Dekorativní kámen v chodbě - pokládka tajemství

Při návrhu domu a bytu chci používat přírodní materiály, ale to není vždy odůvodněné.Například použití přírodního kamene pro dekoraci.Je to drahé, komplikované, vysoce kvalifikované.Existuje velmi podobný přírodnímu uměému kameni.Vyrábí se také z přírodních surovin, ale váží několikrát méně a stojí mnohem méně.Ozdobu chodby ozdobným kamenem je navíc možné provést vlastními silami - nevyžaduje zvláštní kvalifikaci.

Jedna z možností ozdobení chodby

Druhy dekorativního dokončovacího kamene

V současné době existují tři typy dekoračních umělého kamene používají pro výzdobu interiérů:

  • na bázi cementu;
  • na bázi sádry;
  • aglomerát.

Tyto výrobky vypadají velmi podobně jako přírodní kámen, váží pouze mnohem méně (od 14 kg /m2do 50 kg /m2 ).Náklady jsou mnohem nižší (ve srovnání s přírodními),zejména pokud je výrobcem ruský nebo běloruský.Plusy zahrnují jednodušší styling - texturou je pouze přední část, další tři jsou spíše jako dlaždice nebo cihly.

Ve skutečnosti existuje ještě jeden druh povrchové úpravy dlaždic z umělého kamene - slínku napodobujících různé typy cihel.Je vyroben z hlíny téměř podle technologie cihel - je vypalován v peci a zasklen.Rozdíl v tloušťce je 1-3 cm. Tento typ dekorace je dobrý v mnoha moderních interiérech - od high-tech po podkroví.

Vzorky slínkových dlaždic pro simulaci zdiva

Na základě sádry

Sádra dokončovací kámen nejlevnější z tohotodruh materiálu.Jeho druhé plus je nejlehčí.Používá se během instalace na sádrokarton, protože prostě nemůže odolat těžkým nákladům.Nevýhody - je to docela křehké, hygroskopické, může být zničeno, když je mokré.Dekorace haly dekoračním kamenem na bázi sádry je možné pouze tehdy, je-li po pokládce ošetřena speciální ochrannou impregnací nebo lakem na akrylovém základě.

Formát sádrokartonových desek může být libovolný - velmi plastové řešení umožňuje získat jakýkoli povrch a tvar
Světelné odstíny v chodbách „nedrží“ a nepřidávají hmotnost
Heterogenní barva dává další objem a půvab
Dekorační omítkakámen kombinovaný se sádrovými panely v chodbě - orientální styl
Dekorační kámen je zvláště odlišen od pozadí hladkých stěn
Různé barevné varianty jedné kolekce

Na základě cementu

Silný a odolný dokončovací kámen se získává ze směsi sádry a písku.Lze jej umýt i štětcem pomocí tekutých detergentů.Její nedostatky:

  • Je těžké je porazit.Budete potřebovat brusku s diamantovým diskem, aby bylo méně prachu, můžete navlhčit dlaždici.
  • Velká hmotnost.To je ve srovnání se sádrovým protějškem a ve srovnání s přirozenou hmotností je to více než polovina nízká.
  • Vyšší cena.Při výrobě cementu dekorativní kámen pomocí vysoce kvalitního cementu, ale stojí to dobře.Technologie výroby navíc ovlivňuje cenu - cement získává požadovanou pevnost déle (28 dní) a formovanou dlaždici je třeba někde až do tohoto okamžiku skladovat a za určitých podmínek (při teplotě asi 20 ° C a dostatečné vlhkosti 40–50%).Pro skladovací zařízení jsou tedy zapotřebí významné oblasti, což je dodatečné náklady.

Všechny tyto nedostatky jsou kompenzovány trvanlivostí a snadnou péčí, takže se jedná o jeden z nejčastějších dekorativních kamenů pro výzdobu interiéru a exteriéru.

Kombinace ozdobného kamene a tapety na chodbě
Takovádruh dekorace ve vstupní hale je výhodný z hlediska čištění
Stěny ve vstupní hale můžete zcela položit ozdobným dlážděným
Zajímavá barva
Světlo-gray - to samé pro malou chodbu
Pokud se rozhodnete vytvořit takové zdi, mělo by být osvětlení jasné
]
Skvělá volba pro zdobení módního stylu podkroví

Umělý kámen zaglomerát

Tento druh ozdobného ozdobného kamenev poslední době se objevilo.Skládá se z drcených přírodních hornin - mramoru, žuly, křemene -, ke kterým se přidávají polymerní pryskyřice nebo cement.Pro získání živých barev se přidá barvicí pigment.Tento dekorativní kámen vypadá skvěle - skvrny přírodních fragmentů, odrazy na okrajích drobků ... Skutečně vypadá dobře, vhodné pro dokončovací práce v interiéru.

Aglomerát žuly
Vzorky v stánku jedné ze společností
Existuje mnoho barevných možností: křemenný aglomerát

Metody malby

Při výběru sbírky sádry nebo cementu věnujte pozornost způsobu malby.K roztoku lze přidat pigment a vážicí dlaždice bude jednabarvy.Na jeho přední povrch se pak aplikují odstíny, které dodávají povrchu přirozenější vzhled.U této technologie, dokonce i při štěpkování, bude rozdíl nepostřehnutelný, protože odstíny jsou blízko.

V dalším provedení se pigment nanáší pouze na povrch.Poté, když je nasekaná nebo je třeba řezat, bude barva velmi odlišná.

Pokládání umělého kamene vlastními rukama

Před zahájením práce musíte určit množství.Není to tak jednoduché, jak se zdá.Když se podíváte na sbírky, uvidíte, že se skládají hlavně z fragmentů několika velikostí a tvarů.Výjimkou jsou sbírky z keramického kamene a zdiva.Po zjištění velikosti fragmentů můžete odhadnout, jak přibližně je chcete uspořádat.

Na stěnách vyznačte zamýšlené hranice dekorace.Nyní můžete více či méně přesně spočítat, kolik „čtverců“ ozdobného kamene potřebujete.K výsledné hodnotě přidejte asi 10-15% - pro oříznutí a případné změny v procesu.To bude požadované množství pro dekoraci.

Předběžné uspořádání

Nejdříve mistři, kteří mají zkušenosti s prací s ozdobným kamenem, „vymyslíme“, kam umístit, které fragmenty, jak je otočit.Můžete vytvořit rozvržení na podlaze, můžete - v návrhových programech (pokud víte, jak s nimi pracovat), můžete zkusit nakreslit plán na milimetrový papír nebo kus papíru v krabici.Hlavní podmínka: je třeba dodržovat proporce a nezapomenout na šev.Může být docelamalý - tento typ pokládání se nazývá plynulý nebo souvislý a může mít tloušťku až 1 cm nebo dokonce trochu více.

Rozložte dlaždice, vyberte barvy a odstíny

Mnoho lidí tuto etapu vynechává, když zdobí zdi pouze ozdobným kamenem, doufajíc, že ​​během práce bude vše jasné.Je samozřejmě možné, a tak, ale mějte na paměti, že se lepidlo zachytí velmi rychle a na změnu je velmi, velmi málo času.Plán bude snazší pracovat.

Příprava povrchu

Stěny z jakéhokoli materiálu mohou být upraveny umělým kamenem, ale všechny vyžadují předběžnou přípravu.Pokud byly stěny dříve něčím dokončeny, je celý povrch odstraněn, měla by zůstat holá zeď se štukem.Na staré tapety nalepte ozdobný kámen - zbytečně ztrácíte čas a peníze: dekorace prostě odpadne.Některé velmi lehké sbírky mohou být přilepeny k tapetám, ale mohou to být jen fragmenty - několik dlaždic.A pak nikdo nezaručí, že se tapeta neroztrhne a všechno se nezkolabuje.

Nejjednodušší postup přípravy stěn, pokud jsou omítnuté.Stačí je natřít základním nátěrem.Jeho typ se volí v závislosti na materiálu (sádra nebo cement).Poté můžete pokračovat se skutečným dokončením.

Dekorativní kámen se pokládá na hladké stěny

Jsou-li stěny vyrobeny z cihel, stavebních bloků nebo jakéhokoli jiného podobného materiálu, nejprve se natírají a poté omítají vhodnou omítkou.Rovněž umožnilo zarovnání stěn se sádrokartonem.Ale tyomezíte se při výběru dokončovacího kamene - budete si muset vybrat z nejlehčích sbírek podle hmotnosti a v podstatě se jedná o dekorativní kámen vyrobený ze sádry.

Jsou-li stěny dřevěné, nejprve se potáhnou hydroizolační impregnací a po zaschnutí se ošetří základním nátěrem.Poté se na povrch přibije lakovací síť a teprve poté omítka.Při výběru sádry je vhodné si vybrat z těch, které „dýchají“ a zabrání dřevu regulovat vlhkost.U lepených dlaždic to bude problematické, ale dekorace chodby dekorativním kamenem je obvykle fragmentární - dlaždice je lepena pouze na některých místech a zbytek povrchu zůstane propustný pro páry.

Co lepit

Většina výrobců dekorativního kamene doporučuje použití speciálních lepicích směsí určených speciálně pro práci s tímto materiálem.Jsou ze tří typů:

  • pro lehký dokončovací kámen o hmotnosti do 30 kg /m2 ;
  • pro těžké od 30 30 kg /m2a vyšší;
  • pro nízké teploty (dokonce + 5 ° C).

Lepidlo by mělo být ředěno po malých částech, přesně podle doporučení výrobců.Je lepší míchat s vrtákem s vhodnou tryskou - je snazší dosáhnout uniformity.

Lepidlo na dekorativní kámen může být hotové, ale stojí to víc

​​

Lepidlo můžete také nalepit na lepidlo na dlaždice dobré kvality, pouze by to mělo býtdobře - musíte si udržet slušnou částku.Třetí možnost je pro tekuté nehty.Tímto způsobemfunguje skvěle na sádrokartonu, u štukovaných povrchů je lepší použít lepicí roztok.

Technologie lepení

Omítnuté nebo omítnuté stěny jsou pokryty základním nátěrem.Během sušení se část lepidla zředí.Při pokládce je důležité, aby řady finálního kamene byly položeny vodorovně.Aby toho bylo dosaženo, lze na zeď provést označení.To lze provést pomocí lanka nebo můžete čerpat tužkou pomocí bublinky nebo laserové úrovně.

Pokládání ozdobného kamene na chodbu začíná z jednoho z rohů.Některé sbírky mají speciální rohové dlaždice - je s nimi snadnější pracovat.Pokud takové fragmenty neexistují, budete muset nakreslit hrany „koncovými“ fragmenty.Jsou v některých sbírkách - jejich okraje jsou také malované.Stejné prvky se používají naposledy v řadě, kde je nutné, aby konce měly dekorativní vzhled.

Rohové prvky z ozdobného kamene

Před pokládkou je třeba zkontrolovat zadní stranu ozdobné kamenné dlaždice.Mohou tam být zbytky cementového mléka - jedná se o tenkou pěnovou vrstvu světlé barvy.Musí být odstraněn.To lze provést tvrdým štětcem.

Je-li teplota vzduchu vysoká nebo vlhkost nízká, zadní část kamene se navlhčí vodou.Poté se nanese vrstva lepidla konvenční špachtlí, rovnoměrně, lepidlo se odstraní pomocí ozubeného kola (se zubem 4 až 5 mm).

Naneste lepidlo konvenční špachtlí

Přebytek odstraníme ozubeným

Fragment se přitlačí na povrch se základním nátěrem, mírně se pohybuje ze strany na stranu, dosáhne se těsného kontaktu se stěnou a fragment se uvede do správné polohy.Pro lepší přilnavost můžete na povrch poklepat gumovou paličkou.

Pro lepší uchopení kamene zdí můžete použít gumové kladivo

Tato možnost pokládky dekorativního kamene na stěny vyžaduje značné množství času.Používá se, když potřebujete položit jen několik dlaždic nebo podél okrajů velkého fragmentu.Pokud potřebujete položit značné množství, je snazší nanést na zeď lepidlo a přebytek odstranit také pomocí zubové stěrky.A zatlačte navlhčenou dlaždici na lepidlo na zdi.

Druhá technologie pokládky ozdobného kamene na zeď

Jinak se celá sled akcí nezmění.

Je-li zdivo bezproblémové, je další prvek nainstalován v jedné rovině.Pokud je potřeba šev, je vzdálenost mezi dlaždicemi fixována plastem, vhodné jsou také dřevěné klíny stejné velikosti a kousky sádrokartonu.Pokud je šev malý, můžete použít plastové kříže.

Velké kříže jsou také vhodné pro zdobení stěn ozdobným kamenem

Dřevěné tvárnice stejné velikosti definují tloušťku švu

Lepidlo může být vytlačeno zpod dlaždice.Pokud se dostane na přední povrch, musí být okamžitě odstraněn.Betonová dokončovací kámens vlhkým hadříkem, omítkou - pouze v suchu.Lepidlo se zachytí velmi rychle, a pak je téměř nemožné ho odstranit bez poškození povrchu.

Vytlačené lepidlo se okamžitě odstraní

Podle tohoto principu se stanoví plánované množství povrchové úpravy.Jakmile se lepidlo zachytí (je uvedeno na obalu), můžete začít vyplňovat švy.

Injektáž

K vyplnění spár se používá speciální směs.Barvou může napodobovat maltovou maltu nebo ji kontrastovat s barvou povrchové úpravy.

Složení se zředí vodou do pastovitého stavu (proporce jsou uvedeny na obalu), vloží se do speciální stříkačky nebo do těsného vaku s odříznutým rohem.Pasta je vytlačena mezi švy.V závislosti na typu povrchové úpravy je šev vyplněn téměř úplně nebo pouze na polovinu (až do okraje dlaždice může zůstat až 5 mm).Výsledkem je buď reliéfní zdivo, nebo ještě vyrovnanější.

Naplnění švu ze injekční stříkačky

Dokud spárovací hmota nevytáhne, vezměte speciální kloub a vyrovnejte švy, čímž získejte konvexní, konkávní nebo plochý tvar.

Fotografie možností výzdoby chodby a chodby s ozdobným kamenem

Dekorace chodby ozdobným kamenem je často ozdoba rohů a dveří

Dekorace oblouku ozdobným kamenem a vypínačem

Dvě možnosti ozdobení dveří umělým kamenem

]

Bití dveří může být obtížné

Dva různé styly, ale materiál je stejný

Může být velmi málo povrchových úprav

)

Střídání proužků omítnutých stěn a ozdobného kamene dává neobvyklý efekt

Pokud budete hrát se světlem, získáteještě krásnější

V moderním interiéru se častěji používá napodobování zdiva

Jedna ze zdí v chodbě je vyzdobena dekorativní cihlou

Co je dobré na této možnosti - všechna „špinavá“ místa jsou pokryta kamenem