Dokončovací materiály pro stěny v kuchyni - vyberte nejlepší možnost

Hlavní opravovanou věcí je dekorace na zdi v kuchyni.Je nutné zvolit dokončovací materiály praktické a krásné, ale není to snadné: ne každý splňuje požadavky.

Požadavky na dekorativní materiály pro kuchyně

Kuchyně patří do prostor s obtížnými podmínkami: zdeČasto dochází ke zvýšené vlhkosti, odpařování, rozstřikování tuku.Proto by materiály na zdobení stěn kuchyně měly být dobře umývány, neměly by reagovat na vysokou vlhkost.

Ve ​​většině rodin se kuchyně kromě vaření používá také jako jídelna.A pokud ano, pak by měl být povrch také krásný.Přirozeně by to mělo být bezpečné pro zdraví a pokud možno odolné.

Dekorace stěn v kuchyni vyžaduje pečlivý výběr materiálu

Není mnoho materiálů, které splňují všechny podmínky.Pomáhá jen široká škála textur a barev a nedávno se objevily nové položky.Dekorace stěn v kuchyni se tedy provádí pomocí:

  • keramických obkladů a mozaik;
  • omyvatelné tapety;
  • vodotěsné barvy;
  • panelyz MDF, plast;
  • dekorativní omítka.

Vzhledem k tomu, že v jedné místnosti jsou kombinovány různé funkce, je i malá kuchyň rozdělena do dvou zón - pracovní a jídelní.A zdůrazňuje oddělení použití různých povrchových materiálů, včetně stěn.Takže nejčastěji si musíte vybrat dva typy nástěnné dekorace do kuchyně - v pracovní oblasti něco velmi praktického, snadno se čistí a v jídelně ve stejném stylu a barvě, ale pohodlnější.

Keramické dlaždice a mozaiky

Keramické obklady na zeď pro zdobení stěn kuchyně - vynikající volba z hlediska trvanlivosti a snadnosti údržby.Pokud je však celá místnost obložena, bude to nepříjemné, jako v operačním sále.Další nevýhodou jsou vysoké náklady na samotný materiál a jeho instalaci: pokládka dlaždic na stěny není příliš jednoduchá, protože často najímají řemeslníky a jejich práce je drahá.

Proto v moderních opravách pracovní plocha dokončí většinou keramika - prostor na zdi mezi podlahou a závěsnými skříněmi.Tento kus se také nazývá kuchyňská zástěra.Dříve to bylo jen z dlaždic, dnes má tento materiál významné konkurenty - sklokeramické a plastové panely, MDF panely, dekorativní a přírodní kámen.

Pracovní stěnu v kuchyni můžete vyzdobit keramickými dlaždicemi

Všechny nové materiály lze snadno sestavit - namontují se na několik šroubů a nevyžadují dokonale hladký povrch stěny.Také se o ně snadněji pečuje, protože je jen velmi málo švůspojení panelů - a mohou být utěsněny tmelem, aby se zabránilo vniknutí vlhkosti a nečistot.Obecně jsou keramické dlaždice dobrou volbou pro dokončení pracovního prostoru v kuchyni, ale ne jediný a ne nejlepší.

Keramické povrchové úpravy dlaždic

Avšak i přes dostupnost nových materiálů je dlaždice stále nejoblíbenější možností dokončování pracovní stěny v kuchyni.Pouze ve stylu designu se objevily významné rozdíly.Dříve používané středně velké čtvercové dlaždice 15 x 15 cm nebo 18 x 18 cm již nejsou oblíbené.Ve prospěch velkých formátů - dlouhý obdélník nebo čtverec, ale se stranou nejméně 35 cm nebo dokonce 50-70 cm. Ukázalo se, že kuchyňská zástěra vyžaduje jednu nebo dvě řady dlaždic.

Dlaždice používané ve velkých formátech
Barvy se vybírají v závislosti na stylu designu
Kolekce jsou kudrnaté, svzory, kresby, jsou - hladké
Textilní dlaždice vypadá skvěle, pouze ji lze obtížně prát
Dlouhá a úzká taška se nazývá „prase“
]
Velké fragmenty - jeden na výšku zástěry
Struktura se může lišit

Která z nich je konkrétně vybránal dlaždice - hladká, s texturou, s nebo bez výkresů - je jen na vás.Texturou určitě vypadá velmi dobřezajímavé.V praktičnosti je však nižší než hladký povrch: nečistoty a saze jsou zaneseny do vybrání.Obnovení normálního stavu vyžaduje hodně úsilí.

Mozaiková dekorace na zeď

Mozaiková dekorace na kuchyňské zdi vypadá dobře.Jedná se o velmi malou keramickou, sklokeramickou nebo skleněnou dlaždici přilepenou k mřížce - pro rychlejší instalaci.Malá čtverečky mohou mít stejnou barvu nebo mohou mít různé odstíny v jednom gamutu, je zde mozaika rozložená vzory a dokonce obrazy.Tento druh povrchové úpravy je dokonce dražší než keramická dlažba, ale má také nestandardní vzhled.

Mozaikové panely - řešení na míru
Mozaika může být také vyrobena z dlaždic o rozměrech 3-5 cm
Přítomnost zrcadlových prvků přináší prvek slavnosti
Vzory v různých stylech - krásné a originální
)
Různé barvy a velikosti dlaždic jsou vzácné kolekce, ale velmi krásné
Zrcadlová mozaika na stěnách kuchyně - možnost pro high-tech styl
Zelená shnědá a šedá - útulná a relaxační kombinace
Šedá je nejlepším pozadím pro jasnější prvky
[[PN 94]

V kuchyni není mozaikou zdobena pouze pracovní stěna.Takovépanely jsou vyráběny přes jídelní stůl.Tím se harmonizuje interiér.Kromě toho další často znečištěná oblast dostává snadno omyvatelný povlak.

Tapeta: omyvatelné a malované

Tento druh dekoračních materiálů se používá hlavně na stěnách v jídelně kuchyně.V pracovní oblasti netrvají ani velmi pratelné a vysoce odolné tapety.Obzvláště v oblasti praní.

Podle technologie, dekorace stěn v kuchyni pomocí tapet znamená nejprve zarovnání stěn, tapeta je nalepena na rovnou plochu.Nejlepší volba je potažena vinylem.Vinyl vytváří hustý film, který lze otřít hadrem.Existují technologie, které vám umožní získat tak odolný povlak, že tyto tapety lze omýt kartáčem pomocí tekutých (neabrazivních) čisticích prostředků.

Vinylové tapety jsou na bázi papíru, netkané.Netkaná textilie na rovném povrchu lepí velmi snadno.Pokud se stěny v kuchyni nevyrovnaly, je lepší vzít vinylové tapety na papírové bázi, navíc zvolit tlustý papír a povrch role - texturou.Pomůže to skrýt nesrovnalosti.

Tapety s korkovými prvky
Volba designu závisí na stylu designu
Světlé barvy dělají prostor prostornějším
Vzory zakrývají monotónnost
Kuchyňské předměty jsou vždy v trendu
Foto tapety na zdi v kuchyni je oblíbeným typem dekorace

Tapeta je samostatná kategoriepro malování.Také by měly být přilepeny na rovné povrchy.Vyrábějí se častěji na bázi skelného vlákna.Jsou natřeny vodou ředitelnou barvou, bez problémů je můžete překreslit 3 až 20krát (v závislosti na typu tapety, čím více překreslíte, tím dražší je tapeta).O výběru barvy se budeme bavit v následující sekci.

Dalším samostatným typem tapety jsou fotografické tapety.Živá nebo pastevecká krajina, fotografie města, kuchyně „zátiší“ - vše, co si vaše srdce přeje.Obvykle se lepí na zeď se stolem nebo na volnou zeď.Mimochodem existuje způsob, jak rozostřit hranice v obdélníkové kuchyni - přilepit širokoúhlý obraz s přístupem k další zdi.Okamžitě změní vizuální vnímání místnosti.

Malování stěn

Výběr barvy pro stěny v kuchyni není tak velký - emulze jsou nejvhodnější, ale musíte je omýt.Tento druh barvy lze bez problémů přelakovat, ale snadněji se mytí.Proto si vybíráme právě takové.

Podle technologie jsou stěny v kuchyni natřeny barvou - na rovnou, předem připravenou zeď.Typ půdy se volí v závislosti na typu barvy (u akrylátů, alkydů a silikátů).Po zaschnutí půdy se barva nanáší v několika vrstvách.Protože základem je voda, prakticky nedochází k zápachu, po vysušení se vytvoří film různých stupňů pevnosti (další informace o barvách pro konečnou úpravu viz zde ).

Pastelové barvy pro „světlý“ interiér
Světle béžová barva na stěnách s obložením z tmavého dřeva a trámy
Tradiční technika kombinované malby je jednastěna je jasná, zbytek je neutrální
Příklad mimořádného použití běžné barvy na vodní bázi, ale spodní vrstva by měla být mnohem světlejší
Na natřené stěny můžete použít výkres
Světlý nábytek - světlé uměníus.Často používaná zdobicí technika
Jemný krémový odstín zdí zdůrazňuje sytější hnědou barvu
]

Zdobení stěn kuchyně pomocí malby může být na pozadí, měkké nebo naopak může upoutat pozornost.Barvy pozadí se volí, pokud je kuchyňský nábytek jasný a stěny jsou jasné, pokud jsou fasády neutrální.

Dekorativní omítka

Také nazývám dekorativní omítky „tekuté tapety“.Tyto kompozice jsou strukturované a hladké.Hladká - benátská omítka na bázi mramorového prachu s různými přísadami.Povrch je hedvábný na dotek, má tlumený lesk velmi podobný hedvábí.Texturované omítky jsou dvou typů.V prvním se reliéf získá v důsledku přítomnosti některých velkých inkluzí v kompozici(obvykle křemenný písek různé zrnitosti), druhý reliéf je získán díky použití speciálních válečků s kartáči, špachtle.

Dekorace stěn v kuchyni s hladkou dekorativní omítkou nastává po pečlivém zarovnání stěn.Složení je velmi drahé a utrácení za vyrovnání defektů je velmi nevýhodné.Navíc nejmenší hrboly zkazí celkový dojem.Neideální stěny mohou být ozdobeny strukturálními dekorativními omítky - povrch bude stále nerovný, takže není nutná dokonalá hladkost.V každém případě je nezbytný předběžný základní nátěr pro lepší přilnavost k povrchu.

Některé techniky pro aplikaci ozdobných vtipů
Mramorovitý povrch
Jakostěna může vypadat
Malba je také důležitá
Toto jsou pouze barevné možnosti pouze pro jeden typ strukturální omítky
Vypadá to takto vinteriér kuchyně je benátský štuk
Konstrukční omítky pro zdobení stěn kuchyně

DekoraceVrba omítky pro dekorace na zdi v kuchyni je dobrá volba - je praná, dlouhodobě si udržuje svůj vzhled, mnoho pigmentů nezmizí a nezmizí.Nevýhodou je vysoká cena materiálu asložitá aplikační technika, se kterou se ne všichni „mistři“ vypořádají.Kromě schopnosti omítky je zde vyžadována umělecká chuť, a ne každý ji má.

Přírodní a dekorativní kámen

Vlastní dekorace na zeď v kuchyni se provádí pomocí přírodního nebo umělého dekoračního kamene.Přírodní - řezané na tenké talíře různých velikostí a tvarů.Umělé - vyrobené na bázi sádry nebo cementu, s přídavkem drobků přírodních minerálů.Přírodní kámen je těžší a dražší, je obtížnější jej pokládat.Umělá hmota je lehčí, mnohem levnější, snáze se instaluje, jedna strana je jako dlaždice, druhá napodobuje povrch kamene a jeho barvu a tvar.

Imitace starého zdiva je jedním z nejnovějších trendů
)
Umělý kámen vypadá velmi podobně jako přírodní
častěji jídelnou je kámen
Je to také umělý kámen
Povrch zdobený umělým kamenem může být natřen omývatelnou vodou ředitelnou barvou
Dekorace na stěně v kuchyni s ozdobným kamenem je jednou z možností
Jedná se o přírodní kámen řezaný na desky

Dekorace na stěně v kuchyni je dekorativníkámen - přírodní nebo umělý - vyžaduje určitou dovednost.Před začátkem dokončovacích prací je také nutné předběžně vyrovnat povrch.Naneste lepidlo na dlaždice, nejprve potažené základním nátěrem.Po položení kamene jsou švy (se maltou nebo spárovací hmotou) šity, poté, co je zeď natřena - aby se usnadnilo ošetřování.

Dekorace stěn v kuchyni pomocí plastových panelů

Pokud potřebujete levnou a rychlou variantu pro dokončení kuchyně, zvažte nástěnné plastové panely.Připevňují se k přepravce, připevňují se šrouby nebo sponkami ze sešívačky.Je absolutně volitelné vyrovnat stěny - bedna skryje všechny nedostatky.Dekorace na zdi v kuchyni s PVC panely je pravděpodobně nejrychlejší způsob, jak aktualizovat místnost.Kromě nejlevnějšího.Existuje mnoho barevných variant - od obyčejného matného nebo lesklého až po imitace dlaždic, dřeva a dalších povrchů a materiálů.

Stěnové panely z PVC ve formě obložení stěn v kuchyni v jídelně
)
Dokonce i zástěra může obsahovat PVC
Dobrá imitace dřeva
Plastová dekorace na zeď - naléhavá a levná oprava
Na zdi poblíž stolu

Přirozeně se vyskytují nepřirozené suroviny a křehkost.Suroviny nejsou přírodní, ale za normálních provozních podmínek (nepřesahují 0,5%)teplota) neškodná.S křehkostí.nedá se nic dělat - plastové panely mají propojky mezi dvěma vrstvami polymeru.Při nárazu se zmačkají.Je pravda, že existují tenké stěnové panely z PVC, ale jsou přilepeny k rovnoměrným stěnám.V každém případě, pokud potřebujete rychlý a levný způsob aktualizace obložení stěn v kuchyni, zvažte plastové panely.

MDF panely

Dalším jednoduchým a rychlým způsobem, jak opravit, je vyzdobit stěny kuchyně panely MDF.Jsou také namontovány na bednu, ale jsou mnohem dražší než plast.Jedním ze způsobů, jak dokončit zástěru bez dlaždic, je použití desek MDF.Kromě toho mohou být zbývající stěny zdobeny tímto materiálem.Vyrábí se ze dřeva rozdrceného na mouku, která se formuje pod vysokým tlakem.Výsledné destičky se poté laminují filmem.MDF může mít mnoho barev, ale nejoblíbenější jsou imitace dřeva různých druhů a odstínů.

Všechny stěny v kuchyni jsou zdobeny MDF
)
Dva odstíny hnědé - útulný interiér v moderním stylu
Část sortimentu
Imitace povrchu kamene je také zajímavá
Stylový, rychlý, moderní
Zástěra má stejnou barvu jako pracovní deska

stěny v kuchyni s panely MDF se liší:

  • Vyberte stejnou barvu jako na pracovní desce.
  • Vytvořte zástěru odpovídající fasádě a stěnám jiné barvy.
  • Všechny stěny a zástěra v kuchyni jsou vyrobeny ze stejné barvy, ale neshoduje se s zbarvením nábytku (kontrastní nebo ve stejné škále).

Nevýhodou tohoto způsobu zdobení kuchyňských stěn je to, že MDF reaguje na vysokou vlhkost vzduchu (trochu, ale expanduje).Aby se snížil účinek, jsou otevřené části během instalace ošetřeny tmelem.