Deska OSB (OSB): standardní velikosti, specifikace

Plechové konstrukční materiály se používají v rámových budovách se suchým vyrovnáním rovin.Jedním z takových materiálů je deska OSB (OSB, OSB).Lisovala překližku, dřevotřísku, GKL.A to vše proto, že má dobré technické vlastnosti, má nízkou cenu.

Co je deska OSB a OSB

Jedním z deskových stavebních materiálů je OSB (nazývaný také OSB).Název - zkratka pro celé jméno materiálu - „orientovaná dřevotříska“.To znamená, že je správné nazvat tento materiál OSB.Druhé jméno - OSB - pocházelo z přepisu anglické verze názvu - OSBdeska s orientovanými vlákny).Anglická písmena byla jednoduše nahrazena podobnými písmeny v cyrilice.

Deska OSB vypadá takto

OSB je vícevrstvý materiál (3 nebo více vrstev).Každá vrstva se skládá ze dřeva, rozdrceného na štěpky, smíchané s pryskyřicemi.Čipy se používají dlouhé a tenké (několik milimetrů silné, až 7 cm dlouhé).Štěpky ve vrstvách jsou umístěny v různých směrech: vnější vrstvy mají podélnou orientaci, vnitřní jsou příčné.Díky tomu je dosaženo vysoké pružnosti a rozměrové stability.Jako pojivo se používají různé pryskyřice.Dávají materiálu odolnost vůči vodě, ale obsahují formaldehyd.Přesněobsah této látky mnoho znemožňuje používání OSB.Pokud je však materiál vyráběn podle GOST, emise formaldehydu nepřekračují výkon dřeva.To je jen zkontrolovat, že je to možné pouze v laboratorních podmínkách.Průměrný kupující se tak může spolehnout pouze na kontrolní orgány.Nebo si vyberte jiný materiál.

Druhy OSB

V závislosti na vlastnostech spotřebitele se orientované dřevotřískové desky vyrábějí v několika typech:

 • OSB 1 - pro konstrukce bez zatížení, provoz je možný pouze v suchých místnostech;
 • OSB 2 - pro nosné konstrukce v normálních podmínkách vlhkosti (pro oplášťovací rámy v místnosti);
 • OSB 3 - pro nosné konstrukce v podmínkách vysoké vlhkosti (opláštění venku s rámovou budovou, včetně jako nepřetržitá přepravka pro určité typy střešních materiálů).
 • OSB 4 - pro nosné konstrukce se značným zatížením pracující v podmínkách vysoké vlhkosti.

  Hrana desky může mít vybrání a drážku pro spojení bez mezer

 • .Hrany desek jsou vyřezány ve formě zámku typu drážka /hřeben.S touto hranou může být jakýkoli druh neštovic (od 1 do 4).Používají se, je-li nutné vytvořit souvislé podlahy v rovině (pro podlahu, střechu nebo stěny).
 • Laminovaný OSB.Na jedné nebo dvou stranách je pokryta vrstvou laminátu.Používá se k vytvoření opakovaně použitelného bednění pro stavbu základů, monolitických betonových stěn, arbolitu atd.
 • Lakované OSB.Lak na jedné straně zvyšuje odolnost proti vlhkosti.

Pokud potřebujete OSB odolné vůči vlhkosti, pečlivě zvažte volbu výrobce.Buďte připraveni na skutečnost, že OSB 3 je dražší než značky odolné vůči vlhkosti.Za OSB 4 bude třeba zaplatit ještě více peněz. Nedoporučujeme hledat levný materiál.Příliš mnoho si stěžuje, že OSB 3 zakoupené nabobtnal o 3 až 8 mm v důsledku vlhkosti, v některých případech dokonce rozkvetlé nebo zarostlé houbami.To vše kvůli pokusům o snížení výrobních nákladů.K tomu použijte méně dezinfekčních prostředků, levnější pojivo.Čínští výrobci místo borovicových lupínků leželi opadaví, což je snadno ovlivněno houbami a nemocemi.

Vlastnosti a technické vlastnosti

Desky OSB soutěží s jinými deskovými materiály jak v oblasti konstrukce (pro opláštění rámů, bednění), tak v oblasti dekorace (zarovnání stěn)., podlahy, stropy).K tomu přispívají vlastnosti OSB:

 • Pevnost je přibližně stejná jako u překližky a 2,5krát vyšší než u dřevotřísky.
 • Vysoký stupeň odolnosti vůči vlhkosti.Podle standardů není absorpce vody ve vodě během dne vyšší než 10%.

  Desky OSB se díky svým vlastnostem staly populární

 • Desky OSB lze řezat a vrtat pomocí standardního truhlářského nástroje.
 • Můžete jej upevnit pomocí šroubů, samořezných šroubů.Spojovací prostředky drží lépe než v jehličnatých překližkách a dřevotřískových deskách.
 • Není poškozen hlodavci, chyby.
 • Při normální kvalitě jsou mezery, delaminace a jiné vady vzácné.

Znovu upozorňujeme na skutečnost, že odolnost proti vlhkosti a deformaci je charakteristická pro OSB, které byly vyrobeny v souladu s touto technologií.Ruský materiál bohužel není vysoce kvalitní.Používají méně výkonné lisy, snaží se ušetřit na pořadači, neoznačují se.V důsledku toho existuje mnoho příkladů negativních zkušeností: talíře bobtnají z vlhkosti, deformují je, lepidlo se umývá ... Cesta ven je hledat talíře dovážené (Evropy nebo USA) výroby.Vzhledem k růstu dolaru mají nyní značné ceny, jsou na trhu jen velmi málo, ale v případě potřeby je možné je najít nebo objednat s dodáním.

Porovnání charakteristik deskových stavebních materiálů

Situace se zhoršuje skutečností, že vzhledem ke vzhledu není možné odlišit OSB3 odolné vůči vlhkosti od OSB2 nebo 1 odolných vůči vlhkosti.Ta stojí mnohem méně.Bezohlední prodejci prodávají levněji pod rouškou odolnosti proti vlhkosti.Tak se probuď.Můžete to udělat: koupit jeden list OSB 3, zkontrolovat jeho chování při vysoké vlhkosti.Pokud nenastanou žádné viditelné změny, zakupte si dávku.

Oblast působnosti

Vlastnosti OSB umožňují, aby byl tento materiál použit jako budova nebo dekorace.Zde jsou některé práce, kde je možné je použít:

 • Opláštění rámů a stěn uvnitř a ven.
 • Vyrovnání podlahy a stropu.
 • Podlaha hrubé nebo spravedlivé podlahy podél polen.
 • Odnímatelné bednění při práci s betonem.
 • Nepřetržité vrtání pod bitumenovou dlaždicí,kovové dlaždice, břidlice, měkké střešní materiály.
 • Výroba panelů SIP a tepelných panelů.

Mezi vývojáři stále probíhá debata o tom, jak bezpečné jsou desky OSB.Při jeho výrobě se používají pryskyřice, které emitují formaldehyd.Výrobci tvrdí, že uvolňování této látky nepřesahuje 1%.Materiály s takovými emisemi formaldehydu jsou naprosto bezpečné.Asi stejné množství této látky se uvolňuje dřevem.Proto jsou takové materiály povoleny pro konstrukci dětského nábytku.Kromě toho se objevily desky OSB s emisí 0,5%.Můžete je rozlišit podle dvou kritérií: v názvu je předpona Bio nebo Green a stojí dražší.

Deska OSB má široký rozsah použití

Upozorňujeme, že by se měla regulovat úroveň emise formaldehydu.Každá šarže materiálu musí být zkontrolována, uveďte skutečné parametry v průvodních dokumentech.Přes všechny argumenty ne každý považuje tento materiál za bezpečný, raději používá přírodní materiál - desky.Jsou to bezpochyby materiály šetrné k životnímu prostředí, ale práce s deskami déle stojí dražší.Obecně platí, že se každý sám rozhodne, zda bude používat desky OSB.

Rozměry orientovaných dřevotřískových desek

Protože účel desky OSB je různý, mohou být vhodné různé velikosti.Situace s velikostmi desek OSB není jednoduchá.V prodeji je neustále 1220 * 2440 mm a 1250 * 2500 mm.Existují také formáty 1250 * 2800 mm, 1250 * 3000 mm, 1200 * 6000 mm, ale na našem trhu jsou velmi vzácné, i kdyžv mnoha případech je jejich použití mnohem pohodlnější.Výběr správné velikosti eliminuje potřebu „růst“ chybějící centimetry nebo vyříznutí dalších.Ale na trhu jich není tolik, protože se jedná o dovážené desky a dovoz je nyní obtížný ...

Deska OSB může mít různé tloušťky

DeskaOSB mohou mít různé tloušťky - 9 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm, 25 mm.Každý druh použití má svou vlastní tloušťku:

 • Opláštění stěn a stropů - od 9 mm.
 • Nepřetržité upevnění střešních materiálů - od 12 mm.
 • Deska OSB o tloušťce 15 mm půjde na podlahu.

Další z aplikací desek OSB je odnímatelné bednění pro betonové práce

Deska OSB je vhodným stavebním materiálem.Lze jej řezat běžnou pilou na stromě, používat brusku s řezacím kotoučem, skládačku.Materiál je dobře vrtaný, bez předběžného vrtání, můžete použít šroubové hřebíky.Ale jejich klobouky vyčnívají, což není vždy výhodné.

Před dokončením je deska OSB opatřena základním nátěrem.Je vybrán v závislosti na konečných materiálech - pro vyrovnávání savosti a zlepšení přilnavosti k jiným materiálům.