DIY decoupage technika

Staré nebo běžné položky můžete převést na jedinečné pomocí různých technik, ale jednou z nejpopulárnějších a cenově dostupných je decoupage.Práce využívá dostupné materiály a nástroje.Vše, co je potřeba, je „speciální“ - papír nebo ubrousky.A o tom, jak zvládnout decoupage pro začátečníky, řekneme níže.Nemusíte kupovat nic drahocenného.Lepidlo, ubrousky, lak, štětce, nůžky.To je celá sada potřebných nástrojů.

decoupage pro začátečníky: shromažďujeme vše, co potřebujeme

Začněte stručně o tom, s čím a s čím pracovat.Obecně je decoupage upevnění na základě tištěného materiálu nebo papíru.Aby se obraz nenosil déle, je zakryt několika vrstvami laku.Zde je stručný popis techniky decoupage.

Decoupage je technika, která vám umožňuje dělat něco zvláštního mimo běžné věci

Nadace

Jako decoupage je vhodná jakákoli slabě savá báze.Jak mohu použít tuto techniku?Z těchto důvodů:

 • Dřevo jakéhokoli stupně zpracování (bez impregnace, s impregnací, broušené nebo nebroušené, natřené, lakované).Pro přípravu potřebujete speciální seznam prací a čas strávený přípravou se bude lišit.
 • Překližka, dokončená nebo ne.

  I obyčejný květinový hrnec lze proměnit v umělecký předmět

 • Plastem natřený, transparentní, hladký, drsný.
 • Sklo a výrobky z něj.
 • Porcelán, kamenina.

Jak vidíte, seznam je solidní.Pouze velmi porézní substráty s velkým počtem nepravidelností nejsou vhodné pro oddělení.A tak můžete ozdobit vše: od náčiní všeho druhu po nábytek a dveře (a můžete použít jak povrch dveří, tak skleněné vložky).

Seznam nástrojů

Je potřeba několik nástrojů:

 • Malé ostré nůžky (můžete použít dobrou manikúru nebo psací potřeby, lékařské).Můžete - několik kusů s různými tvary čepelí.
 • Kartáče a kartáče.
  • Pro práci s malými předměty pro decoupage potřebujete ploché kartáče o šířce 0,8 až 2,5 cm. Hromada je tenká umělá.U těchto kartáčů je vhodné nanést lepidlo a lak.
  • Při nanášení akrylové barvy při malování na podklad je vhodnější použít houbu.Ale dává to hrubý základ.Aby byl povrch hladký, potřebujete štětec - plochý nebo kulatý, ale větší (v mm)v závislosti na velikosti produktu).

   Dekorace pro začátečníky - začneme nákupem potřebného nářadí

  • K nakreslení a zdůraznění detailů potřebujete tenké umělecké štětce.
 • Válečky různých velikostí.Ale ne ty, které malovat stěny /strop, ale menší - několik centimetrů široký.Jsou také vhodné pro zakrytí základny, nanesení první vrstvy laku.
 • Potřebujeme také paletu - pro míchání barev a získání správného odstínu, to však není nutné.Vhodné jsou také jednorázové talíře nebo plastové kryty.

Všech nástrojů.Pokud ještě není potřeba psací potřeby - pravítko, tužka, guma.

Spotřební materiál

Nyní budeme hovořit o spotřebním materiálu.Nebudeme zde hovořit o ubrouscích a papíru - o nich zvláštní bod.Kromě nich je třeba, abyste si pomocí vlastních rukou udělali decoupage:

 • Akrylový lak na vodní bázi.Můžete si samozřejmě vzít další, ale ten je nejlepší.Necítí, v průběhu času neztmavne.Tento lak je jiný.Může být průhledný nebo s určitým efektem (jiskří, starožitností atd.).Povrch může být matný, pololesklý, lesklý, pololesklý.Vhodné jak pro běžnou konstrukci, tak pro speciální oddělení (dražší).

  Lak, barvy, lepidlo - to vše bude nutné, pokud chcete zvládnout decoupage

 • Akrylové barvy.Dokončují, odstínují kresbu tak, aby obraz sestavený z kusů byl jeden celek.
 • Brusný papír.Zrno se střední a malé,několik stupňů.Opět záleží na tom, co budete zpracovávat.K prvotnímu leštění dřeva budete potřebovat papír s zrnitostí 250 - 400, pro dokončování - se zrnitostí 600 - 800 (menší má smysl pouze na bruskách ).Nedostatky vaší práce zbroušíme i po zaschnutí pomocí brusného papíru.
 • Lepidlo.Vyšívací prodejny mají speciální lepidlo na decoupage.Ale on je drahý.Pokud se používá lepidlo PVA, ukázalo se, že není horší.

  Jakékoli dobré nůžky jsou vhodné pro řezání

 • Půda.Používá se ke snížení savosti dřevěných povrchů.
 • Tmel na dřevo.Je to také specifický materiál, který se používá k utěsňování vad dřeva.

To je vše, co může být vyžadováno, takže i když to vyžaduje oddělování investic pro začátečníky, nejsou příliš velké.

Ubrousky, papír

Pro decoupage se používají ubrousky a tištěný papír.Jsou přilepeny k povrchu, lakované.Pro tento druh výzdoby existují tyto typy materiálů:

 • Ubrousky.Nejčastěji jsou tři vrstvy - ty dvě dolní nejsou použity.Výkres se aplikuje na horní vrstvu.Odděluje se a používá se v práci.Musíte být schopni pracovat s ubrousky, protože jsou velmi tenké, natahovací, bublinkové, trhavé.Obecně potřebujete určitou práci.Oddělení ubrousků pro začátečníky není vždy snadné.Průměrná cena je 12-18 rublů za balení.

  Ubrousky pro decoupage - měkké a tenké, smusí se s nimi zacházet opatrně

 • Oddělovací karta na rýžovém papíře.Výkres se aplikuje na plátno z rýže nebo moruše.Je snazší s ním pracovat, protože je pružnější, lépe se natahuje, nedeformuje se při práci se sloučeninami obsahujícími vodu.Existují různé velikosti (do formátu A4 a více) a hustota, cena jedné karty je od 70 rublů.
 • Karty pro oddělení papíru na papíře.Používá obyčejný papír, který je vytištěn.Jsou dobré pro lepení na rovné povrchy, protože se prakticky neroztahují.Liší se nejen velikostí a vzory, ale také hustotou.Náklady na papírové karty pro decoupage - z 35 rublů.

  Karty pro oddělení papíru - lze vyzkoušet na rovných površích.

 • Výtisky na fotografickém papíru.Můžete si objednat tisk libovolného jedinečného obrázku.Bude převedena na tenký fotografický papír, ale pro práci s ním musíte znát určité techniky.

Obecně také používají speciální pasty k vytvoření trojrozměrných obrazů, obyčejných fotografií, z nichž byla odstraněna spodní vrstva papíru a další kresby.Práce s nimi však není snadná a nejedná se o decoupage pro začátečníky, ale pro ty, kteří již rozvíjejí své dovednosti.

Dekorace decoupage: techniky

Hlavní myšlenkou decoupage je zdobení povrchu obrázkem nebo vzorem.Tento proces je kreativní a neexistují pojmy „správné“ nebo „špatné“.Povrchy a vzory jsou různé, proto se používají různé techniky.Stačí si vybrat metodu, která vám bude lépe.

decoupagelahve - dobrý začátek pro začátečníky

Nejjednodušší způsob, jak začít zvládat decoupage, je lepení velkých fragmentů.Když se naučíte lepit ubrousky bez záhybů, můžete se pohybovat dál - zvládnout metody oddělování objemu nebo pomocí crackel laku.Mezitím si vymyslíme, jak pracovat s velkými fragmenty.

Přípravné práce

Nejprve je třeba si uvědomit, že oddělování ubrousků pro začátečníky bude muset začít přípravou základny.Měl by být rovný, hladký, bez prohlubní, drobků, hrbolů (s výjimkou těch, které jsou speciálně dodávány).Pro pomoc - tmel a brusný papír.Po vyrovnání povrchu se obrobek potáhne zeminou (zvolí se podle typu materiálu) a poté se potáhne bílou barvou.

Podklad je uveden do perfektního stavu, pokrytý zeminou (pokud je savý) a natřen bílou akrylovou barvou

Fáze nanášení bílé barvy je povinná.Faktem je, že ubrousky jsou velmi tenké, a když jsou přilepeny, stanou se průsvitnými.Pokud jsou přilepeny na bílý povrch, vzor zůstává jasný.Pokud je povrch barevný nebo tmavý, znatelně vybledne, neexistuje žádný správný efekt.Proto musí být barva nanášena i na plasty nebo keramiku a případně na několik vrstev.

Co dělat s ubrouskem

Nejprve se musíte rozhodnout, jaký druh ubrousku použít.

 • Pokud je povrch rovný, může být slepen celý.
 • Nelze přilepit celek na zakřivený povrch.Potřeba sdíletna fragmenty.Mohou být:
  • vyříznuty;
  • se trhá.

   Roztržená ubrousek je roztrhaný, je-li obraz malý a fragmenty jsou vyříznuty, je-li velký

Jak se rozhodnout, zda ubrousek roztrhnout nebo vystřihnoutjejí prvky?Podle velikosti obrázku.Pokud jsou fragmenty velké, mají jasně definované hranice, jsou vyříznuty.Pokud je obrázek malý, jeden bude přilepen vedle sebe, jsou roztrhané.V tomto případě bude snazší kombinovat hrany.

Metody lepení

Volba způsobu, jak přilepit tkáně pro oddělení, může být pouze zkušenostmi.Nejprve určíme, co přesně lepíme.Můžete:

 • Lak.
 • Speciální lepidlo.
 • PVA - rozvedený nebo ne.
 • Nalepte tužku.
 • Vejce bílé.

Lepení na laku není horší než lepení.Po vysušení však již nemůžete udělat nic - ubrousky se s produktem téměř monolitické.Pokud se vám něco nelíbí, nebude mít šanci se změnit.Proto začátečníci nejčastěji používají lepidlo PVA - je to levnější, je vhodné s ním pracovat.

Nejčastěji používají zředěné PVA lepidlo

Pokud se rozhodnete použít PVA, musíte ještě přemýšlet (nebo zkusit) použít ho ve zředěné nebo nezředěné formě.Nejčastěji se ředí běžnou vodou v poměru 1: 1.Při použití takové adhezivní kompozice je třeba připravit skutečnost, že ubrousek nasákne z vody, může se natahovat v různých směrech, od trhání neopatrných pohybů.Obecně se musíte přizpůsobit.

Před pracíoddělte barevnou vrstvu.Budeme to držet

Lepicí tužka je také dobrá volba ... pokud můžete vyhladit všechny bubliny a záhyby.To se obvykle dosahuje na hladkých kluzkých površích.Pokud je povrch drsný, je mnohem obtížnější.Je bezpečné pracovat s vaječným bílkem, ale je to specifické, takže pokud chcete, měli byste to zkusit.

Jak a kde nanášet lepidlo

Začátečníci si obvykle vyberou svůj první předmět pro oddělení malých rozměrů.V zásadě to není špatné.Je žádoucí, aby byl tvar jednodušší: bez velkého počtu ohybů.

Pokud je dekorace malá, můžete použít lepidlo štětcem nebo prsty.Poté použijte stejný „nástroj“ k vyrovnání ubrousku.Kartáč se používá plochý nebo věrný - pro koho je výhodnější.Mnoho lidí rád pracuje s prsty více - můžete cítit všechny záhyby.

Můžete pracovat se štětcem nebo prsty

Při lepení dekoračních ubrousků můžete na předmět nebo na ubrousek aplikovat lepidlo.Dělají to obojí.Při opětovném nanesení na ubrousek existují dvě techniky:

 • Lepidlo se nanáší rovnoměrně na celý lepený kus, který se nanáší na podklad prostředkem.Pohyby od středu k okrajům vytlačují vzduchové bubliny a narovnávají záhyby.
 • Do středu fragmentu se nalije určité množství lepidla.Kroky jsou stejné: ležel na základně, hladký.

Ve druhé technice může být snazší řešit bubliny a záhyby- se spoustou polotekutého lepidla je to snazší.

Co a jak budete dělat - bez ohledu na to.Je důležité, aby neexistovaly žádné záhyby a bubliny

Můžete to také udělat, pokud lepidlo přilepíte na základnu: udělejte malou louži v místě, kde budete lepit fragment, položte jej a zvyšováním okrajů vytlačte bubliny a vyhlaďte záhyby.

Odlepování rovného povrchu: lepidlo + železo

Při zdobení rovného povrchu je snazší postupovat, než posouvat bubliny přes celou ubrousek.Na natřený povrch naneste vrstvu lepidla PVA nebo povlak lepicí tužkou.Dobře se rozmazejte, aby se nevytvořily žádné „cesty“.Nech to zaschnout.Pro urychlení procesu můžete využít fén.

Zařízení na oddělování železa

Na suchý povrch položíme a vyrovnáme ubrousek, vyhladíme jej rukama.Položíme na něj kousek pečícího papíru a začneme jej vyhlazovat horkým železem od okraje.

Oddělení pro začátečníky - můžete zkusit něco takového?

Vzhledem k tomu, že se lepidlo zahřívá, napouští ubrousek.Obvykle se to ukazuje docela hladce.Když je vše přilepené, naneste na něj lepidlo a nechte jej zaschnout.Toto je snad nejjednodušší způsob, jak se naučit decoupage pro začátečníky.

Pilník + voda a lepidlo

Oddělení pro začátečníky pomocí souboru pro dokumenty (vybíráme film pevněji), vodu a lepidlo.Tato metoda je dobrá, pokud ji ozdobíte velkými výkresy (výřezy).Uprostřed souboru nalijte trochu čisté vody,lícem dolů umístíme řezaný fragment.Důkladně se narovnáme, vytlačíme bubliny a roztáhneme záhyby.V kaluži vody to není obtížné.

Fragment je narovnán ve vodě v souboru

Když je fragment narovnán, zvedněte okraje pilníku a vypusťte vodu.Vzor zůstane přilnutý k hladkému filmu.V tomto stavu je vhodné „vyzkoušet“ a hledat pro něj nejlepší místo.

Poté, co jsme našli oblast, kam chcete dekorace umístit, použijeme na film obrázek a začneme jej vyhlazovat.To je velmi obtížný okamžik.Je nutné zajistit, aby alespoň jedna hrana vložky přilnula.Po zafixování jedné z hran obrazu, postupném vyhlazení a postupném zvyšování okraje filmu se dosáhne toho, že ubrousek zůstane na základně.Pokud postupujete postupně, nepřilepujte obraz k základně, nevznikají bubliny ani záhyby.Tato metoda je vhodná jako decoupage pro začátečníky.

Když je jedna hrana přilepená, je vše již jednoduché

Posledním krokem je namazat přilepenou ubrousek zředěným lepidlem PVA.Po zaschnutí již naneseme ochrannou vrstvu laku.

Několik tajemství

Toto nelze nazvat metodami lepení oddělovacích ubrousků.Jedná se o malé triky a triky, které mohou pomoci rychleji nebo lépe zvládnout záhyby.

 1. Před prací jsou rozřezané fragmenty navlhčeny vodou ze stříkací láhve.Ubrousek je natažený, sušení už se nezmršťuje.Pokud se vážně pokřivila, je nažehlená.Další použitíjako obvykle.Protože je papír již narovnán, téměř se neroztahuje.Všechno jde jednodušší.
 2. Fragment navlhčete akrylovým sprejem ve formě aerosolu.V tomto případě ubrousek ztuhne, neroztahuje se a netvoří záhyby.Ale lakované, již neprochází lepidlem, proto povrch nanášíme lepidlem a ošetřenou ubrousek lepidlem.
 3. ​​
 4. Namočte hadřík, který již leží na základně (suchý), a teprve poté jej přilepte lepidlem.Těžko to vysvětlit, sledovat video.

Odstraňte nedostatky

Pokud je povrch zdoben malými roztrženými fragmenty, ze kterých je třeba získat celek, štětcem nebo prsty narovnáme okraje fragmentů.Pokud někde existuje různorodost barev, rozmnožíme barvu požadovaného odstínu a naneseme barvu přes průsvitný podklad.

Když již povrch není příliš mokrý, ale ještě suchý, můžete malovat detaily pomocí jemných štětců a akrylových barev, přidat jas a jas.

Dalším krokem je návrh okrajů výrobku.Existují různé přístupy.Někde musíte oříznout okraje rovnoměrně, malovat po stranách, někde si můžete zabalit ubrousek na záda a tam ho nalepit.Obecně je to také celá věda.

Dokončení do cíle není o nic méně kreativní proces

Poté můžete produkt nechat uschnout.Chcete-li proces urychlit, můžete použít vysoušeč vlasů, ale musíte jej udržovat ve značné vzdálenosti, pohybovat po celou dobu a zajistit rovnoměrné zaschnutí.Pokud jste to po zaschnutí vidělilepená ubrousek má zmačkaný povrch, stále ho můžete opravit.Bereme jemnozrnný brusný papír, broušený.Chováme se opatrně, abychom nepoškodili obraz.

Lakování

Vysušený produkt je potažen akrylovým lakem na vodní bázi.Můžete použít další, ale tento je považován za nejlepší.Nejprve se aplikuje jedna vrstva, poté, co zaschne, druhá.To se může a zastaví, ale pokud se předpokládá aktivní využívání (rakve, židle atd.), Mohou být vrstvy laku více - tři nebo čtyři.

Fotografie produktů využívajících techniku ​​decoupage

Není špatné studovat tuto techniku, ale bez znalosti možností je těžké si představit, co lze dělat a co lze očekávat.Několik fotografií vám pomůže rozhodnout, co můžete nebo chcete dělat.

Decoupage může změnit starý stůl na nový a velmi neobvyklý

Decoupage pro začátečníky: standardní koupelnový nábytek se stal vintage

Z nudné standardní kuchyně můžete vytvořit umělecké dílo

Transformace starých kuchyňských fasád

]

Stoličky jsou také uměleckým předmětem

Tato technika se nazývá reverzní decoupage - lepí se na skloobličejové ubrousky