DIY kapkové zavlažování ve skleníku a na zahradě

Poskytování vody pro rostliny a plantáže je jednou z obav majitelů domů.Někdo zalévá postele se zeleninou, někdo je záhony a trávníky a někdo potřebuje vodu do zahrady.V každém případě postup vyžaduje hodně času.Ale to není všechno: obvyklým způsobem se na povrchu vytváří kůra, která brání rostlinám v rozvoji, takže musíte půdu uvolnit.Všechny tyto problémy lze vyřešit, pokud se provede zavlažování rostlin kapáním.Můžete si koupit hotové sady, vývoj objednávek a instalaci na klíč, nebo to můžete udělat sami.Zde je návod, jak provést kapkové zavlažování sami a bude diskutováno v tomto článku.

Princip činnosti a rozmanitosti

Tato technologie byla vyzkoušena a testována.před několika desítkami let.Jeho výsledky byly tak působivé, že se systém rozšířil.Základní myšlenkou je, že voda je dodávána do kořenů rostlin.Existují dva způsoby:

  • se nalije na povrch poblíž stonku;
  • sloužil v podzemí v roce 2007zóna tvorby kořenů.

První metoda se snadněji instaluje, druhá je dražší: pro podzemní instalaci potřebujete speciální hadici nebo odkapávací pásku, slušné množství práce na zemi.Pro mírné podnebí není velký rozdíl - obě metody fungují dobře.Ale v oblastech s velmi horkými léty se podzemní pokládání ukázalo jako lepší: méně vody se vypařuje a více vody se dostává k rostlinám.

Kapkové zavlažování se používá v zahradách a ve sklenících.Nejúčinnější je při pěstování zeleniny a ovoce

Existují gravitační systémy - vyžadují vodní nádrž instalovanou ve výšce nejméně 1,5 metru, existují systémy se stabilním tlakem.Mají čerpadlo a kontrolní skupinu - tlakoměry a ventily, které vytvářejí potřebnou sílu.K dispozici je plně automatizované zavlažovací systémy.V nejjednodušší verzi se jedná o ventil s časovačem, který otevírá přívod vody na určitou dobu.Složitější systémy mohou samostatně regulovat průtok pro každé z vodovodních potrubí, testovat vlhkost půdy a určovat počasí.Tyto systémy pracují pod vedením procesorů, provozní režimy lze nastavit z ovládacího panelu nebo počítače.

Výhody a nevýhody

Kapkové zavlažování má mnoho výhod a všechny z nich jsou významné:

  • Složitost je výrazně snížena. Systém může být plně automatizovaný, ale i ve své nejjednodušší podobě vyžaduje zavlažování jen několik minut vaší pozornosti.
  • Snižováníspotřeba vody .To se děje kvůli skutečnosti, že vlhkost je dodávána pouze pod kořeny, ostatní zóny jsou vyloučeny.
  • Potřeba častého uvolňování zmizí.Při odměrném přísunu vody na malou plochu se na půdě netvoří kůra, takže ji není třeba rozrušovat.
  • Rostliny se vyvíjejí lépe, rostou výnosy. Vzhledem k tomu, že se voda dodává do jedné zóny, kořenový systém se v tomto místě vyvíjí.Má větší počet tenkých kořenů, stává se hrudkovitější, absorbuje vlhkost rychleji.To vše přispívá k rychlejšímu růstu a hojnějšímu rozkvětu.
  • Je možné uspořádat radikální vrchní oblékání .Navíc je spotřeba hnojiv díky bodovému krmení také minimální.
  • ​​

Ekonomická účinnost zavlažovacích systémů byla prokázána více než jednou, a to i v průmyslovém měřítku.V soukromých sklenících a zahradách nebude účinek o nic méně významný: náklady na vytvoření systému lze snížit na malou částku a všechny výhody zůstanou.

Kapkové zavlažování sebrané vlastními náklady stojí ne příliš velké množství

Existují také nevýhody, ale je jich jen velmi málo:

  • Pro normálníprácevyžaduje filtraci vody , což je dodatečné náklady.Systém může fungovat bez filtrů, ale pak musíte promyslet systém proplachování /proplachování, abyste odstranili zablokování.
  • Klapky se časem ucpávají a vyžadují čištění nebo výměnu.
  • Pokud se používají tenkostěnné pásky, mohou být poškozeny ptáky, hmyzem nebohlodavci.Existují místa neplánovaného toku vody.
  • Zařízení vyžaduje čas a peníze.
  • Vyžaduje se pravidelná údržba- vyfukujte potrubí nebo čisté kapátka, zkontrolujte připojení hadice, vyměňte filtry.

Jak vidíte, seznam nedostatků je poměrně velký, ale všechny nejsou příliš závažné.To je opravdu užitečná věc v zahradě, v zahradě na trávníku, záhonu nebo ve skleníku.

Součásti a možnosti rozvržení

Systémy zavlažování kapek lze uspořádat s jakýmkoli zdrojem vody.Vhodná je studna, studna, řeka, jezero, centralizované zásobování vodou, dokonce i dešťová voda v nádržích.Hlavní věc je, že je dost vody.

Hlavní zdroj je připojen ke zdroji, který dodává vodu do zavlažovacího místa.Pak jde podél jedné ze stran zavlažované oblasti, na konci je utopena.

Naproti lůžkům jsou do potrubí vloženy vložky, k jejich postrannímu výstupu jsou připojeny odkapávací hadice (trubky) nebo pásky.Mají speciální kapátka, kterými je voda dodávána do rostlin.

Schéma zavlažování kapkou z hlavně lze snadno realizovat vlastníma rukama

Je vhodné instalovat filtr nebo filtrační systém mezi výstup ze zdroje a první větev do postele.Nejsou potřeba, pokud je systém napájen z domácí vody.Pokud pumpujete vodu z jezera, řeky, nádrže na dešťovou vodu, jsou nutné filtry: může dojít ke značnému znečištění a systém se bude příliš často ucpávat.Typy filtrů a jejich početurčeno stavem vody.

Zde je popsáno, jak čistit vodu ze studny a studny.

Odkapávací hadice

Odkapávací zavlažovací hadice se prodávají v pozicích od 50 do 1000 metrů.Mají již vestavěné body průtoku vody: labyrintů, kterými voda teče před vstupem do výtoku.Tyto vytékající hadice poskytují stejné množství vody v celé linii bez ohledu na terén.Díky tomuto bludišti je průtok v kterémkoli místě zavlažování téměř stejný.

Liší se těmito vlastnostmi:

    • Tuhost trubky .Kapkové hadice - jsou tvrdé, měkké.Měkké se nazývají stuhy, tvrdé se nazývají hadice.Tvrdé lze použít až 10 sezón, měkké - až 3-4.Pásky jsou:
      • Tenkostěnné - s tloušťkou stěny 0,1 - 0,3 mm.Jsou položeny pouze na povrch, jejich životnost je 1 sezóna.
      • Silnostěnné pásky mají stěnu 0,31-0,81 mm, životnost až 3–3 sezon, existují jak pro povrchové, tak pro podzemní pokládku.

Zalévání lze uspořádat pomocí pásek nebo hadic

  • ) Průměr. Ovlivňuje výkon a maximální délku vedení.Vnitřní průměr hadic může být od 14 do 25 mm, pásky od 12 do 22 mm.Mezi pásky je nejběžnější velikost 16 mm.
  • Spotřeba vody .Je vybrán v závislosti na požadované intenzitě zavlažování.Hadice mohou vydávat 0,6 až 8,0 l /h, tenkostěnné pásky - 0,25 až 2,9 l /h, silnostěnné pásky 2,0 až 8,0 l /h.Tohlecharakteristika toku skrz každý kapátko.
  • Vzdálenost mezi kapátkem. Může být od 10 do 100 cm. Je vybíráno v závislosti na požadovaném množství vody a na tom, jak často jsou rostliny zasazeny.
  • Kapátka mohou býts jedním nebo dvěma východy. Průtok zůstává stabilní.Hloubka a plocha, po které se voda šíří, se liší.S jedním výstupem je oblast menší, větší hloubka, se dvěma výstupy se oblast zavlažování zvětšuje, hloubka se zmenšuje.

    Jeden nebo dva výstupy.V závislosti na kořenovém systému jsou rostliny vybírány

  • Metoda pokládkyje zvýšená, podzemní, kombinovaná.
  • Pracovní tlak. Velmi se liší v závislosti na výrobci: od 0,4 baru do 1,4 baru.V závislosti na tom, zda máte gravitační napájecí systém, používáte čerpadla pro přívod vody nebo je vše připojeno k přívodu vody.

Maximální délka zavlažovací linky je stanovena tak, aby nerovnoměrný výstup vody na začátku a na konci pásky nepřekročil 10–15%.U hadic to může být 1500 metrů, pro pásky - 600 metrů.Pro soukromé použití nejsou taková množství požadována, ale je užitečné vědět)).

Kapátka

Někdy je vhodnější použít kapátka spíše než pásky.Jedná se o samostatná zařízení, která se vkládají do otvoru v hadici a skrz které je voda dodávána pod kořenem rostliny.Mohou být nainstalovány libovolným krokem - vložte několik kusů na jedno místo a pakponěkud odlišné.To je výhodné, když je organizována kapková závlaha keřů nebo stromů.

Samostatné kapátko, které je instalováno v hadici, je vhodnější použít při zalévání keřů, hroznů a stromů

Přicházejí ve dvou typech - s normalizovaným (konstantním) a regulovaným uvolňováním.voda.Pouzdro je obvykle plastové, na jedné straně je tvarovka, která je vložena silou do otvoru vytvořeného v hadici (někdy se pro utěsnění používají gumové kroužky).

Existují také rozlišovací kapátka - a nekompenzovaná kapátka.Při použití kompenzace v kterémkoli bodě zavlažovací linie bude průtok vody stejný (přibližně), bez ohledu na topografii a umístění (na začátku nebo na konci řádku).

Stále existují zařízení typu pavouka.To je, když je na jeden výstup připojeno několik tenkých trubic.To umožňuje současně zavlažovat několik rostlin z jednoho výstupního bodu vody (počet kapátků je snížen).

Kypřič pavouků - můžete zalévat několik rostlin z jednoho místa distribuce vody

Jak udělat malý skleník, najdete zde.A jak udělat krásnou zahradu zde napsanou.

Hlavní potrubí a tvarovky

Při vytváření systému pro pokládku hlavního potrubí ze zdroje vody do zavlažovací zóny se používají plastové trubky a tvarovky z:

    )
  • polypropylen (PPR);
  • polyvinylchlorid (PVC);
  • polyethylen:
    • vysokotlaký (LDPE);
    • nízkotlaký (HDPE).

Všechny tyto trubky tolerují kontakt s vodou dobře, nekorodují, jsou chemicky neutrální a nereagují na aplikaci hnojiv.K zavlažování malého skleníku, zahrady, trávníku se nejčastěji používá průměr 32 mm.

Trubkové trubky - plastové.Konkrétně vyberte jakýkoli typ: PPR, PND, PVD, PVC

V místech odbočných vedení jsou instalovány podložky, k postrannímu výstupu, ke kterému je připojena odkapávací hadice nebo páska.Protože mají menší průměr, mohou být zapotřebí adaptéry a jejich vnější průměr by měl být stejný jako vnitřní průměr hadice (nebo by měl být o něco menší).Připojte pásky /hadice k armaturám pomocí kovových svorek.

Ohyby lze také provést pomocí speciálních tvarovek, které jsou instalovány v otvoru požadovaného průměru vytvořeného v hadici (jako na fotografii výše).

Někdy je po odpališti na každé potrubí pro distribuci vody umístěn kohoutek, který vypíná potrubí.To je výhodné, pokud je kapkové zavlažování zředěno na hygrofilní rostliny a ty, kteří nemají rádi přebytečnou vodu.

Pokud se zdráháte zvolit součásti a zvolit velikosti, průměry armatur, můžete si koupit hotové kapkové zavlažovací soupravy od různých výrobců.

Kapkové zavlažování typu „udělej si sám“: příklady zařízení

Existuje celá řada možností konstrukce systému - snadno se přizpůsobí jakýmkoli podmínkám.Nejčastěji vyvstává otázka, jak uspořádat zalévání nezávislé na elektřině.Můžeš to udělatpokud instalujete dostatečný objemový objem vody ve výšce nejméně 1,5 metru.To vytváří minimální tlak přibližně 0,2 atm.Stačí zavlažovat malou část zeleninové zahrady nebo zahrady.

gravitační zavlažovací schéma

Voda může být dodávána do nádrže z přívodu vody, čerpána, vypouštěna ze střech, dokonce nalita do kbelíků.Ve spodní části nádrže je vytvořen jeřáb, ke kterému je připojen hlavní potrubí.Systém je dále standardní: na potrubí se před první větví zavlažovacího potrubí instaluje filtr (nebo kaskáda filtrů) a poté se vede vedení podél postelí.

Pro pohodlí zavádění hnojiv na dálnici může být zajištěna instalace speciální jednotky.V nejjednodušším případě to může být, jako na obrázku výše, kontejner na nohách, na jehož dně je vytvořen otvor, a je vložena hadice.Je také zapotřebí uzavírací ventil (kohout).To narazí do potrubí přes tričko.

V případě potřeby můžete zalévat keře i ovocné stromy.Celý rozdíl spočívá v tom, že páska nebo hadice jsou položeny kolem hlavně v určité vzdálenosti.Ke každému stromu je přiřazena jedna řada, keře mohou být napojeny několika kousky do jedné řady.Pouze v tomto případě musíte použít běžnou hadici, do které se vkládají kapátka s požadovaným průtokem vody.

Pokud vám nevyhovuje nízký tlak v systému, můžete nainstalovat čerpadlo pro zvýšení tlaku na hlavní přívod vody (viz foto níže) nebo plnohodnotné čerpadlostanice.Budou dodávat vodu do vzdálenějších oblastí.

Schéma zavlažování kapkou s čerpadlem pro zvýšení tlaku

Je možné dodávat vodu přímo ze zdroje?Je to možné, ale nežádoucí.A to není kvůli technickým potížím - není jich tolik, ale kvůli skutečnosti, že rostliny nemají rádi studenou vodu.Proto většina zavlažovacích systémů malého rozsahu - pro skleníky, zahrady, sady a vinice - používá skladovací nádrže.V nich je voda ohřívána a poté zředěna v oblasti.

Informace o tom, jak vyrobit vysoké postele pro zvýšení produktivity, najdete zde.

Kapkové zavlažování: jak vypočítat systém

Kapacita, ze které je voda dodávána do systému, může být jedna - společná, jako na obrázku výše, nebo samostatná pro každou z nich.spiknutí.Při značné vzdálenosti mezi zavlažovacími předměty to může být výhodnější než tahání hlavního potrubí.

Požadovaný objem se vypočítá v závislosti na počtu rostlin a objemu vody pro jejich normální vývoj.Množství vody potřebné k zavlažování zeleniny závisí na klimatu a půdě.V průměru si můžete vzít 1 litr na rostlinu, 5 litrů na keř a 10 litrů na strom.Ale to je stejné jako „průměrná teplota v nemocnici“, i když je to vhodné pro hrubé výpočty.Spočítejte počet rostlin, vynásobte spotřebou za den, shrňte vše.K výslednému číslu přidejte 20-25% zásoby a znáte požadovanou kapacitu.

Při výpočtu délky potrubí a kapací hadice nejsou problémy.Dálnice - vzdálenost od jeřábu na nádrži k zemi, dále podél země k bodu zavlažování, a tam podél postele.Po přidání všech těchto délek se získá nezbytná délka hlavního potrubí.Délka zkumavek závisí na délce lůžek a na tom, zda bude voda vypouštěna do jedné nebo dvou řad z jedné trubky (například pomocí kapátků můžete zředit vodu pro dva nebo čtyři řady současně).

Kapkové zavlažování vlastníma rukama je snadné:.Schémata pro skleník a zahradu jsou stejná

Počet odpališť určuje počet odpališť nebo příslušenství a kohoutků (pokud je instalujete).Pro každou větev pomocí odpališť bereme tři svorky: přitlačte hadici k armatuře.

Nejobtížnější a nejdražší součástí jsou filtry.Pokud je voda čerpána z otevřeného zdroje - jezera nebo řeky - nejprve je třeba hrubý filtr - štěrk.Pak by měly existovat jemné filtry.Jejich druh a množství závisí na stavu vody.Při použití vody ze studny nebo studny je možné vynechat hrubý filtr: k primární filtraci dochází na sací hadici (pokud je použita čerpací stanice ).Obecně - kolik případů, tolik řešení, ale jsou potřeba filtry, jinak se kapátka rychle ucpají.

Domácí kapací hadice a kapátka

Jednou z nejvýznamnějších nákladových položek pro vlastní sestavení systému prefabrikovaných součástí jsou kapátka nebo kapací pásky.Určitě poskytují to samémnožství vody v celém a průtok je stabilní, ale v malých oblastech to není nutné.Je možné regulovat průtok a průtok pomocí kohoutků integrovaných na začátku zavlažovací linky.Proto existuje mnoho nápadů, které umožňují distribuovat vodu pod rostliny pomocí konvenčních hadic.Podívejte se na jednu z nich ve videu.

Tento systém zavlažování je obtížné vyvolat.Je to spíš jako bazální zalévání: voda je dodávána pod kořenem pramínek, ale funguje to, možná jen o něco horší, a je vhodnější pro rostliny s kořenovým systémem vyvinutým ve vnitrozemí.Tato metoda bude dobrá pro stromy, ovocné keře, hrozny.Potřebují značné množství vody, která by měla jít hluboko do slušné vzdálenosti, a tento systém domácí zavlažování to může zajistit.

Ve druhém videu je uspořádáno opravdu kapkové zavlažování.To se provádí pomocí lékařských kapátků.Pokud budete mít možnost zásoby použitého materiálu, bude to velmi levné.

Množství dodávané vody je řízeno kolečkem.Z jedné hadice můžete dodávat vodu ve třech a čtyřech řadách - pokud vezmete hadici dostatečného průměru, můžete k ní připojit více než tři zařízení.Délka zkumavek z kapátků umožňuje zavlažování dvou řad na každé straně.Náklady tedy budou opravdu malé.

Kapátka lze použít téměř bez přestavby.To je, pokud byl systém s taškou.Příklad je na fotografii.

Odpad z příjmu - zalévání pro mladé rostliny

Je téměř také možné zavlažování pro domácí rostliny.Je vhodný pro ty květiny, které milují stálou hydrataci.

Trvale zvlhčuje vaše květiny na balkóně?Snadné!Zalévání z kapátka

Zde si můžete přečíst , jak si v této zemi vytvořit rybník. Zde najdete několik typů krásných a levných drah (s doporučeními pro jejich výrobu)

​​

Nejlevnější zavlažování: z plastových lahví

) Existuje nejlevnější a nejrychlejší způsob, jak zorganizovat dodávku vody rostlinám bez hadic a velkých nádrží.Budou potřeba pouze plastové lahve a krátké délky 10-15 cm - tenké zkumavky.

Částečné oříznutí dna lahví.Tak, že víko je získáno od dna.Voda se tedy neodpaří.Ale můžete odříznout dno a úplně.Ve vzdálenosti 7–8 cm od uzávěru v láhvi vytvořte otvor, do kterého je tenká trubice zasunuta v mírném úhlu.Odkapávejte lahvičku zátkou dolů nebo ji nalepte na kolík a kolík nalepte do země vedle rostliny a zkumavku nasměrujte na kořen.Pokud je v láhvi voda, stéká zkumavka pod kapkou rostliny.

Stejného provedení lze dosáhnout otočením láhve dnem vzhůru.Ale tato možnost je méně výhodná: je obtížnější doplnit vodu, budete potřebovat konev.Jak to vypadá, viz obrázek níže.

Kapkové zavlažování z plastových lahví

Jak vidíte, existuje druhá možnost kapkové zavlažování z plastových lahví.K posteli se přitáhne drátlahve, na jejichž dně nebo víčku jsou otvory, jsou svázány.

Existuje i další možnost fotografování pro použití lahví, ale pro zavlažování se používají pravidelné kapátka.Připevňují se na hrdlo lahví a v této formě jsou instalovány pod pouzdrem.

Jak provést zavlažování kapkami v venkovském domě z lahví

Tato možnost samozřejmě není ideální, ale umožní rostlinám růst lépe, pokud jen zřídka můžete navštívit venkovský dům.A dva litry z láhve mohou být rozhodující v bitvě o úrodu.