DIY studna: technologie ručního vrtání

Pro normální život podporu v domě nebo v zemi by měla být neustále voda.Nejčastěji jsou zdrojem studna nebo studna.Nejlépe studna.Zaprvé, protože se zpravidla dosahuje poměrně hlubokých kolektorů s čistší vodou.Za druhé, slouží déle.Zatřetí, jejich míra produkce (míra doplňování) je mnohem vyšší.Je také důležité, abyste sami mohli vrtat vodu vlastníma rukama.Musíte si vybrat jen několik technologií.

Voda v blízkosti domu je vždy dobrá

Metody nezávislého vrtání studní do vody

Studny jsou vrtány nebo vtlačovány do vody - různé technologie vyžadují různézpůsoby.Vrtání studní do-it-yourself není zdaleka možné všemi metodami, ale některé jsou skutečné.

Šnekové vrtání

U této technologie se vrt vrtá pomocí speciálního šneku - šneku.Jedná se o ocelovou trubku se spirálově svařovanými lopatkami.Během rotace se střela vrhne do země.Poté, co šel do své plné hloubky, vytáhli ji a vylili zeminu na lopatky.Šnek je opět spuštěndobře, poté, co rostl na vrcholu potrubí, pokračujte ve výkopu.Opakovaným vyjímáním skořápky a otřesem z půdy se vrtá studna.Trubky na koncích mohou být opatřeny závity nebo spojeny pomocí svorníků.

Takto vypadá šroub

Nevýhodou tohoto způsobu je to, že není vhodný pro všechny typy půd.Měkké nebo středně tvrdé horniny se obvykle vrtají.Pokud je skalní nebo skalní vrstva, bude práce neúčinná - šnek je zde bezmocný.Ve volných půdách bude pozorováno blokování, což je také problematické.

Na této technologii pracují poměrně silné závody, ale existují i ​​ruční vrtáky.S nimi je velmi obtížné pracovat, ale je to možné.Existuje jednoduché zařízení, které usnadňuje vrtací vrtání vodních vrtů vlastními silami - jedná se o stativ s límcem a blok zesílený nahoře.S pomocí kabelu, navijáku a bloku je snazší získat vrták, a to musí být prováděno často.

Ruční vrtná vrtná souprava

Motorové vrtné soupravy jsou pohodlnější a nemusí být nutně zakoupeny.Existují zajímavé domácí produkty.V každém případě vrták řídí rám s pohyblivě pevným motorem.Příklad podobné instalace v dalším videu.Šnekový vrták se nepoužívá pro studny na vodu, ale podstata instalace a princip fungování se od toho nemění.

Tuto metodu vrtání vodních vrtů lze použít s malým šroubem a tyčí, které zvětšuje délku (až 1,5 m), také uvnitř domu, chaty, lázeňského domu.Hlavní věc je, že půdy jsou vhodné.

Hydrofertilizace (pomocí čerpadla nebo čerpadla)

Jak název napovídá, tato metoda používá vodu k vrtání vrtů.Při nezávislém použití se nejčastěji čerpá voda do potrubí.Odchází skrz speciální otvory ve spodní části vrtáku, teče gravitací skrz mezeru mezi vnější stěnou potrubí a stěnami studny.

Organizace hydraulického vrtání

Kromě vrtných a závitových trubek je pro tuto metodu nezbytné čerpadlo.Před zahájením práce v blízké budoucnosti se vykopávají dvě jámy.V prvním se usadí hlavní množství půdy, ve druhém se dostane voda, zbavená většiny nečistot.Proces vyžaduje trochu vody - neustále cirkuluje.Z první jámy se srážky pravidelně odstraňují lopatou.Pokud je voda příliš znečištěná, je možné ji vyměnit.Odčerpává se pomocí stejného čerpadla, ale není přiváděna do studny, nýbrž je nalita někde na místo.Po naplnění nové dávky vody může vrtání pokračovat.

Jakmile jamka dosáhne požadované hloubky, do ní se vloží pouzdro s filtrem na konci.V poslední době se nejčastěji používá potrubí HDPE nebo PVC.S PND je snazší pracovat - ohýbá se dobře.Filtr je otvor vyvrtaný na konci pouzdra.Délka takového filtru je asi metr.Pak nahoře můžete zabalit drát z nerezové oceli a nahoře jemné pletivo ze stejné nerezové oceli.

Metoda rázového lana

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si vytvořit vlastní studnu, je metoda rázového lana.Ale on anejpomalejší při absenci mechanizace vyžaduje značné fyzické úsilí.Na druhou stranu ji lze považovat za simulátor.A je to velmi efektivní - téměř všechny svaly těla pracují.

​​

Udělejte si rázové vrtání do vodních vrtů do vody pomocí šokového provazu, který je univerzální metodou, kterou lze použít na jakýkoli typ půdy.Pouze projektil se mění, ale technologie a instalace zůstávají stejné:

 • Na hliněných a jiných nezvolných půdách se používá kus tlusté kovové trubky, na jejímž konci je řezná hrana zkosena dovnitř.Pro svůj charakteristický tvar se také nazývá vrtací sklo.Je snadné to udělat sami.Hlavní věcí je najít potrubí s tlustou stěnou (čím silnější, tím lépe).Zbývá ostřit spodní řeznou hranu, provést řezy po stranách (pro snadné odstranění půdy) a v horní části provést „uši“ pro připevnění karabiny a kabelu.

  Shell rock vrták

 • Ve vrstvě sypkých kamenů drcených horninou, použití písku luky.Jedná se o trubkový segment, na jehož dno je přivařen pružinový ventil.Při nárazu se ventil otevře, do potrubí vstupuje zemina.Při zvedání působením gravitace se ventil uzavře, čímž se zabrání úniku skály.

  Usměrňovač s ventilem pro volné půdy

 • Ve stejných půdách je někdy účinnější použít lžičku.Je pojmenován pro specifický tvar spodní části - dva lístky ohnuté k sobě.

  Burl lžíce pro viskózní půdu

 • Na skalách se používá vrtačkadláto.Nejprve je hornina rozdrcena, pak je odstraněna pomocí jedné z výše popsaných skořápek - podle toho, co je vhodnější, taková práce.

Instalace vrtání po drátěném vedení může být provedena různými způsoby.Nejběžnějším tvarem je stativ, v jehož středu je blok fixován.Blok však lze připojit k provedení ve tvaru písmene L a pro usnadnění práce můžete použít elektrický motor s převodovkou.

Provedení instalace rázového lana ve tvaru stojanu ve tvaru písmene L
Stativ je nejběžnějším typem sestavy
) Mechanizační metoda

Technologie samotného vrtání rázovým lanem je velmi jednoduchá: skořepina je zvednuta, uvolněna do volného pádu.To se opakuje mnohokrát.S každým úderem se vrt stává trochu hlouběji.Když projde sekce 50 cm, skořápka je vyjmuta a uvolněna ze země.A všechno se opakuje znovu.

K rychlejšímu vrtání je třeba těžký projektil.Pokud jsou stěny trubky tlusté, hmotnost může být stejně tak významná.Pokud je to nutné, můžete to ztížit - naplňte horní část potrubí elektrodou.Také pro urychlení průchodu může být spodní hrana naostřena, ale to musí být provedeno tak, aby zkosení směřovalo dovnitř.Další bod: věnujte pozornost otvorům ve vrtáku.Usnadňují odstranění plemene.To je zvláště důležité při průchodu hustými, viskózními jílovými vrstvami.

Je zapotřebí kabel pro vrtnou soupravu pro rázové lano o průměru 10–12 mm.Pokudbudete pracovat ručně, budete potřebovat rukavice.Při průchodu horními vrstvami je snazší použít ruční vrták a pro snazší průchod horních vrstev v suchém čase můžete nalít vodu do vrtané studny.

Pouzdro a filtr

Všechny výše uvedené technologie samovrtání pro vodní studny mají společné rysy.Poté, co studna vstoupila do zvodnělé vrstvy (ve skále se objeví velké množství vody), pokračují nějakou dobu vrtat a hlouběji do vodního nosiče o 1-2 metry hlouběji.Poté je celý vrták rozebrán a uvnitř vrtu je nainstalován plášť.

Je třeba se zabývat krytem.Vyberte průměr v závislosti na velikosti vrtané jamky a typu čerpadla, které plánujete použít.Je nutné pečlivě zvážit výběr materiálu.Pro plášť byly po určitou dobu použity azbestové trubky.Jsou však velmi škodlivé - nejsilnější karcinogen.Nepoužívejte galvanizované trubky - zinek se nevylučuje z těla, hromadí se.A otrava je velmi špatná.

Není tak široký výběr - trubky vyrobené z oceli a nerezové oceli, jakož i plastové trubky - HDPE a PVC.Nerezová ocel je téměř ideální volbou, s výjimkou ceny a složitosti svařování.Aby šev nekorodoval, je nutné svařování v argonové atmosféře, a to není snadné.I když speciální elektrody pro svařování nerezové oceli mohou do určité míry pomoci.

V posledních letech se plastové trubky staly stále více populární.PVC a HDPE - levné a veselé, alepro jejich instalaci musí být jamka dokonale hladká.Další bod - plast nesnáší zatížení velmi dobře.Proto je lze použít v malé hloubce až 15 m. V každém případě není vhodné instalovat kanalizační potrubí pro studnu, je lepší najít vodní potrubí, i když jsou dražší: stěny v nich mají různé tloušťky, takže investice budou oprávněné.

Ocelové trubky jistě neváhají a budou stát dlouho, ale mají také významnou nevýhodu: rezavějí.Nicméně z výše popsaných možností je kov, který je optimální, pokud na nerezovou ocel nejsou peníze.

Aby voda vstoupila do pouzdra, je v dolní části vytvořen filtr, který je ponořen do kolektoru.Otvory se vyrábějí v potrubí.Existují dvě možnosti.První - vrták velkého průměru, ve čtyřech řadách v šachovnicovém vzoru.Druhé podélné štěrbiny jsou proříznuty bruskou (velikost 1,5 až 2,5 mm).

Na drát se navíjí drát (průměr 3–4 mm) a na něj se upevní mřížka s velmi malým okem.Nejlepší je použít nerezovou ocel.V tomto případě bude možné promýt filtr z nánosů promývacími roztoky a drát a pletivo mohou být přivařeny k trubce.

Používáte-li jakýkoli jiný kov, filtr po chvíli selže.Železný kov se zhrdne, zbytek je zničen v důsledku elektrolytické koroze.

habešská studna nebo jehlová díra

Jedná se o typ ručního vrtání studní na vodu a nenazýváte to speciální tyč s koncem ve tvaru kuželedo země, v případě potřeby se zvyšuje s trubkami (délka 1–2 metry), které jsou spojeny závitem.Tento druh studny se nazývá jinak, řízený, habešský, jehel.To vše je o jedné metodě.

Rozdíl od všech ostatních metod spočívá v tom, že tyto trubky zůstávají v zemi, voda jimi protéká.To znamená, že se jedná o studnu bez instalace pouzdra.Pomocí těchto trubek se děruje a potom se používají.Proto jako tyč, která tvoří jehlu, použijte vodovodní potrubí se silnou stěnou.Průměr od 25 do 32 mm.Protože jsou trubky navždy ucpané, musí být jejich spojení pevné.Tradičně se pro zvýšení spolehlivosti používá navíjení (obvykle prádlo), může být potaženo tmelem.

První prvek habešské studny se nazývá jehla.Vrcholová špička však zdaleka není jediným rozdílem mezi touto částí a ostatními.Téměř po celé délce potrubí byly vyvrtány otvory.Jedná se o vodní filtr.Skrze ně vstoupí voda.Aby se plemeno nezanášelo, je drátem navinuta drátem spirála a je k ní připojeno jemné pletivo.Aby studna mohla sloužit po dlouhou dobu, není ucpaná, bylo možné propláchnout, drát a pletivo by měly být vyrobeny z nerezové oceli.Pouze v tomto případě bude filtr sloužit po dlouhou dobu a bez problémů.Použití jiných kovů, byť nerezových, výrazně snižuje životnost studny - kovy jsou zničeny v důsledku elektrolytické koroze.Protože mosaz, měď nebo nějaký jiný drát nebo pletivo na ocelové trubce nenífit.

Prvním prvkem habešské studny je jehla s vrcholem špičky a filtrem.

Další bod.Aby nedošlo k ucpání sítě a vinutí, jsou přivařeny k potrubí.Další bod: průměr široké části kužele by měl být širší než průměr trubky.Při ucpání kužel zanechává otvor větší šířky než trubka s vinutím, které je sleduje, a proto se neodtrhne.

Technický proces ucpávání jehly je velmi jednoduchý: tloukají podél trubky a tlačí ji do země.Pokud ale klepnete na něco těžkého na horní část potrubí, bude se zdeformovat.Proto vyrábějí speciální zařízení - vřeteník a kužel, který je přišroubován k horní části trubky.Uvnitř vřeteníku má nárazová plocha také tvar kužele.Stávající dutiny uvnitř jsou vyplněny olovem - pro zvýšení hmotnosti.Čím více skořápka váží, tím rychleji se potrubí ucpává, ale mějte na paměti, že jej musíte zvedat rukama a mnohokrát.

Samotná žena má mnohem větší průměr než trubka, která má být poražena.Aby během jeho pohybu nedošlo k žádné vůli ve spodní části, je instalována podložka vhodného průměru (o něco větší než vnější průměr trubky).Výsledkem je, že vřeteník se pohybuje volně nahoru /dolů, ale bez vůle.Výška střely je určena její velikostí - je nutné, aby neodletěla z ucpané trubky.Vzhled vřeteníku pro pohánění habešské studny a její kresba jsou umístěny níže.

Vřeteník pro zatloukání jehlové díry v sekci
Takto vypadá shellblokáda
Toto je kužel pro centrování nárazové síly

Toto není jediné zařízení, pomocí kterého jsou poháněny studny.Vytvářejí silnou svorku na trubce, která je upevněna na principu svorky.Místo vřeteníku se používá prsten z těžkého kovu se dvěma držadly.Jak fungují - podívejte se na video.

Jak vidíte, je možné rozbít studnu do vody uvnitř domu nebo dokonce na dně staré studny.Není třeba mnoho místa.

Jak vybavit vrtanou studnu

Děrování /vrtání studny nestačí.Musíme stále zvyšovat vodu, a to je úplně jiný příběh. Zde si přečtěte, jak odebírat vodu ze studny do domu. Pokud chcete, aby byl přívod vody stálý, za normálního tlaku, abyste mohli připojit domácí spotřebiče, budete potřebovat čerpací stanici.

Pro sezónní zásobování vodou v venkovském domě je možné upustit od skromnější sady:

 • vibrační čerpadlo;
 • zpětný ventil, který je nainstalován před čerpadlem;
 • nádoba na vodu;
 • zalévací hadice;
 • jeřáby atd.

Všimněte si, že zpětný ventil je nainstalován před čerpadlem a ne na konci hadice ponořené ve studni.Je to jen to, že tato hadice se při zmrazení neroztrhne.Další výhodou takového zařízení je snadnější demontáž na zimu.

Další tip: studna musí být něčím uzavřena.V trvalých domech si vyrobte keson - betonový nebo plastový bunkr, který se nacházípod hloubkou mrazu.Dalo to všechno vybavení.Při pravidelném používání vody je keson příliš drahý.Ale něco musí být uzavřeno.Zaprvé do něj může spadnout nějaké živé stvoření, které vás nijak nijak nepotěší.Za druhé, „dobří“ sousedé mohou něco upustit.Rozpočetnější možností je postavit dům podle typu studny.Ještě levnější možností je vykopat jámu, porazit ji deskou, vyrobit prkno.Klíčový bod: to vše musí být uzamčeno.