DIY basreliéf pro začátečníky

Chci, aby byl můj dům krásný a originální.Nejspolehlivější způsob - jedinečné domácí šperky.Jedním z velmi zajímavých způsobů je basreliéf na zdi.Toto je trojrozměrný obraz vytvořený ze sádry nebo jiného podobného materiálu.Sádra ve své čisté formě se používá velmi zřídka - mrzne příliš rychle a nedává čas na zpracování.Nejčastěji se používají směsi sádrových omítek.Přicházejí s doplňky, které usnadňují práci.S nimi můžete vyrobit objemný nástěnný panel vlastními rukama, a to i bez zkušeností.

Obecná technologie pro vytvoření basreliéfu

Chcete-li provést basreliéf na zdi, musíte jej nejprve připravit: čistý, zarovnat.Již na rovném a zcela suchém povrchu můžete začít pracovat.Pokud plánujete velké basové reliéfy, je vhodné připravit stěnu - pro lepší přilnutí kompozice ke zdi.

Basreliéf na stěně může mít různé stupně složitosti.Tenhle je komplikovaný.Pro začátečníky, jasně ohromující.Ale víte, co se dá udělat v budoucnosti

Pro první experiment je lepší začít s malými výrobky - jako jemedailony (kulaté nebo čtvercové) s jednoduchými reliéfními obrázky.Jako základ pro takové výrobky je nejlepší použít suchou stěnu odolnou vůči vlhkosti .Pod ním můžete vytvořit rám (například z profilu).V této formě může být objemové složení vyváženo z místa na místo.Je snazší naučit se základy technologie.

 1. Najdeme a vytiskneme obrázek, který chceme přenést na zdi.Musí být řezán z odolného a vodotěsného materiálu.Pro tento účel se nejlépe hodí plast, ale můžete použít silnou lepenku.V případě potřeby lze šablonu replikovat.
 2. Směs důkladně promíchejte (obvykle se používají dokončovací sádrové tmely).Měl by mít pastovitou konzistenci, neměl by unikat ani se šířit.
 3. Šablonu upevníme na zeď (můžete použít oboustrannou maskovací pásku) pomocí špachtle vyplňte štěrbiny tmelem.
 4. Po půl hodině nebo hodině odstraňte šablonu a ořízněte nerovnoměrné okraje, které se při vyjmutí šablony zlomí.
 5. Pokud by reliéf měl být hlubší, shora, na získaných sádrových skvrnách, přidejte další složení.
 6. Čekáme hodinu nebo více - záleží na složení.Materiál by měl být stále dostatečně plastický - aby mohl být řezán nožem, dlátem a jinými podobnými nástroji.Vybereme přebytek a vytvoříme požadovanou úlevu.
 7. Čekáme, až nakonec uschne, dosáhneme požadovaného stupně hladkosti pomocí brusného papíru různých velikostí zrn (od střední až po velmi jemnou).
 8. Barvíme, po zaschnutí může být lakováno (úplněvolitelné, ale možné).

   Omezené formy, jasná úleva

Toto je obecně celá technologie.Existují nuance, které by měly být projednány samostatně.První se týká aplikace počáteční vrstvy tmelu na stěny a přenosu obrazu.Ve složitějších kompozicích začíná basreliéf na stěně přenosem kontur výkresu.Dělají to tužkou nebo pastelkou (pokud můžete kreslit) nebo pomocí obrázku vytištěného ve správné velikosti a na něm umístěnou kopií.Potom zakryjeme místa, na které vložíme tmel základním nátěrem (pro lepší přilnavost) a poté pomocí artyčoků (malé špachtle různých tvarů) naneseme první vrstvu materiálu.Dále je sled akcí podobný popsanému postupu.

Materiály pro vytvoření basreliéfu

Nejběžnější otázka mezi začátečníky: jaký tmel je lepší vzít pro basreliéf?V zásadě přistupujte ke všem dokončovacím sádrovým tmelům.Každý mistr má své oblíbené oblíbené skladby a skladby.Zde je několik, které můžete doporučit:

 • Knauf Uniflot.Velmi odolný a tažný.Z toho může být vytvořena hluboká reliéf - bez vyztužení neklesne.Nevýhoda: drahá.
 • ​​
 • Fugen.Mírně méně odolný, o něco horší řez.Mnohem levnější než Knauf Uniflot (téměř třikrát).Můžete také udělat úlevu bez problémů.
 • PUFAS.Jedná se o sádrový tmel s celulózovými vlákny.Doba zpracování - asi 60 minut, nanášeno vrstvou libovolné tloušťky, dobře řezané, snadno brousitelné.
 • Rothbandpro spodní vrstvy a "Shitrok" pro horní.
 • Akryl Putz (Polsko).Připravený akrylový tmel.Dobrá věc je, že pomalu "chytne" za vývoj dílů na hodinu nebo déle (v závislosti na vlhkosti v místnosti).

Kromě toho se vyžaduje impregnace.Jsou vybírány na základě výchozích charakteristik materiálu.Existují sloučeniny, které zesilují drobivé materiály, pronikají hluboko a spojují částice materiálů k sobě navzájem.To je nutné, protože sádrové panely slušně váží a vytvářejí další zatížení.Bez předběžné přípravy mohou z křehkých základů odpadnout.Lze použít koncentrát základního nátěru odolný proti vlhkosti od PUFAS.Je vhodný pro všechny minerální podklady, včetně dřeva a desek na bázi dřeva.Kompozice Aquastop odolná vůči vlhkosti je vhodná pro sypké substráty.

Impregnace pro základní reliéf základního nátěru

Kromě toho se používají následující složení:

 • před zahájením prací - ke zlepšení přilnavosti k materiálustěny (nebo základny);
 • pro zpracování vrstva po vrstvě - při vytváření hlubokého reliéfu, když je jedna vrstva tmelu aplikována na již vysušený, dříve aplikovaný;
 • pro konečnou impregnaci před lakováním - pro vyrovnávání savosti a tak, aby barva ležela rovnoměrně, s důrazem na reliéf a nezakrýváním.

Pro ošetření vrstvou po vrstvě jsou zapotřebí primery, které na povrchu vytvoří lepivý, drsný povrch.V tomto případě můžete novou vrstvu tmelu položit i na povrch, který již vyschl.Pro tyto účely je vhodná hluboká půda.Penetrace Ceresit a impregnační základní nátěr PUFAS.Mohou být také použity pro dokončení před lakováním.

Nástroje

Nástroje pro vytváření reliéfů jsou potřebné pro dva typy prací - pro nanášení tmelu a pro odstranění /odříznutí přebytečné malty.Sada nástrojů a zařízení je proto poměrně rozsáhlá.K nanášení tmelů nebo dekorativních barev použijte:

 • Kovová stěrka vyrobená z nerezové oceli.Aplikuje se s ním řešení, je vyrovnáno a vytvoří se malá hloubka reliéfu.Obvykle se používá při práci na velkých plochách.
 • Plastová stěrka.Pracují také na velkých plochách, ale s jejich pomocí vytvářejí hluboký nebo rozsáhlý (rozšířený) reliéf: řešení se táhne dobře za plast.

  Hlavní nástroj pro vytváření reliéfu během dekorativního modelování na stěnách

 • Špachtle.Toto je technický nástroj.Položili na stěrku řešení, zvedli přebytek a vyčistili ho.S jeho pomocí se také aplikuje řešení na stěny, čímž se vytvoří základní vrstva a poté se do hloubky přidá správná místa.
 • Paletový nůž.Špachtle malé velikosti různých tvarů.Mohou být aplikovány na kompozici, odstranit ji a vytvořit požadovanou úlevu.
 • Sochařské komíny.Oboustranný profesionální nástroj pro sochaře různých typů a velikostí malých špachtlí a ostří.Používá se k vytvoření malého reliéfu, detailů a přesných výkresů.Tento nástroj se vyplatí koupit, pokud se rozhodnete provést více než jeden reliéf na zdi nebo stropu, aleproměňte tuto aktivitu v hlavní.
 • Lékařský skalpel.Můžete se bez toho obejít, ale to velmi přesně řeže.Profesionálové mají několik skalpelů různých velikostí a tvarů.

  Pro přesné kreslení a opravy

 • Dláta pro řezbářství.Řezají čerstvé sádry o nic horší než dřevo.Dláta se velmi liší, mají různé tvary a velikosti řezné části.Jsou vybírány v závislosti na tvaru řezu.
 • Cukrářská stříkačka.Neexistují žádné speciální nástroje tohoto druhu, takže je musíte použít.Je pro ně výhodné přidávat malé množství materiálu.Tato potřeba vyvstává, když je přebytek odříznut.Při výběru dbejte na to, aby píst těsně přiléhal ke stěnám trubice, jinak by řešení vyšlo.Pro jednu práci musíte koupit několik kusů - stříkačky se rychle rozbijí.

Toto jsou všechny nástroje, které byste mohli potřebovat.Z nezbytných: lžíce, stěrkový nůž, dláta.Nože palety jsou velmi pohodlné, je to obtížné bez skalpelů a bez pečivové stříkačky.Stohy jsou však nástrojem perfekcionistů k jemnému doladění reliéfu.

Vytvoření basreliéfu sádrové omítky: foto zpráva

Pro reliéfní malbu na zdi bylo vybráno mořské téma - ryby, chobotnice, řasy.Skvělé pro získání vaší první zkušenosti!Světelný vzor, ​​který lze vytvořit postupně.

Zde je kresba na téma moře pro první výrobu basreliéfu

Přípravné práce

Kresba tužkou přenesená na předem zarovnanou a připravenou plochu.Pro výrobu basreliéfu pomocí sádrové omítky SHITROK /SHEETROCK (s jemnějším broušením).Při ředění roztoku se přidá méně vody: vezměte 0,5 l vody na kilogram směsi (namísto 0,6 podle doporučení).S takovým hnětením se složení ukáže být drsné, ale je to jen tak lepší pro vytvoření reliéfního obrazu na zdi.

Roztok by měl být dostatečně silný.Začínáme s nejjednoduššími: řasy

Okamžitě promíchejte malé množství malty: sádrová omítka rychle ztrácí elasticitu (minuty 15–17) a musíte mít čas, abyste nejen rozložili celý objem na stěnu, ale také zarovnejte a dejte potřebnéobrysy.Poprvé, hnětení 300-400 gramů, rozložení, dát nějakou formu.Pokud máte v procesu pocit, že zvládnete velký objem, hněte větší množství.

Postupně jsme roztírali roztok paletovým nožem, vyplňovali jsme kontury řas, přebytečně jsme odřezávali přebytek

S touto taktikou - malé části řešení - tráví většinu časuhnětit tmel.Míchejte lépe na nádobí s vysokými stranami - kbelík nebo pánev.Je však obtížné z nich odstranit zmrazený roztok.Pokud je v domě starý míč, můžete odříznout horní část a hnětací tmel.I malé částice se z takové nádoby snadno odstraní.

Nalijte prášek do nádoby, přidejte čistou studenou vodu a rychle promíchejtepomocí špachtle, potom se směs uvede do homogenity, nechá se 5 minut a poté se znovu promíchá.Měla by existovat rovnoměrná hustá pasta bez hrudek nebo skvrn.Časy expozice a „tuhnutí“ jsou uvedeny na obalu s tmelem, pokud používáte jiné složení, postupujte podle doporučení výrobce.

Tvorba malých detailů

Pro začátečníky je snazší začít s mělkým reliéfem.Při vytváření malých částí bereme malé množství malty na lžíci, aplikujeme na správné místo a snažíme se rozmazat tak, aby přilnavost malty ke zdi byla dobrá.Pokud je zeď pokryta základním nátěrem, který zlepšuje přilnavost (povrch je trochu drsný a lepivý na dotek), nebudou problémy.Pokud jsou detaily velmi malé - například chapadla medúzy - je vhodnější dát řešení paletovým nožem.

Basreliéf medúzy ze sádry nebo akrylového tmelu není obtížnější vyrobit ...

Po položení smíšené části roztoku na zeď okamžitě přistoupíme k vyrovnání a vytvoření reliéfu.Pracujeme s špičkou stěrky, s paletovým nožem, nože, dláta, skalpely - vše, co je po ruce, a které může povrchu dát požadovaný tvar.Pokud součást již vyschla, ale ještě nebyla dokončena, můžete ji navlhčit ze stříkací láhve a pokusit se ji dokončit během několika minut.Když dosáhnete požadovaného stupně dokonalosti, očistěte míchací nádobu od zbytků roztoku a promíchejte novou porci.Vezměte prosím na vědomí:kontejner musí být naprosto čistý .Nejmenší částice odejdouškrábance.

Vytváříme hlavní reliéfy

Při výrobě basreliéfu, který vyčnívá za zeď o ne více než 2 cm, nejsou vyžadovány žádné výztužné struktury.S větší tloušťkou se v místech, kde je vrstva plánována jako silnější než 2 cm, zašroubují šrouby.Při nanášení omítky bude možné je procházet, budou také podporovat řešení a zabraňovat jeho posunutí.

Ryby a skořápky mají větší objem - na některých místech více než 2 cm. Zde zašroubujeme šrouby pro vyztužení

V tomto reliéfu basů jsou nejvíce vyčnívajícími částmi ryby a skořápky.s perlou.Na místech, kde bude položena silná vrstva, zašroubujte šrouby.Perlu svinujeme zvlášť, vyrobíme kouli a položíme ji na závitořezný šroub.

Nejhustší místo je hlava

Na místech, kde má být reliéf hluboký, nemůžete aplikovat řešení najednou, ale v několika vrstvách.V tomto případě není nutné vrstvy vyhlazovat.Čím je povrch nerovnější, tím snáze bude nanášet další vrstvu.Po dosažení požadovaného objemu v určité oblasti (například hlava ryby) začneme pracovat na malých detailech - oči, kníry, žábry atd.

Při zpracování malých částí nemíchejte více než 100–200 gramů roztoku - při řezání, nivelaci, setu roztoku, takže velké podíly prostě nejsou potřeba.

Měřítka byly vykresleny pro detail

Poté, co je hotový malířský nátěr na zdi, ponechá se několik dní, dokud není plnývysychání.Pak můžete začít brousit - broušený papír bereme se středně zrnitým materiálem, zpracováváme a dosahujeme požadované hladkosti.Když je reliéf připraven, brousíme ho jemně zrnitým brusným papírem.

Použitím stejné technologie byl na přilehlé stěně vyroben chobotnice

Dva nebo více dní mohou vyschnout prvky s hlubokým reliéfem.Menší - řasy, vlny, medúzy - rychleji vysychají.Můžete začít s nimi.Zatímco je přivádíte na mysl, suché a silnější části.Po úplném ukončení mletí odstraňte prach silným kartáčem.V případě potřeby můžete vysát.Poté zakryjte dekorativní omítkovou desku základním nátěrem.

Basreliéf na zdi na mořském tématu je připraven.

Posledním krokem při výrobě basreliéfu na zdi je malování.Každý si sám vybere způsob obarvení.V tomto případě byla použita obvyklá vodná emulze (základním nátěrem byla barva na vodní bázi).Na tomto můžete předpokládat, že jste na zdi udělali basreliéf vlastníma rukama.V tomto případě byla získána velká kompozice na dvou volných sousedních stěnách.


Jedna rada: basreliéf na zdi vypadá lépe se speciálně navrženým osvětlením.Před vyrovnáním stěny provedeme kabeláž a výstupy zakončíme.Po vyrovnání a základním nátěru namontujte tato svítidla s lampami, které dále osvětlují reliéfní obraz.V tomto světle bude nutné brousit panel hlasitosti, ze kterého jste vyrobiliomítka mix.Pouze v tomto případě bude všechno vypadat dobře.Protože pokud se práce provádí za jiných světelných podmínek, může se při instalaci standardních svítidel objevit „noční můra a hrůza“.

Basreliéf na zdi: fotografické nápady

Bez zkušeností je velmi obtížné pochopit, co a jak lze provést pomocí běžné sádrové omítky.Ve skutečnosti mohou být trojrozměrné obrazy ze sádry velmi odlišnými předměty, ale nejčastější jsou květiny, stromy a krajiny (městské, příměstské).V této sekci jsme shromáždili řadu nejrůznějších reliéfů na zdi.S jejich pomocí si můžete na stěnách představit téma pro umělecké modelování.Ve skutečnosti je tento proces podobný práci s plastelínou. )