Několik profilů plastových hranic lázně

 • z minerálních surovin:
  • keramika:
  • ) mramor:
  • žula.

Výrobky z první skupiny jsou cenově dostupnější, snadněji se instalují.Keramické, mramorové nebo žulové okraje jsou dražší a obtížně se instalují, ale také vypadají mnohem barevněji.Je pravda, že by měl být vhodný i design koupelny.

Mohou to být keramické nebo mramorové

Instalace plastových hranic a rohů

Pokud mluvíme o plastových hranicích proVany lze instalovat pod dlaždice a na dlaždice (nebo na jakýkoli jiný povrch stěny).Hranice na dlaždicích vany se instalujedekorace na stěnu - její horní okraj je navinut pod dlaždicí.Tato možnost je dobrá, ale není možné zatlačit /vyměnit vanu, aniž by došlo k poškození cíle.

Plastový obrubník pro koupelnu

Druhý typ obrubníků se instaluje po dokončení prací.V tomto případě je vana jednoduše připevněna ke zdi a stávající mezera je uzavřena jedním z plastových nebo polymerních rohů.

Plastové okraje namontované na dlaždicích mají různé profily a různé velikosti polic.Boky těchto výrobků jsou samy o sobě elastické a přiléhají těsně na zeď a vodovodní armaturu.Obvyklý povrchový plastový roh je pevnější.Lze jej utěsnit pouze na hladké stěně - nikoli na dlaždici a zejména na reliéfní dlaždici.Pro tyto případy je k dispozici soklová lišta pro PVC koupelnu s pryžovými stranami.Gumové okraje tohoto okraje těsně přiléhají i na švy mezi dlaždicemi a reliéfem.Pokud těsnění není dostatečně těsné, lepidlo nebo tmel „funguje“.

Který lepicí tmel použít

Ve většině případů je na silikonový tmel nainstalován okraj lázně.Ale poté, co se objeví problémy: po chvíli se šev stává tmavou - plíseň se vyvíjí.Musíme odstranit vše, dezinfikovat, odmastit a nasadit.Interval mezi normálním stavem a výskytem plísní je pro každého jiný - od roku do několika měsíců.Závisí to na intenzitě provozu, ale více na dostupnosti přiměřeného větrání v koupelně.Pokud je ventilace špatná, může již kvetnoutza pár měsíců.

Některé typy tmelů pro akvária

Existuje východisko.A ani jeden:

 1. Pro akvária můžete použít tmel.Za žádných podmínek nekvete (možná obsahuje antibakteriální složky).Stejně jako běžné vodovodní potrubí je akvárium tmel bílé, je průhledné.Pouze balení je obvykle malé a cena je vyšší.Ale stojí to za to.
 2. Voděodolné lepidlo.Každý, ale dobrý a spolehlivý.Pokud potřebujete příklad - Moment Crystal.Levné, spolehlivé.Ale jedna věc: musíte ji používat přesně podle pokynů.Pak to trvá dlouho a houby a plísně na něm nezačínají.
 3. Dobrý (číst drahý, patentovaný) tmel na bázi MS polymerů.Je skutečně hydrofobní a vodu odpuzuje i po roce, zatímco běžný akrylát začne vytékat po 4-6 měsících.Mezi polymerními tmely MS, prostředky s antibakteriálními složkami, které zabraňují vývoji plísní a plísní.Po zaschnutí zůstávají pružné, takže bez problémů snášejí menší pohyby litinové nebo kovové lázně.

Jak přilepit, aby nedošlo k pádu

Mnoho už použilo obrubník pro koupel více než jednou, ale pokaždé, když nastanou problémy - po nějaké době odpadne roh nebo základní deskaze zdi.To se děje, protože při použití vany, sprchy jsou alespoň trochu, ale pohybují se.Vstoupíte do kontejneru, trochu se posune, východ - opět minimální, ale pohyb se opřel o okrajvany - znovu se pohyboval.A tak pokaždé.Přirozeně, pokud pevně připevníte okraj k vaně, dříve či později spadne.Velký rozsah pohybu pro akrylové vany a sprchové vaničky, menší - pro ocel a litinu.V souladu s tím základní deska odpadá z akrylových nádob rychleji a na ostatních trvá déle.

Jednou z dobrých možností je bezpečné připevnění ke zdi

Aby se tomuto problému zabránilo, nalepte hranu PVC pro vanu nebo sprchovou vaničku pouze na zeď.To platí zejména pro akrylové nádoby.U tohoto způsobu instalace vrstva lepidla nahoře zabraňuje, aby voda vytékala do mezery mezi vanou a stěnou.Spodní část rohu je pevně přitlačena na stranu (během instalace je nutné ji dobře přitlačit), s výjimkou vody ze strany.V tomto případě jsou všechny pohyby klidně kompenzovány pružností materiálu a základní deska je držena na zdi.

Taková hranice bude dobře fungovat s akrylovou vanou - nemusíte ji lepit dolů

Pokud vám tato možnost nevyhovuje, vyhledejte tmel, který po vysušenízůstává vzduchotěsný (jedná se zejména o stejné tmely na bázi MS polymerů).U lázní z litiny a oceli je vhodné, aby hranice lázně zůstala.Pro akrylové to bohužel není možné - pohyby jsou příliš velké.

Proč smrdí z podstavce

Existuje další nepříjemný okamžik, který se často objevuje po instalaci obrubníku z PVC koupele - nepříjemný zápach zpod plastu.Zajistěte, aby připojení bylo 100% těsnéuspěje, i když mikroskopické mezery, ale zůstávají.Voda do nich proniká, kde zůstává.Po chvilce voda hnije a začne cítit i samotná vůně.To se děje díky přijaté technologii pro instalaci boků do koupelny - doporučuje se, abyste nejprve vyplnili mezeru mezi koupelnou a stěnou tmelem a poté nainstalovali základní desku.Myšlenka je jasná - aby voda padající pod základní desku nepronikla pod vanu.A to se stane - voda zůstává ve zbývající mezeře, odkud „voní“.

Jak správně nainstalovat obrubník do koupele

Aby se zabránilo takovému obtěžování, je lepší nainstalovat obrubník do koupelny okamžitě na zeď, aniž by se nejprve vyplnila mezera.Ano, při této instalaci může několik kapek vody vytéct pod vanu.Ale toto množství nezpůsobí žádné poškození při dostatečném větrání, po nějaké době bude vlhkost suchá.

Postup instalace plastových hranic pro koupelnu

Se všemi rozdíly ve způsobu instalace profilů různých typů existuje určitá sled akcí, která se dodržují a vedou k dobrým výsledkům.Obecně se musí jednat takto:

 • Pokud existuje stará základní deska nebo rámeček, odstraní se.Zbytky tmelu nebo lepidla jsou odstraněny ze stěn a ze strany.K tomu obvykle používají nůž, můžete použít nůž.

  Odstraňte staré základní desky a zbytky lepidla

 • Plíseň je často pozorována pod okrajem, je odstraněna hadříkem navlhčeným v jakémkoli čisticím prostředku a poté jsou všechny potřeny antibakteriální impregnací.Je jich mnohoobchody, vyberte ten, který vyhovuje vašim potřebám více než ostatní.Postupujte podle pokynů - dodržujte dobu expozice, počet vrstev atd.
 • Po zaschnutí antibakteriální impregnace musí být stěna a strana odmasteny.Chcete-li to provést, vezměte hadr namočený v rozpouštědle nebo alkoholu a důkladně otřete vše.Čekáme, až všechno zaschne.Proces lze urychlit fénem, ​​není třeba jej otírat.

  Odmaštění je jedním z kroků

 • Vybraný okraj je vyzkoušen, oříznut na míru.V místech, kde jsou spojeny dva segmenty, se používají pravidelné rohy (pokud existují) nebo jsou rohy odříznuty pod úhlem 45 °.Plast lze řezat nůžkami na kov nebo řezat pílkou, na které je upevněno plátno s malým zubem (může být speciální pro plast, ale také vhodné pro kov).V žádném případě není hrana dokonalá.Je dokonale sladěn se spisem nebo smirkovým papírem o různých velikostech zrna připevněném na tyč (při řezání kusů nechte několik milimetrů, aby se vešly).Až vám vyhovuje výsledek spojení dvou kusů, přejděte k dalšímu bodu.
 • Následující akce závisí na typu vybraného okraje.Mohou být samolepicí.Pak musíte odstranit ochrannou pásku, nasadit obrubník do vany a dobře zatlačit.Pokud se jedná pouze o lištu z PVC, lepidlo se nejprve nanese na stěnu a /nebo na police lišty, po které je nainstalována, dobře přitlačena.
 • Těsnicí prostředek vycházející ze spodní desky je okamžitě otřen měkkým hadříkem.Nedělej topytlovina - pokud ztvrdne, bude obtížné jej vyčistit.

  Přebytek setřete měkkým hadříkem

To je vše.Vana hranice sada.Nyní musíte chvíli počkat, dokud složení neztvrdne a nezasáhne.Přesný čas závisí na typu použitého lepidla /tmelu a může trvat několik hodin až několik dní.

Touto technikou je také připevněna samolepicí (hraniční) páska pro dokončení spoje koupelny a stěny.Jedná se o levný a rychlý způsob, jak uzavřít malou mezeru.Taková dekorace vydrží jen o něco méně než plast, ale bude s ní méně rozrušit, i když všechny fáze přípravných prací zůstávají v platnosti.

Lepení obrubní pásky pro koupel

Při instalaci obrubníku na akrylovou vanu je třeba si pamatovat jednu věc.Před lepením se lázeň naplní více než polovinou vody a ponechá se v této formě, dokud těsnicí hmota nevytvoří.

Způsoby lepení okraje s lepicí páskou a ohebnou (gumovou) hranou

Zdá se, že pouze instalace plastového proužku s adhezivní vrstvou je jednoduchá.Vůbec ne: musíte jej okamžitě nasadit na místo, protože není reálné pohybovat základnou.Odlupování při neúspěšném pokusu také není dobrým východiskem - část lepidla zůstává na dlaždici a na straně vany /sprchy.Obecně je třeba cvičit bez předchozího odstranění ochranné pásky.

I když se vám okamžitě podařilo postavit obrubník na místo, ne všechno je tak růžové jako soklové lišty tohoto typu.Faktem je, že páska, na které jsouPokud jsou okraje pevně připevněné, spíše silné a rovnoměrně přitlačené na stěnu a boky, nezapadají těsně.Na některých místech je možný únik, zejména ve švech.

Jak nainstalovat lištu s pružnou hranou

Pokud se vám tato lišta pro koupel opravdu líbí, můžete ji nalepit na lepidlo /tmel.Chcete-li to provést, odlepte lepicí pásku, naneste lepicí kompozici na nesprávnou stranu, vložte ji na místo, dobře ji přitlačte.Lepivá vrstva je tenká, základní deska je stlačena velmi pevně, netěsnosti jsou téměř vyloučeny.

A další okamžik - aby se hranice neodstranila, není nutné nanášet lepidlo na stranu, která je připevněna k lázni (popsané výše).

Technologie instalace keramického obrubníku pro vanu

Keramické obrubníky se skládají z přímých, úhlových a koncových prvků.Počet přímých prvků se počítá na základě rozměrů vany /sprchové vaničky, úhlů a konců; ve standardním uspořádání jsou pro koupel vyžadovány dva, pro sprchovou vaničku může být jeden úhel.Vezměte si počet přímých prvků s malým okrajem - pro oříznutí.

Před instalací je vhodné zkontrolovat všechny součásti.Pokud existuje potřeba (jsou nepřesně spojeny, existují rozdíly v tloušťce atd.), Zadní strana může být trochu zpracována se souborem.Je lepší nepoužívat brusku - šance je příliš velká na to, aby způsobila více škody než opravu.

Možnosti rozvržení

Způsoby instalace

Způsob instalace keramického ohraničení závisí na dokončení stěny a velikosti štěrbiny.Pokud se jedná o dlaždice, lze použít vodotěsné lepidlo.Pokud je dlaždice vyražena nebo je zeď jednoduše omítnutá, instalace na lepidlo neuvede požadovanou úroveň těsnosti.V tomto případě nasaďte keramickou hranici pro koupel na speciální lepidlo na dlaždice do vlhkých místností.Prodává se v pytlích v suché formě a před použitím se některé z nich smísí s vodou do hladkého stavu.

Barvy se mohou lišit, ale častěji se používají bílé, aby odpovídaly barvě lázně

Postup

Celý processestává ze sledu kroků:

 • Povrch je očištěn od usazenin a prachu.Pokud existuje plíseň, odstraňte ji, ošetřte stěnu antibakteriální kompozicí, nechte ji zaschnout.
 • Pokud mezera mezi vanou a stěnou přesáhne polovinu šířky stávajícího obrubníku, musí být nejprve opravena.Je lepší vyrobit bednění zespodu a nalít ho cementovou maltou.Druhým způsobem je připojit hyposkarton odolný vůči vlhkosti ve dvou vrstvách.Pokud je police velká (více než 5 cm), musí být provedena se sklonem.Je možné asi 5%.Ukázalo se tedy, že bude používat polici (něco na ni položit) a voda na ní nebude stagnovat.Je-li to nutné (pokud to hranice nepřekrývá všechno), nejprve se položí dlaždice, na které jsou stěny dokončeny, a poté pokračuje instalace keramické hranice pro koupel.
 • Začněte od jednoho z rohů.Nastavte úhel a poté dvě sousední přímé čáry.Na zadní stranu obrubníku se nanese vrstva lepidla a vyrovná se.Hodí se na místolisované, zarovnané na úrovni.
 • Poté pokračujte v pokládání na jedné straně.Na bočních stěnách jsou nainstalovány koncové prvky.

  Keramická podlahová lišta pro vanu může být taková

Proces instalace keramického obrubníku se příliš neliší od pokládky dlaždic.Akce jsou stejné.Prvky musí být zarovnány ve dvou rovinách - tak, aby okraje i rovina šly hladce a bez rozdílů.