Domácí vrtné soupravy

Vrtání studen je nejčastěji vyžadováno při instalaci studny na vodu, ale také je tato práce periodicky nutná: instalujte kovové sloupy pod plot (altán, pergola ), vytvořte pole pro sběrteplo ze země při instalaci tepelného čerpadla zem-vzduch, při instalaci základny sloupu a mnoha dalších stavebních pracích.Malé vrtné soupravy usnadní a výrazně urychlí procesy.S trochou svářečských dovedností to můžete udělat sami.

Domácí vrtná souprava

Druhy domácích vrtných souprav

Pro nezávislé vrtání studní (nejen vody), je nutná alespoň malá vrtná soupravainstalace.Hloubka studní je zřídka menší než 20 metrů a je velmi obtížné ji zvládnout bez použití nejjednodušších mechanismů.Pokud mluvíme o technikách vrtání a typech těžných souprav, můžete si sami vyrobit následující vrtné soupravy:

 • Souprava pro rázové lano.Princip fungování tohoto typu zařízení je založen na gravitaci.V určité výšce je v naostřených hranách upevněn těžký vrták - skleněný nebo nárazník.Několikrát je „upuštěn“.Pokaždé, když projektil prořízne část půdy a skála uvízne uvnitřdutý projektil (pro volné půdy jsou vybaveny ventily).Sklo se odebere ze studny, půda se odstraní.Dále proces pokračuje, dokud jamka nedosáhne požadované hloubky.Pro nezávislé provedení jsou taková zařízení nejjednodušší.V nejrozsáhlejší variantě je to druh postele, který vám umožní opravit blok nad studnou.Dlouhý kabel s vázaným vlnovcem je hozen přes blok.Kabel můžete vytáhnout „ručně“ nebo můžete nainstalovat převodový motor s bubnem.

  Jedna z vrtných souprav kladiva

 • Vrtná souprava Auger.Prohloubení do půdy nastává pomocí šroubu - tyče se šroubem svařovanými lopatkami.Pomocí šroubu můžete vrtat studny ručně několik metrů - například pod pilotovým základem.K průchodu hustých vrstev, jako je hlína nebo hustý písek, je nutné pevné úsilí.Proto je vyžadován motor s vysokým točivým momentem, který pracuje od 380 V. A pak jsou šroubové instalace na kamenitých půdách prakticky zbytečné.A stejně - je to jen malý kámen, jako je sutina nebo skála - jejich šroub neprochází.

  Šneková vrtná souprava

 • Rotační vrtání.Rovněž se používá princip rotace, ale do vrtáku se přivádí vrtná kapalina (voda).Toto je efektivní způsob - voda nese kal na povrch (drcená hornina) a vrták se velmi zřídka dostává na povrch.To je jen neustále se zvětšuje shora, instalovat další tyče.Existují rotační instalace „suchého“ vrtání - bez řešení,ale vyžadují hodně úsilí, zatímco rychlost vrtání je mnohem nižší.Proto se takové instalace zřídka vyrábějí a používají.
 • Rotační vrtací souprava

Výběr typu vrtací soupravy pro vlastní výrobu závisí na geologii oblasti, kde budete vrtat.také ovlivňuje hloubku aquifers.Nejuniverzálnější metodou je rázové lano.Různé půdy dobře procházejí rotačním zařízením využívajícím vodu (tato metoda se také nazývá hydraulické vrtání).Pro různé typy půd se používají různé tvary kousků a rozdrcená zemina se promývá na povrch vodou.

Vrtací vrták je v půdách nejvíce „vrtošivý“, dobře se však vyrovná s viskózními půdami - jílovými hlínami, hlínami, ale zasekne se balvany a skalnatou půdou.

Jsou zde popsány způsoby úpravy vody ze studny nebo studny.

Druhy domácích kabelových a kladivových vrtných souprav

Při výrobě vrtné soupravy pro vrtání kabelů a kladiv existují dva důležité prvky: postel a sklo (patrona, sytič).Pro nejjednodušší variantu můžete vyrobit lože se třemi nebo čtyřmi trubkami, které se spojí přes místo, kde bude vrtání probíhat.Tam je upevněn blok, přes něj je hozen ohebný ocelový kabel.Na konci kabelu je připevněn vrták.To je celý design.Tato „instalace“ je aktivována svalovou silou - je tažena kabelem a poté prudce snížena.Střela se postupně prohlubuje.

Nejjednodušší konstrukce

SnížitFyzická zatížení nastavují naviják pro ještě větší automatizaci - motor s převodovkou otáčející hřídel navijáku.V tomto případě je důležité přijít se systémem, který uvolní hřídel navijáku a vyhodí bailer.

Rám stativu není vždy vhodný - vyžaduje velkou plochu.Pro zajištění stability by navíc měly být „nohy“ umístěny ve stejné vzdálenosti od středu.Propojky mezi všemi podporami také nezasahují.V tomto případě bude vrtná souprava spolehlivě stát.Existuje i jiná verze rámu - ve tvaru písmene "N" s teleskopickými tyčemi (na fotografii níže).

​​

Mini vrtná souprava pro vlastní potřebu

Vertikální stojan je také teleskopický.Umožňuje změnit výšku, ze které je střela vyhozena.Zbytek zařízení je stejný.

Postel pro malý pohled z boku na vrtnou soupravu

Jak funguje vrtná souprava pro vrtáky vyrobené z improvizovaných materiálů, viz video.Tento design lze snadno opakovat přesně.

Podrobnosti o tom, jak razit a vybavit studnu pro vodu, jsou popsány v zde.

Jak vyrobit rotační vrtací soupravu

Hydraulická vrtací souprava musí mít lože, které umožňuje pohyb motoru nahoru /dolů, ke kterému je vrták připojen prostřednictvím otočného zařízení.Voda také protéká otočným zařízením do kolony.

Zásady konstrukce vrtáku

Při vytváření vrtné soupravy vlastními rukama se doporučuje následující postup:

 • )Nejprve musí být otočný a pruty.Pokud nejste kvalifikovaný soustruh nebo nemáte na mysli, pak je lepší tyto díly koupit.Jejich výroba vyžaduje vysokou přesnost, čehož lze dosáhnout vysokou kvalifikací.Kromě toho by měl být závit na otočném rameni a tyčích stejný, nebo je nutný adaptér.Řezání na prutech je lepší - lichoběžník, protože pak jen málo obracečů může udělat kužel.
 • Koupit převodový motor.Pokud je napájení z 220 V, pak jeho vlastnosti jsou následující: výkon 2,2 kW, otáčky - 60-70 za minutu (nejlepší: 3MP 31,5 nebo 3MP 40 nebo 3MP 50).Výkonnější lze dodávat pouze s výhradou dostupnosti zdroje napájení 380 V a výkonnější jsou zřídka potřeba.
 • Nákup navijáku může být ruční nebo elektrický.Nosnost je s výhodou nejméně 1 tuna (pokud možno, lépe - více).
 • Když jsou všechny tyto komponenty po ruce, můžete rám vařit a vyvrtat.Koneckonců, všechno toto zařízení je k němu připojeno a typy upevnění se mohou lišit, není možné uhodnout.

  Domácí vrtná souprava

Rám mini vrtné soupravy se skládá ze tří částí:

 • vodorovná plošina;
 • vertikální rám;
 • pohyblivý rám (vozík), na kterém je namontován motor.

Základna se vaří z tlusté stěny - tloušťka stěny 4 mm, minimum - 3,5 mm.Lepší - z profilovaného průřezu 40 x 40 mm, 50 x 50 mm nebo podobně, ale je také vhodný kulatý.Při výrobě rámu malé vrtné soupravy není přesnost důležitá.Je důležité dodržovat geometrii: svislost avodorovně, pokud je to nutné, stejné úhly.A velikosti se ve skutečnosti „hodí“.Nejprve se vaří, měří spodní rám.Podle dostupných velikostí se vytvoří vertikální rám a podle jeho rozměrů - vozík.

Jednoduché vrtné pevnosti lze vyrobit samostatně - vaří se z obyčejné oceli (kresba na níže uvedené fotografii).Pokud berete vysoce legovanou ocel, je obtížné přivařit k tyčím.U složitých a skalnatých půd je lepší koupit vrták ve specializované kampani - mají složitý tvar, existuje mnoho různých typů.

Výkres vrtáku při 159 mm

Pro usnadnění práce jsou spojeny dva dálkové ovladače s možností zpětného pohybu.Jeden nasadil motor, druhý naviják.To je ve skutečnosti všechno.

V konstrukci rotační nebo šnekové vrtací soupravy je hlavní věc otočná, ale je nemožné ji vyrobit bez zkušeností.Pro ty, kteří si to chtějí udělat sami, zveřejníme fotografii a její kresbu.

Otočné zařízení pro vrtnou soupravu

Otočný výkres pro malé vrtné soupravy

Zde si přečtěte, jak vést vodu ze studny do domu.

Nejjednodušší vrtná souprava s vrtákem

Pokud jsou kolektory zvlhčeny a půdy jsou měkké, lze upustit od mechanické vrtné soupravy se šroubem.Jedná se o stejný stativ nebo jakýkoli jiný rám s blokem, kterým je kabel vržen.Pouze místo cívky nebo vrtacího skla je k kabelu připevněn šroub.V jeho horní části je příčka, pomocí které je zalomena.

Ruční vrtná souprava se šnekem

Pro usnadnění procesu je žádoucí mít naviják nebo alespoň bránu (jako studnu).Ale můžete udělat rotační vrták, podobný tomu, který je popsán výše.Změní se pouze struktura otočného čepu - pro zásobování vodou je nutná bez odklonu.Práce jednoho z vrtných souprav, sestavených řemeslníky z vlastních rukou, z improvizovaných materiálů - v dalším videu.Můžete zvážit konstrukční vlastnosti.

A poslední chvíle je video o tom, jak si sami vyrobit šroub pro soupravu.