DIY levné zahradní stezky

Uspořádání a rozvržení pozemku umožňuje vytvoření cest.Požadavky na ně jsou navíc velmi závažné: musí být spolehlivé, pohodlné, funkční, krásné a velmi žádoucí - levné.V tomto článku si povíme o tom, jak si vyrobit zahradní cesty vlastníma rukama za nízkou cenu.

Jaké skladby vytvořit

Povrch dráhy je buď pevný nebo volný.K vytvoření tvrdého povlaku se používají tyto materiály:

 • Beton .Konkrétní cesty nejsou jen obyčejnou šedou páskou.Kromě toho existují barviva a v případě potřeby může být zdobena.Stále existují formy pro nalití okamžitě na místo.Ukázalo se, že domácí dlažební desky.Další možností je nalít na vlastní malé betonové desky správné velikosti a poté je položit na ložní prádlo.Příklady provedení viz foto.
  A každý má formu pro takovou cestu na farmě - na lilku nakrájejte lilek na vodu, podle potřeby ji vložte analít maltu: krásný a levný
  Oblázky jako zásyp a deskybarevný beton
  Další možnost pokládky domácích betonových desek na zahradní cestu
  )
  A toto je betonová dráha s dilatačními spáry.Pokud se podíváte pozorně, uvidíte, že jsou proužky aplikovány napříč.To má za následek protiskluznost mokrého povrchu
  Další z hotových forem pro domácí dlažbové desky
  ]
  Vzhledem k obrubníku a nelineárnímu tvaru vypadá atraktivně
  ]
  Jednoduchý betonový pás může být ozdoben podle vašich představ
  Tímto způsobem je cesta zpevněna ve venkovském domě nebo poblíž domuza použití prefabrikovaných forem, do kterých se nalévá betonová malta
 • Plitnyak. Jedná se o přírodní kámen, který byl řezán na talíře.Je položen na připravený podklad (více o tom později), mezery jsou vyplněny zásypem.Ukázalo se to krásně, spolehlivě, neklouzavě.Není to nic za nic, že ​​to jsou kamenné stezky z vápence, které krajináři tolik milují.
  Zásyp je jedním z důležitých prvků, které formují vzhled
  V této podobě nepřekonává stezka stezku trávník a je vhodné chodit
  ]
  Barva kamene může být libovolná
 • ) Cihla. Obyčejné keramické cihly jsou krásný materiál, ale ne pro chodníky.Absorbuje vlhkost, pokud potom zamrzne, je roztržena na kousky.Pokud se chystáte udělat cestu z rozbité cihly, pak více či méně normální chůze po ní může být jen pár let.Pak to musíte zopakovat.Výsledné trhliny budou muset být pokryty hrubým pískem nebo malým štěrkem.Cihla slínku budou na trati sloužit mnohem déle, ale tuto možnost nelze nazvat levnými: cena jednoho kusu je z několika desítek rublů.
  Docela pěkné cesty ze staré cihly.A pokud se doplňování provádí po stranách a ve švech, bude obecně krása
  Jedná se o dva typy cihel - keramické a štípané ze žuly.
  Cesta slínku je krásná, nemůžete nic říct .... ale může být pro zahradu příliš krásná?
 • Strom .Takový zdánlivě nevhodný materiál, ale při správném zpracování může sloužit po dlouhou dobu.Kromě toho lze mnoho vlastních dřevěných stezek klasifikovat jako levné.Například přišli s použitím řezů konopí a stromů jako hranic nebo krytin.Rovněž dělají podlahu z dobře vytvořených desek - lepší než terasa, ale pokud ne, udělá to ze staré podlahy.
  Řezání dřeva může být velkou cestou
  )
  Tato verze dřevěné dlažby pro rozdávání
  Správně zpracovaný strom může trvat několik let
  Kombinace s oblázky - je snadné chodit
  Elegantní stezka pro pozemek poblíž domu
  A to je způsob, jak vytvořit stopu z desek
 • Plast. Dlaždice pro zahradní cesty jsou vyrobeny z plastu - polyethylenu nebo polypropylenu.Má čtvercový tvar a zámkový systém, který je k sobě připojen.Může být položen přímo na trávník nebo šlapat dříve v zemi nebo na část stezek.Toto je možnost - rychlá a levná.Určitě to lze nazvat „Low Cost“.Samozřejmě je lepší provádět plnění drceného kamene a písku podle pravidel a umísťovat na něj plastové prvky.Je to už o něco déle a dražší.K dispozici je také neslušná, ale velmi krásná verze plastové dlaždice pro skladby.K dispozici je také „zahradní parkety“.Jedná se o desky nebo desky z kompozitu dřevo-polymer - WPC (jsou na fotografii, vypadají přesně jako parkety).Tento materiál se objevil relativně nedávno.Vypadá a vypadá jako dřevo ve vzhledu a vjemech, ale v podstatě je to směs dřevěné mouky a polymeru.Jsou to velmi krásné povlaky, ale jejich cena není v žádném případě skromná.I když to není báječné.
  Plastový chodník v venkovském domě nebo na pozemku je dobrý, protože jej lze provést během několika minut
  Jiný typ plastové dlaždice pro koleje
  Toto jsou zahradní parkety.Elegantní, ale nemoderní
  A další verze polymerové dlaždice pro zahradní chvění
  A tohle je banda plastových tašek do zahrady
 • Oblázky. Jedná se o zaoblené přírodní kameny, které se nacházejí na březích řek nebo jezer.Pro výrobu skladeb jsou vhodnější plošší oblázky.Existují různé odstíny šedé, černé, bílé, někdy najdete vínové.Z těchto kamenů, položených proti sobě, se získají mozaikové cesty úžasné krásy.Je to však povolání tvrdohlavých a vytrvalých.Ti, kteří nemají trpělivost, mohou najít velké ploché balvany nebo velké oblázky a položit je do písku.Není to tak luxusní, ale neméně spolehlivé.Můžete také dělat s žulou nebo jinými podobnými kameny.Je důležité, aby alespoň jedna tvář byla relativně plochá.Vystavíte tuto rovnou část nahoru, zbytek vykopat.Práce není jednoduchá, ale po cestě bude možné nejen chodit, ale i jezdit.
  Různé typy oblázkových drah
  ​​
  Velké oblázky nevyžadují tolik času na pokládání
  Krásné oblázkové stezky v zahradě.
  Dobré rohy lze vydláždit z velkého přírodního kamene
 • Materiály po ruce. Zeměstezky vyrobené ze starých pneumatik a lahví.

Existují také cesty s zpevněným povrchem: štěrk nebo z drceného kamene.Jejich vlastností je, že s malou vrstvou 2-3 cm as dostatečným zhutněním je vhodné po nich chodit.Pokud je vrstva mírně větší, při chůzi se vytvoří nepravidelnosti a takové chůze je únavné.Proto, jak jste viděli na mnoha fotografiích, štěrk a drcený kámen se používají jako zásyp, na kterém jsou položeny tvrdé prvky jiných materiálů.Při správném provedení je to vhodné: štěrk vede vodu dobře a kaluže se netvoří.Těm, kteří nemají rádi šedou barvu, lze doporučit, aby ji namalovali: mnoho designérů to dělá při organizaci skal.

Příklad cesty vytvořené ze štěrku

O tajemstvích územního plánování si přečtěte zde.

Jak si vyrobit zahradní cesty vlastníma rukama

Nestačí vědět, jak udělat zahradní cesty vlastníma rukama.Musíte také vědět, jak je správně vyrobit, aby sloužila více než jedné sezóně a ne dvěma.Pokládání různých materiálů se může mírně lišit, ale existuje několik pravidel a akcí, které se v jakékoli technologii opakují.

První pravidlo : při pokládce nebo tvarování krytiny koleje se provádí s mírným sklonem.Pokud to materiál dovoluje, je na obou stranách středu vytvořen sklon několika centimetrů.Je-li například nalita betonová cesta, je svah vytvořen jedním směrem - od domu, pokud je poblíž.Svah je veden směrem ke spodní části místa, pokud je trať umístěna na svahu.

Sekce zahradní nebo letní chaty

Druhé pravidlo : pro jakýkoli nátěr je nutná příprava podkladu.Pokud kladete kameny (například) přímo do hlíny nebo hlíny, výhoda bude samozřejmě - chůze bude určitě výhodnější, ale kameny se „zahojí“ po nějaké době.Jednoduše pošlapejte do hlíny.U lůžkovinového zařízení to bude trvat mnohem déle.A pokud si uděláte drenážní polštář a bok, odtok vody bude ještě efektivnější a vše bude vypadat ještě krásněji.

Podbarvení vyžaduje připravenou základnu

Třetí pravidlo : úroveň pokrytí koleje by měla být o několik centimetrů vyšší než sousední sekce.Potom voda rychle vytéká, bude vhodnější ji vyčistit a čištění bude vyžadováno méně často: rozmazaná země nepronikne během dešťů nebo během zalévání záhonů, které se často dělají podél cest.

Asi čtěte zde, jak si vyrobit krásné postele.

Pokyny krok za krokem

Při vytváření zahradních cest vlastníma rukama začněte značením.Teoreticky by velikost a tvar měly být uvedeny ve vašem plánu webu a označení by mělo probíhat podle projektu.Nejčastěji se však všechno dělá lokálně.Aby bylo možné jasněji vidět budoucí cestu, mohou být její kontury předběžně pokryty bílým pískem nebo něčím podobným.Pokud se formulář hodí, můžete zajet do kolíčků a vytáhnout provázek mezi nimi, ale můžete pracovat na skládce.

Dále udělat cestu z kamene, dlažebního kamene, cihel, dlaždic, oblázků aDalší podobné akční materiály jsou:

 • Sod je odstraněn mezi dvěma značkami.Hloubka příkopu by měla být asi 15–25 cm.
 • Podél okraje je vykopán obrubník, pokud je k dispozici.
 • Spodní část příkopu je vyrovnaná a odstraňuje kořeny, kameny a vylučuje významné jámy nebo valy.Spodní část je vrazil (narážející na fotografii níže).
 • Nalévá se velká nebo střední část drceného kamene.Chcete-li ušetřit rozpočet, můžete vyplnit rozbité cihly, další velké stavební odpady.Pokud je k dispozici vibrační deska - vynikající, pokud ne, vezměte si něco podobného nástroji na fotografii (můžete to udělat z velkého kmene, na který uříznete rukojeť přes pilu).Pomocí tohoto nástroje zarovnejte spodní část.Pokud se nalije do odpadu, je třeba na něj nalít trochu štěrku a znovu jej zhutnit.

  Toto je manipulátor

 • Vrstva geotextilie položte na horní část.Jeho okraje se zvedají v jedné rovině se stranami nebo dokonce o něco vyšší.Tato vrstva je lepší přeskočit.Nedovoluje mísení písku, který se obvykle nalije na štěrk, zabraňuje klíčení kořenů rostlin, které ničí cestu.Velmi užitečná věc.
 • Písek se nalije na geotextilie.Její vrstva by měla být taková, aby pokládaný povlak byl o něco vyšší než obecná úroveň na místě.Písek je nejprve rozptýlen lopatou a poté rovnoměrně rozložen rovinou hrábě.Pak to berou a vyrovnávají.K vyrovnání písku můžete použít pravidlo (stavební nástroj, který se často používá při lití betonové podlahy) nebo jen vzít velké pravítko, konstrukcilevel, level rail.Někdy musíte přidat několikrát, beran, úroveň.Je žádoucí dosáhnout dokonalého povrchu.

  Jeden způsob, jak vyrovnat písek pod kolejí.Nejprve však musíte kopat desky a nastavit je podle úrovně.Pak dělají takový obrobek a vyrovnávají písek a táhnou jej podél vodítek

 • Kámen, oblázky, dlažební kámen, dlažební kameny, cihly atd. Se ukládají do písku.Jsou umístěny na správném místě, pak jsou sraženy gumovou paličkou: jsou tlačeny hluboko do písku.

Po krásné cestě můžete umístit záhonu nebo záhonu.Jak je vyrobit, přečtěte si zde.

Krásná cesta z oblázků vlastními rukama

Pokud s dlážděným kamenem, dlaždicemi, cihlami je všechno méně či méně jasné - každý už viděl více než jednou, jak se to dělá, jakumístění oblázků se vzory není jasné.

Fotografické pokyny pro výrobu cesty z dlážděného kamene

Níže je uvedena fotografická zpráva o postupu výroby cesty z oblázku.Na něm jsou viditelné hlavní techniky: čáry jsou položeny na zarovnaný písek, podél kterého budou rozloženy kamínky.Pokud se jedná o oblouky, jsou vyrobeny se závitem a dvěma hůlkami /hřebíky.

Položte obrázek na písek

Při vyzvedávání kamenů jsou položeny na hraně těsně vedle sebe, lehce zapuštěny do písku.

Položte kameny těsně vedle sebe

Deska je položena na složeném vzoru, je odebrána gumová palička a na palubu dopadá klepání, které tlačí oblázky do písku.Takže prohloubte celý obrázek a ujistěte se, že okraje oblázků jsou na jednomvýška.

Kameny jsou „potopeny“ do písku

Vezměte směs písku a cementu (písek 2 díly, cement 1 díl) a vyplňte mezery, vyhlaďte vrstvu štětcem.

Hotový vzor je naplněn směsí písku a cementu

Fragment oblázkové dráhy je pečlivě napojen tak, aby zásyp nevykazoval erodování.Počkají několik hodin, než cement trochu popadne, pak se přebytek odstraní měkkým kartáčem.

Přebytečný betonový roztok se odstraní štětcem

Je důležité nenechat si ujít tuto chvíli: roztok by se neměl zašpinit, ale měl by se také stát kamenem.Pokud ji vyberete prstem, měla by se rozpadat.Je čas vyčistit přebytek.

Informace o tom, jak pěstovat zelené živé ploty, naleznete v článku „ Ohradník plotu: jak pěstovat a tvořit

Cesta vyrobená z dřevěného konopí a štěrku: video

Staré klády nebo stromy lze proměnit v krásnou cestu.Od řezání do kulatiny o požadované délce je řez pilové frézy broušen, celé dřevo je nejprve ošetřeno bioprotekční kompozicí (můžete ho namočit použitým olejem).Po zaschnutí ponořte do kuzbasového laku a znovu usušte.Poté zakryjí přední části pařezů barvou požadované barvy - která bude vyčnívat ven.Opět zaschl a teprve poté vystaven písku.

Proces je podrobně popsán ve videu.Zde je krok za krokem vysvětleno, jak si vlastními silami vytvořit zahradní cesty z konopí nebo kulatiny.

Nezávisle vytvoříme konkrétní cestu

Proces je obecně podobný postupu popsanému na začátku.Existují určité rozdílyo čem budeme mluvit.

Po vykopání příkopu a vyrovnání dna je bednění namontováno podél jeho obou stran.Jedná se o desky o tloušťce 25 mm (tlustší plechovka, ředidlo je nežádoucí, můžete použít překližku o tloušťce 16–18 mm, dřevotřískové desky ).Jejich výška je výška stopy.Pokud se chystáte vytvořit svah, je třeba desky nastavit s ohledem na to - jedna strana je o něco vyšší, druhá o něco nižší.

Bednění je nastaveno na rovinu - beton na něm vyrovná

K vytvoření bednění se kolíky vtlačují do země se sklonem ne větším než 60 cm..Je lepší potřít vnitřní povrch bednění vrtákem nebo jiným olejem: aby se dalo snadno odstranit.Další drcený kámen se nalije na dno a vrazil se.Ale pěchování musí být provedeno opatrně: pokud chodíte po dně, neměly by existovat žádné známky.

Dále, aby se zabránilo praskání dráhy, je na sutiny položena kovová výztužná síť.Tloušťka tyče je 4-6 mm, rozteč je 5-10 cm. Prodává se v kusech, musí být svázána ocelovým drátem.

Vyztužující síťovina (všimněte si, že bednění je vyrobeno z břidlice, nebude odstraněno)

Poté, aby se kompenzovala expanze v zimě, je nutné vložit dřevěná prkna o tloušťce 1, 5-2 cm. Jsou umístěny napříč kolejí, nastaveny tak, aby výška lamel byla v jedné rovině s bedněním.Vyrovnávací tyče jsou nastaveny nejméně každé 2 metry.Častěji je to možné, méně často - ne.Proč častěji?Pro krásu.Čtverce vypadají lépe než dlouhé obdélníky.

V hotovém rámcibetonová malta třídy méně než M-250 se nalije ( pro betonové třídy a její příprava je uvedena zde ).Za to berou 1 díl cementu, 3 díly písku, 4 - drcený kámen.Vše je hněteno ve středně tekutém roztoku (hustá zakysaná smetana) a nalita do bednění.Při plnění je třeba zajistit, aby nezůstaly žádné vzduchové bubliny.K jejich odstranění se roztok propíchne špendlíkem a mírně se kymácí - bajonet.Ideálně, pokud existuje povrchový vibrátor pro beton - rychle zhutní maltu a vytvoří dokonale hladký povrch.Pokud tomu tak není, budete muset vyrovnat pravidlo, hrany bednění použít jako majáky.

Přibližná konzistence betonu

Několik hodin po vytvrzení betonu lze povrch ošetřit.To může být ponecháno tak, jak je, můžete ho nakreslit tuhým kartáčem, vyrobit příčné proužky, konečně můžete dát oblázky, kameny, dlažební kámen atd. Do ne zcela vytvrzeného řešení.Není to příliš ekonomické, ale spolehlivé.Po několika dnech může být bednění odstraněno a můžete už chodit po kolejích.

O tomto je zde uvedeno, jaké ploty jsou a jak je vyrobit.

Rozpočtová stopa z pneumatiky

Co prostě nedělají z pneumatik automobilů: záhony, houpačky, rybníky a ... stopy.Je to jednoduché: staré pneumatiky musí odříznout boční stěny a ponechat pouze běhounu.Jak to mohu uříznout?Bruska.Někdo spravuje nůž, ale to je jen v případě, že kabel není kovový.

Zbývá pouze běhoun.

Projektor se protne, aby vytvořil stopu.Pak po stranáchproveďte řezy 15 centimetrů - záleží na průměru pneumatiky.Umožní nasazení gumy.

Provádějí zářezy na zakřivených okrajích - povrch je stále nelineární

V této podobě již může být položen na postele.Slouží po mnoho let.Tohle jsou přesně zahradní cesty s nízkými náklady.

Takový povlak vydrží mnoho let aktivního používání

Jak víte, existuje řada možností, jak vytvořit zahradní cesty vlastníma rukama.Je nemožné všechno prozradit a popsat, ale snažíme se ...

O tomto je zde napsána výroba hřiště vlastními rukama.