Palivové dříví nebo uhlí nejsou všude - cenově dostupné palivo, ale odpad ze dřevařského průmyslu nebo zemědělství lze najít snad všude.Už dlouho jsme si všimli, že hoří, možná trochu horší, ale je možné je zahřát.Pouhé vyplňování pilin nebo slámy je velmi nepohodlné.Proto přišli s nimi zpracovat a vtlačit do briket nebo granulí.U pelet - pelet - existují i speciální kotle.S dobrým palivem se provádí servis (vytěžený popel) jednou měsíčně.Dobrou zprávou je, že pelety můžete vyrábět vlastními rukama.To bude vyžadovat spoustu vybavení, ale základem je granulátor (extruder nebo peletizér).V žádném případě bez něj.
Co jsou pelety a jaké typy jsou
Pelety- Jedná se o palivové granule, které jsou vyrobeny z odpadu ze dřevozpracujícího průmyslu, některých zbytků plodin (sláma, slunečnicová slupka, pohanka atd.).) a dokonce i z kuřecích trusů.Technologie jejich výroby je taková, že nejsou zapotřebí žádná aditiva a pojiva.To znamená, že je to naprosto bezpečné a stoprocentní přírodní palivo, které je také vyrobeno z odpadu.

Pelety - dobrépalivo
Protože suroviny pro palivové pelety mohou být různé, vlastnosti paliva se liší.Pelety jsou rozděleny do tří kategorií:
- Bílá.Jedná se o prémiové palivo s nejvyšším výkonem (a cenou).Je pojmenován pro svou charakteristickou barvu - světle žlutou, téměř bílou.Barva je však sekundární, primární vlastnosti a hlavní je velmi nízký obsah popela.Po spálení pelet bílého popela nezůstane více než 0,5% objemu paliva.Kotel bude nutné čistit velmi zřídka.Granule bílého paliva se získávají z hoblin bez kůry a jiných cizích inkluzí.Zpravidla se jedná o tesařskou nebo nábytkářskou výrobu.
- Šedá.Suroviny pro tento typ pelet mohou obsahovat určité procento kůry, jehel a některých dalších nečistot.Obsah popela by však neměl být vyšší než 1,5%.
- Průmyslové nebo tmavé pelety.Tento typ palivové pelety je vyroben ze slámy nebo olejového koláče v čisté formě nebo s přídavkem dřevěného odpadu.Obsah popela v tomto druhu paliva je mnohem vyšší než obsah popsaný výše, nemůže však být vyšší než 5%.
Bílé a šedé pelety se používají k individuálnímu ohřevu.Nazývají se také „prvotřídní“ nebo prvotřídní.Mají průměr 6-8 mm, hustotu přibližně 600 kg /m3a množství generovaného tepla je asi 4,7 kW /h.Spalují se ve speciálních kotlích, které se nazývají pelety.Toto zařízení je obvykle velmi náročné na kvalitu paliva.Kromě nízkého obsahu popela jsou kladeny požadavky jak na integritu granulí, tak na nepřítomnost prašného podílu.VJinak se hořák kotle na pelety zablokuje, kotel se vypne.Průmyslové pelety jsou také spalovány ve speciálních pecích, ale mají úplně jinou strukturu a mnohem větší objemy.

Vlastnosti pelet z různých surovin
V zásadě lze jakékoli pelety plnit do kotlů na pevná paliva, obvykle se však používají ve fázi rozkladu.Když je trouba již zahřátá, vylije se určité množství granulí.
Technologie výroby
Myšlenka přeměnit odpad na palivo nebo z něj vydělat peníze je pro každého majitele atraktivní.V zásadě je realistické vyrábět pelety vlastníma rukama, ale neměli byste od nich očekávat průmyslovou kvalitu.Je nepravděpodobné, že bude možné získat dovezený kotel na pelety, aby pracoval na domácích peletách, ale domácí nebo pevná palivová jednotka z nich dělá vynikající práci.

Zařízení, které je nezbytné pro výrobu pelet z pilin nebo štěpky
Technologie pro výrobu dřevěných pelet se skládá z několika po sobě jdoucích fází:
- A) Velké drcení surovin.Fragmenty by neměly být větší než 1,25cm 3.Jedná se o přípravek pro lepší sušení.Pro tuto operaci je potřeba drtič.
- Sušení v sušící komoře.Surovina se upraví na obsah vlhkosti 8 až 12%.Existují různé typy komor, v některých využívají přímý ohřev (horký vzduch z pece je přiváděn do sušicí komory), v jiných je tepelný výměník ohříván az toho vzduch v sušárně.Druhá možnost je méně účinná, ale v tomto případěvyloučil možnost vstupu sazí do surovin.I malé množství sazí může znečistit štěpky.Výsledkem je, že pelety mohou být klasifikovány jako „bílé“ (pokud byly použity suroviny) a šedé.
- jemného drcení.Sušené dřevo se přivádí do drtičů (obvykle typu kladiva).Na výstupu jsou fragmenty dřeva větší než 1,5 mm pro bílé a šedé pelety a 4 mm pro průmyslové.
- Hydratační.Dřevěná vlákna s nízkou vlhkostí se nebudou moci slepit.Protože jsou zvlhčené.Používá-li se borovice, smrk, vstřikuje se voda.Suroviny z tvrdého dřeva - dub, bříza, buk - se zpracovávají horkou parou.
- Stisknutí.Zde pracují různé designy.Suroviny jsou protlačovány matricí (ploché nebo kulaté), které tvoří válce dané velikosti.
- Chlazení.Pod vlivem vysokého tlaku se pelety zahřívají na 70 až 90 ° C.V tomto stavu se snadno rozpadají, takže se nechají vychladnout.
- Hotové granule se prosejí (ze zbytků nelepivých částic) a balí.
Jak vidíte, proces je vícestupňový a vyžaduje poměrně velké množství vybavení.Nicméně s dostupností levných nebo bezplatných surovin je výhodné vyrábět pelety rukama.
Vlastnosti výroby slámových pelet
Usnadnění slámových pelet.Zpočátku zaschne, protože není fáze sušení.Pokud je mokrá sláma, je sušena za přírodních podmínek na slunci a poté drcena a smíchána se suchoučímž se dosáhne požadovaného obsahu vlhkosti suroviny před lisováním.
Broušení je také snazší.To vyžaduje sekačku na slámu, která okamžitě rozřeže suroviny na fragmenty požadované délky.Broušení tedy probíhá současně.Po přivedení hmoty na požadovanou vlhkost se protlačí lisem.A tady je vše jednodušší: protože suroviny jsou měkčí, vyžaduje se méně úsilí.Méně výkonné vybavení znamená nižší náklady.V tomto případě může být výkon linky vysoký.
Jak vidíte, zařízení na výrobu slámových pelet je vyžadováno méně a také náklady na čas a energii.
Domácí granulátory
Ačkoli existuje mnoho zařízení pro výrobu pelet, hlavním zařízením je granulátor.S jeho pomocí jsou pelety tvořeny ze surovin.Existuje několik modelů granulátorů:
- Šroub.Struktura je podobná mlýnku na maso pro domácnost.Stejný šroubový hřídel a matrice jsou mřížkou, skrz kterou je surovina tlačena.Lze je použít pro měkké suroviny, jako je sláma.„Netáhne“ dřevo, i když je dobře rozdrceno, - není tam dost úsilí.V zásadě s dostatečnou pevností součástí můžete dát výkonnější motor.
Schematické znázornění šnekového extrudéru (granulátoru)
- S plochou matricí.Existuje kovový kruh, ve kterém jsou vytvořeny otvory požadovaného průměru (obvykle 3-4 mm).Existují ozubené válce, které tlačí suroviny skrz otvory a vytvářejí granule.
Zařízení hlavní jednotky granulátoru splochá matice
- S kulatou maticí.Myšlenka je stejná, pouze matrice je vytvořena ve tvaru prstence, respektive válce jsou umístěny v jiné rovině.Tato varianta má velkou produktivitu, ale granulátory tohoto typu pro vlastní potřebu jsou vyráběny jen zřídka.
Zařízení granulátoru s válcovou matricí
Nejjednodušší šroubový extrudér v konstrukci.Často se používá pro lisování krmných směsí, ale lze jej také použít k výrobě palivových granulí z měkkých surovin.Pokud potřebujete vyrobit zařízení pro výrobu pelet, je to nejjednodušší volba.Pokud víte, jak zacházet se soustruhem a svařovacím strojem.
Domácí šnekový granulátor
Stejně jako u jakéhokoli zařízení tohoto typu má šnekový granulátor matici.V tomto případě to vypadá jako mřížka na maso, vyrobená pouze z talíře mnohem silnějšího.Druhým důležitým uzlem je šroubový hřídel.Všechny tyto údaje lze provést vlastníma rukama.Jak k zbytečným slovům, podívejte se do videa.
Výroba matrice pro hotový šroub.
Šroub a zápustka jsou „zabaleny“ do pouzdra nebo pouzdra.Jak na to, podívejte se na další video.
Po smontování hlavní jednotky je nutné nainstalovat motor s reduktorem, násypkou, do které bude nasekaná sláma přiváděna.Můžete běžet.
Jak vyrobit plochý matricový granulátor
Nejprve musíte zjistit, jak to funguje.Ve videu je vše dokonale demonstrováno.

Zařízení na peletizaci splochá matice
V příštím videu spíše podrobné vysvětlení výrobního procesu matice a válečků.