DIY olejová pec

Je vždy potěšením používat nevyžádané materiály s výhodou.A pokud jde o palivo a topení - je to také velmi výhodné.Pozoruhodným příkladem jsou kamna na ohřev odpadního oleje.Mohou použít jakýkoli olej, který může hořet.Převodovka, nafta, stroj, cukrovinky, zelenina ... Opravdu jakékoli.Pro takové jednotky neexistují žádné problémy s palivem.To, co našli, zaplavilo.Kromě toho je pece pro kutily také vyrobena z odpadních materiálů: stará plynová nebo kyslíková láhev, trubkové segmenty různých průměrů nebo kusů kovu.

Princip činnosti domácích pecí

Pokud právě zapálíte jakýkoli použitý olej, bude to špatnédole a ještě aktivnější „vůně“.Protože se nepoužívá přímé spalování.Nejprve se těkavé látky odpaří a potom se spálí.To je hlavní princip vývoje designu.Proto v některých provedeních má pec dvě spalovací komory spojené trubkou, ve které jsou vytvořeny otvory.

Ve ​​spodní komoře se palivo zahřívá a odpařuje.Vzrůstají hořlavé páry.Prochází trubkou s otvory a jsou smíchány s kyslíkem rozpuštěným ve vzduchu.Již v horní části této trubky se směs v druhé komoře vznítí a shoří.Kromě toho dochází ke spalování par při uvolňování mnohem více tepla a méně kouře.Se správnou technologií neexistuje prakticky žádný kouř, jako jsou saze.

Struktura pece na odpadní olej s přívodem vzduchu

Druhý způsob rozdělení „těžkého“ paliva (oleje jakéhokoli původu) na „nízko hořlavé“ složky je účinnější,ale také obtížnější implementovat.Pro účinné odpařování je ve spodní komoře instalována kovová miska.Lituje, kapky těžby, které na ni dopadly, se okamžitě proměňují v těkavé hořlavé páry.V tomto případě se záře získá (se správným režimem), modro-bílá, jako při spalování plazmy.Odtud přišlo jiné jméno pro tento design - s plazmovým pohárem.

Aby se dosáhlo co největší účinnosti spalování paliva, musí být použitý olej dodáván ve velmi malých částech do dolní komory.V některých případech - v kapkách, někdy v tenkém proudu.Tato technologie se proto nazývá odkapávací krmení.

Princip činnosti pece na odpadní olej s plazmovou nádobkou

Toto jsou základní principy „činnosti“ domácích topných jednotek.Existuje velmi velké množství jejich kombinací a variací.Některé z nich jsou popsány níže.

Příklad spalování těžby v plazmovém kelímkuviz níže uvedené video.Jedná se o těžební pec gecko, má zabudovaný ohřívač vody a může fungovat jako topný kotel.

Výhody a nevýhody

Hlavní a hlavní výhodou je použití vyhořelého paliva a oleje, které by se jinak muselo zlikvidovat.Podle technologie je spalování tak úplné, že do ovzduší nedochází prakticky žádné škodlivé emise.Zbývající plusy nejsou neméně významné:

 • jednoduchá konstrukce;
 • vysoká účinnost;
 • nízké náklady na vybavení a palivo;
 • práce na jakýchkoli olejích organického, syntetického a rostlinného původu;
 • Je povolen obsah až 10% znečišťujících látek.
 • ​​

Existují vážné nedostatky.Hlavní věc je, že v případě nedodržení této technologie je spalování paliva neúplné.A jeho páry se dostanou do místnosti, a to je velmi nebezpečné.Proto je hlavním a hlavním požadavkem: kamna na odpadní olej jsou instalována výhradně v místnostech s větracím systémem.

Pro srovnání: jedná se o kotel na odpadní oleje s nafukovacím hořákem.Technologie je odlišná, stejně jako design (více viz video na konci článku)

Stále existují další nevýhody:

 • pro zajištění dobrého tahu musí být komín rovný a vysoký - alespoň5 metrů;
 • vyžaduje pravidelné čištění mísy a komína - denně;
 • problém se zapálením: nejprve musíte ohřát mísu a poté doplnit palivo;
 • ohřívače vodymožnosti jsou možné, ale jejich nezávislá konstrukce je obtížný úkol - nemůžete výrazně snížit teplotu ve spalovací zóně, jinak se celý proces rozpadne (na přání - na komín nainstalujte vodní plášť, pak to rozhodně nebude bránit rozkladu paliva).

Vzhledem k těmto vlastnostem se takové jednotky zřídka používají k vytápění obytných budov.Pokud jsou nainstalovány, pak v oddělených místnostech a v upravené podobě.

Oblast působnosti

V základní verzi ohřívač odpadního oleje vyráběný doma ohřívá vzduch.Nazývají se také tepelné zbraně, tepelné generátory nebo ohřívače.Zřídka se používá pro vytápění obytných prostor v této podobě: vzduch je vysušen, kyslík z horkých kovových stěn je spálen.Ale pro udržení normální teploty v průmyslových nebo technických provozech jsou takové jednotky velmi efektivní: rychle zvyšují teplotu.Jsou vidět na čerpacích stanicích, mycích linkách, v garážích, výrobních provozech, kde nejsou žádné hořlavé materiály, ve skladech, ve sklenících atd.

Kutilské pece pro kutily jsou tou nejlepší volbou pro garáž

Mnoho možností lze vylepšit: mohou být vybaveny cívkou pro ohřev vody nebo vodním pláštěm.Takové zařízení již patří do kategorie ohřevu vody a lze jej umístit do systému ohřevu vody.Bez automatizace vyžaduje pracovní pec s vodním okruhem neustálé monitorování, ale pro letní chaty, hospodářské budovy s hospodářskými zvířaty atd.To je skvělá volba.

Jak zapnout sporákodpadní olej

Dnes již existuje více než tucet různých návrhů.Používají různé způsoby odběru tepelné energie, mají jinou strukturu.

Pece pro spalování z potrubí

Pec je jednodušší vyrobit, pokud je trup již připraven.Jako takový můžete použít plynový nebo kyslíkový válec, silnostěnnou hlaveň nebo trubku.Níže uvedený diagram vysvětluje, jak vyrobit pec s použitým olejem z potrubí.

Činnost této jednotky je založena na odpařování v plazmové nádobce.Může produkovat až 15 kW tepla (v průměru může vytápět 150 čtverců plochy).Větší přenos tepla v důsledku jakýchkoli změn (velikost pece nebo zvýšení přívodu vzduchu) je nemožný: je narušen tepelný režim a místo většího množství tepla bude produkováno větší množství dětí, což je nebezpečné.

Peci můžete provádět sami vytvořením potrubí s vlastními svařovacími schopnostmi

Postup montáže je následující:

 1. Vyrábíme těleso.
  1. Bereme silnostěnnou trubku o průměru 210 mm, tloušťce stěny 10 mm.Výška 780 mm.
  2. Z ocelového plechu o tloušťce nejméně 5 mm vyřízněte dno o průměru 219 mm a přivařte jej na jedné straně.Toto je spodní část.
  3. Nohy jsou přivařeny ke dnu (mohou být vyrobeny ze šroubů).
  4. Průhledové okénko je vyrobeno ve vzdálenosti 70 mm od dna.Skrze ni bude možné sledovat spalování a zahřívat misku na „startu“.Rozměry, respektive, dělají, aby to pro vás bylo pohodlné.Dveře samotné jsou vyrobeny z odříznutého kusu trubky svařením tenké patky.Ale všechno uzavřeteby měla být vzduchotěsná, protože kolem obvodu dveří je položen azbestový kabel.Můžete použít lisování v troubě, poté se pod ním rozříznou rozměry otvorů.Můžete jej připevnit na šrouby přímo k tělu (je nutný azbestový kabel).
  5. Na protilehlou stranu těla, od horní části 7-10 cm, přivařte trubku k odstranění kouřových plynů.Jeho průměr je 108 mm, tloušťka stěny je 4 mm.
 2. Vyrábíme kryt.
  1. Kruh o průměru 228 mm je vyříznut z kovu o tloušťce 5 mm.
  2. Korálek kovového pásu o šířce 40 mm je svařen podél okraje a tloušťka kovu je 3 mm.
  3. Ve středu víka je vyříznuta díra o průměru 89 mm, ze strany je vyříznuta druhá o průměru 18 mm.Menší otvor slouží jako další pozorovací okénko, na něm je vytvořeno víko, které slouží také jako pojistný ventil.
 3. Vyrábíme potrubí pro přívod vzduchu a paliva.
  1. Bereme kus trubky o průměru 89 mm, o tloušťce stěny 3 mm, délce 760 mm.
  2. Po odklonu od okraje 50 mm po obvodu vyvrtejte 9 otvorů o průměru 5 mm.
  3. Dvě další řady děr o průměru 4,2 mm se vyrábějí 50 mm nad těmito otvory, 8 kusů v každé řadě.
  4. Jakmile stouply ještě o 50 mm, vytvoří čtvrtou řadu děr o průměru 3 mm.Měl by být 9 kusů.
  5. Na stejné straně jsou podél okraje brusky řezy o tloušťce 1,6 mm a výšce 30 mm.Na obvodu potrubí musí být vyrobeno 9 ks.
  6. Z druhého konce trubky, ustupující 5-7 mm, vyřízněte otvor o průměru 10 mm.
  7. Vložte přívodní palivovou trubku do vyříznutého otvoru.Jeho průměr je 10 mm,tloušťka stěny 1 mm.Končí na stejné úrovni jako potrubí přívodu vzduchu.Délka a úhel ohybu závisí na umístění palivové nádrže.

  Příklad domácího sporáku z trubky

 4. Hotová trubka pro přívod vzduchu a paliva je přivařena k víku.Je nastaven tak, aby nedosáhl 120 mm ke dnu těla.
 5. Vyrábíme palivovou nádrž
  1. Nyní se z trubky o průměru 133 mm vyřízne kus 30 mm, s tloušťkou stěny 4 mm.
  2. Vystřihovali jsme z ocelového plechu o tloušťce 2 mm kruh s průměrem 219 mm.
  3. Přivařte k kusu potrubí.Výsledkem je mísa, do které se dodává palivo.
 6. Sestava.
  1. Ve skříni je umístěna miska 70 mm od dna.Lze ji sledovat (a vystřelit) ze spodního inspekčního poklopu.
  2. Namontujte kryt s přívodem paliva /vzduchu.
  3. Na komín je namontován komín.Trubka o průměru 114 mm, zeď 4 mm.Jeho výška je nejméně 4 metry.Část, která zůstává v místnosti, nemusí být izolovaná, je lepší ji izolovat na ulici.Komín - vyloučeny jsou pouze svisle vzhůru nakloněné části.

Po instalaci olejové nádrže lze zahájit zkoušky.Nejprve se do misky vloží papír, naplněný hořlavou kapalinou, vše se zapálí.Po téměř spálení papíru se otevře přívod oleje.

Tento nákres pece na odpadní olej není marně uveden s tak přesným uvedením materiálů.Tyto náhradní díly je nutné používat.V důsledku prácedomácí kamna, při průtoku 1-1,5 litru paliva za hodinu, můžete místnost vytápět až na 150 „čtverců“.

Výkres pece z potrubí nebo válce ve formátu videa

Autorem je ve videu prezentována pec používající použitý olej z válce (kyslík nebo plyn).Konstrukce je podobná té, která byla popsána výše, ale s původními úpravami (a je to o něco jednodušší)

Mini-pec Do-it-yourself

Tato domácí kamna s malými rozměry a hmotností kg), spotřeba paliva asi 0,5 liry za hodinu produkuje 5-6 kW tepla.Je možné ho roztavit tvrději, ale není to nutné: může explodovat.Design je oblíbený automobilovými nadšenci: zahřívá se rychle i za extrémních chladů, olej se používá střídmě a kompaktně.Proto jej lze nazvat „garáž“.

Palivová nádrž této malé vzduchové pistole je sestavena ze spodní a horní části standardní plynové láhve o objemu 50 litrů.Ukázalo se, že je to velmi spolehlivá konstrukce (kromě nejméně jednoho kruhového švu z válce - existuje těsnicí kroužek, který dá větší pevnost. Můžete si vyrobit nádrž z jakéhokoli jiného kontejneru podobné velikosti: s průměrem 200 - 400 mm a výškou asi 350 mm.

Kromě palivové nádrže musíte vytvořit potrubí, ve kterém je směs paliva a vzduchu smíchána.zde ne méně než 4 mm. Můžete použít vhodnou trubku proKužely jsou vyrobeny z konstrukční oceli ne tenčí než 4 mm.

Označeno naNa výkresu lze rozměry pece na odpadní olej nastavit nahoru nebo dolů, ale pouze o 20 mm - už ne.Zejména je nutné důkladně svařovat spoje v místech trychtýřů: zde směs paliva se vzduchem dlouho přetrvává, a proto je teplota značná.

Délka komínového potrubí není větší než 3,5 metru.Jinak bude kvůli příliš dobré trakci palivo vtaženo do potrubí, což výrazně zvýší spotřebu a sníží přenos tepla.

Obrázek vpravo ukazuje verzi domácího sporáku s teplou vodou.Kolem horní části zóny spalování se provádí několik závitů ocelové trubice, kterou prochází voda.Aby teplota plynů příliš neklesla, je cívka uzavřena plášťem oceli odrážejícím teplo.Studená voda je přiváděna zespodu, prochází spirálou, zahřívá se a jde do systému.

Zázrak pracovat s pecí

Tato varianta je velmi oblíbená u letních obyvatel a v garážích.Pohodlná malá kamna, která je vyrobena z kulatých nebo čtvercových zón.Konstrukce je tak úspěšná, že existují i ​​průmyslové možnosti.Jeden z podniků jej například prodává pod názvem „Ritsa“.Diagram ukazuje všechny potřebné rozměry.

Schéma pece s odpadním olejem o rozměrech je vše, co je potřeba k tomu, abyste si ji vyrobili sami

Video report o tom, jak sestavit tuto pec, pomůženavigovat v pořadí práce.

Níže uvedené video ukazuje variantu s čtvercovými kontejnery, její náplní a velikostí.

Tovární nastavení

Pece pracující napoužitý olej se nevyrábí pouze řemeslnou metodou, vyrábí se také v průmyslu.Navíc jsou dováženy i rusky.Ale jejich konstrukce je jiná.

Evropské nebo americké kotle na vyhořelé palivo jsou klasifikovány jako pece na kapalná paliva.Používají princip posilování: olej se rozprašuje na malé kapičky, připojené k proudu vzduchu.A už je zapálena směs paliva a vzduchu.Importní tovární pece používají stejný princip, je nainstalován pouze speciální hořák, ve kterém je palivo před rozprašováním zahříváno.

Chcete-li vidět rozdíl v technologii a struktuře, viz následující video.Zařízení je úplně jiné.

V ruských pecích se nejčastěji používá první princip - existuje horká (plazmová) mísa, ve které se kapalné palivo přeměňuje na plynné, smíchává se se vzduchem a spaluje.Na tomto principu byly postaveny následující jednotky:

 • Gecko.Vyrábí se ve Vladivostoku.Vyrábějí jednotky s kapacitou 15, 30, 50 a 100 kW /h.Jedná se o kotle zabudované do systému ohřevu vody.Ceny od 70 000 kormidel za 15 kW kotel.

  Kotle pro těžbu ruského gekonu

 • Typhoon.Jsou vyráběny společností Belamos.Jsou to generátory tepla: ohřívají vzduch.Existují dvě možnosti - Typhoon TM 15 a TGM 300, které vydávají 20-30 kW /h (cena: 45 000 rublů, respektive 65 000 rublů).
 • Herringbone-Turbo, 15 kW, 30 kW.Tyto jednotky ohřívají vzduch, ale je zde příležitostvodní košile.
 • Pece Teplamos s kapacitou od 5 kW /h do 50 kW /h.Patří do kategorie tepelných děl (teplý vzduch).Začnou pracovat s elektrickým ohřevem plazmového kalíšku, jakmile se dosáhne požadované teploty, zapne se přívod paliva a zapne se nucený přívod vzduchu do spalovací zóny.Cena těchto jednotek je od 30 000 rublů za jednotku s kapacitou 5-15 kW.

Výkresy a schémata

Existuje mnoho modelů pecí, které používají použitý olej.A níže je několik schémat, která vás mohou vyzvat k nápadu, a kachlová kamna pro kutily budou efektivní, hospodárná a bezpečná.

Kyslíková válcová pec

Rozložení pece Gecko

Pec na odpadní olej „Typhoon“