Do-it-yourself sádrokartonový tmel

Aby byla konstrukce sádrokartonové konstrukce kompletní, musí být vložena.Jak zatmelit sádrokarton, nakreslit rohy, opravit spáry - o všem v tomto článku.

Potřebuji tmel na sádrokarton?

Nikdo nechce dělat další práci.Kromě toho je tmel dlouhý obtížný proces, který vyžaduje hodně času.Přichází rozumná otázka - proč tmel rovnoměrný povrch sádrokartonových desek.Možná, že s cílem můžete udělat bez toho?U některých typů povrchových úprav je to možné, ale ne u všech.

Vždy je nutné uzavřít spoje plechů, rohů a víček samořezných šroubů.Pod jakýmkoli typem povrchové úpravy.Ujistěte se, že tmel GKL pro malování.Povrch sádrokartonu není ani zdaleka ideální a během přepravy a instalace se přidávají nové nepravidelnosti.Pokud namalujete povrch bez předchozího zarovnání, budou všechny jasně viditelné, zejména pokud existuje i malý stupeň lesku.

Příprava sádrokartonu pro tapetování - můžetepouze tmely na švy, po nanesení povrchu

Knauf, jeden z vůdců ve výrobě sádrokartonu, umožňuje nelepit celý povrch desek na dlaždice a tapety.Pouze spoje, rohy a šrouby.Nikdo se nedostal pod dlaždice, ale ano, pod tapetu.A to vše proto, že tapety vložené bez předběžného zpracování na některých místech přicházejí s lepenkou a někdy až do omítky.Takže podruhé je tmel nevyhnutelný.

Můžete to udělat bez zatmelení celého povrchu listu pomocí základního nátěru.V tomto případě je základním nátěrem vodou dispergovaná akrylová barva zředěná vodou.Vytváří film na povrchu, se kterým adhezivum dobře interaguje, ale také tento film nepoškodí lepenku, když se odtrhává tapeta.

Musí být umístěna pro malování, sádrokartonová deska je zcela a do ideálního stavu

Je tedy bezpodmínečně nutné natřít sádrokartonovou desku pro malování, nejlépe pro tapetování (alespoňv jedné vrstvě) a utěsněte pouze samořezné šrouby a švy pod dlaždicí.

Základní nátěr na sádrokarton: proč, co a kdy

Základní nátěr má dvě různé funkce.Za prvé, zlepšuje adhezi (adhezi) těchto dvou materiálů.V důsledku toho se během tmelení snižuje šance na tvorbu bublin a odlupování materiálu.Druhá funkce - to dokazuje absorpční schopnost.Výsledkem je menší spotřeba materiálu a při natírání rovnoměrnějšího povrchu.Je tedy nežádoucí projít základním nátěrem.

Teoreticky by měl být základní nátěr pro dokončovací prácepřed každou novou operací.Například před tmelením je zapotřebí základní nátěr pro sádrokartonové desky pro zlepšení přilnavosti s tmelením.Před lakováním nebo tapetováním - ke snížení spotřeby barvy a lepidla.Před nanesením vrchního nátěru je také zapotřebí základní nátěr - musíte vyrovnat výchozí nátěr, který povrch zapráší.Bez úpravy půdy je konečná vrstva špatně uložena, přejíždí a může dokonce spadnout.

Základní nátěr na sádrokartonovou desku vyráběný společností Ceresit je vhodný také pro vnitřní práci

Jaké základní nátěry jsou potřebné?Závisí na jevišti a na druhu dokončovacího materiálu:

 • Před tmelením sádrokartonu (počáteční a konečná vrstva) použijte penetraci s hlubokým penetrací nebo pro porézní, dobře absorbující povrchy.
 • Stejné složení lze použít před malováním a tapetováním.
 • Pod tapetu může být omítnutý povrch GKL opatřen lepidlem na tapety zředěným vodou.Rozměry jsou na obalu vyznačeny lepidlem.
 • Pokud jde o malbu, měli bychom se podívat na doporučení výrobců.Někdy je základní nátěr ředěn vodou.Pokud nejsou k dispozici žádné další údaje, použijte hlubokou penetraci.

Pro shrnutí je třeba říci, že primer je nezbytná operace.To vám umožní získat dobrý výsledek a snížit spotřebu materiálu.

Technologie: sled prací

Poté, co jsou sádrové omítky upevněny na rámu, je čas připravit sádrokarton pro dokončení.Zvažte případ scelý cyklus - pro malování.V tomto případě musí být sádrokartonový tmel nejméně ve dvou vrstvách.U ostatních typů povrchových úprav, které jsou méně náročné na kvalitu povrchu, jednoduše odstraníme zbytečné kroky.Pořadí prací je následující:

 • Základní nátěr s hlubokým průnikem.
 • Těsnící otvory ze závitořezných šroubů.
 • Tmelení spár pomocí srpové sítě nebo speciální papírové pásky.
 • Těsnění rohů - vnější a vnitřní.
 • Základní nátěr pro sádrokartony.
 • Nanášení celého povrchu výchozí látkou a leštění nepravidelností.
 • Základní nátěr na sádrokarton.
 • Tmel s povrchovou úpravou a stěrkou drsnosti.
 • Dokončovací základní nátěr.

  Puttyování sádrokartonu na míru sami - studujeme nuance

Pár slov o tom, který tmel je lepší použít pro sádrokartony.Každý bude dělat - na základě sádry nebo polymerů (latex).Polymerní tmely obvykle dokončují - dávají velmi tenkou vrstvu a rovný povrch.Sádra začíná a končí.Rozdíl ve velikosti částic.Můžete použít jakýkoli, pokud jen kvalita byla dobrá.

Existují dvě formy pro výrobu sádrokartonového tmelu - suché v pytlích a zředěné v kbelících.Suché před použitím je třeba zředit vodou v uvedených poměrech a míchat, dokud se hrudky nerozpustí.Skladby v kbelících jsou již připraveny k práci, ale stojí víc.Ale zaručeně nemají hrudky.

Natírání základním nátěrem

Před plněním sádrokartonových desek natřete povrch.Jakákoli půda se nanáší na suchý, čistý podklad.Proto nejprve odstraňte znečištění z povrchu, odstraňte prach (můžete použít vysavač nebo mírně navlhčený hadřík).Poté připravíme půdu podle pokynů (někdy je nutné zředit vodou, někdy ji jen promíchat), nalijte ji do nádoby a naneste štětcem nebo válečkem.

Aplikace základního nátěru: vyberte metodu, která je pro vás nejvhodnější

Základní nátěr pro sádrokarton je pro suché a mokré místnosti.V koupelně a kuchyni vyberte půdu pro mokré místnosti, pro zbytek můžete použít jakoukoli.Při výběru půdy dávejte pozor na přítomnost antibakteriálních složek.Brání vývoji plísní a plísní.To platí zejména pro kuchyň a koupelnu.

Název Spotřeba Schůzka Doba schnutí Další vlastnosti Cena
Penetrace Optimum půdy (10 L) 6-8 m2 /L Pro základní nátěrcihla, beton, sádrokarton v suchých místnostech. 30-40 min 600 rublů na 10 kg
GLIMS Grunt /GLIMS Grunt (10 L) 5 m2 /l Pro místnosti s normální a vysokou vlhkostí vzduchu 30 minut Antimykotika a proti plísním 600 rublů na10 l
Tex Universal akrylátový primer 5-14 sq /l Pro základní nátěry porézních povrchů, včetně GCR a puttovaných povrchů 30-40 min Pro suché místnosti a místnosti s vysokou vlhkostí 650 rublů na 10 l
Interiérové ​​prospektory Primer10l 5-10 m2 /l Pro základní nátěry porézních povrchů, včetně GCR a puttovaných povrchů 60 min protiplesňové a proti plísním aditiva 350 - 400 rublů na 10 l
Feidal Tiefgrund LF 10 l 10 m2 /l Pro vysoce savé povrchy,včetně sádrokartonu rychleschnoucí Pro vnitřní a venkovní použití, mrazuvzdorné 850 rublů na 10 l

Typicky pro natírání sádrokartonu stačí aplikovat kompozici v jedné vrstvě, ale v kuchyni nebo koupelně mohou být dvě: pro zaručení výsledku.Po zaschnutí půdy (čas je uveden v pokynech) můžete přejít k dalšímu kroku.

Těsnění šroubů a švů

Pro spoje existují speciální směsi Knauf-Fugen, Knauf Uniflot, Fugenfuller a jejich analogy.Po zaschnutí půdy rozložíme tmel do konzistence husté zakysané smetany.Vezměte prosím na vědomí, že tyto tmely rychle zasychají, takže najednou zřeďte malé množství.

Vezmeme malou špachtli, použijeme složení na místa instalace šroubů, odstraníme přebytek.Tmely na tomto místě by měly být přesně tak, aby povrch byl rovný.Procházíme tedy všechny šrouby.Mohou být opraveny souběžně se švy, ale můžete - na prvním místě.Na tom nezáleží.

Princip práce s tmelem - válec ze směsi je položen na okraji špachtle, pak je natažen na správném místě

Existují dva typy spojů sádrokartonu.Podél dlouhé strany GCR jsou hrany nerovnoměrné - pro snazšíukončení tohoto spoje.Listy jsou však spojeny a ve výšce, kde nejsou žádné římsy.Musíte také oříznout listy a spojení je také získáno end-to-end.Takové sloučeniny vyžadují speciální technologii a asi o něco nižší.

Svislé spáry

Při omítání svislých spár sádrokartonu normálním výrobním okrajem se nejprve pečlivě vyplní a poté slepí.

Po naplnění, i když prostředek dosud nezaschl, je lepen sítí srpové nebo papírové výztužné pásky.To je nezbytné, aby se ve spojích vytvořily trhliny.Pokud používáte pásku, je natržena na potřebné kousky, namočená v čisté vodě po dobu 10 minut (dokud není šev zaplněn).

Pás se zahloubí do požadované vzdálenosti

Po naplnění švu se páska vytáhne, přidržením mezi prsty odstraní přebytečnou vodu a přilepí se k švu.Poté, co vezmou špachtli o šířce 8 cm (vždy nutné) a zatlačte pásku pod povrch sádrové omítky."Sedí" na jednom z výrobních říms.Odsazení začíná od středu k okrajům.Po stlačení je tmel vytlačen zpod pásky, sbíráme ji.Výsledkem je, že pokud na povrch připevníte širokou tvrdou špachtli (šířka nejméně 20 cm), uvidíte, že páska je pod povrchem lepenky.Potom znovu projdou tmelem a vyrovná kloub na úroveň s povrchem.

Ořezové švy

Sádrokartonová stěna v místech vodorovných spojů - tam, kde jsou spojeny dvě desky nebo na svislých, ale bez hran, je to po předběžném zpracování lepší.Nejprve se povrch navlhčí vodou - štětcemnamočte do vody a kloub dobře promažte.Několikrát kráčejte - aby omítka omočila.Potom ostříhněte drážku ostrým nožem pod úhlem 45 °.Zpracování těchto spojů může být provedeno před primerem.Je to ještě pohodlnější.

Příprava spár na tmel

Připravené spáry se potřísní půdou.V tomto případě je vhodnější použít štětec.Po zaschnutí vyplňte šev kompozicí pro zatmelení spár sádrokartonu.Je vhodnější pracovat se špachtlími o šířce 10 cm a tuhé o průměru 20 cm. Naneste směs s malými, přebytečný s velkými.Plníme jej dobře stlačením kompozice do švu.Pokud jste udělali vše správně, vytvoří se malý váleček, mírně vyboulený nad povrchem.

Opět prošijeme šev a naneseme čerstvý tmel o tloušťce asi 0,5 mm, vezme nasáklou výztužnou pásku a přilepíme ji na tuto kompozici.Vezmeme špachtli o šířce 8 cm a dobře zatlačíme pásku na povrch a vytlačíme z ní přebytečný tmel.

Tmel řezaných švů na sádrokartonové desce

V tomto případě se vytvoří vlna papíru (viz foto), ujistěte se, že se nezasekává, nezachytte až do konce,kde se narovná.Odstraňujeme přebytečný roztok z pásky a přilehlé oblasti listu.A poslední etapa - opět vezmeme tmel a tenkou vrstvou navlékneme lepenou pásku.Děláme tuto vrstvu co nejtenčí, jak se říká - „na šev“.Ve skutečnosti je zbývající tmel natažen velmi tenkou vrstvou.

Druhá technologie: nejprve pásek, poté tmel

Existuje druhá technologie - nejprve na sádrovcinalepte srpek nebo pásku na zesílení papíru a poté ji vložte.K tomu dochází rychleji, ale nevýhodou jsou mezery, které zůstávají pod páskou.Na těchto místech může tapeta vrásek nebo tmel nebo může dojít k prasknutí dekorativní omítky.

Takže na sádrokarton nalepují srpek

Kromě papírové pásky použijte srpovou síť.Se Serpyankou je obtížnější pracovat - je tuhá a její okraje často vyčnívají z roztoku.Aby to bylo o něco jednodušší, je pletivo předem slepeno, poté co je lepidlo úplně uschnuto, je zatmeleno.Aby nepřemýšleli o lepidle a zrychlili práci, používají samolepící srp (existuje).

Příklad tmelení švu srpem

Každopádně je obtížnější provést tmelení sádrokartonové desky - její povrch je nerovný, špachtle „skočí“ na vlákna a vytvoří se mělká vlnacož není snadné vyhladit.

Vnější a vnitřní rohy

Vnější a vnitřní rohy n na stěnách a přepážkách ze sádrokartonu ] dělat s:

 • zpevňovací papír;
 • serpianki;
 • perforované hliníkové rohy;
 • speciální kovové rohy Scitrock s papírem.

  Existují různé perforované rohy, ale je vhodnější pracovat s kovovým rohem Shitrok

Papír a srpek nejčastěji dokončují vnitřní rohy - spáry stěn ataké stěny a strop.Tato technologie je jako injektáž.Na roh se nanáší určité množství tmelu, na něj se nalepí papír nebo srp,do kompozice se vtlačí úzký ztužující pásek, čímž se odstraní přebytečný tmel.Poté znovu projdou rohem a nanesou tmel na tenkou vrstvu.

Děrované rohy se používají k návrhu vnějších rohů - svahů, výčnělků atd.Nejprve se vyřízne kus požadované délky.Kov je velmi tenký, řezaný iu běžných velkých nůžek, ale pokud existují kovové nůžky, je jednodušší pracovat.Hrany jsou oříznuty v úhlu 45 ° nebo menším a ne v 90 °.Takže při tmelení sádrokartonu nebude hrana zabalena.

Vytváření vnějších rohů sádrokartonových stěn pomocí děrovaného rohu

​​

Položení malých ostrůvků přibližně každých 10 cm na vnější roh je aplikováno ze dvou stran (lze rozložit))Do roztoku je vtlačen perforovaný roh, je zkontrolována a napravena svislost nebo vodorovnost jeho instalace.Přebytečný roztok sebere špachtlí a okraje se zarovnají v jedné rovině s povrchem listu.Nastavený roh je po nějakou dobu ponechán - dokud tmel nezaschne, po kterém je broušený, v případě potřeby tmel znovu.

Jaký je rozdíl mezi kovovým rohem Sheetrock?Tenké proužky kovu se nanášejí na papírový podklad.Jsou pevnější než obyčejný vyztužovací papír, ale je výhodnější s nimi pracovat než s obyčejnými perforovanými papíry, protože v důsledku přítomnosti papíru je přechod do roviny plynulejší.

Broušení spár a rohů

Pokud je při opravě spár dobře zarovnaná sádrokartonová stěnavrstva, mletí lze minimalizovat.Proč je lepší brousit méně?Protože za prvé, je to dlouhá doba a za druhé je to zaprášené.Navíc je prach velmi jemný, létá ve vzduchu po dlouhou dobu a znovu se zvedne z jakéhokoli pohybu.Aby se snížilo množství létajícího prachu, lze na podlahu položit mokré hadry, mokré piliny atd.Dveře vedoucí z areálu jsou pokryty vlhkým hadříkem, měly by být větší než velikost dveří - aby prach neletěl do jiných místností.

Nejprve můžete chodit s ostrou, rovnoměrnou špachtlí, odříznutou všechny nejvýznamnější hrboly.Další je proces broušení.Protože není nutné čistit rohy a švy v této fázi k dokonalé hladkosti, berou síťku pro broušení s buňkou po dobu 180-200 a dřevěným blokem.Na tyč je připevněna mřížka (mohou být konzoly od stavebního sešívačky, ale konzoly by neměly vyčnívat).Toto zařízení vyrovná povrch.Při práci je žádoucí zvýraznit ho šikmým světlem - takže všechny nepravidelnosti jsou viditelnější.Ale nemůžete pečlivě zatmelit sádrokarton pod tapetu.

Existují speciální držáky pro síť, ale můžete se dostat pomocí baru

Jednoho okamžiku - je lepší brousit v respirátoru a brýlích.Rukavice nebudou zbytečné.Prach je velmi jemný a doslova všude proniká.Po broušení švů a rohů je povrch znovu natřen.Kromě toho vše zcela, protože prach se také usadil na neošetřených místech a zhoršuje přilnavost.

Nejnevhodnější místa pro tmel a broušení jsou uvnitř rohů.Tajemství rychlého a kvalitního broušení rohů, vizdalší video.

Jak zatmelit sádrokarton: vyrovnat letadlo

K tmelícím povrchům budete potřebovat velkou špachtli s čepelí 40 cm nebo více aúzká - o 10 cm. První vrstva se nanáší počátečním tmelem.Je pokládán vrstvou asi 5 mm (maximum musí být vidět v pokynech pro konkrétní tmel) a skryje všechny hrboly.Zřeďte ji vodou na hustou zakysanou smetanu, důkladně promíchejte, aby se na ní nenacházely hrudky.

Takové špachtle jsou potřebné pro tmelení sádrokartonu po celé ploše

Technika nanášení tmelu na sádrokarton je jednoduchá: vezměte velkou špachtli, na její konec položte váleček malou špachtlíod tmelu.Čepel přitlačte na povrch a natáhněte kompozici.Opakujte několikrát a vyplňte kousek zdi nebo stropu.Potom vyčistíme ostří a táhneme po rovném povrchu tmelu a vyrovnáme ho.Je nutné vyrovnat co nejpečlivěji - pro broušení bude zapotřebí méně času.

Až bude sádrokartonový tmel hotový, počkejte, až zaschne.Pak vezmete již známý nástroj - lištu s mřížkou a zarovnáte všechny nedostatky.Broušení je hotové, odstraňte prach, povrch opět projeďte hlubokým penetrací.Po vysušení začněte nanášet druhou vrstvu.

Takto se drží špachtle

Dále musí být sádrokartonová deska tmelem s konečnou kompozicí.Jak psali, může to být také na bázi sádry, jako ta výchozí, a možná na bázi polymerů.Oba jsou vhodnéjiní, ale s některými je obtížnější pracovat - rychle se klouzají a mrznou.

Konečný tmel se stává tekutějším a nanáší se v tenčí vrstvě.Technika aplikace je podobná, nic se nezmění.Navíc je obtížnější pracovat - je to horší šíření, ale musíte jej natáhnout tenkou vrstvou a rychle ji vyrovnat.Na základním nátěru je vše mnohem lepší a bez něj spodní vrstva rychle vysává vlhkost z čerstvé omítky a začíná se valit.Po nanesení finálního tmelu počkejte, až bude vše suché, a potom začněte vyrovnání.Tentokrát však nepoužívají síťovinu - z ní zůstanou patrné drážky, ale brusný papír s jemným zrnem.Není tak pohodlné s ním pracovat - rychle se ucpává, ale povrch se ukáže jako hladký.Pokud připravujete povrch pro malování, děláme podsvícení zespodu nebo ze strany a nemůžete použít žárovku, ale LED - všechny nedostatky jsou viditelné.I velmi malí.

Je těžké popsat, jak vložit sádrokarton do slov - je obtížné popsat pohyby.Ve videu vidíte, jak držet špachtle, jak ji přesunout, jak aplikovat nebo odebrat řešení.Podívejte se na technologii podrobně ve videu.

A další.