Dlaždice pro koupelny, WC, kuchyň

Oprava koupelny je nákladný a časově náročný podnik.Mnoho nástrojů vyžaduje dekorace na zeď.Existují však materiály, které vám umožní rychle a levně všechno uspořádat.Jednou z možností jsou stěnové panely odolné vůči vlhkosti pro koupelnu.Jsou různého typu a mají různé formy uvolňování.Obecně - rychlá a snadná instalace a nízké náklady (ve srovnání s dlaždicemi).

Plast pod dlaždicí vypadá dobře

Co je

Stěnové panely odolné proti vlhkosti pro koupelnu nejsou jen dobře známé PVC lišty.Existují čtyři další typy povrchových úprav tohoto typu:

 • Na základě MDF vysokého tlaku.
 • Dřevovláknitá deska laminovaná filmem odolným vůči vlhkosti.
 • Dřevotřísková deska potažená PVC fólií.
 • Plechové desky z PVC.

Nejčastěji jsou nástěnné panely do koupelen zdobeny „dlaždicemi“ nebo mozaikami.Je to pochopitelné - nejběžnější design.Vzor také napodobuje švy - jsou mírně zapuštěné, malované jinou barvou.Všechno je jako v originále.S dobrým výkonem nemůžete okamžitě pochopit - dlaždice před vámi nebo nástěnné panely poddlaždice.Rozdíl je ve stupni lesku.Panely jsou velmi lehké.Ale v posledních letech se používání matné keramiky pro zdobení koupelen stalo stále populárnější - je snazší se o ni starat (nejsou vidět žádné stopy vody).Zde je opravdu těžké zachytit rozdíl, aniž by se dotkl povrchu.

Nejčastěji jsou panely odolné vůči vlhkosti v koupelně zdobeny dlaždicemi, ale existují i ​​další výkresy

Najdete také možnosti, které napodobují kámen (mramor, divoký kámen), zdivo, dřevo, kůže, jiné přírodní materiály.Pokud mluvíme o vzhledu, volba je široká a existuje velmi zajímavý design.

Stěnové panely na bázi MDF, dřevovláknité desky a dřevotřískové desky jsou k dispozici ve třech formách:

 • Ve ​​formě proužků (latí), které jsou spojeny zámkem.
 • Ve tvaru čtvercových nebo obdélníkových dlaždic.Velikosti mohou být různé - 50 x 50 cm a 100 x 100 cm, mohou být spojeny zámky, speciálními profily nebo koncovkami.
 • Plechové desky.Jedná se spíše o desku, se kterou můžete dokončit zeď najednou celou výšku (nebo téměř všechny).Šířka je obvykle 120 cm, výška je 250 cm nebo 270 cm.
  Panely odolné vůči vlhkosti v koupelně mohou být ve formě lišt nebo prken
  Zajímavou formou výroby jsou desky různých velikostí
  Plechové stěnové panely odolné proti vlhkosti- rychlý způsob, jak dokončit koupel nebo záchod

Forma uvolnění je zvolena v závislosti na designu, který chcete získat.Vezměte prosím na vědomí, že způsob instalace závisí na formuláři vydání.Roštové panely jsou namontovány na bednu, další dva typy mohou být také na rámu, nebo můžete - přímo na zeď.V tomto případě závisí volba na tom, jak jsou stěny zakřivené.

Stručný popis

Ačkoli všechny materiály mají stejný název, jejich vlastnosti se liší.Za prvé, stupeň odolnosti vůči vlhkosti je odlišný.PVC může přímý kontakt s vodou bez poškození, MDF a dřevovláknité desky - podléhat řádnému utěsnění profilů a celistvosti laminovací fólie.Desky na bázi dřevotřískových desek jsou nejvíce citlivé na vlhkost, takže pokud je to možné, nejlépe se používají pro dokončení toalety, kuchyně, chodby a dalších místností s relativně běžnými provozními podmínkami.

Vypadá to jako dřevo, ve skutečnosti jsou to stěnové panely

Plechové panely z PVC

Ze všech výše uvedených100% vodotěsné PVC panely.Jedná se o plastovou fólii o tloušťce několika milimetrů (obvykle 3 mm), na kterou se vzor vytlačuje.Obraz se aplikuje na přední stranu panelu pomocí speciálních barev odolných proti otěru.Tyto koupelnové nástěnné panely odolné proti vlhkosti lze použít bezpochybnosti.Rozhodně se nebojí vody.

Dlaždičkové PVC stěnové panely - prostý dekor
Zajímavější možnost
Mnoho variací mozaiky
Jako panel dlaždic
Takto vypadá vana po nalepení PVC desek pod mozaiku

Připevňují se přímo ke stěnám - lepí se na vlhkostí.Stěny navíc nemusí být dokonale ploché.Plastové vrty skrývají hrboly, zejména zářezy, ale ostré výčnělky jsou nejlépe odstraněny.Podobné panely jsou řezány nůžkami nebo ostrým nožem, lepeným zadkem.Spoj může být dodatečně propláchnut hydroizolačním tmelem - průhledným nebo přizpůsobeným tónům.

Pro konstrukci rohů existují také speciální plastové profily, které se současně spojují s materiálem a dodávají spoji hotový vzhled.Obecně platí, že dobrá volba pro opravu zdi zdi v koupelně.

Stěnové panely MDF

V oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu a možností přímého vniknutí vody lze použít stěnové panely na bázi MDF.Pro tento materiál se používá vysokotlaká technologie, díky níž je deska velmi hustá.Částice dřeva jsou stlačeny tak pevně, že voda mezi nimi prakticky nepronikne.Ke zlepšení výkonu se do kompozice přidávají další pojiva a impregnace, díky kterým je základna téměř vodotěsná.Díky tomu jsou MDF stěnové panely odolné vůči vlhkosti spíše na dotek jako plast.

Existují různé možnosti
]
Plechové desky MDF
Takto vypadá stěna po dokončení obkládačkami
]

Na tuto základnu je nanesena laminovací fólie se vzorem, která je pokryta tenkou vrstvou transparentního hustého polymeru.Tato fólie je dodatečnou bariérou proti vodě a díky ní můžete pro koupelnu použít nástěnné panely odolné proti vlhkosti, a to i v oblasti přímého vstupu vody.

Tento typ povrchové úpravy má vlastnost: aby byly povrchové úpravy vodotěsné, jsou spoje potaženy tmelem.Také míjejí místa sousedící s podlahou a stropem.Aby se vlhkost plátky nedostala do materiálu.Tento způsob instalace je zárukou dlouhého provedení i ve vlhkých místnostech.

Při výběru materiálu buďte opatrní: ve velkém počtu v obchodech jsou nástěnné panely MDF pro suché místnosti.Jejich instalace v koupelně -chyba, protože velmi brzy se budou deformovat.

Desky ze dřevovláknitých desek

Desky ze skleněných desek jsou vyráběny pomocí podobné technologie, pouze dřevěná vlákna mají větší podíl a nižší hustotu.V souladu s tím jsou náchylnější k vlhkosti - mohou bobtnat.Aby se tento nedostatek odstranil, je materiál impregnován sloučeninami odolnými vůči vlhkosti.Nejlepší pro koupelny jsou dřevovláknité desky s bitumenovou impregnací, která se také nazývá dřevovláknitá deska.

Na základě dřevovláknité desky s impregnací

Dále je dřevovláknitá deska laminována fólií, na kterou je nanesen ochranný povlak.Tento materiál se také nazývá laminátová dřevovláknitá deska nebo panely z tvrdých desek.Stejně jako v případě MDF je fólie doplňkovou ochranou proti vlhkosti a musí být neporušená.Při montáži je také nutné namazat spoje a profily těsnicí hmotou.

Na základě dřevotřískových desek

Stěnové panely z dřevotřískových desek jsou vyrobeny z ještě větších fragmentů hoblin a malých třísek.Obyčejný materiál se bojí vody.Při vysoké vlhkosti bobtná a po vysušení se nevrací k normálu.Pro nástěnné panely použijte variantu odolnou proti vlhkosti - s přídavkem dalších pojiv.Stejně jako v jiných případech je povrch laminovaný.Ale i poté použijte v koupelně takový dokončovací materiál.Výjimka - zvláštnívodotěsné panely.Ale jejich cena je téměř stejná jako cena MDF odolného proti vlhkosti, a pokud si vyberete mezi těmito dvěma, pak MDF je jasně lepší.

Imitace obkladů na deskových materiálech - způsob, jak rychle a levně provádět opravy v koupelně

Obklady z dřevotřískových desek nejsou špatné pro dokončení záchodu, chodby nebo předsíně.Je těžké odolat zatížení a značnému mechanickému namáhání.Takže v těchto místnostech se dobře ukázali.Při výběru však věnujte pozornost emisní třídě formaldehydů.Při výrobě tohoto materiálu se používají syntetická pojiva, která uvolňují formaldehyd.Tento parametr je standardizovaný a řízen.Dokumenty jsou označeny latinským písmenem E a čísly vedle nich.Nejnižší emisní třída E0 není vyšší než dřevo.Bezpečné - E1.Z těchto materiálů je dokonce povoleno vyrábět dětský nábytek.Je lepší nebrat jiné materiály - nelze je použít pro obytné prostory.