Jedním ze způsobů, jak zvětšit obytný prostor, je vyčistit dveře.Ne vždy však existuje příležitost nebo touha zničit zdi.Poté jsou bývalé dveře navrženy ve tvaru oblouku.Další možností použití klenutých otvorů je rozdělit dlouhou chodbu na zóny, čímž se příliš jednoduchá geometrie rozbije.Když opravují sami, nejčastěji dělají oblouky ze sádrokartonu: vlastními rukama je nejjednodušší je vyrobit.
Typy oblouků
Vnitřní nebo chodbové oblouky mohou mít různé tvary.Liší se hlavně tvarem horní části a někdy i způsobem spojení se svislými částmi.Jejich hlavní typy jsou uvedeny na fotografii.
Druhy kleneb interiéru a chodby
V této skupině chybí jeden z nejpopulárnějších nedávno - poloklenby.Mají zaoblený roh pouze na jedné straně, na druhé zůstává rovný.Odtud pochází název - poloklenby.V moderních interiérech to vypadá dobře: minimalismus, hi-tech, možná v art deco.
Jedna z možností poloklenutí v interiéru
Klasika se vyznačuje pravidelným tvarem horní části.Je to přísně půlkruh, jehož poloměr se rovná polovině šířky dveří.Tento druh je dobrýVypadá to na otevírací výšku nejméně 2,5 m. Hodí se dobře do jakéhokoli interiéru, nejlépe však do dlouhé chodby nebo namísto předních dveří do kuchyně.
Klasický oblouk vyžaduje výšku nejméně 2,5 m
Klenutý otvor v moderním stylu má malý poloměr zakřivení a ostrý přechod na křižovatce svertikální komponenty otvoru.Vypadá dobře, pokud stěny a strop mají více či méně jednoduchý design.Vypadá skvěle na místě bývalých balkonových dveří, dobře u vchodu do kanceláře.
Secesní oblouk na místě bývalých balkonových dveří
Oblouk „romance“ je spíše zaoblenými rohy (většinou to říkají mistři).Vypadá dobře s velkou šířkou a ne s nejvyšší výškou.
Tvar „romantika“ je dobrý s velkou šířkou a nízkou výškou
Tvar „elipsa“ je velmi blízký „romantice“.Liší se pouze ve větším zakřivení ve střední části.Vhodné také pro krátké a široké otvory.Vypadá to trochu jemněji.
Vhodné pro široký otvor a malou výšku
Lichoběžník je nestandardní konstrukce skládající se z přerušovaných čar.V interiéru se hraje tvrdě, proto se používá občas: pro některé nestandardní designy.
Jednou z možností designu je lichoběžník
Je velmi podobný běžnému otvoru, ale v podstatě to je, pouze bez dveřního křídla.Pro větší originalitu, často doprovázenou dřevěnými řezbami.prvky ve formě sloupců po stranách.Jako takový je vhodný jak pro klasické interiéry, tak i pro etno-styl - řecké nebo římské, v závislosti na typu sloupů.
Portál s dřevěným rámem
Pro dekoraci v moderním stylu se používá další příklad - vedle hlavního oblouku jsou umístěny menší portály.Tato technika umožňuje „porazit“ jednoduchou formu.
Další verze portálového oblouku
Před zahájením výroby oblouku musíte určit jeho parametry.vyberte typ a pak parametry: kde to bude a jaký bude poloměr zakřivení.Může to být opravdu ostrý ohyb nebo možná jen nějaké zaoblení rohů.
Zaoblené rohy ve standardních dveřích vypadají lépe než strmé klenuté ohyby
Abyste pochopili, jak bude vypadat vybraný tvar, můžete vystřihnout šablonu z lepenky a připojit jive dveřích.Ohodnoťte účinek.Pokud vám vše vyhovuje, můžete pomocí této šablony vytvořit prázdné.Ale pouze jedna - pro jednu ze stran otvoru.Druhý musí být proveden lokálně, jinak to dopadne pokřiveně.
Podrobné pokyny s fotografiemi: nejrychlejší způsob
Oblouky pro kutily ze sádrokartonu se vyrábějí různými způsoby.To vyžaduje minimální množství času.Po rozhodnutí o formuláři přistoupíme k instalaci.Na připraveném otvoru - očištěném z exfoliační omítky a relativně zarovnáním, upevníme rám ve velikosti budoucího oblouku.Je vyroben z profilu pro sádrokartony nebo suchévhodný dřevěný blok.Někdy, pokud je zeď úzká, můžete vyzvednout pouze dřevo.
Rám z profilu je přišroubován na vybrané rozměry
Nejprve vyřízněte obdélník ze sádrokartonu v rozměrech budoucího oblouku, najděte jeho střed, označte jej a poté jej dočasně připevněte kmísto.Ústup od okraje 12,5 mm - tloušťky sádrokartonu.Pokud jsou sousední stěny již omítnuté, přidejte do tmelu ještě několik milimetrů - aby mohl být povrch vyrovnán.
Zasunuli jsme sádrokarton na místo
Nyní vezmeme kus profilu nebo tvrdého rohu, od jedné hrany odložíme polovinu šířky otvoru.V tomto bodě v rohu uděláme díru, do ní vložíme karafiát.Tento hřeb přilepíme doprostřed dveří na plachtu, kterou jsme označili dříve.Ukázalo se, že je to jakýsi kompas, pomocí kterého je snadné nakreslit ideální linii.
Zařízení pro sledování šípu
Změnou výšky držáku můžete získat více či méně vysoký oblouk.Pokud je potřeba plošší křivka, zvyšte délku „kompasu“.
Pomocí rohu nakreslete oblouk
Poté, co jsme odstranili plech, vystřihli jsme oblouk podél obrysu.To lze provést pomocí speciálního pilníku na sádrokarton, kovovou pilou - s jemným zubem pro plynulejší hranu, elektrickou skládačkou (bude tam hodně prachu).Pokud řez není příliš hladký, vyrovnejte jej brusným papírem připevněným ke struhadle.S tímto zařízením dosáhneme dokonale hladké křivky, kterou potřebujemeformy.Znovu jsme vystřihli část oblouku - boční stěnu.
Vystřihneme vyříznutý fragment
Je-li vše hladké, nedochází k žádnému zkreslení ani nepravidelnosti, na druhou stranu otvoru připojíme stejnou vrstvu sádrokartonu jako pár kroků dříve - obdélník nebo čtverec -v závislosti na formě.Musí být stanovena přísně svisle.Nyní do něj přeneste tvar oblouku.Vezmeme čtverec, v pravém úhlu a na jedné straně se přitlačíme k sádrokartonu, na který přeneseme oblouk, na druhé straně - do oblouku.Položte čtvereček kolmo a označte bod tužkou.Tyto body vytváříme po celém oblouku.Čím častěji jsou vyráběny, tím snazší bude nakreslit čáru a přesnější bude shoda - menší potřeba broušení.
Přeneste tvar oblouku na jiný list sádrokartonu
Proč je tak obtížné a nejen kopírovat první list?Protože málo otvorů je symetrických.V důsledku toho je instalace druhého listu tak, aby se linie oblouku shodovaly, velmi problematická.
Po označení všech bodů odstraňte plachtu, nakreslete čáru a vystřihněte.Přicházíme na stejné místo.Nyní opět vezmeme vyhlazovací lis s brusným papírem a nyní vyrovnáme oba okraje k úplné shodě.Na okamžik - žehlící stroj by měl být širší než otvor, aby obě stěny oblouku byly zachyceny v jednom průchodu.
Srovnejte obě stěny současně
Změřte délku oblouku, odřízněte kousek profilu stejné délky, proveďte zářezy na stěnách každé 3-4 cm. Tato páska bude muset být upevněna podél obloukuoblouky s jedním a sna druhou stranu.
Jak vyříznout profil pro oblouk
Připevňujeme jej ke šroubům, jemně zatlačujeme na profil a přidržujeme ho tyčkou, nikoliv prsty: dostat se do prstů samořezným šroubem.Mimochodem, s nasekaným profilem musíte pracovat s rukavicemi.Pokud ne - jistě si uřízněte ruce.
Upevnímujeme vrubový profil a současně mu dáváme tvar oblouku
Mimochodem, zadní část profilu lze nastavit podél okraje - je snazší pracovat, ale spára bude muset být stále uzavřena.Stejným způsobem našroubujte proužek na druhou stranu.
Toto je pohled zdola - profily jsou připevněny po stranách
Existuje druhý způsob, jak upevnit profil - nasadit jej na rychle tuhnoucí univerzální lepidlo, jako jsou tekuté nehty.Tato metoda je přijatelná, pokud je šířka otvoru malá.Při velké tloušťce oblouku nemusí lepidlo vydržet množství sádrokartonu, který bude připevněn zespodu.
Dalším krokem je oprava propojek.Nejprve se ztratí hloubka oblouku, od ní se odečte 1-1,5 cm, což bude délka propojek.Kusy profilu této délky jsou řezány.
Jumpery jsou vyříznuty ze stejného profilu
V bodech připevnění jumperů jsou vyříznuty „lístky“, připravený fragment je nainstalován a upevněn.Neměl by se opírat o stěny, je umístěn přibližně 5 mm od zad.Pro zvýšení pevnosti konstrukce jsou nutné propojky, jinak při stisknutí „chodí“.
Upevnění propojek
Dále musí být ze sádrokartonu vyříznut obdélník, který zakryje strukturu zespodu.Jeho šířka je určena jednoduše - od vnějšího okraje jednoho listu GKL k vnějšímu okraji druhého listu.Délka se měří pružnou páskou (lze ji přizpůsobit) nebo měřením pásky pomocí asistenta.Tento list je upevněn šrouby k rámu oblouku.List musí být ohnutý a jak to udělat, číst trochu níže - blíže ke konci článku.
Upevnili jsme pás sádrokartonové desky k oblouku
Poté byly dokončovací práce: k rohu byl připevněn speciální roh, vše bylo zatmeleno podle obvyklé technologie: nejprve začaly spáry a rohy, poté dokončovací práce.
Sádrokartonový oblouk: druhá metoda (foto report)
Tato metoda je dobrá, pokud je tloušťka přepážky malá: zkuste připojit profily, pokud je mezi nimi mezera několika centimetrů, apak připojte propojky.Všechno to začíná stejným způsobem: první stěna oblouku je vystřižena, upevněna a přenesena na druhý list.
Nejprve také vyřízneme boční stěny
Po šířce mezery mezi dvěma listy se vyříznou dřevěné trámy, které jsou upevněny podél okraje oblouku ke šroubům.
Vložte dřevěné bloky vyříznuté přes šířku otvoru
Vyříznutý pruh sádrokartonu je připevněn od jedné strany.Aby to bylo pohodlnější, můžete jej upevnit pomocí svorek, protože tloušťka stěny je malá.Při připevňování proužku se můžete zaměřit na šrouby, kterými byly tyče přišroubovány.Stačí kliknout na příčku.
Pomocí svorek lze pruh upevnit
Poté zbývá pouze stanovit úhelspeciální perforovaný roh a vyrovnané hrboly.
K oblouku je připojen roh, vše je putty
Putty umožňuje skrýt všechny nedostatky
suchý tmel na obloukovém oblouku je také výhodnější s celou rovinou brusného papíru připevněného ke struhadle.Je nepříjemné, že do očí proudí prach, takže je téměř nemožné pracovat bez brýlí.
Sádrokartonový oblouk je připraven
Jak vyrobit oblouk místo dveří: třetí způsob - sazba
Dalším způsobem, jak vyrobit sádrokartonové oblouky vlastníma rukama, je sazba.Oblouk je rozdělen na segmenty a sestaven z kusů, které vytvářejí blízko k požadovanému zakřivení.
Oblouk je sestaven z desek vyříznutých ze sádrokartonu
Jsou namontovány na tmel zředěný směsí PVA a vody.Taková šarže rychle schne, protože nejprve jsme rozřezali talíře a zkusili.Na stole může být složen, pouze oblouk se otočí vzhůru nohama, ale bude možné vyhodnotit, jak jsou desky správně sestaveny.
Boční pohled na obloukový otvor
Poté se desky začnou upevňovat k otvoru, aby se spolehlivě periodicky posilovaly šrouby.Podložky jsou umístěny pod hlavami tak, aby netlačily karton.Přebytečný tmel okamžitě odstraňte.Pokud je trhání uchopeno, je trhání nerealistické.Hotový povrch je opatřen základním nátěrem, aby se zlepšila adheze (adheze), a pak tmel, vyrovnávání oblouku.Pro snazší zobrazení je možné použít šablonu připojenou na obou stranách.
Tmavý oblouk vypadá takto
Pomocí této technologie není snadné udělat ostré ohyby a pro zaoblené rohy a poloklenby je to skvělý způsob, jak se obejít bez profilů.
Jak ohýbat sádrokartony
Jeden důležitý detail: standardní sádrokartonové zdi se špatně ohýbají.Pro zakřivené povrchy byl speciálně vynalezen tenký - tl. 6 a 6 mm.Tuto ohnutou část lze z ní snáze vyrobit.Při mírném zakřivení může být tenká vrstva snadno a bez triků ohnuta.Pokud není potřeba koupit tenký GVL, existují dva způsoby, jak ohnout standardní jeden.
Nejprve- vezměte jehlový váleček a dobře odřízněte řezanou část na jedné straně.Musíte se válet s námahou, aby se omítka praskla.Poté se list zvlhčí vodou a nechá se dvě až tři hodiny.Po těchto postupech by se měl dobře ohnout.Vezměte ji, připevněte ji na jednu stranu a postupně ji přitlačujte k rámu oblouku, ohněte ji a zašroubujte ji postupně podél okrajů samořeznými šrouby.Metoda není špatná, pouze s nedostatkem zkušeností a nedostatečným zpracováním sádry plech může prasknout.Musíte mezeru buď maskovat, nebo začít znovu.
Pás s jehlami je svinován do pásu
Druhýzpůsob, jak ohýbat sádrokarton: na jedné straně vytvořte zářez s nožem asi každých 4-5 cm.odřízněte papír.Tento pásek je také postupně fixován a podle potřeby lámá sádru.Proléhá podél linií řezu světelným tlakem.
Zářezy na jedné straně usnadňují rozbití sádry