Domácí ohýbačky (ohýbačky)

Mnoho výrobků je vyrobeno z plechů - okapových systémů, tvarových dílů pro opláštění střechy pokryté vlnitou lepenkou nebo kovové dlaždice, odlivy pro sokl, rohy pro konstrukce z profilovaných plechů atd.To vše lze provést pomocí speciální ohýbačky - na plechy.Jak vyrobit ohýbačku vlastníma rukama a mluvit v tomto článku.

Typy ohýbačů

Existují tři typy ohýbacích strojů na plechy:

  • Jednoduchý ruční ohýbání kovů, ve kterémpoužitím síly na konkrétním místě.Tyto jednotky umožňují ohýbat plechový materiál v přímce v libovolném úhlu - od několika stupňů do téměř 360 °.

    Pro ohýbání plechů

  • Hydraulické stroje, ve kterých se plechy ohýbají nárazem s tvarem matrice.Matice může být rovná, může být zakřivená.Toto zařízení je profesionální, používá se v podnicích se střední a vysokou energií.
  • Válcovací nebo ohýbací stroje.V nich se kovový plech neohýbá v přímé linii, ale je zaoblený.S tímto zařízením si můžete vyrobit trubky nebo jiné podobné výrobky.

    K získání radiálního ohybu plechu

Všechna tato zařízení jsou označována jako stroje na ohýbání plechů.Z vlastních rukou je nejsnadnější vyrobit agregát první skupiny, o něco složitější - třetí (role pro plechy).Budeme si o nich povídat - od toho, jak si vyrobit listogib vlastníma rukama.

Jednoduché ruční přístroje

Tvarované kovové části stojí mnoho peněz.Ještě více než vlnitá lepenka nebo kov, takže je rozumné vyrobit jednoduchý stroj na ohýbání plechů as ním vyrobit tolik rohů, odboček a dalších podobných dílů, kolik potřebujete, a to výhradně pro vaši velikost.

Kreslení ohýbacího stroje na plechy
)
Boční pohled na ohýbací stroj
Jiný model

Pokud se obáváte vzhledu, pak marně.V prodeji je dnes plech, nejen pozinkovaný, ale také malovaný.Ve všech provedeních je deska pevně připevněna, takže během provozu neklouže na stole, což znamená, že barva neodtírá a nepoškrábává se.V místech ohybu není poškozen.Vzhled produktů bude tedy celkem slušný.Pokud se pokusíte, budou vypadat ještě lépe, než to, co prodávají na trhu.

Výkonný ohýbací stroj značek

Pro tento ohýbací stroj budete potřebovat rovnou plochu (stůl), nejlépe kovovou, tři rohy s šířkou police nejméně 45 mm, tloušťkou kovu alespoň3 mm.Pokud plánujete ohýbat dlouhé obrobky (více než metr), je vhodné police rozšířit a kov silnější.Můžete použít značky, aleto je pro ohýbání plechů velké tloušťky a délky.

Stále potřebujeme kovové dveřní panty (dva kusy), dva šrouby velkého průměru (10-20 mm), „křídlo“ na nich, pružinu.Budete také potřebovat svářecí stroj - svary kloubů a vytvoření děr (nebo vrták s vrtákem na kov).

Pro stroj na ohýbání plechů byl použit trup 70 mm - tři kusy po 2,5 m, dva šrouby o průměru 20 mm, malý kus kovu o tloušťce 5 mm (pro řezání výložníků), pružina.Zde je postup:

  1. Dvě značky jsou složeny, odříznuty od nich na dvou koncích pod smyčkami zářezu.Okraje vybrání jsou zkoseny pod úhlem 45 °.Třetí značka je řezána stejným způsobem, jen hloubka vybrání je o něco větší - jedná se o upínací lištu, aby měla volně chodit.

    Vyřízněte zářezy pod smyčkami

  2. Svařujte smyčky na obou stranách (vrte z obličeje i zevnitř).

    Smyčky dobře svařujeme

  3. K jedné ze značek (nejdále od vás, pokud je „otevřete“), jsou na každé straně svařeny dvě čelisti.Jsou potřebné, aby bylo možné na ně namontovat svorku svorky.

    Takové výložníky

  4. Přivařte matici šroubu k výložníkům.

    Svařujeme matici

  5. Namontujte upínací desku (třetí odříznuté tričko), svařujeme kovové desky s otvorem uprostřed v horní části.Průměr otvoru je o něco větší než průměr šroubu.Vycentrujte otvory tak, aby byly se svařovanou maticí ve stejné vertikální poloze.Svar.

    Střed, svařenec

  6. Pružinaodřízněte tak, aby zvedla přítlačnou tyč o 5-7 mm.Šroub zasuňte do „ucha“ upínací desky, nasaďte pružinu, utáhněte matici.Po instalaci stejné pružiny na druhé straně se svěrací tyč při vyšroubování zvedne.

    Zbývalo málo věcí

  7. Na hlavu šroubu přivařte dva kusy výztuže - jako držadla pro kroucení.

    Přivařte kousky výztuže k víčku čepu

  8. Přivařte rukojeť k pohyblivé značce (nejblíže k vám).Všechno, můžete pracovat.

    Domácí ohýbací stroj v průběhu práce

Tato možnost je velmi výkonná - můžete ohýbat dlouhé polotovary a vrstvu plné tloušťky.Tyto stupnice nejsou vždy požadovány, ale můžete je vždy snížit.Video navrhuje podobnou konstrukci menší velikosti, ale s odlišnou montáží tlakové tyče.Mimochodem, nikdo neobtěžuje ani instalaci pružiny na šroub - bude snazší zvednout tyč.A tento design je zajímavý v tom, že na něm může být příruba, že taková zařízení obvykle nevědí, jak na to.

Z rohu s upínací tyčí jiného typu

Tento model je svařen ze silnostěnného rohu, postel je vyrobena jako pravidelná konstrukční koza, která je svařována ze stejného rohu.Rukojeť - z zavazadlového vozíku.Zajímavý design šroubů - jsou dlouhé, klika je zakřivená ve tvaru písmene "G".Pohodlně odšroubujte /utáhněte.

Malý ruční ohýbací stroj pro vlastní výrobu

V tomto domácím ohýbačce plechů je mnohoVlastnosti:

  • Rohy nejsou umístěny police k sobě, ale jsou nasměrovány jedním směrem.Z tohoto důvodu není upevnění smyčky nejvhodnější, ale můžete to udělat.

    Vlastnosti

  • Na ohybu vzdáleného (pevného) rohu jsou na obou stranách svařeny malé dorazové desky pro přítlačnou tyč.
  • Matice ze šroubu je přivařena na stejné konzole (na obou stranách).

Tlaková tyč

Nyní pojďme k návrhu tlakové tyče (na obrázku výše).Vyrábí se také z rohu, ale zapíná se na stroj se sklonem nahoru.Aby se tyč během provozu neohýbala, je vyztuženo vyztužení - mikiny z kovu.Malé kovové podložky jsou svařovány z obou konců prkna, do kterého jsou vyvrtány otvory pro šrouby.

Dalším důležitým bodem je plocha, která je obrácena k ohybu výřezu, aby se získal ostřejší úhel ohybu.

Tyč se instaluje následovně

Tlaková tyč se položí na stroj, na místo, kde byla namontována matice, je umístěna pružina.Rukojeť je nasazena.Pokud nestlačí tyč, je zvednuta nad povrch kvůli pružinové síle.V této poloze je obrobek zastrčený pod ním, nastaven, stlačen.

Pod otvor se umístí pružina, poté šroub

Dobrá volba pro domácí použití.Silný kov nelze ohýbat, ale cín, galvanizovat - bez problémů.

Válce pro stroje na ohýbání plechů nebo válců

Tento typ ohýbačky můžemají tři typy pohonů:

  • manuální;
  • hydraulický;
  • elektrické.

Z vlastních rukou vyrábějí válečky na plech s ručním nebo elektrickým pohonem.V manuálu dávají 3 hřídele, v elektrickém mohou být 3-4, ale obvykle také tři.

Válcovací stroj

Tento stroj potřebuje dobrý a spolehlivý základ.Může to být samostatná postel nebo nějaký pracovní stůl nebo stůl.Základem návrhu jsou role.Jsou vyrobeny ve stejné velikosti.Oba spodní jsou instalovány stacionárně, horní je pohyblivý, takže ve spodní poloze je umístěn mezi válečky.Změnou vzdálenosti mezi spodními válečky a horním se mění poloměr zakřivení.

Stroj je poháněn rukojetí, která je připevněna k jednomu z hřídelů.Dále je točivý moment přenášen na další válečky přes řetězová kola.Jsou vybrány tak, aby rychlost otáčení byla stejná.

Pokud se má na zařízení vyrábět potrubí, je horní válec na jedné straně odnímatelný pomocí systému rychlého upevnění.Po složení listu do potrubí nelze jej vytáhnout jiným způsobem.