Což je lepší postavit dům

V současné fázi vývoje existuje více než 20 technologií, kterými se staví soukromé domy.Je jednoznačné říci, že tato technologie je nejlepší a tato technologie je zcela špatná, je nemožná.Všichni jsou nedokonalí, všichni mají kladné i záporné stránky.Abychom mohli správně odpovědět na otázku „Jak postavit dům“, je nutné určit základní požadavky, které pro svůj dům kladete.Vyberte si pro ně technologii.Každý má svou vlastní definici lepšího domu a také materiál a technologii.

Když uvažujete o tom, jak postavit dům, v první řadě věnujte pozornost nákladům

Jaké jsou domy postavené z

Všechny vnější stěny lze rozdělit na dvě velké skupiny: setrvačné a setrvačné.Domy setrvačnosti jsou postaveny z materiálů s vysokou tepelnou kapacitou.Mají tendenci hromadit teplo a potom ho vyzařovat.Navíc je záření v infračerveném rozsahu.V takových domech, i při relativně nízké teplotě vzduchu, je teplo.Pocit je: infračervené teplo je lépe vnímáno naším tělem.

Stěny domů, které nejsou inertní, jsou „koláčem“ vyrobeným z materiálů různého složení a pořadí.Ale všichni mají jednu vlastnost: materiály jsou dobré nebo vynikajícítepelné izolační vlastnosti, ale mají nízkou tepelnou kapacitu.Hlavní rozdíl mezi domy tohoto typu - nejsou to vyhřívané zdi, ale vzduch a rychle se ohřívá, ale také se ochlazuje.Pro udržení tepla po dlouhou dobu jsou místnosti utěsněny.A to má své nevýhody.Budeme mluvit podrobněji o vlastnostech a materiálech obou.

Inerciální materiály

Inerciální materiály stěn mají schopnost akumulovat teplo a odstraňovat vlhkost.Aby se akumulované teplo uchovalo co nejdéle, je pro ně nutná vnější izolace.Výhodou setrvačných místností je to, že při nepřítomnosti topení "udržují" teplotu po poměrně dlouhou dobu.Z toho vyplývá, že tyto technologie jsou vhodnější pro trvalé domy.Pro dočasnou návštěvu - pro letní chaty - jsou nepohodlné a iracionální: stěny se dlouho zahřívají.Mezitím jsou stěny chladné a chladné v místnostech.

Stěny v inerciálních domech jsou teplé po dlouhou dobu, ale poté také dlouhodobě přenášejí uložené teplo

Materiály pro výstavbu inerciálních domů:

 • keramická cihla (plná a dutá);
 • adobe;
 • keramické bloky;
 • pěnový blok a monolit z něj;
 • plynový blok;
 • pórobetonové tvárnice a monolit;
 • adobe domy;
 • tvárnice.

Hlavní nevýhodou domů tohoto typu je poměrně vysoká cena a doba výstavby.Někde jsou tyto nedostatky patrnější, jinde méně, ale obecně jsou: vyžaduje silný základ, stavba zdí trvá dlouho.

Tabulka srovnávacích charakteristik stavebních materiálů pro těžké domy

Materiály neobsahující setrvačné hmoty

Domy, které nejsou inertní, jsou postaveny z materiálů s nízkou hmotnostíenergetická náročnost.V zásadě se jedná o moderní materiály a technologie, které zahrnují vícevrstvý dort pro stěny.Hlavním bodem je, že téměř všechny z nich mají nízkou propustnost pro páry nebo nevedou páry vůbec.To samé se vzduchem: neprochází stěnami.To znamená, že ke kontrole vlhkosti a zajištění proudění čerstvého vzduchu, odstranění oxidu uhličitého je nutný kompetentní ventilační systém.

​​

Hlavním požadavkem na domy, které nejsou inertní, je dodržování technologie a těsnosti místnosti a pro regulaci klimatizace je nezbytné větrání.

Domy, které nejsou inertní, jsou postaveny z těchto materiálů:

 • 3D panel, MDM, SOTA - uvnitř systému je expandovaný polystyren a venku hustě vyztužený beton;
 • Thermodome, Izodom - beton se nalije do pevného bednění z expandovaného polystyrenu;
 • polystyrenový beton - nový typ materiálu - beton s polystyrénovým plnivem;
 • sendvičové panely - častěji z nich staví průmyslové objekty, ale někdy, za účelem úspory, staví letní domy;
 • panely SIP - izolace (minerální vlna nebo polystyren) mezi dvěma deskami OSB;
 • rámové domy - izolace mezi překližkou nebo deskami OSB:
 • vakuové panely - nová technologie výstavby, která se dosud v soukromé bytové výstavbě nepoužívá, ale již existuje.

Hlavní výhodou domů, které nejsou inertní, je krátká doba a nízké stavební náklady.Protože stěny jsou lehké, základy takovýchto konstrukcí jsou levné.Vzhledem k tomu, že představují významnou část nákladů na výstavbu, je celkové snížení nákladů na výstavbu značné.Pokud se rozhodnete, který dům postavit a klíčovým omezením jsou peníze a /nebo čas na jeho vybudování, možná budete muset vybrat z těchto materiálů.Zároveň však nesmíme zapomenout na uspořádání ventilačních systémů a nezapomeňte vzít v úvahu jeho náklady ve výpočtech, jinak bude velmi nepříjemné žít a v některých případech je to nemožné.

Toto je graf, na kterém prodejci nových technologií prokazují své výhody, „zapomněli“ hovořit o nedostatcích

Dřevěné domy

Samostatné dřevěné domy.Jedná se o domy z kulatiny nebo trámu (obyčejné, profilované, lepené).Na jedné straně stěny dýchají, na druhé straně - jejich setrvačnost je malá.Dříve mohly být takové konstrukce klasifikovány jako částečně setrvačné vzhledem ke skutečnosti, že ve středu budovy byla pec s velkou tepelnou kapacitou.Teplo nashromážděné v něm zahřívalo dům, dokud oheň nespálil.

Dnes při stavbě dřevěných domů postavilo málo lidí k vytápění cihlové kamny.Jedná se hlavně o ohřev vody.Domy lze tedy připsat netrpělivosti: pokud má protokol o velkém průměru ještě alespoň některévýrazná setrvačnost, pak teplo uložené v paprsku 150 x 150 mm rozhodně nestačí.Je nutné buď v noci vyhodit palivo, nebo umístit kombinované kotle, které v noci pracují na elektřinu.Stále existuje cesta ven - proveďte vnější izolaci.Opatření je srozumitelné a docela efektivní, ale podléhá pouze propustnosti izolace a dokončovacího materiálu pro páry.

Bez řádné péče bude dřevěný dům vypadat takto

Existuje ještě jeden důležitý aspekt: ​​aby dřevěné domy vypadaly normálně, vyžadují roční údržbu.To znamená, že každý rok nebo každé dva roky (v závislosti na typu zpracování) bude muset pracovat buď se štětcem, nebo najmout pracovníky.Bez tohoto se krásná budova změní v černou a neatraktivní.Ve skutečnosti pak existuje cesta ven - udělat vnější povrchovou úpravu, a to je stále cena, stejně jako údržba dřeva - impregnace, barvy stojí hodně.

Jak vidíte, ve skutečnosti neexistují ideální technologie. Chcete-li se rozhodnout, který dům postavit, musíte vycházet ze své situace, určit klíčové body, které vám umožní správně as vědomím všech nuancí zvolit materiál pro stěny a technologii pro jeho výstavbu. Pojďme se blíže podívat na některé z nejtypičtějších domácích požadavků.

V tomto článku si přečtěte informace o vlastnostech výstavby dřevěného domu ze dřeva.

Který dům postavit levněji

Začněme se skutečností, že náklady na vybudování základu a krabice domu ze všech inertních materiálůprůmyslová výroba je rozhodně dražší než ne-setrvačnost.Mají vysokou hustotu, což se odráží v hmotnosti budovy, což vede ke zvýšení nákladů na založení.

Nejdražší dům je zděný.Budeme to brát jako standard a náklady na výstavbu s využitím jiných technologií budou s ním porovnány.Další v ceně - z keramických bloků - zámek 90% ceny cihly.Nejlevnější z této skupiny jsou adobe a adobe domy.

Dům adobe je 100% ekologický, teplý a levný.Pohádka, ne technologie

Pokud máte čas a počasí dovolí, můžete během léta vyrábět a sušit cihly na velmi velkém domě.Za cenu materiálů se mohou hádat s mnoha moderními technologiemi.Obzvláště pokud se jíl může extrahovat nezávisle.Zbývající plniva jsou sláma, hnůj atd.- také zdarma nebo trochu.Jediným bodem je, že výroba cihly vyžaduje čas a někdy je dražší než peníze - protože se průmyslově nevyrábějí.Dalším omezením je klima - ne každé počasí umožní hlíně vyschnout na hustotu kamene.Tato technologie je tedy k dispozici pro rozpočtovou výstavbu v regionech s horkými léty.

dražší než adobe, ale slušně levnější než cihla, budova vyrobená z bloků.Bloky z pórobetonu, páleného jílu a pěnového betonu vyžadují přibližně 70-75% odhadu na výstavbu podobného cihlového domu.Avšak pórobeton vyžaduje vynikající hydroizolaci a používá se v oblastech s vysokou úrovní půdyvoda je riskantní.Struskový beton je levný.Mimochodem, lze to také provést samostatně.Životnost struskového betonu je však asi 50 let.Dále bude zničena.

Zde si přečtěte o stavbě domu z pórobetonu.

Ještě méně - asi 30 - 50% nákladů na cihlový dům je vyžadováno pro výstavbu domů, které nejsou inertní.Nejlevnější dosud jsou SIP panely.Neberou více než třetinu ceny cihlové konstrukce.U koster to bude trvat asi 40%.Současně je však životnost asi 25–50 let, v závislosti na kvalitě materiálů a přesnosti dodržování technologie.Dodržování technologie je však klíčové pro celou skupinu: i malé odchylky mohou mít katastrofální následky.

Přečtěte si o stavbě domu na dřevěném rámu zde ao tomto domů na kovovém rámu v tomto článku.

V dnešní době je nejmenší krabička SIP panelů

Ještě jednou věnujeme pozornost nákladům na všechny neinerciální boxypřidat náklady na ventilační systém.Pokud to vyjde - přirozené, pokud ne - bude nutné povinné (je to mnohem dražší na instalaci a údržbu).Ventilace by však měla být a měla by být vypočítána správně.

Výstavba dřevěného domu bude vyžadovat přibližně 60–70% nákladů na cihly.Ale zde musíte ještě zahrnout těsnění a leštění srubu.Bez nich se neobejdete.Ačkoli, je-li dřevěný dům okamžitě naplánován na výzdobu, není nutné broušení.

Z tohostavět rychleji

Nejdelší doba výstavby u cihlového domu (opět).Stavba bude trvat nejméně rok.To je, pokud všechny technické procesy proběhnou bez prodlení.Trvá asi 6 měsíců, než se krabička dostane ze stavebních bloků z hotového adobe.Je možné postavit dům ze všech typů panelů po dobu 1-3 měsíců.Stejná částka bude vyžadována pro montáž rámových domů.

Dřevěné domy se opět nevejdou do žádné skupiny.Pokud vyříznete rohy na místě, budete sbírat zdi asi měsíc, možná dvě.Pokud jste si objednali hotový projekt a přinesli na web rozvržení s vyříznutými miskami, můžete jej přidat za několik dní.Přidejte čas na založení a střechu.Celková částka bude až šest měsíců.Nebudete však moci vstoupit hned poté, co zdi vynucují - před dokončením musíte počkat nejméně šest měsíců nebo dokonce rok - záleží na počáteční důležitosti materiálu.

Nejdelší doba na stavbu cihlového domu je

Okamžitě lze dokončit pouze dům s lepeným nosníkem.Všechny ostatní dřevěné domy by měly stát nejméně šest měsíců - dřevo by mělo uschnout a posadit se, převzít jeho provozní rozměry.Rozdíl ve výšce může být až 15-20 cm na srub, což je hodně.Cíl tedy začíná až po 9–12 měsících.Takže dát krabici a rychle do ní v tomto případě nebude fungovat.

Takže rysy jsou moře.Ale pokud se rozhodnete, co postavit dům v zemi, a zůstat tam je plánováno pouze v sezóně, není touha ani příležitost utratit spoustu peněz, pak věnujte pozornostdráty nebo SIP panely.Jsou levné a staví se rychle.Jen důkladně prostudujte technologii: nemají rádi chyby.

Můj dům je moje pevnost

Pokud mluvíme o pevnosti hradeb, pak tady jsou v první řadě cihlové domy.To jsou rozhodně neprůstřelné stěny.Dost silný - expandovaný jílový beton, tvárnice, adobe technologie.Jejich hustota je také dostatečná k zastavení střely.S jinými stavebními bloky trochu složitější - musíte se podívat na hustotu.

Expandovaná hlína je dobrá volba - je dostatečně hustá, aby byla spolehlivá, průměrná v ceně a stavební rychlosti (přibližně 6 měsíců)

Domy sbetonové komponenty 3Dpanel, MDM, SOTA, Thermode, Izod.Všechny ostatní technologie nejsou v žádném případě překážkou vážného nárazového zatížení.Samozřejmě je nemůžete zlomit ničím, ale rozhodně nejde o pevnost.

Jak vidíte, nelze jednoznačně říci, že některé lepší technologie nebudou fungovat.Zvažte silné a slabé stránky, vyberte nejdůležitější body a určete si, který dům bude postaven tak, aby vyhovoval vašim požadavkům.