DIY instalace a připojení radiátorů

Instalace nebo rekonstrukce topného systému zahrnuje instalaci nebo výměnu topných zařízení.Dobrou zprávou je, že pokud chcete, můžete to udělat sami bez zapojení odborníků.Jak by měla instalace topných radiátorů jít, kam a jak je umístit, co je potřeba pro práci - to vše v článku.

Lze instalovat otopné radiátory pro vlastní potřebu

Co je potřeba pro instalaci

Instalace jakéhokoli typu topných těles vyžaduje zařízení a spotřební materiál.Sada potřebných materiálů je téměř stejná, ale například u litinových baterií jsou zástrčky velké, ale nedávají Mayevskyho kohoutek, ale někde v nejvyšším bodě systému dávají automatický větrací otvor.Instalace radiátorů z hliníku a bimetalu je ale absolutněstejný.

Ocelové panely mají také určité rozdíly, ale pouze pokud jde o zavěšení - jsou k nim přidány držáky a na zadním panelu jsou speciální lité kovové oblouky, se kterými ohřívač přiléhá k háčkům držáku.

Tyto háčky jsou zavěšeny

Majewského faucet nebo automatický odvzdušňovací ventil

Toto je malé zařízení pro vypouštění vzduchukteré se mohou hromadit v radiátoru.Umístí se na volný horní výstup (kolektor).Při instalaci hliníkových a bimetálních radiátorů musí být na každém topení.Velikost tohoto zařízení je mnohem menší než průměr kolektoru, takže je nutný adaptér, ale Mayevsky jeřáby obvykle přicházejí s adaptéry, stačí znát průměr kolektoru (připojovací rozměry).

Mayevskyho jeřáb a způsob instalace

Kromě Mayevského jeřábu existují také automatické větrací otvory.Lze je také umístit na radiátory, ale jsou o něco větší a z nějakého důvodu jsou k dispozici pouze v mosazném nebo poniklovaném pouzdře.Neexistuje žádný bílý smalt.Obecně je obrázek neatraktivní a ačkoli automaticky vypouštějí vzduch, jsou zřídka nastaveny.

Takto vypadá kompaktní automatický odvzdušňovací ventil (existuje více objemných modelů)

Zaslepovací zátka

Chladič má boční výstupyspojující čtyři.Dva z nich jsou obsazeny přívodním a zpětným potrubím, na třetím místěMayevsky jeřáb.Čtvrtý vchod je uzavřen pahýlem.Stejně jako většina moderních baterií je nejčastěji natřena bílým smaltem a vůbec nezkazí vzhled.

Kam vložit zátku a kohoutek Majewski pro různé způsoby připojení

Uzavírací ventily

Bude třeba dalších dvou kulových kohoutůkohoutek nebo zamykání s nastavitelným.Jsou umístěny na každém vstupu a výstupu baterie.Pokud se jedná o běžné kulové kohouty, jsou potřebné, aby bylo možné v případě potřeby chladič vypnout a odstranit (nouzové opravy, výměna během topné sezóny).V tomto případě, i když se něco stalo s radiátorem, odříznete jej a zbytek systému bude fungovat.Plus tohoto řešení je nízká cena kulových kohoutů, snížená o neschopnost upravit přenos tepla.

faucety pro topné těleso

Téměř stejné úkoly, ale přesto se schopností změnit průtok chladicí kapaliny, se provádějí uzavíracími regulačními ventily.Jsou dražší, ale také vám umožňují upravit přenos tepla (zmenšit), a dokonce i navenek vypadají lépe, mají přímý a úhlový design, takže samotné páskování je přesnější.

Pokud si přejete, můžete nastavit termostat na přívod chladicí kapaliny za kulový ventil.Jedná se o relativně malé zařízení, které umožňuje změnit přenos tepla ohřívače.Pokud se chladič špatně zahřívá, nelze jej nainstalovat - bude to ještě horší, protože mohou pouze snížit průtok.Existují regulátory teploty pro různé baterie - automatickéelektronické, ale často používají nejjednodušší - mechanické.

Související materiály a nářadí

Stále bude potřeba zavěsit na zdi, háky nebo konzoly.Jejich počet závisí na velikosti baterií:

 • , pokud průřezy nejsou delší než 8 nebo pokud radiátor není delší než 1,2 m, stačí dva upevňovací body nahoře a jeden na spodní straně;
 • pro každou další 50 cm nebo 5-6 sekci přidejte jeden upevňovací prvek z horní a dolní části.

Vyžaduje také utěsnění spár nebo povlečení, instalatérské pasty k utěsnění spojů.Budete také potřebovat vrták s vrtáky, úroveň (úroveň je lepší, ale obyčejná bublina bude dělat), množství hmoždinek.Budete také potřebovat vybavení pro spojování potrubí a tvarovek, ale záleží to na typu potrubí.To je vše.

Kde a jak umístit

Tradičně jsou topná tělesa instalována pod oknem.To je nezbytné, aby stoupající teplý vzduch přerušil chlad z okna.Aby se zamezilo pocení oken, musí být šířka ohřívače nejméně 70-75% šířky okna.Musí být namontováno:

 • uprostřed otvoru okna, přípustná odchylka je 2 cm;
 • vzdálenost od radiátoru k podlaze je 8-12 cm;
 • k parapetu - 10-12 cm;
 • od zadní stěny ke zdi - 2-5 cm.

  Vzdálenosti od radiátoru k oknu

Toto jsou všechna doporučení, jejichž dodržování zajišťuje normální cirkulaci teplého vzduchu v místnosti a jeho účinné vytápění.

Jak zvolit přečtené polypropylenové trubkyzde.

Jak správně nainstalovat

Nyní o tom, jak namontovat chladič.Je velmi žádoucí, aby zeď za radiátorem byla hladká - je snazší pracovat.Na stěnu označte střed otvoru a nakreslete vodorovnou čáru 10-12 cm pod linií parapetu okna.Toto je čára, podél které je horní okraj ohřívače vyrovnán.Konzoly musí být namontovány tak, aby se horní plocha shodovala s nakreslenou čarou, to znamená, že je vodorovná.Toto uspořádání je vhodné pro vytápěcí systémy s nuceným oběhem (pokud je čerpadlo) nebo pro byty.U systémů s přirozenou cirkulací je podél chladicího média vytvořen mírný sklon - 1-1,5%.Už se nedá nic dělat - dojde ke stagnaci.

Správná instalace topných těles

Upevnění na zeď

Toto musí být zohledněno při montáži háčků nebo konzol pro radiátory.topení.Háčky se instalují podle typu hmoždinek - do stěny se vyvrtá otvor vhodného průměru, do ní se vloží plastová hmoždinka a do ní se zašroubuje hák.Vzdálenost od stěny k topení je snadno nastavitelná - zašroubováním a odšroubováním krytu háku.

Háčky na litinové baterie jsou silnější.Jedná se o spojovací prvky pro hliník a bimetalický

Při montáži háčků pod otopná tělesa si uvědomte, že hlavní zatížení připadá na horní spojovací prvky.Spodní část slouží pouze k upevnění v předem stanovené poloze vzhledem ke stěně a je instalována o 1-1,5 cm níže než spodní kolektor.Jinak typrostě nemůžete pověsit radiátor.

Jeden z typů konzol

Při montáži konzol se tyto aplikují na zeď v místě, kde budou namontovány.Chcete-li to provést, nejprve připojte baterii k místu instalace, podívejte se, kde se držák „vejde“, označte místo na zdi.Po vložení baterie můžete připevnit držák ke zdi a označit na něm umístění upevňovacích prvků.Na těchto místech vyvrtejte otvory, vložte hmoždinky a našroubujte držák na šrouby.Po nainstalování všech upevňovacích prvků je na nich zavěšeno topné zařízení.

Upevnění k podlaze

Ne všechny stěny mohou pojmout i lehké hliníkové baterie.Pokud jsou stěny vyrobeny z lehkého betonu nebo jsou opláštěny sádrokartonem, je nutná instalace na podlahu.Některé typy litinových a ocelových radiátorů přicházejí okamžitě na nohy, ale nevyhovují všem svým vzhledem nebo vlastnostmi.

Nohy pro instalaci hliníkových a bimetalických radiátorů na podlahu

Je možná instalace hliníkových a bimetalových radiátorů na podlahu.Jsou zde speciální závorky.Jsou připevněny k podlaze, poté je nainstalován topný článek, spodní kolektor je upevněn k nainstalovaným nohám v oblouku.Existují podobné nohy s nastavitelnou výškou, pevná.Způsob připevnění k podlaze je standardní - na hřebíky nebo hmoždinky, v závislosti na materiálu.

Druhy potrubí pro topná tělesa

Instalace topných radiátorů zahrnuje jejich připojení k potrubí.Existují tři hlavnízpůsob připojení:

 • sedlo;
 • jednostranný;
 • úhlopříčka.

Možnosti připojení

Pokud instalujete také radiátory se spodním připojením, nemáte na výběr.Každý výrobce pevně sváže dodávku a návrat a jeho doporučení musí být přísně dodržována, protože jinak prostě nedostanete žádné teplo.Existuje více možností s bočním připojením ( více podrobností je uvedeno zde ).

Jednosměrná kabeláž

Jednosměrná kabeláž se nejčastěji používá v bytech.Může to být dvoutrubkový nebo jednovrstvý (nejběžnější možnost).V bytech se stále používají kovové trubky, proto zvážíme možnost připevnění radiátoru ocelovými trubkami k pohonům.Kromě trubek vhodného průměru jsou zapotřebí dva kulové kohouty, dva nátrubky a dva rukávy - díly s vnějším závitem na obou koncích.

Boční spojení s obtokem (systém s jedním potrubím)

To vše je spojeno, jak je znázorněno na fotografii.U systému s jedním potrubím je nutný obtok - umožňuje vám vypnout chladič bez zastavení nebo spuštění systému.Na obtok nemůžete klepnout - zablokujete pohyb chladicí kapaliny podél stoupačky, což pravděpodobně nebude potěšit sousedy a s největší pravděpodobností bude pokutováno.

Všechny závitové spoje jsou utěsněny kouřovou páskou nebo plátěným vinutím, na které je nanesena balicí pasta. Při zašroubování kohoutku do rozdělovače radiátoru není zapotřebí mnoho navíjení.Příliš mnoho z toho může véstvýskyt mikrotrhlin a následné zničení.To platí pro téměř všechny typy topných zařízení, s výjimkou litiny.Při instalaci všech ostatních prosím, bez fanatismu.

Možnost svařování

Pokud máte dovednosti /schopnost používat svařování, můžete svařování obejít.Přesně tak vypadá vazba radiátorů v bytech.

U dvoutrubkového systému není nutný obtok.Krmivo je spojeno s horním vstupem, návratem dolů - jeřáby jsou přirozeně nutné.

Jednostranné potrubí s dvoutrubkovým systémem

S nižším vedením (potrubí položeným na podlaze) je tento typ připojení velmi vzácný - ukazuje se nepříjemně a ošklivě, mnohem lépe vV takovém případě použijte diagonální připojení.

Postroj s diagonálním připojením

Instalace topných těles s diagonálním připojením je nejoptimálnější možností z hlediska přenosu tepla.V tomto případě je nejvyšší.S nižším zapojením je tento typ připojení realizován snadno (příklad na fotografii) - napájení z této strany nahoře, návrat z druhé strany dole.

Jedno trubkový systém se svislými stoupačkami (v bytech) nevypadá tak dobře, ale lidé se staví kvůli vyšší účinnosti.

Zásobování chladicí kapalinou shora

Vezměte prosím na vědomí, že u systému s jedním potrubím je třeba znovu obtok.

Dolní průtok chladicí kapaliny

Sedací postroj

S nižším zapojením nebo skrytým potrubním připojením je instalace radiátorů tímto způsobem nejpohodlnější a nejnápadnější.

Se sedlovým připojením a spodním jedno trubkovým vedením jsou dvě možnosti - s obtokem i bez obtoku.Bez obtoku jsou jeřáby stále nainstalovány, je-li to nutné, lze radiátor vyjmout a mezi jeřáby lze nainstalovat přechodný můstek - ohyb (kus trubky požadované délky se závitem na koncích).

Spojení sedadla pomocí jednovrstvého systému

S vertikálním vedením (stoupačky ve výškových budovách) lze tento typ spojení vidět jen zřídka - příliš velké tepelné ztráty (12–15)%).

Videonávody k instalaci topných těles