Dlaždice do koupelny: jak si vybrat na podlaze, stěnách

Dokončení koupelny není snadný a nákladný proces a výběr povrchových materiálů je jedním z klíčových bodů dobré kvality a dlouhověkosti dekorace.Samostatný rozhovor hodný dlaždic v koupelně.Její volba není snadný úkol.Mělo by to být nejen krásné, ale také spolehlivé, odolné, snadno ošetřitelné a instalovatelné.

Proč přesně dlaždice

Nejoblíbenější možností je dekorace dlaždic v koupelně.To je vysvětleno dobrými provozními a estetickými vlastnostmi tohoto materiálu:

 • Trvanlivost.Vysoce kvalitní dlaždice na stěnách a podlaze roky nezmění její vzhled.Také to vypadá dobře za 10-20 let, pouze stylingová metoda nebo design se stane zastaralým a chcete nějaké změny.Toto ve většině případů vysvětluje nahrazení.A obvykle také položí dlaždice v koupelně, ale v jiném formátu nebo barvě.
 • Nebojte se vlhkosti.Koupelna je místnost s vysokou vlhkostí.Po osprchování nebo koupeli může být ve vzduchu velké množství páry.V některých oblastech (sprcha, vana, umyvadlo) existuje vysoká pravděpodobnost přímého vniknutí vody.Dlaždice v koupelně chrání stěny před dalším pronikáním vlhkosti do tloušťky stěn nebo podlahy a nebojí se samotné této vlhkosti.
  Mozaika v koupelně - jedna z nejoblíbenějších možností
  Fotografický tisk na keramické dlaždice - spolehlivý přenos obrazů dělá interiér koupelny neobvyklým
  ]
  Existují kolekce pro každý vkus
  Můžete kombinovat barvy, tvary, velikosti
 • Snadné použití.Jakákoli keramická dlaždice je dobře praná.A vydrží nejen mytí hadrem nebo houbou, ale opakovanou péči pomocí kartáčů.Skvrny na povrchu se obvykle nejedí a jednoduše omyjí.
 • Skvělá volba, pokud jde o tvar a velikost a barvu.Kromě obvyklých čtvercových a obdélníkových tvarů existují polygonální (pět, šest a osmiúhelník), zaoblené a složité tvary.
 • Změna stylu.Stejnou dlaždici lze pokládat různými způsoby, můžete kombinovat nejen různé barvy, ale také tvary a způsoby pokládky.To dává praktický nesčetný počet povrchových úprav.

Jasné nasycené tóny - v malém množství.Červená taška v koupelně je jasná nálada, ale když je toho příliš, způsobuje to úzkost

Právě tyto důvody určují vysokou popularitu takových povrchových úprav, jako jsou dlaždice v koupelně.Nevýhody tohoto způsobu dekorace mají také:

 • Složitý proces pokládání.Můžete pokládat dlaždice na podlahu nebo stěny vlastními silami, ale v tomto případě je třeba hodně času a předběžné studium technologie.
 • Vysoké náklady.Keramické dlaždice dobré kvality stojí hodně, kroměKromě toho je nutné vyrovnat stěny nebo podlahu a také zaplatit za pokládku.Obecně dochází k nárůstu pevného množství.

Výhody nejčastěji převažují nad nevýhodami a při opravě se dlaždice znovu vkládají do koupelny.Chcete-li změnit prostředí, změňte tvar a /nebo barvu.

Nuance volby

Výběr barvy, velikosti a tvaru je velmi široký a zde jsou založeny pouze na vaší vlastní „chci“ a „jako“, ale zároveň musíte sledovattechnické parametry a ukazatele kvality:

 • V koupelně jsou změny teploty a vlhkosti samozřejmostí, proto je třeba zvolit dlaždici odolnou vůči vlhkosti.Charakteristiky popisují hlavně absorpci vody.Toto je množství vlhkosti, kterou mohou dlaždice absorbovat.Udává se v procentech.U podlahových obkladů toto číslo nesmí být vyšší než 3%, u obkladů může být vyšší, ale čím nižší, tím lepší.Dlaždice odolná proti vlhkosti se vyznačuje hustou nízkou porézní základnou.Kromě toho má takový materiál sníženou vodivost, což není zbytečné v místnosti, kde jsou vody a elektrické spotřebiče.
 • Vzhledem k tomu, že stěny a podlaha budou muset být pravidelně umývány saponáty a jsou chemicky aktivní, má smysl kupovat materiál odolný vůči chemii.Obzvláště často se tento postup provádí ve společných koupelnách - k udržení dobré hygieny.V tomto případě zvolíme nejodolnější vůči účinkům chemického dokončovacího materiálu.Tato charakteristika je obvykle zobrazena na štítku s ikonou žárovky a vedle ní latinskými písmeny.Do koupelny můžetevzít B nebo A, a pro kombinovanou koupelnu - AA (nejvyšší úroveň odporu).

  Stupeň odolnosti keramických dlaždic vůči chemikáliím

 • Čelní povrch dlaždic má rozdílnou odolnost proti otěru.Tento parametr je označen písmeny PE a číslem.Čím větší číslo, tím silnější je povrch.Obklady na stěnu v koupelně jsou vystaveny malému zatížení, takže odolnost proti otěru může být malá, ale stojí za to vzít na podlahu PE 2 nebo 3.

  Odolnost keramické dlaždice proti otěru a její účel

  ]
 • U keramických obkladů může být přední povrch lesklý a matný.Na lesku jsou viditelnější stopy vody (zejména na tmě).Takže pokud je voda tvrdá, má smysl si vybrat matnou.
 • Při výběru podlahové dlaždice pro koupelnu je třeba věnovat pozornost tomu, jak kluzká je za mokra.Tato charakteristika je také uvedena na štítku jako piktogramy a čísla.Čísla jsou koeficientem tření ve vlhkém stavu.Čím větší číslo, tím méně kluzká podlaha bude.Na tomto základě je obvyklé rozdělit ji do čtyř kategorií:
  • méně než 0,19 - velmi kluzká;
  • 0,2 až 0,39 je kluzké;
  • od 0,4 do 0,75 - přípustné;
  • nad 0,75 - vynikající výkon.

   Je snazší ošetřovat matný povrch - skvrny od vody nejsou viditelné a vany s béžovými dlaždicemi jsou také útulné

Správně vybrané dlaždice v koupelně budou sloužit celá léta.Že to bylo, věnujte pozornost jeho technickým vlastnostem.Obvykle onijsou zobrazeny piktogramy v poli.Pokud znáte dekódování všech ikon, bude výběr jednoduchý.V tabulce jsou uvedeny ikony, které jsou relevantní pro výběr dlaždic v koupelně.

]
Obrázek Jméno Komentáře
) na stěnu Obvykle má menší odolnost proti oděru
Podlaha Hustější a otěruvzdornější
Odolnost proti chemikáliím Dlaždice v koupelně jsou vystaveny horké chlorované vodě, takže tato položka nebude nadbytečná
Tolshin Hrubé keramické dlaždice (od 5 mm do 9 mm) se pokládají na podlahu, tenčí - na stěny

16)

Odolnost proti otěru Dlaždice v koupelně nejsou vystaveny velkému zatížení, proto jejich odolnost může být PE1.
Koeficient tření ve vlhkém stavu Při výběru podlahových dlaždic v koupelně je důležité.Čím vyšší je koeficient, tím méně kluzká podlaha bude.
V poli se mohou dlaždice lišit v barvě Technologievýroba je taková, že dlaždice mohou mít jinou barvu
Počet dlaždic v poli Vhodné pro výpočet
Plocha dlaždic v kolonce Vhodné pro výpočet
Hmotnost jedné krabice s dlaždicí Může být nezbytná prodoprava

Jakou barvu, tvar a velikost

V ohromující rozmanitosti lze snadno ztratit i v relativně malém obchodě.Existuje několik doporučení, která vám usnadní výběr.Především stojí za to rozhodnout se o velikosti.Bude to obdélníkový nebo čtvercový - vyberete si, a to pouze na principu „like it - like it like like“, ale má smysl vypočítat rozměry.

Hnědé dlaždice vypadají lépe v kombinaci se světlejšími tóny

Výběr velikosti

Velikost dlaždice můžete vybrat na základěz rozměrů koupelny.To platí zejména v malých místnostech, kde se na první pohled podíváme na všechno jako celek.Každý zná dvě neměnná pravidla - v malých místnostech nestojí za to použít velmi velkou dlaždici (bude to vypadat ještě menší) a obdélníková dlaždice položená svisle vizuálně „zvyšuje“ stropy.Sloupce jiné barvy mají mimochodem stejný účinek.Konkrétní rozměry se však volí podle rozměrů samotné místnosti.

Když vyberete šířku dlaždice pro orientační bod, vezměte zeď naproti vchodu - okamžitě zachytí oko.Změřte jej přesně, vyberte dlaždici tak, aby se hodila bez ořezu nebo aby byla tato úprava minimální (nezapomeňte na šířku švu - je třeba ji také vzít v úvahu).

Velikosti jsou vybírány tak, aby řezání podél okrajů nebylo zarážející

Při výběru výšky dlaždice se můžete zaměřit na výšku koupelny, sprchové vaničky nebo umyvadla.Umyvadlopokud chcete, můžete mírně zvýšit /snížit, ale s vanou, takové zaostření jde špatně.Proto se snaží celé číslo položit na stranu.

Protože existuje mnoho velikostí dlaždic, šance najít perfektní je skvělá.Ale ne každý je tak pečlivý v detailech, takže můžete tuto fázi vynechat a soustředit se pouze na preference.

Jakou barvu

Pokud jde o barvu - červenou, modrou, zelenou atd.- nikdo vám nemůže poskytnout radu.Opět se spolehněte na své vlastní preference.Při výběru odstínů však existují určitá doporučení:

 • V malé místnosti je lepší použít světlé barvy.Takže to vypadá prostornější.Můžete použít tmavé, ale pouze fragmenty - rozvrhnout pruh (svislý nebo vodorovný), část zdi nebo dokonce jednu zeď, ale rozhodně ne celou místnost.Při navrhování koupelnových dlaždic i při tapetování se praktikuje kombinace několika „přátelských“ nebo kontrastních barev.
 • Aby atmosféra nevypadala jako operační sál, použijte teplé barvy.

  Na vizuální „zvýšení“ stropů lze použít velký obrázek

 • Velký obrázek vypadá skvěle v prostorné koupelně a malý je ještě menší.Proto v malých koupelnách používají dlaždice malé nebo střední velikosti, a pokud chcete obrázek, není příliš velký nebo ve formě malého fragmentu.Doporučujeme vám věnovat pozornost mozaice.Je velmi krásná a vypadá v malých místnostech.skvělé.Mínus - je drahý.Cesta ven je najít dlaždici standardní velikosti, ale napodobovat malou (jako na fotografii níže).Za cenu je levnější než mozaiky, ale vypadá téměř stejně.

Jinak je výběr neomezený.Dlaždice v koupelně mohou být barvou a kombinací, které se vám líbí.Nejvýhodnější jsou však možnosti kombinace jasnějších a sytějších barev s neutrálními.Neutrální barva je bílá a její odstíny šedé, béžové.Z nich se nejčastěji používá béžová.Často se například vyskytuje kombinace tmavě červené nebo vínové a béžové, s ní se také kombinuje hnědá (čokoláda).Dlaždice do koupelny vypadají stejně dobře, když jsou kombinovány se zelenou a béžovou, růžovou a šedou (nebo také béžovou).

Dlaždice pro malou koupelnu by měly být lehké a lepší - malá velikost

Nejobtížnější je vybrat doprovodnou barvu pro žluté a oranžové.Nejvýhodnější možností je bílá, ale ne zasněžená bílá, ale krémová nebo s velmi lehkým narůžovělým nádechem.Můžete se pokusit najít odstín šedé, ale musíte vybrat konkrétní barvu.V každém případě zkuste vybrat z „teplých“ odstínů.

Jak určit kvalitu

Rozhodování o technických parametrech a barvě není vše.Musíme také zkontrolovat kvalitu.Aby nedocházelo k problémům během instalace a provozu, musí být dlaždice v koupelně vysoké kvality a kvalita může být stanovena i vizuálně:

 • Na přední ploše by neměly být žádné vady polevy.Ve skutečnosti náš GOST umožňujene více než dvě exfoliace glazury na jeden fragment.Kromě toho je strana považována za vysoce kvalitní.Ale kdo potřebuje obklady v koupelně s vadami, které povedou ke zvýšení savosti povrchu?Proto, pokud jsou k dispozici finanční prostředky, i přes výrazně vyšší ceny nakupují dovážené dlaždice.V tom je takové manželství velmi, velmi vzácné, zatímco domácí mohou být - každé čtvrté s vadou.

  S rozdílem ve velikosti se může stát něco podobného

 • Je třeba zvážit a porovnat několik dlaždic ze stejného balení pro stejnou velikost.V ideálním případě by se neměly lišit (importovat), ale v reálném životě je rozdíl v plus nebo minus milimetr považován za normální.Pak při pokládání budete muset použít kříže dvou velikostí - řekne to 2,5 mm a 3 mm.V hotové podobě je rozdíl téměř nepostřehnutelný.
 • Rovněž je nutné zkontrolovat rovinu dlaždice.Měl by být plochý, bez ohybů.V tomto případě je to jednoduché.Ale jsou zde párty v konkávním nebo konvexním středu, s vystupujícími hranami atd.To vše jsou příznaky nekvalitních dlaždic.
 • Je rovněž třeba prozkoumat zadní stranu.Měl by být hladký, hustý, rovnoměrný, bez velkých pórů.Uvolněná zadní strana absorbuje hodně vlhkosti.Takové dlaždice nejsou vhodné do koupelny.Musím hledat jinou možnost.
​​

Všechny tyto operace se nesmí provádět s jednou dlaždicí, ale s několika, nejlépe z několika krabic.Pokud jste po prohlídce byli se vším spokojeni, můžete se přesunout k pokladně.