DIY sprcha

V létě, i když odpočívá a nefunguje, v zemi je nutné se umýt.Nejjednodušší způsob, jak to zorganizovat, je na ulici a ne v domě.Může být přenosný - mobilní sprcha.Je to skvělá volba poprvé.Ale chci něco důkladnějšího.Za tímto účelem postavte v zemi letní sprchu.Přestože je stacionární, je lehký.

Přenosné léto

Začněme s nejjednoduššími modelykteré jsou dokonce mohutnými nebo velkými kabinamiTy nevyžadují.Existují mobilní sprchy, které pracují na principu nožního čerpadla.Zdrojem vody je jakýkoli kontejner, který umístíte vedle sebe - kbelík, umyvadlo, nádrž - to je.Spusťte konec hadice připojené k nožnímu čerpadlu, které nejčastěji vypadá jako koberec.

Nožní letní sprcha - dupání

K výstupu tohoto „čerpadla“ je připojena hadice s konevem.Chcete-li získat proud vody, stříkejte na podložku střídavě stisknutím na polštářích čerpadla.Šlapaná - voda odešla.

Dobrou věcí této možnosti je, že ji můžete nosit s sebou.Teplo venku - umyjte se na trávníku.Zchladilo -Šli jsme do domu, postavili koryto, myli jsme se tam.Tuto sprchu lze také vzít na túru - je umístěna ve standardním balení.Další plus - sami regulujete teplotu vody: naléte teplejší - myjte v teple.Pokud se chcete osvěžit, máme kbelík s chladičem vody.Dobrá možnost sprchy pro letní použití.

Letní stacionární sprcha v zemi

Při instalaci stacionární sprchy vyvstává první otázka: kam odvádět vodu.Pokud již existuje odtoková jáma pro toaletu , můžete tam položit potrubí.Toto řešení však není nejlepší, pokud k recyklaci odpadu v jámě používáte bakterie nebo léky.V takovém případě je nutná určitá vlhkost a se sprchou to bude jasně více, než je obvyklé.

Pro sprchu je lepší vytvořit samostatnou odtokovou jámu.Pokud je půda s normální drenážní schopností, stačí vykopat poblíž ní otvor o rozměrech 60 x 60 x 60 cm, abyste ji vyplnili expandovanou hlínou, můžete použít zlomenou cihlu.To by mělo stačit pro průměrnou spotřebu vody.Pokud vaše rodina patří do kategorie „vodní ptactvo“ nebo voda neopustí dobře, vytvořte další díru.

Důl na vypouštění vody ze sprchy

Na písčitých půdách se můžete setkat s jiným nepříjemnostem: písek se může rozpadat.Potom mohou být stěny zesíleny sítí jízdou po kolech po stranách.Další možností je opláštění stěn deskami (jako na fotografii).Ale to je, pokud je deska ponechána.

​​

Základna

Ať už je letní sprcha jakákoli, obvykle váží trochu.Důvod není proto příliš závažný: nemá smysl pohřbívat peníze.Nejčastěji používají malézákladové bloky, které jsou na úrovni.Sprchový kout v zemi se zdá být zvednut nad zemí asi o 20 cm.To je dost, aby ošetřené dřevo (pokud je použito jako rámeček) nehnilo.

Základem mohou být stavební bloky nebo sloupy lité z betonu

Pokud se chystáte vařit rám z kovu, můžete jej dokonce položit na vodorovnou dlažbu nebo desku.V případě potřeby můžete sloupy odlévat sami: položit bednění, položit kování a nalít beton.

Rám

Rozměry duše jsou voleny libovolně: nejsou zde žádné standardy.Sprchovací kabina je navíc často pouze jednou částí.V jiném zařídí například šatnu nebo místnost pro ohřívač vody (elektrický nebo dřevěný - podle podmínek).Někdo plánuje vzít druhou polovinu pod spíž nebo skladovat zásoby.Takže venkovská sprcha není vždy jen kabina „na mytí“.

Pokud je plánována lehká konstrukce, ve které budou umývány, a nejjednodušší možností je, že místo dveří budou použity závěsy, můžete vzít minimální rozměry: čtverec s délkou strany asi 90 cm (výkres níže), výška stojanů je vyloučenanádrž - 2,2 m nebo vyšší (pokud je rodina vysoká).

Výkres sprchové kabiny v venkovském domě (s minimálními rozměry)

Ale taková šířka není ani zdaleka vhodná: je příliš přeplněná i pro lidi průměrné postavy.Pohodlnější s minimální šířkou 100 cm a lepší - 120 cm. Tento rám je sestaven z kovu nebodřevěné kostky.

Z kovu

Kovový rám pro sprchu se vaří z rohu o tloušťce nejméně 4 až 5 mm.Šířka polic je zvolena v závislosti na plánovaném zatížení.Nádrž je obvykle naložena vodními nádržemi a opláštěním.Pokud plánujete položit plastovou čtvercovou nádobu o objemu 100 litrů a zakrýt stěny fólií, hadříkem impregnací nebo něčím stejně světlým, můžete průřez snížit na minimum.Pokud například plánujete dva sudy o objemu 200 litrů a obložíte sprchovou kabinu u dachy s obložením na obou stranách, bude zátěž zcela odlišná.A zde jsou nutné velké sekce.

Kovový rám pro sprchu v zemi

Další kovový rám pro sprchu v zemi může být vyroben z profilované trubky.Tloušťka stěny pro stojany je 3 mm a 2 mm je také vhodná pro páskování.Má obdélníkový nebo čtvercový průřez, který výrazně usnadňuje upevnění laťování a obložení.Chcete-li něco připevnit k rohu, musíte k němu nejprve nejprve připevnit tyče a zbytek svazku připevnit k nosníku.Páskování lze připojit k profilované trubce přímo - pomocí šroubů nebo šroubů s předběžným vyvrtáním otvorů.

Kovový rám je nejlépe svařen.Pokud zařízení neexistuje, můžete na šroubové spoje vytvořit skládací rám.Řemeslníci to dělají takto: řežou trubky požadované délky, vezmou tlusté montážní rohy a namontují rám na šrouby.

Příklad montáže pomocí šroubů

Pokud se chcete naučit vařit kov , je zde popsána svařovací technika pro začátečníky,výběr svařovacího stroje - zde.

Ze stromu

Dřevěný rám pro pouliční sprchu je sestaven ze dřeva.Pro dolní postroj se zpravidla používá borovicový paprsek 100 x 100 mm nebo 150 x 100 mm.Stojany lze umístit do menší sekce.Opět záleží na zatížení.Pokud je nádrž na střeše objemná, vyrobte stojany z tkaní.Pokud drží pouze střechu (voda je ohřívána v blízkosti titanu) nebo velmi malou nádrž, pak stačí 50 * 50.

Způsoby připojení tyče pro sprchový rám: hrot /drážka a rohy

Tyče lze namontovat různými způsoby.Pokud je to správné, musíte proříznout hrot a drážku.Pokud rychle, můžete dokovat přímo, zesílení připojovacích rohů.

Po nastavení sloupků okamžitě vytvořte horní postroj.Už to rozhodně činí 50 * 50 mm nebo 50 * 40 mm.Proveďte další mezipás.Mohou existovat jeden, dva nebo dokonce tři.Pokud se chystáte opláštit sprchu s podšívkou, napodobit tyč, je lepší upevnit příčky častěji: bude možné přesněji zapadat, ne úplně ani řezivo.Kvalita dřevěných materiálů prodávaných na trhu, mírně řečeno, je nízká.V důsledku síly musíme opravit geometrii.

Konstrukce dřevěného rámu je znázorněna na videu

Pouzdro

Rám může být pokryt jakýmkoli materiálem:

 • Olejové utěrky nebo fólie.Krátkodobé, ale rychlé a levné.Dost na sezónu.Můžete dokonce použít starý banner (oni jsou téměř zdarma, aby to reklamní agentury).
 • Impregnované textilie.Tato možnost je velmi lehká a levná.Můžete použít materiál, který se vezme na stany,stany.

  Levný sprchový obklad - látka a fólie

 • Řezivo.Podšívka, imitace dřeva, srub, atd.Jeden bod: nekupujte surové obložení nebo blok domu, pokud je potřebujete nainstalovat ihned.Po roce se výrazně vyschne, díky čemuž se objeví trhliny.Někdy je smrštění tak významné, že desky vyčnívají z drážek.Zajistěte přirozené větrání.Pokud však postupujete podle principu proutěného plotu (jako na fotografii), můžete použít běžnou desku.

  Stěny této letní sprchy jsou vyrobeny podle principu proutěného plotu

 • Břidlice.Mohou dát azbest a polymer.Ačkoli každý ví, že azbest je škodlivý, stále z něj činí plášť.
 • Profesionální list.Pokud po vyrobení plotu z vlnité lepenky zůstanou zbytky, můžete je upravit.

  Sprcha v zemi z profilovaného plechu

 • Polykarbonát.Pokud vás průsvitnost tohoto materiálu neobtěžuje, můžete jej použít.Opraveny budou pouze sekce, jinak se do buněk dostane prach /vlhkost, řasy se usadí.Polykarbonát již samozřejmě nebude průhledný, ale zaujme šedozelený odstín, který vás pravděpodobně nebude potěšit.

Můžete také použít jakýkoli jiný plot, který přichází k vaší hlavě a bude plnit jeho funkce.Například v jedné příměstské oblasti byla podšívka duše tkaná.Podle typu wattle.

Je možné tkát povlak pro sprchu

nádrž pro sprchu

jako nádržpro letní sprchu použijte jakýkoli vhodný kontejner, který je uvnitřna farmě.Nejčastěji se jedná o barel - kov nebo plast.Pokud není nic vhodného, ​​můžete si koupit kontejner.Jsou ve velkém sortimentu: plast, kov - ze železných kovů a nerezové oceli.

Plast není každý, koho miluje, protože voda v nich je horší.Pro jižní regiony je to nebojácné - je zde dostatek tepla atd., Ale pro Střední pásmo to může být kritické.Ačkoli v této oblasti vyžaduje většina léta voda, dokonce i v sudech z černého kovu, topení.Na druhé straně jsou plastové kontejnery levné, lehké, mají čtvercové ploché tvary, což znamená, že jsou dobře umístěny na sprchovém rámu a není třeba vymýšlet způsob připevnění.

V kovovém sudu bude voda rychleji zahřívat, zejména pokud je natřena černě.Ale pokud je to z obyčejného kovu, bude na konci sezóny hodně rez.Tolik to bude na těle patrné.To je hlavní nevýhoda takových tanků.Mnohem lepší - z nerezové oceli.Pokud to finance dovolí, dovolte si takové.

Zásobník pro letní sprchu

Existují dvě možnosti uspořádání letní sprchy: když je septik (vypouštěcí otvor) přímo pod sprchovým koutem.Pak můžete jen vylévat podlahu: položte desky s mezerou 3-5 mm.Jednoduchá možnost, která skvěle funguje na písčitých a písčitohlinitých půdách.V tomto případě voda opouští velmi rychle, aniž by kdekoli stagnovala, protože takové zařízení nezpůsobuje žádné nepříjemnosti.

Tato možnost je však vhodná, pouze pokud plánujete sprchu používat výhradně v teplepočasí.A jaro-podzim e půjde - bude zima, protože bude foukat zespodu.

Je-li vyžadován normální odtok nebo je-li třeba odklonit odtoky na stranu (odtoková jáma od budovy), měla by se ve sprše vytvořit sprchová vanička.Nejjednodušší případ je koupit hotový.Poté se při konstrukci a výběru velikostí rámu budete muset soustředit na velikost palety: pod ní potřebujete tyče, ke kterým je připevněna.Standardně ji také spojují: do koupelny vložili sifon s pružnou hadicí.

Při instalaci palety se sadou spodního obložení jsou tyče nastaveny tak, aby dobře držely

Je-li paleta plastová, nebudou stačit pouze tyčky po obvodu: podpotřebuje podporu, jinak příliš chodí.Tato základna je obvykle vyložena z cihel.Můžete je svázat pomocí řešení.Jen nezapomeňte ponechat prostor pro vypouštěcí hadici.

V některých případech se snaží udělat pevnější odtok: bez použití hotové palety.V tomto případě nalijte betonovou desku.K tomu vykopejte jámu o požadované velikosti, hloubce asi 30-40 cm. Na dno je položena vrstva štěrku o tloušťce 15-20 cm. Již v této fázi je instalována hypoteční trubka - odtoková trubka a odtoková mřížka.Vložili bednění.Lze jej opravit - z cihel.Štěrk je zhutněný, vše se nalije betonem ( třídy M 250 ).Týden (při teplotě + 17 ° C a více) počkejte, až základna získá sílu.Poté, co můžete pokračovat v práci: položte rám a pokračujte v konstrukci.

Příklad betonové palety

Naplnění nádrže aohřev vody

Obvykle není problém naplnit sprchovou nádrž vodou.Někdy nosí vodu v kbelících - pokud se chcete umýt, budete ji nosit.Samozřejmě to není příliš pohodlné, ale stává se to ... Pokud je v zemi přívod vody, naplní ji hadicí, namontuje přívodní potrubí s ventilem.Je nutné přidat vodu - otevřeli kohoutek, nádrž se naplnila - uzavřena.

Jak provést automatické plnění nádrže

Nejpokročilejší plní automatické plnění.Poté je plovákový systém otevřen /uzavřen přívod vody, podobný tomu v nádrži.Pouze v případě poruchy by mělo být nutné vypustit přebytečnou vodu.A pokud možno opouštíte chalupu, vypněte přívod vody.A pak můžete proměnit svou a vaši sousední chatu v bažinu.

Zařízení pro vodní nádrž s automatickou regulací hladiny

Na obrázku výše je znázorněn přibližný diagram provádění automatického plnění nádrže.Vezměte prosím na vědomí: voda je odvedena do sprchy blízko povrchu: obvykle je nejteplejší voda.Pouze tato trubka je umístěna na opačném konci od vstupu studené vody, jinak bude voda stále studená.

Do kanálů jdou dvě trubky: jedna přepadová (hořčičná barva).S jeho pomocí nádrž nepřeteče v případě poruchy plovákového mechanismu.Druhý odtok do kanalizace pro kompletní odtok (hnědý).To se hodí při zachování systému - vypouštění na zimu, protože je na něm nainstalován jeřáb.

Organizace vytápění

Nejjednodušší možností je využití sluneční energie.Ano, ohřívá vodustěny nádrže.Ale vodní sloupec je příliš velký na to, aby se rychle zahřál.Proto lidé přicházejí s různými instalacemi pro solární ohřev vody.

Způsob ohřevu vody se sluncem

Jak bylo uvedeno výše, nejteplejší voda v nádrži je nahoře.Tradiční porce pochází zdola.To znamená, že bereme nejchladnější vodu.Aby se do konve dostala nejteplejší voda, je k ní připojena hadice a je připojena k kusu pěny, kterou jsem nechal plavat.Voda je tedy nasávána shora.

Aby se urychlilo ohřívání vody, vytvoří se „cívka (na obrázku nad tímto je správný obrázek).Ve spodní části vodní nádrže a výše jsou v jedné z jejích stěn svařeny dvě trubky.K nim je připojena černá gumová hadice, která se skládají v prstencích na slunci.Pokud z hadice není vzduch, bude pohyb vody docela aktivní.

Pokud pro vás slunce není dost, ale můžete do sprchy přinést elektřinu, můžete použít topné prvky (mokré).Jsou potřebné s termostatem, abyste mohli nastavit požadovanou teplotu.Obvykle se používá v akumulačních ohřívačích vody, takže to můžete najít.

Schéma zařízení pro ohřev vody s topným prvkem v letní sprše

Když zatáhnete elektrické vedení do sprchy, nezapomeňte vložit stroj s RCD.Toto minimum zajistí vaši bezpečnost.

Budování sprchy v zemi: foto zpráva

Bylo rozhodnuto použít plot na opačném konci pozemku jako jednu ze stěn sprchy.Bylo rozhodnuto udělat sprchu v šatně - je to mnohem pohodlnější.

Půda je písčitá, voda opouští velmi rychle, protože pro vypuštění byla pohřbena pouze jedna pneumatika.Dešťové testy ukázaly, že není třeba více.Voda nalila mnohem víc než v mém hlavni, ale nebyly pozorovány žádné louže.

K vypuštění jedné pneumatiky byla pohřbena

Do stávajícího sloupce (z plotu) byly přidány další tři.Používá kulaté potrubí (na dlouhou dobu ležel ve stodole).Pod sloupy byly vykopány hluboké díry o velikosti 70–80 cm, v nichž jsou instalovány sloupy pokryté štěrkem.Štěrk byl vrazil a nalil betonem.

Byly pohřbeny tři sloupy

Poté, co byl rám svařen.Použitá pravoúhlá trubka 60 * 30 mm.Pro tento design je to trochu moc, ale používá to, co bylo: zbytky konstrukce plotu.

Během svařování byla udržována hladina

. Po svařování podlahového rámu a označení jeho hladiny byl vytvořen odtok.Chybějící výšku hlásili cihlou (bitva, zbytky).Všichni nalili beton a vytvořili odtok v pneumatice.

Tvorba odtoku

Podlaha byla vyrovnána a ve druhé polovině byla ponechána k uchopení.Začali jsme zpracovávat dřevo.Zakoupená osika deska.Nejprve byl ošetřen brusným papírem namontovaným na brusce.Po impregnaci ochrannou látkou.

Broušení desek

Impregnace

​​

Zatímco impregnace schne, pokračujeme v vaření kovového rámu pro sprchu.Ze stejných tvarových trubek bylo svařováno průměrné potrubí.Poté byl použit jako platforma pro práci ve výškách.Na potrubí jsou položena prkna, která již byla vyschlá.Z tohoto podstavce uvařili vrcholpáskování.

Střední lem byl použit pro svařování horní části

Rám je téměř připraven.Zůstává svařovat v horní části rámu pod válcem.

Připravený sprchový rám

Nad oblast sprchování bylo přidáno vyztužení horní obložení uprostřed.Jsou také svařeny dva rohy.Tloušťka kovu je asi 6 mm, šířka police je 8 cm. Vzdálenost mezi nimi je menší než průměr: takže hlaveň na nich spočívá bokem.

Kov byl použit starý, takže byl pokryt rzí.Byl očištěn bruskou a rám sprchového koutu byl třikrát natřen barvou na rez.Bylo vybráno modré, protože se plánovalo zasunutí sprchy modrým polykarbonátem.

Malované modře na rez

Polykarbonát byl namontován na samořezné šrouby.Při instalaci nebyly použity ani speciální ani konvenční podložky.Jedná se o narušení technologie, které může vést k praskání za slunečného počasí.Tento materiál má velkou tepelnou roztažnost, což je vylepšeno, protože v tomto případě je namontováno na kovovém rámu.

Jak nainstalovat polykarbonát správně, čtěte zde.

Montovaný polykarbonát

Hlaveň v kůlně se promyje.Trubky jsou k němu přivařeny.Jeden je pro plnění vody, druhý je pro připojení konve.Poté je hlaveň natřena černě.

Hlaveň pro rychlejší ohřev vody je natřena černě