DIY instalace hranic

Při aranžování záhonů a cest, zdobení nádvoří nebo přilehlého území je často nutné instalovat oddělovače.Nejčastěji se k tomu používají hranice (nazývají se také obrubníky).Instalace obrubníku navíc není tak komplikovaná, že je nutné pozvat brigádu.Můžete to udělat sami.V každém případě s asistenty.

Účel a druhy hraničních portrétu

Hranice se používají k oddělení oblastí s různými povlaky a /nebo různými zátěžemi.Mohou oddělit cesty od trávníků, květinových záhonů, zahrady nebo kuchyně, sloužit jako hranice pro chodce a vozovku atd.

Hranice odděluje silnice a cesty od trávníků a náměstí

Plní několik funkcí najednou:

 • slouží k vizualizaci cest;
 • přerozdělit náklad;
 • chrání stopy před vyluhováním a ničením.

Pokud chcete, aby skladby sloužily po dlouhou dobu, musíte nainstalovat obrubník podél okraje.Drží všechny materiály a brání mu v kolapsu nebo změně tvaru.

Různé barvy, velikosti a průřezy

Obrubníky nebo obrubníky jsou různých velikostí, jsou vyrobeny z různých materiálů, používají různé technologie.Nejběžnější formou jsou konkrétní hranice, ale existují i ​​plastové,vibropressed.

Druhy betonových obrubníků a hranic

Betonové obrubníky jsou nejčastější, mají různé velikosti.Jsou rozděleny do dvou kategorií:

 • Silniční kámen.Širší a vyšší, často s vnitřní výztuží (jedna nebo dvě ocelové tyče s průměrem 12-14 mm).Používá se k oddělení vozovky a chodce.
 • obrubník (nazývaný také obrubník, zahrada nebo obrubník).Menší velikost a hmotnost, bez vyztužení.Pěší trasy jsou obvykle odděleny od trávníků.Odolá krátkodobým nárazům automobilu.Při vážnějším a stálém zatížení je nežádoucí je vkládat, protože jsou zničeny.

Druhy obrubníků pro oddělování cest

Jiné typy obrubníků pro blokování vozovky se nepoužívají, protože mají nedostatečnou úroveň pevnosti.

Silnice nejsou vždy rovné - jsou zde zatáčky.Je snadné provádět ostré zatáčky v úhlu - umístit je ve správném úhlu a upevnit bod připojení betonovou maltou.Pro plynulé zatáčky existují fragmenty poloměru s různými poloměry zakřivení.Mohou být použity k vytvoření oplocení pro kulaté oválné záhony.

Rozměry

Obrubníky se obvykle vyrábějí v délce 1000 mm, ty, které jsou určeny k oddělení chodníků od úrodné půdy o délce 850 mm.Stále existují prvky o délce 500 a 400 mm.Obvykle se jedná o obrubníky pro dlažební desky.Nejsou vyráběny pouze technologií lití.betonu, ale také technologií vibračního lisování, podle které se vyrábějí dlaždice.

Rozměry jsou různé

Výška obrubníku může být:

 • 300 mm - oddělit chodník od vozovky;
 • 200 mm, 180 a 150 mm pro koleje.

Šířka 200, 180 mm (silniční kámen), 150, 100, 80 mm (hraniční kámen).

Instalace obrubníku na směs písku a cementu nebo betonu

Na zeminy náchylné k těžbě položte obrubník na lože z písku a štěrku, nad kterým je položena vrstva betonu, vto se hodí k obrubníku.Díky této instalaci jsou obrubníky bez problémů roky.Postup je následující:

 • Pomocí kolíčků instalovaných na klíčových místech a mezi nimi natažených tkaniček se provede označení.
 • Podle provedeného označení je vykopána příkop.Šířka by měla být taková, aby na každé straně po stranách instalovaného kamene byla vzdálenost 10-15 cm.Hloubka je vybrána tak, aby vrstva zhutněného štěrku na dně činila nejméně 10 cm, nahoře alespoň 5 cm pískovníkové malty a obrubník stoupal nad povrch dráhy nejméně o několik centimetrů (kolik závisí na vaší touze).

  Instalace obrubníku: schéma

 • Spodní část hotového příkopu je vyrovnána a zhutněna (při použití vibrační desky je šířka příkopu přes šířku desky).
 • Položte vrstvu geotextilie o hustotě nejméně 160 g /m².Tato vrstva je nutná, aby se písek a štěrk nemíchaly s půdou.Prodlužuje dobu provozu obrubníku, snižuje pravděpodobnost posunů během jarního zdvihu.
 • Nalévá se vrstva hrubého písku nebo štěrku velké nebo střední frakce (20–40 mm).Minimální vrstva je 10 cm, optimální je 15 cm.
 • Hustý roztok je smíchán z písku (3–4 díly) a cementu (1 díl) (existuje jen velmi málo vody, pouze se smíchá).Je položen na drcený kámen o tloušťce 5–7 cm (nejlépe 7 cm).

  Provádění instalace obrubníků a obrubníků

 • Obrubník se pokládá na beton, vyrovnaný vodorovně nebo se sklonem - záleží na geologii místa.
 • Blok směsi písku a cementu o tloušťce 5–7 cm a výšce asi 10 cm je umístěn kolem instalovaného fragmentu a je umístěn do správné polohy.
 • Po nastavení betonu je zbývající volný prostor mezi instalovaným obrubníkem a okrajem příkopu pokryt pískem.nebo štěrk, vrazil, posypaný půdou na vrcholu.

S touto technologií pro instalaci obrubníku je pravděpodobnost, že se při zdolávání zhroutí, velmi nízká.

Jak se obkládá písek

Pokud není půda náchylná ke zvrácení, můžete se obejít bez betonu.Takže můžete dát pouze obrubníky - obrubník pro chodníky nebo plot pro záhon, květinovou zahradu.Tímto způsobem instalace nezaručuje, že trať nebude zničena.Technologie instalace je podobná technologii popsané výše v místě, kde by měla být betonová malta položena.

Uspořádání obrubníku s okapem

Pod obrubníkem se pokládá pouze drcený kámen a dobře se vrazil.Tloušťka vrstvy by měla být alespoň 15 cm. Po vložení obrubníku do roviny je mezera mezi stranami kamene a stěnami příkopu vyplněna stejným štěrkem a je dobře pěchována.Pomocí této metody instalace můžete plot postavit, i když na něj šlápnete v neúspěšném úhlu.Ale jako dočasná možnost - na několik měsíců - je tento způsob instalace vhodný.