Deska z polymerové /kompozitní terasy (obložení WPC): typy, velikosti, instalace

Péče o místní oblast vyžaduje stálou pozornost, čas, peníze.Často chcete mít terasu, ale dřevo na ulici je nepřetržitý nepořádek.Aby se zachoval normální vzhled, musí být investováno příliš mnoho času a peněz.Existuje alternativa - terasová deska vyrobená z kompozitu dřevo-polymer (WPC).Vypadá to jako deska, není třeba malovat.Mimochodem, lze jej také použít v pavilonech a na molu, na balkonech atd.Ploty a schody jsou vyrobeny ze stejné polymerní desky.Obecně platí, že dobrý materiál.

Co je to terasová deska

Terasová deska je navržena pro venkovní použití ve světlých budovách.Nejčastěji dělají podlahy vnitřní nebo venkovníterasa se používá také jako podlaha kolem bazénů, altánů atd.Provozní podmínky jsou složité, proto jsou na materiál kladeny vysoké nároky na jeho výrobu.Měl by snášet všechny povětrnostní podmínky, špatně absorbovat vlhkost, být odolný vůči ultrafialovému záření, biologickému poškození.A také silný, odolný, krásný a levný.To je další sada vlastností.Není mnoho materiálů, které odpovídají alespoň částečně.

Terasové desky - lišty na podlahy v ulici

Stejný druh materiálu se nazývá deking z anglického psacího stolu, který se překládá jako podlaha, ale častěji jako palubka..Zjevně proto stále najdete název „palubní deska“.Ve skutečnosti se liší tím, že podélné drážky pro odvod vody jsou vytvořeny na přední ploše.Na palubách je to velmi nutné.Stejné drážky dělají podlahu méně kluzkou během deště.Terasová deska je často (ale ne vždy) vyrobena také s podélnými drážkami.

Z čeho jsou vyrobeny

Z původního stavu bylo pro obložení použito velmi husté dřevo s velkým množstvím pryskyřice.Taková plemena nerostou v našich zeměpisných šířkách a nákup exotických na ulici je příliš drahý.Z místního dřeva se modřín cítí víceméně na ulici, ale získává šedou barvu bez ohledu na to, jak se o to staráte.

Nejprve terasyvyrobené ze dřeva

Tepelně upravené dřevo se později objevilo.Udržuje se na teplotě 140 - 160 ° C, v důsledku čehož se jeho hustota zvyšuje, absorbuje vodu méně (mnohokrát méně).Při správném zpracování není houbami ovlivněna.Ale taková deska nestojí mnohem méně než „exotická“.Přesto je to dřevo, takže udržování vzhledu je roční.

Deska WPC - co je a co je vyrobeno ze: směsi dřevěné mouky a polymeru s malým procentem stabilizačních přísad

Relativně nedávno, kompozit ze dřeva a polymeru nebo WPC.Jedná se o směs dřevěných vláken a polymeru, do které se přidávají barvicí pigmenty.Desky jsou vytvořeny z výsledné hmoty vytlačováním.Přírodní povlak nelze nazvat, protože se používají polymery.Ale splňuje většinu požadavků.Musíme okamžitě říci, že kvalitní palubu od KDP nelze nazvat levnou.

Polymerní deska pro terasu: klady a zápory

Dřevo je samozřejmě krásné.Ale na ulici vyžaduje pravidelnou péči.I s podmínkou používání moderní chemie.Stejný dřevěný olej vypadá skvěle po celý rok.Po roce je však třeba aktualizovat pokrytí.Vzhledem k tomu, že náklady na dobrý olej pro obtížné provozní podmínky jsou poměrně značné, jedná se spíše o hmatatelný náklad.Stále musíte zvážit čas, který je potřebazpracování.Nechte olej jen aplikovat na strom, ale to je také čas.

Tato fotografie je rok po položení

Zároveň dřevo bobtná v důsledku vlhkosti a vysychá na slunci.A to jsou neustálé problémy s „hrbem“ podlahy.Obecně platí, že ti, kteří měli štěstí na péči o dřevěnou terasu, chtějí vyzkoušet něco jiného.Jako alternativa se často považuje za terasovou desku KDP.Zaprvé nevyžaduje zvláštní opatření k udržení vzhledu.Je nutné pouze čištění.Za druhé, je řezán /vrtán konvenčním nástrojem.Pila může být ze dřeva nebo kovu a vrták je lepší pro kov.Existují další výhody.

Pros

Vzhled polymerní desky se může nebo nemusí líbit.A co se týče ulice, pokrytí není alespoň špatné a po správném výběru vypadá po roce slušně.Zde jsou klady palubní desky WPC:

 • Trvanlivost.Deklarovaná životnost 10-25 let.Jsou to však pouze továrny, které poskytují podpůrné dokumenty a neskrývají své jméno.Bezejmenné výrobky představují riziko, protože se mohou rozpadat za rok.
 • Toleruje obtížné provozní podmínky.Provozní teplotní rozsah -50 ° C až + 50 ° C.
 • Není nutná žádná údržba.Je nutné pouze smetit odpadky a občas umýt.V doporučení - roční intenzivní čištění.Žádná další přání.Ale je třeba vzít v úvahu barvu.Pokud jste si vybrali světloje patrné, že na něm budou viditelné stopy a nečistoty.Buď s tím musíte bojovat, nebo se s tím vyrovnat.Nebo si vezměte „neblednoucí“ barvy.

  Klouby budou viditelné a budete se s tím muset vyrovnat ... Nebo nějakým způsobem porazit kreslením

 • Nezmění to vzhled.Je to trochu vybledlé.Intenzita vyblednutí závisí na množství dřeva ve složení.Může to být od 50% do 80%.Čím více dřevěných vláken, tím přirozenější vzhled, ale mizí intenzivněji.
 • Téměř neabsorbuje vodu a v důsledku toho bobtná.Absorbuje asi 1-2% v závislosti na složení.
 • Nemění geometrii.
 • Nerozkládá se, není ovlivněna houbami.
 • Některé druhy umožňují obnovení vzhledu (velveteen).Polymerová deska s „proužky“ je na výstupu zpracována kovovým štětcem nebo smirkovým hadříkem.A vzhled je také obnoven - štětcem nebo brusným papírem.

Obecně je seznam zásluh docela slušný.Terasa WPC vypadá dobře i po několika letech provozu.Existují různé textury a povrchy, různé barvy.

Nevýhody

Neexistují žádné konstrukční a dokončovací materiály bez vad.První mínus palubovky WPC je velká tepelná roztažnost.A to „přitahuje“ potíže s instalací.Existují typy dvanáctníku, se kterými můžete ignorovat nárůst a zmenšení velikosti.Ale ne se všemi.Obvykle je nutné speciální upevnění - na montážní desky, svorky nebo na speciální upevňovací prvky.

Druhé mínus je, že koncentrát dřevo-polymer nemá rád vodu.Můžete to namočit, ale neměli byste ho držet v louži.Proto je nutné zajistit, aby voda sklouzla co nejrychleji.V případě neúplné paluby (s mezerou mezi deskami) voda v každém případě rychle opouští.Při kontinuální instalaci je však lepší zvolit směr „drážek“ tak, aby voda stékala co nejrychleji dolů.Můžete uspořádat mírné zkreslení k okraji webu.

Jak vidíte, je rozdíl v barvách.Někteří výrobci to nepovažují za vadu

Na co jiného stojí za zapamatování.WPC se skládá z 50-70% dřeva.Výsledná pevnost není tak vysoká jako pevnost dlaždic nebo kamene.Kladivo na to, pád velké a těžké předměty nestojí za to.Buď praskne nebo se objeví zub, v dutých deskách se může horní stěna zlomit.To by mělo být také zohledněno.

Z provozních problémů, snad všechny.Stále existují problémy s výběrem.Faktem je, že nemáme standard pro dvanácterník a nevymezíme ho z toho, co bude muset.Existují však určité známky, pomocí kterých můžete odříznout zjevně nekvalitní výrobky.Takový problém však existuje.

Z nepříjemných okamžiků instalace - při řezání jsou zuby rychle pilovány na pile, takže je zapotřebí více než jedna čepel, a pokud možno,dobrá kvalita.

Kompozitní deska WPC: který polymer je lepší

Jak již bylo uvedeno, deska z polymerové paluby je směsí štípaného dřeva a polymeru.Polymery jsou však celou třídou materiálů.WPC se vyrábí z PVC (polyvinylchloridu), polyethylenu (PE) a propylenu (PP).Poměr polymeru ke dřevu je odlišný.Existují druhy, které jsou 80% dřeva, 50/50 v nich.Vzhled závisí na množství dřeva v kompozitu.Čím je větší, tím více „dřevěný“ je KDP.Ale taková polymerní deska mizí silněji a ještě jemněji, vymazává se rychleji.

Vlastnosti duodena závisí na polymeru

Vzhled polymeru také ovlivňuje vzhled.„Nejpřirozenější“ vzhled WPC na bázi propylenu, s PVC - ten „nejplastnější“.Ale každý druh kompozitu má své vlastní nuance a my o nich budeme mluvit níže.

Dalším bodem je tolerance oleje.Pro propylen a polyethylen je olej rozpouštědlem.Pokud se olej vylije na povlak na základě těchto materiálů, odstraňte jej co nejdříve.K tomu můžete použít vodu se speciálním čisticím prostředkem pro odstraňování polymerů nebo prací prostředek na nádobí.Poté musí být povrch dobře očištěn - několikrát opláchněte čistou vodou.U PVC nejsou oleje děsivé.To je plus tohoto typu desek WPC.

Hořlavost

Všechny dřevovláknité kompozitní desky jsou klasifikovány jakohořlavé materiály, ale mají jiný stupeň hořlavosti.Kompozit s polyethylenem a propylenem nehoří horší než dřevo, neměl by být používán v místech ohrožených ohněm.PVC hoří horší, ale uvolňuje chlor.

Výběr materiálu vědomě: vlastnosti WPC založené na různých polymerech

Stále existují obavy, že deska ze dřeva a polymeru má nepříjemný zápach.Obecně při normální teplotě voní dřevo.Pouze pokud se kompozit na bázi PVC zahřeje na +50 ° C, objeví se charakteristický zápach.Proto je takový materiál doporučován pro pokládání pod baldachýnem a ne na otevřené slunce.

Tepelná roztažnost a způsoby jejího řešení

Každá palubní deska WPC má velkou tepelnou roztažnost - 3 mm na metr povrchu.Obrázek je působivý, ale tento ukazatel byl měřen při změně teploty z -50 ° C na + 50 ° C.Souhlasíte, že ve skutečných podmínkách se takový rozdíl nestane za jeden den.

Tepelná roztažnost je však skutečně velká.S délkou desky 6 metrů bude zvětšení velikosti asi 8-10 mm, což je docela hodně.Přirozené pokračování tématu je tedy problém spojovacích prostředků.Jak opravit obložení WPC tak, aby nedošlo k problémům s tepelnou roztažností?Závisí na typu polymeru:

 • Polymerová deska pro terasy s polyethylenem může být upevněna pomocí hřebíků nebo samořezných šroubů.Polyetylen- viskózní a plastický materiál.On kompenzuje takové pohyby kvůli viskozitě.A nedojde k zničení desky, ani k zpoždění nebo jiné podpoře.Okamžitě vás upozorníme, že je měkčí a rychlejší mazání.Vymaže se však při těžkém používání.To znamená na veřejných místech.V blízkosti domu nebude takové zatížení, které výrazně ovlivní vzhled.

  Jako jedno z řešení problému kloubů a tepelné roztažnosti

 • Kompozit s PVC a polypropylenem je tvrdý a křehký.To je dobré, protože to maže méně, ale musíte jej upevnit pouze a výhradně na desky.A plast nebude dělat.Potřebujeme nerezovou ocel a jejich náklady jsou značné.A to je další náklady a složitější a zdlouhavější instalace.Tento typ desky z kompozitních teras je ideální pro veřejná místa.Kde není důležitější složitost instalace, ale oděr.

Stále existuje zvláštní způsob, jak bojovat proti tepelné expanzi.Podlaha je shromažďována z malých délek segmentů.Není nutné je pečlivě upravovat, protože se doporučuje ponechat i mezery - pro efektivní klesání vody.Tyto mezery kompenzují zvětšení nebo zmenšení velikosti.Ukázalo se, že druh parkety.K dispozici je dokonce povlak se stejným názvem - zahradní parkety.Je vyrobena z polymerových desek.To je jen jeho cena je mnohem vyšší než ta, která byla sestavena sama.Tady je to možnéhrajte si s květinami, texturami a získejte velmi zajímavý kryt na terasu.

Druhy obložení WPC

Nemluvíme o materiálech, ale o profilech a dalších technických aspektech.Musíme okamžitě říci, že je radová polymerní deska plná a dutá.Pevný - spojitý kompozit bez dutin.Tento typ podlah je vhodný v místech se zvýšeným zatížením.Jedná se o veřejná místa, jako jsou letní kavárny, promenády, mola atd.Hollow - vhodné pro soukromé vlastnictví.Terasa u soukromého domu, podlahová krytina kolem bazénu, rybník a.

Pevné - kontinuální kompozitní, celulární mohou mít různé profily.Krajní pravice je nejčastější

Metodou podlahových krytin

Dále existují dva typy desek - masivní podlahy a se štěrbinami.Souvislá podlaha má pero a drážku jako drážkovanou desku.Hodí se téměř bez mezer.Povlak stále propouští vlhkost, ale pomalu opouští a za silného deště se mohou na povrchu vyskytovat louže.Výhodou takové podlahy je, že malé předměty nespadají do trhlin.Druhým pozitivním bodem je, že dámy v patách se snadněji pohybují.

Okraj desky přiléhá k těmto drážkám.Deska je tedy připojena k polenům

Polymerní deska neúplné podlahy je pokládána s určitou mezerou - několik milimetrů.S tímtoVlhkost pokládky nestojí v kalužích, ale prosakuje pod podlahu.Problém s podélnou tepelnou roztažností byl vyřešen.Je pravda, že chůze po tenkých podpatcích na takové podlaze není příliš pohodlná.Je dobré, že dnes - tenké podpatky - nejsou v módě.

Decking WPC: Profil

Neobsazená dřevěná polymerní deska se také nazývá celulární.Může být uzavřený a otevřený.Uzavřeno - to je, když jsou mezi sebou dvě vodorovné plochy s propojkami.Při výběru musíte věnovat pozornost tloušťce příček a vodorovných rovin.

Porovnejte normální (pravý) a zesílený (levý).Jsou uvedeny v jedné stupnici

Pro zvýšené zatížení na terase existuje vylepšený typ palubovky.Silnější propojky a vodorovné povrchy zvyšují pevnost v ohybu.A to znamená, že při položení protokolů mohou být nastaveny méně často.

Desky WPC s otevřeným profilem ve tvaru W

Otevřený profil nebo profil ve tvaru kompozitní terasy, to je, když je nahoře pouze jeden vodorovný povrch -a níže pouze konce žeber.Tento typ je samozřejmě levnější a má nižší výšku, ale je lepší ho používat v místech, kde je zatížení velmi malé.I když existují druhy s tlustými propojkami jako na fotografii vpravo.Je to vhodná volba pro pokládku nikoli na klády, ale na rovný betonpad.Ale nemyslete si, že to bude stát mnohem méně.Cenový rozdíl je malý - asi 10-15%, protože složená spotřeba se zvyšuje díky tloušťce příček.

Podle typu povrchu

Polymerní krytina může mít různé povrchy.Obecně existují dva typy povrchů:

 • Grooved.Tento typ se nazývá „velveteen“.Velikost je větší, menší.Šířka proužků je od 2-3 mm do 5-7 mm.V souladu s tím nazývají mikro-velveteen nebo jen velveteen, stále existuje velká ... Taková deska neklouže, mírně se vymaže.Mínus - z hlediska čištění to není příliš pohodlné, musíte z drážek vymetat drážky.Nejlepší čistič je Karcher.

  V provozu je lepší složená terasová deska se sametovým povrchem (s drážkami)

 • Imitace dřeva.Bez ohledu na to, jak vypadá nádherně, bez ohledu na to, jaké ochranné vrstvy zakrývá, je kluzší a s větší pravděpodobností se opotřebuje.Je to také dražší.Ale čištění je snazší.Obvyklá koště stačí.Obecně je to skvělá volba pro podlahy, kde chodí naboso nebo v pantoflích.Například veranda ve dvoře.Pro zakrytí před hlavním vchodem je lepší nepoužívat takovou podlahu - bude rychle vymazána.

Stejné „drážky“ lze brousit nebo kartáčovat.Leštěný hladší, do určité míry vytvořený kovovým kartáčemdrsnost.Oba typy povrchů lze obnovit.První pohled pomocí kůže, druhý - kovovým štětcem.Rozdíl barev nebude patrný, protože materiál je natřen hromadně.Desku s imitací dřeva nelze obnovit.Reliéf na zvláště zatížených místech bude vymazán a nedá se s tím nic dělat.

Pokud nedochází k žádné úpravě a povrch je „odlitý“, není to dobré znamení.Dobří výrobci provádějí předprodejní přípravu a dodávají výrobku „prodejný“ vzhled.Takže materiál bez zpracování je lepší nezohlednit.Bez ohledu na to, jak atraktivní cena.

Rozměry terasy WPC

Polymery nejsou standardizovány, takže není třeba hovořit o jakýchkoli jednotných velikostech.Každý výrobce vyrábí takové výrobky, které považuje za vhodné.Můžeme říci o rozptylu parametrů ao tom, které velikosti jsou optimální.

Důležitým parametrem je tloušťka desky KDP.Ale ne samo o sobě, ale v kombinaci s tloušťkou příček a tloušťkou přední vrstvy.To dává produktu sílu, odpovídá za odolnost proti opotřebení a životnost.Zde je několik možností pro kompozitní desku s dutou terasou:

 • tloušťka od 19 mm do 32 mm;
 • šířka od 13 cm do 26 cm.

Rozměry terasy WPC nejsou standardizované a mohou být libovolné

Podívejte se na oddíly sami, informace o nich jsou téměř nikdy uvedeny.Je žádoucí, aby nebyly tenčí než 3-4 mm, ideálně 4 mm.Pokud jde o vodorovné povrchy, je lepší, pokud jsou 6-8 mm nebo více.

Při výběru velikostí dřevěno-plastických podlahových krytin nezapomeňte, že zásada pokládky s ním je stejná jako u běžné desky - na klády.Jedná se o čtvercové nebo čtvercové pruty.Čím tenčí je deska, tím častěji je potřeba zpoždění.Jinak se povlak ohne pod vaše nohy.A ano, silnější deska stojí víc, ale vyžaduje méně zpoždění.Rozdíl v ceně bude samozřejmě.Ale obvykle to není tak působivé, když vezmete v úvahu také náklady na zpoždění.

Žebřík KDP také vypadá krásně a pohodlně se obsluhuje

Takže jaká je lepší vzít si terasovou terasu KDP?Pro soukromé použití je třeba použít terasu o tloušťce nejméně 24-26 mm.Pokud jde o šířku - záleží na chuti.Ale čím je deska širší, tím méně spojovacího prvku potřebujete.Při stanovené tloušťce desek je instalační krok zpoždění 40-50 mm.

Způsoby instalace

Desky WPC lze pokládat na klády nebo na betonovou základnu.Na beton se však pokládají pouze určité typy nátěrů a místo by mělo být téměř dokonale ploché.Většina polymerních prken pro terasy je umístěna na polenech.Protokoly mohou být:

 • Dřevěné antiseptické, impregnovanékompozice pro přímý kontakt s půdou.
 • Ze stejného materiálu jsou zvláštní protokoly WPC.
 • Z profilového potrubí.

Deska WPC: instalační systém

Protokoly pro pokládku palubky lze pokládat na připravené betonové místo.Beton může být také ve formě desek nebo ve formě potěru.Hromadění s páskováním nebo sloupky je možné.Pokud je základna nerovná, zpoždění se nastaví na úroveň pomocí těsnění.Je lepší používat gumu, ale můžete ji rozřezat na čtverce glassizol nebo jiný materiál, který má dostatečnou pevnost a vodotěsnost.

Kompozitní deska pro terasy je namontována přibližně stejným způsobem.Obecně, forma spojovacích prostředků, vzdálenost mezi deskami každé společnosti má svůj vlastní

Obvykle doporučují speciální protokoly od KDP.Mají speciální drážku pro montáž spojovacích prvků - kovové desky ve tvaru Z.Takový systém by měl nabízet prodejce.Použití spojovacích prostředků od jiných společností je problematické - nesoulad ve velikosti je téměř zaručen.

Byl sestaven rám pro pokládku terasy WPC z profilové trubky

Protokoly ze dřeva nebo profilové trubky mohou být upevněny skrz, ale klobouk by neměl vyčnívat.Volitelně - perforovaná páska, která je připevněna ke stranám.

Palubní deska WPC: návrh okrajů podlahy

Po položení a zafixování palubovky je nutné uzavřít boky plošiny, kde jsou druhy kulatiny.K tomu existují překryvy ve formě proužků určité šířky a rohu od KDP.Kompozitní roh nemůže být tenký.Jeho tloušťka je několik milimetrů.V místech aktivního chůze se rychle vymaže.Proto pro tyto oblasti často nabízejí hliníkový roh natřený tónem s vrstvou.Toto není jediný způsob, jak oříznout okraj.Existují také okrajové zástrčky ze stejného KDP, ale nezavírají zpoždění.Pokud vás to neobtěžuje, používejte pouze pahýly.

Pokud k domu přiléhá dětské hřiště nebo terasa, lze kloub lemovat základní deskou od KDP.Ale možnost s plastovou podlahovou deskou není o nic horší.Mají různé tvary a barvy a jsou mnohem levnější.Pokud potřebujete uložit, je to jeden způsob.

Jak si vybrat kvalitní obložení WPC

Pokud vám nabízíme dovážené obložení WPC za cenu nižší, než je průměr na trhu, raději to neberte.Obvykle se jedná o produkt vyrobený buď v Číně, nebo (horší) v garáži se starým zařízením, není jasné co.Existují velmi dobré čínské desky vyrobené z kompozitu polymer-dřevo, ale existuje mnohem více výrobků nízké kvality.Je snazší získat od společností, které mají osvědčené výsledky.

Touha zachránit je pochopitelná, ale levná ryba ...

Při výběru kompozitního palubovky je zdeje třeba se podívat:

 • Struktura by měla být homogenní s rozptýlenými dřevěnými vlákny.Stránky s různými povrchy by neměly být.
 • překlady mají stejnou tloušťku, okraje jsou jasné a rovné.
 • Povrch bez jeskyní, usazenin a dalších vad.
 • Podívejte se na strany, obličej a dno.Nemělo by dojít k žádnému výraznému zvlnění.
 • Zkosení a drážky ve stejné vzdálenosti, ve stejné hloubce.
 • Na řezu by neměly být žádné svazky, drobky atd.
 • Pokud se pokusíte odlomit malý kus na místě, materiál KDP by se neměl ani ohýbat, ne jako rozbití a drobení.

Pokud je to možné, podívejte se na všechny barvy nabízené výrobcem.Normální podniky by měly mít světlé odstíny.To znamená, že použité dřevo je normální.Pokud jsou barvy pouze tmavé, použije se místo normálního dřeva kůra a další odpad.A to vůbec není stejný materiál a nikdo nezaručuje jeho vlastnosti.

WPC Decking: Výrobci

Kupodivu není známo mnoho společností.Na image společnosti pracuje jen několik.A protože neexistuje žádný standard, je nebezpečné používat anonymní produkty, pro které neexistují žádné dokumenty a záruky.Koho mám v případě problémů podat?

Několik dalších hrůz

Obecně se jedná o výrobce, kteří jsou neustále slyšeni:

 • Waldecku.
 • Werzalit je německá společnost, kvalita je vynikající, ale ceny jsou vysoké.
 • Savewood je ruská společnost, která si zaslouží kvalitu.
 • TERRADEK (Terradek).
 • PolyWood.
 • MasterDeck.
 • Darvolex.

Při výběru výrobce hledejte výrobce, kteří mají stránky.Dnes jsou nové materiály propagovány efektivněji prostřednictvím podobných zdrojů.A pokud do toho společnost investuje, má zájem zajistit, aby její produkty byly slušné kvality.Jinak je zajištěno město negativity.