DIY kočka dům

Pokud vaše kočka nebo kočka neustále zmizí ve skříni, poškrábá tapetu nebo pohovku, skryje se pod přikrývkou a to vám vadí, zkuste vytvořit roh kočky.Správně vytvořený dům pro kočku nebo kočku bude oblíbenou zábavou.V obchodech je spousta kočičích rohů, s drápy i bez drápů, ale to vůbec není ... Vyrobeno vlastními rukama je lepší a spolehlivější ... Můžete ho osobně vyvinout pro svého mazlíčka.

Kterou možnost vybrat?

Chcete-li postavit dům pro kočky není tak těžké, ale musíte si vybrat design právo.Koneckonců chci, aby moje vlastní ruka byla aktivně využívána, a ne jen stát, aby sbíral prach.Chcete-li, aby se vaše kočka nebo kočka podobala domu, podívejte se blíže na to, kde zvíře preferuje trávení času, co rád dělá, kde raději odpočívá - stoupání výšnebo na podlaze ... Obecně je třeba si vybrat design kočičího domu na základě zvyků vašich domácích mazlíčků.

Výběr designu je první věc

Jak navrhnout design

Předvolby koček se mohou lišit.Například kočky preferují domy se dvěma vchody - v případě nouzové evakuace potomků.Proto mnoho lidí má rády potrubí nebo podobné struktury.Zároveň se jim nelíbí příliš velká díra, protože se musí cítit bezpečně.Proto nesmí být vstup /výstup do domu příliš velký na to, aby do něj domácí mazlíček mohl klidně projít, ale ne dále.A další věc: ne všechny kočky jako domy stojící na podlaze - kočky v nich žijí s koťaty.„Singles“ preferují úkryty ve výšce, i když to také není fakt, a záleží na zvycích jednotlivce.

Pro kočku s koťaty je vhodný dům stojící na podlaze

Kočky raději tráví čas ve výškách a sledují vše, co se děje kolem.Zřídka sedí v domě, ale na místech mohou ležet celé hodiny.Pokud máte kočku, vytvořte více oblastí a pevné velikosti - aby zvíře mohlo ležet natažené do plné výšky bez rizika pádu.Zábradlí je, pokud je to nutné, pouze pro nejvyšší police a zjevně ne po obvodu, ale pouze zezadu a trochu ze stran.Obecně se muži cítí skvěle na platformách bez plotů: na stromech nejsou žádné ploty.Zábradlí je potřeba více pro klid majitelů než pro kočky.

Dolní patro je obvykle ignorováno

A,Mimochodem, existují kočky, které by rády seděly na platformách ne méně než kočky.Potřebují také vyhlídky, stejně jako kočičí domy.Nikdy nevíte, možná bude mít špatnou náladu a rozhodne se před vámi skrýt.Takže ano, nezjednodušili jsme úkol výběru, ale to je přesně ten případ - dokud to nezkusíte, nechápete, co vaše zvíře potřebuje.

Co přidat

Když majitelé říkají „dům pro kočku“, obvykle máme na mysli celý kočičí komplex, ve kterém kromě samotného domu existují plošiny a řada dalšíchzařízení.Obvykle se aktivně používá jeden nebo dva weby a zbytek se navštíví pouze příležitostně.Faktem však je, že předem nevíte, co se vašemu mazlíčku bude líbit.

Užitečným doplňkem pro kočičí dům jsou drápy a horolezecké rámy.Drápy jsou vertikální povrchy, které jsou obvykle ovinuty lanem z přírodních vláken.Horolezci jsou vodorovná a šikmá prkna, na kterých se kočky mohou pohybovat z jedné úrovně do druhé.Drápové zuby, mimochodem, lze také použít jako lezecké rámy - na ně šelma šplhá do vyšších úrovní.

Horolezci a houpací sítě - kočkám se to obvykle líbí

Co jiného může být v kočičím komplexu?Houpací sítě.Obvykle se jedná o kus obdélníkové tkaniny upevněné na dvou příčných nosnících.Další možnost je také možná - tuhý rám s látkou přišitou k ní nebo kus látky zavěšený ve čtyřech rozích na místo.

Kombinace houpací sítě a dýmky je jednou z „lehkých“ variant rohu pro kočku

víceněkteré kočky jako dýmky.Jsou šité z tkaniny, pro tuhost je na obou koncích vložen kruh nebo ovál drátu.Jeden konec je fixován výše, druhý je svržen dolů.Hlavní věc je, že na konci tunelu by měla být viditelná mezera, jinak kočku také lákáš.Ukázalo se, že je to dobré místo pro přepadení, ve kterém někteří chlupatí lovci rádi tráví čas.

Kartáče jsou velmi vhodné k poškrábání, nit, když majitel není poblíž.Drápky na nehty vám umožňují chránit nábytek před kočičími drápy - je to levnější než kupovat antivandalskou pohovku

Je tu ještě jedna věc, kterou kočky mají rády, ale ne mnoho lidí o nich vědí - štětce přibité na svislých površích přibližně na úrovnizády vašeho domácího mazlíčka.Štětiny na kartáčku jsou umělé, středně tvrdé.Zkuste to, váš mazlíček bude spokojen!

Volba výšky

Obecně platí, že pro kočky platí pravidlo - čím vyšší, tím lepší.Proto výška domu, kterou chcete dělat svými vlastními rukama, může být tím, na co jste připraveni - dokonce i na samotném stropu.A bez ohledu na to, kolik úrovní obsahuje, nejvyšší bude nejčastěji obsazena.A pokud bude mít několik koček, bude nahoře „vůdce“ a toto místo bude vždy sporné.

Jedná se o celé sportovní hřiště pro kočky

Minimální výška rohu kočky je asi metr.Takové nízké struktury jsou bezpečné i pro koťata, rychle však vyrostou a pak chtějí vyšplhat výš.

Možnosti zdi

Ani největší kočičí dům nezaberemetrů volného místa na podlaze.Přidělení takového prostoru není vždy možné.V takových případech existují pro rohy koček nástěnné doplňky.Domy a pozemky jsou připevněny ke zdi na vybraném místě jakoukoli dostupnou metodou.Kde přímo - hřebíky ke zdi, někde s držáky.Mezi pevnými částmi dochází k přechodům.Z desek - rovných a šikmých, lanových žebříků, vyplňují tyče ve vzdálenosti 10 až 15 cm od sebe, dělají kroky ve formě žebříku ... Obecně je vše omezeno pouze vaší fantazií.

Nástěnné „simulátory“ pro kočky

Takové rohy stěn pro kočky se také nazývají police pro kočky, protože konstrukce je velmi podobná tradičním regálům na knihy.Mimochodem, chlupatí lidé je velmi milují a aktivně se pohybují.

Výběr materiálů

Dům pro kočku se všemi jeho doplňky se obvykle shromažďuje ze stavebních zbytků.To je zcela opodstatněné, protože mnoho (nebo dokonce všechny) povrchové úpravy hotové struktury bude potaženo látkou, textilem, zamotanými lany atd.Takže pokud existují zbytky ze stavebních materiálů - můžete je použít.Existují dva požadavky na materiály (všechny):

 1. Neměly by mít štiplavý zápach.V každém případě ten, který vnímá lidský nos.Přírodní pachy (dřevo, vlna atd.) Se nepočítají.Pokud byl materiál nedávno zakoupen a existuje chemický zápach, držte jej venku před počasím.
 2. Materiály nesmějí být elektrifikovány.Statické výboje jsou pro kočky velmi nepříjemné, takže otevřený plastnemají rádi povrchy.Nepoužívejte také hedvábí.

Různé vzory, ale materiály jsou stejné

Všechny požadavky, ale stále existují přání.Chcete, aby vaše kočka rychle a aktivně vybudovala dům?Stojan na krátkou dobu v domě.Budou nasyceny známými vůněmi a budou vyšetřovány zvědavými zvířaty.Komplex vyrobený z materiálů „hájených“ v domě bude přijat s větší laskavostí.

Materiály pro nadaci

Pokud se podíváte na fotografii, kočičí dům se skládá z různých částí a můžete je vyrobit z různých materiálů.Seznam základních materiálů je následující:

 • Dům (CHS): překližka, dřevotřísková deska, tenké desky, tkaní z prutů, tkaní z novinových trubek ;
 • Svislé /šikmé části:
  • kulaté - plastové kanalizační potrubí, papírové (kartonové) potrubí, na kterém je navinuta linoleum, kmen stromu, dřevěný paprsek;

   Dům pro kočku může být také vyroben z kmene stromu

  • se sklonem - desky, dřevotříska, textilie;
 • Hammocks - tkaniny, lana.
 • Místa - dřevo, dřevotříska, překližka.Dřevo nelze opláštit.Stačí ji vyleštit (nejlepší volba z pohledu koček), můžete ji zakrýt vodou ředitelným lakem nebo namočit do dřevěného oleje.Dřevotřísková deska a překližka bude muset být obložena textilem.

Vysvětlení vyžaduje pouze kmen stromu jako materiál pro kočičí komplex.Všechno je doslovné: sundejte si strom, oloupte kůru, pokud se zhroutí.Používejte pobočky jako podpory proumístění domů, plošin, košů.

než do pláště

Zkroucené lano vyrobené z přírodních vláken je vhodné pro aranžování drápů: juta, len, konopí, kořeněné atd.Vezměte silnější průměr a několik desítek metrů najednou - pokud základna není dřevěná, budete muset všechny trubky navinout lanem.

Police a domy jsou obloženy hustým materiálem s krátkou hromádkou, obvykle kobercem.Čím je hromada kratší a hustší, tím lépe.Dlouhé a chlupaté vypadají jen dobře a zatím jsou nové - postupem času se v nich hromadí prach, vlna, různé odpadky a dům pro kočku se stává příčinou alergií (tvých nebo koček).

Čalounění /opláštění - ne příliš vlněné

Barva čalounění, pro kočky obecně nedůležité - neodpovídají na barvy.Proto si můžete vybrat „pro interiér“, „nejpraktičtější“ barvu pro barvu srsti zvířete, která kontrastuje s pláštěm kočky ... libovolná.

Upevnění

Pro zajištění bezpečného domu pro kočky byste měli přemýšlet o upevňovacích prvcích.Je nežádoucí používat samořezné šrouby, protože vlna na nich může přilnout, svorky by se neměly používat - mohou být nebezpečné pro drápy (oba typy upevňovacích prvků jsou vhodné, pokud jsou potaženy čalouněním).Ve skutečnosti zůstávají pouze dva typy spojovacích prostředků: lepidlo a hřebíky a lepidlo - pouze PVA.Kočky to normálně tolerují, protože po zaschnutí nepáchnou.K tomu jsou přilepeny lana a čalounění a police, domy a všechno ostatní jsou přibity.

Lezečky pro kočky s houpacími sítěmi

Použití samořezných šroubů může být stále bezpečné.Pod kloboukem vyvrtejte otvor s průměrem větším než je průměr klobouku, nainstalujte upevňovací prvky, zakryjte tmelem.Ano, stejně jako při výrobě nábytku, ale co nemůžete udělat pro bezpečnost vašeho domácího mazlíčka?

A znovu: pokud se ukázalo, že kočičí komplex je příliš vysoký, je lepší jej opravit.Na podlahu nebo na zeď nebo na podlahu a na zeď.Jinak mohou nastat problémy - vyskytly se případy, kdy kočky svrhly strukturu.

Fotografie s rozměry

Bez ohledu na to, jak moc mluví o konstrukci domu pro kočku, je nejlepší porozumět rozměrům výkresů s rozměry.Pokud se na ně podíváte pozorně, všimnete si solidního běhu.To je pochopitelné - kočky jsou velké a malé, a velikost kočičího domu bude větší /menší.Vy sami je můžete opravit v závislosti na velikosti vašich domácích mazlíčků nebo dostupném prostoru.

Fotografie kočičích domů s rozměry

Tři verze kočičích rohů s rozměry

Výška prezentovaných struktur je poměrně velká - 180 cm a více, ale podle mého názoru ji můžete snížit odstraněním dalších podlaží.Všechny tyto velikosti lze považovat za základ pro vytvoření vlastního rozložení, uveďte přibližné velikosti.S výkresem po ruce můžete začít obstarávat materiály a výrobu.

Pokyny pro stavbu domu pro dvě kočky

V rodině jsou dvě kočky.Nejstarší je kočičí agresor a mladší, mobilnější.Proto byl návrh navržen tak, abynejmladší se mohl schovat na nejvyšší platformě a nejstarší se kvůli jeho váze nemohl dostat tam.Rozhodli se postavit dům vysoko, protože obě kočky dávají přednost výšce.Zvětšili ji tak, aby tam mohli být oba jednotlivci současně.

Zdrojový materiál a výsledky práce

Silná překližka z nábytku (12 mm) o velikosti 75 x 50 cm, dřevěné sloupky 50 * 70 (4,2 m), koberec na bázi juty - 1 x 2,5 metru, 20 metrů lana.Spojovací prvky - rohy.Pro dům - 15 * 20 mm, pro montážní plošiny - 40 * 45 mm, 55 * 20 a 35 * 40 - pro pojištění a pár velkých - pro montáž na zeď.

Připravujeme plošiny a připevňujeme k sloupům

Ve zvoleném provedení jsou tři sloupce: jeden 220 cm, druhý 120 cm a třetí 80 cm. Budou připevněny k základněpřekližka list.Na základnu je nutné umístit sloupy tak, aby nejdelší byl blíže ke zdi.Aby nedošlo k záměně při označování na listu pomocí pravítka a tužky, nejprve jsme na papír nakreslili šablonu, na které bylo uspořádáno uspořádání sloupců vůči sobě.Z dokončeného rozvržení bylo označení přesunuto k instalaci příspěvků.Byly připevněny dlouhými hřebíky skrz základnu (každá po 4 kusech) a vyvrtaly otvory v překližce o malém průměru.Potom byly z vnější strany upevněny úhly 55 * 20 pro velký sloup a 35 * 40 pro menší.

Značení je nejzákladnější

Na stejné platformě bylo místo, kde byly sloupky prošly, označeno na plošinách, poté byly pod značkami pro ně vyříznuty otvory.K tomu vezměte pero12 mm vrták, vyvrtaný v rozích označených pro instalaci čtverců díry, do které dokonale prochází čepel pily.Ze zkušenosti: Je lepší vydělat štěrbiny pod sloupky na milimetr nebo dvě další.Platformy stále drží na úkor rohů, a pokud uděláte štěrbinu příliš malou, bude to dlouho trvat, než ji upravíte pomocí pilníku nebo brusného papíru.

Připravené platformy opravujeme

Před instalací platformy „vyzkoušejte“ a podle potřeby upravte sloty.Když jsme plošinu nastavili vodorovně (použijte úroveň budovy) na požadovanou úroveň, označíme tužkou místo, kde platforma stojí.Podle tohoto značení pak nastavíme rohy tak, aby značky byly jasné ze všech čtyř stran.Pokud jsou všechny platformy nainstalovány normálně, uzavíráme je kobercem.

Sestavení rámu domu

Dva kusy překližky o rozměrech 75 x 50 cm byly nařezány na 4 obdélníky.Postavili střechu, podlahu a dvě boční stěny.Při výrobě jedné z polic byl kus překližky s půlkruhovou dírou na boku.Bylo rozhodnuto, že se z něj stane „vchod“, a zadní stěna byla vyříznuta z jednoho z kusů.Zbývá sestavit dům, který je velmi jednoduchý.Byly použity malé kovové rohy, které byly upevněny krátkými šrouby.

Připravujeme pro kočku „hnízdo“

Před zakrytím domu střechou bylo zaklepáno dovnitř ven, čímž došlo k uzavření uzávěrů a zvýšení komfortu.Práce uvnitř pouzdra není tak pohodlná, ale zvládnete to.Střecha byla poražena na obou stranách, poté byla upevněna pomocí stejných rohů,ale umístit je venku.Ne moc hezké, ale ne smrtící.Dokončený dům byl upevněn v prostoru, který mu byl přidělen.Rohy byly opět zachráněny, ale ty větší - 35 x 40 mm.

Válíme póly

Poslední etapa - navíjíme póly a vytváříme škrábání.Upevnění lana k tyči je nejsnadnější pomocí držáků.Pár svorek - a máte hotovo.Dále pevně přitlačujeme jednu zatáčku na druhou a zatočíme póly ve spirále.Dosáhneme bariéry, lano opět upevníme pomocí konzol a pokračujeme k další sekci.

Jak se ukázalo, lano musí být sraženo kladivem ...

Ze zkušenosti je třeba říci, že bez ohledu na to, jak tvrdě se snažili, zatáčky lana neklouzaly proti soběčasem se „naučili“ a začali „trochu jezdit“ nahoru /dolů.Po dokončení práce musíme udělat chyby, našli jsme způsob: po několika otočeních jsme je vyrazili kladivem.Všechno je jednoduché, ale když jsem to věděl předem ... To je vše, udělali jsme dům pro kočku s našimi rukama.Trvalo to asi 6 hodin.

Podobný design je popsán v níže uvedeném videu.

Dům mimo krabici a tričko za dvě minuty

Pro nejjednodušší a nákladově nejefektivnější variantu je zapotřebí minimálně „přísad“:

 • Kartonová krabice vhodnávelikost
 • Staré tričko;
 • Široká páska.

Z nástrojů je vyžadován pouze montážní nůž a nůžky.

Fotografie zajímavých kočičích domů /komplexů

Kočky se po mnoho let vedle nás nestávají lehkými domácími mazlíčky, ale členy rodiny.Chci jim vytvořit všechny podmínky pro pohodlí,Proto se majitelé snaží, přicházejí s více a více novými zařízeními /návrhy.V této sekci jsme shromáždili několik zajímavých nápadů.

Jiný přístup pro různý počet koček, ale nápady jsou zajímavé

Kompaktní „výšková budova“

Police pro kočky - název zjevně není náhodný ...

Zajímavým nápadem je vytvořit kočičí postel ve formě knihovny.Stejně jako kočka lezení po žebříku

Někdo má noční stolek ...

Chlad není teta ... Houpací síť poblíž radiátoru

Když je okenní parapet příliš úzký ...

Pro milovníkyšpičkové zájezdy.Kočka bude šťastná!

Houpací síť na zeď - pohodlná a bezpečná (pro kočky a kočky)

Stráže ...

Houpací síť je velmi snadno organizovatelná

Kombinace polic pro kočky s houpacími sítěmi ... Téměř umělecké dílo

Další video nápady

Dům s periskopem a drápem pro kočku Ryzhik.

Varianta používající trubku z PVC o průměru 100 mm.