Domy z pórobetonu a plynových křemičitanových bloků: konstrukční prvky

Provzdušněný beton a plynný křemičitan jsou v podstatě stejné materiály - autoklávovaný celulární beton.V Rusku se vyrábějí hlavně bloky na bázi smíšeného cementu + vápna.Čistě silikátový beton se prakticky nevyrábí.Říká se „plynný křemičitan“, zpravidla se týká autoklávovaného pórobetonu.

Pórobeton se používá již dlouho, ale s rozvojem technologie se rozsah působnosti rozšiřuje.Pokud dříve, než byl dům z pórobetonu postaven jen zřídka, dnes se tento materiál používá již v 15–20% nových budov.Staví jak chalupy dočasného bydliště, tak hlavní domy.Vše je vysvětleno dostupností materiálu za cenu, dobrým tepelným výkonem, snadnou a rychlou instalací.

Je postaven plynový betonový dům s malým počtem podlaží: až 3

Základ domu je vyroben z pěnových tvárnic

Jak je známo, pórobetonu se vyznačují nízkou hmotností.Na jedné straně je to dobré: je snazší pracovat a základ pro něbudova je vyžadována s menší nosností, a proto levnější.Na druhou stranu, když dojde k posunu základů, stěny kvůli své nízké hmotnosti nemohou „rozdrtit“ procesy jako těžší cihly nebo je kompenzovat jako dřevo.Což znamená, že se zvyšují požadavky na založení pro betonový dům s plynem: i drobné nesprávné výpočty vedou k prasklinám, které je velmi nákladné „léčit“.Proto je lepší nešetřit na projektu: bude to stát více.

Jaký typ nadace by se měl použít

Jaké základy se vytvářejí pod domem z pórobetonu.Na půdách, které nejsou náchylné k těžbě, obvykle vytvářejí monolitický pásový základ.Hloubka - pod úrovní zamrznutí půdy a nic jiného.Díky své konstrukci ztužení pásky kompenzuje všechna vznikající zatížení.

Pokud je hloubka zamrznutí půdy 2 metry nebo více, je založení pásu příliš drahé.V tomto případě, když je podestýlka na této úrovni půdy s normální únosností, je proveden pilotový základ z pórobetonu pod domem.V tomto případě se člověk nemůže obejít bez roštu: kompenzuje nerovnoměrné pohyby, které se často vyskytují na pilotovém základu: jedna hromada se zvedla více, druhá méně.Bez roštu to povede ke vzniku trhlin, proto je jeho zařízení pro stěny vyrobené z tohoto materiálu povinné.

O tom, jaký základ je třeba pro dům z pórobetonu, se rozhoduje v závislosti na půdě na místě

Nejdražší, ale také nejodolnější vůčipoškození - základ ve formě monolitické desky.Je umístěn na půdě s nízkou únosností - rašeliniště, jemnozrnné sypké písky.Může se ukázat, že je levnější než základna proužku, s hloubkou více než 2 metry.V tomto případě je deska vhodnější, pokud z důvodu geologických vlastností není možné vytvořit pilotový základ.

Prefabrikované základy pro tento typ materiálu se nedoporučují.Většina problémů se vyskytuje u domů z pórobetonu na základech FBS, stavebních bloků nebo cihel.Vzhledem k tomu, že oni sami jsou náchylní k praskání, v tandemu s pórobetonem se to stává vážným problémem: často vznikne příliš mnoho trhlin.Nepoužívejte proto prefabrikované základy.

​​

A její čas věnujeme pozornost, abychom se 100% zárukou odpověděli na to, jaký základ je nezbytný pro dům z pórobetonu, pouze návrhář s výsledky geologických studií místa, které má k dispozici.

Provzdušněný beton je snadno zpracovatelný, což vám umožňuje stavět domy složité konfigurace

Se základnou nebo bez základny

Další funkcepórobeton - vysoká hygroskopičnost.Se zvyšující se vlhkostí ztrácí své tepelně izolační vlastnosti a dlouhodobé vystavení vodě může vést k částečnému zničení materiálu.Proto je dům z pórobetonu nutně kladen na suterén, čímž se vytváří několik vrstev izolace proti vodě.A to je - kromě všech opatření pro hydroizolaci nadace, která takéurčeno geologií a hladinou podzemní vody.

Pěnový betonový dům: pokládací tvárnice

Všechno to začíná přípravnými opatřeními:

  • Kontrola vodorovného základu.Pokud existují odchylky větší než 30 mm, je nutné je odstranit.Pokud jsou malé hrboly, je snazší je odříznout a naplnit jímky roztokem.Pokud je povrch příliš nerovný, je instalováno další bednění, povrch je nalit betonem a vyrovnán na úroveň.Jen mějte na paměti, že minimální tloušťka vrstvy betonu je alespoň 3 cm, a pro vyrovnání musíte přidat změkčovadla, která zlepšují rozmetání, nebo ošetřit roztok vibrátorem pro beton.Práce může pokračovat, když beton získá 50% pevnost, což je 7–9 dní při teplotě + 20 ° C a 14–20 dnů při nižších teplotách.
  • Je instalována uzavírací hydroizolace.Za prvé, je potřen bitumenovými tmely, válcovanými hydroizolačními rolemi nahoře.A lépe ne ruberoid.Je to samozřejmě levné, ale v moderním provedení je neúčinné a velmi krátkodobé.Na spoji pásek vstupuje jeden na druhého nejméně 15 cm.

Ve fázi přípravy musí být vše provedeno s maximální pečlivostí.Čím hladší je základna, tím snazší bude zdivo.Důležitost hydroizolace již byla napsána: Pokud chcete, aby dům z pórobetonu byl teplý - ujistěte se, že je suchý.

Pravidla pro pokládku pórobetonových tvárnic

Na horní straně uzavírací hydroizolace může začít pokládka pórobetonu.Provádí se podle stejných pravidel jako cihla: vodorovněoblékání řádků.To znamená, že svislý šev dolního bloku je překrýván tělem bloku ležícího nahoře.Stěna vypadá hezčí, je-li šev uprostřed bloku, ale minimální rozestup je 10 cm.

Princip pokládky bloků z pórobetonu

Pro pokládku plynových bloků se používá speciální lepidlo.Je požadována pro pórobeton.Nanáší se v tenké vrstvě 1-2 mm pomocí speciálního nástroje - vozíku se zoubkovanou hranou.Proč je žádoucí položit takovou vrstvu?Za prvé, lepidlo je drahé, a za druhé, je to most chladu, protože má tepelnou vodivost mnohem vyšší než tepelná vodivost plynového bloku.Proto je uvedená tloušťka optimální: poskytuje silné spojení a minimální tepelné ztráty.

Nástroj

K dispozici jsou značkové vozíky pro rovnoměrné nanášení lepidla.Představují krabici, ve které je naloženo do kbelíku řešení.V následujícím videu je uvedeno, jak sami provádějte pokládku pórobetonových bloků pomocí vozíku.

Přenášení nahoru a dolů po stěnách je pochybné potěšení a je odůvodněné pouze pro velké objemy, kdy lze celý kbelík najednou valit na zeď. Proto při stavbě provzdušňovaného betonového domu samostatně používají často jednodušší zařízení - malé ruční vozíky (viz foto).Jak vidíte, vypadá to jako odměrka a je snadné si ji vyrobit z kusu pozinkované oceli.Šířka se rovná šířce vašeho bloku (přesně na milimetr, může být o 1-2 mm méně).Hřebíček se řeže podél okraje (můžete brousit), je uchycena rukojeť.V zásadě můžetezednickou lžící a velkou stěrkou, ale nebude to fungovat tak pohodlně.

Druhým nezbytným nástrojem je pila.Je také speciální, ale pěnový beton je dokonale řezán běžnou ruční pilou s dobře naostřeným zubem.

Hlavním nástrojem jsou vozík a pila

Stále existuje potřeba hmoždinky.Podle konstrukční technologie pórobetonu je výztuž umístěna v každé 4. řadě.Pod těmito tyčemi dělají stroboskopy v těle bloku.K tomu je k dispozici speciální nástroj - ostří na rukojeti s důrazem na druhou ruku.Můžete udělat něco podobného sami.

Dva modely štěpkovače pro plynový blok

Jsou také potřebná zařízení pro přenos bloků.Existují bloky s výřezy pro ruce, ale jsou dražší a pak bude nutné opravit póry řešením.Pro přenášení bloků s hladkými hranami fungují kvůli gravitaci speciální kleště.

Zařízení pro přemísťování bloků

Kromě toho vše, nádoba na hnětení lepidla, kbelík barvy, palička - k vyrovnání bloků, štětec - k odstranění prachu, úroveň budovy,šňůra, sada kůží nebo speciální struhadlo - pro vyrovnávání povrchů.To je nezbytný nástroj.Existuje další zajímavé zařízení - roh, který vám umožní řezat v pravém úhlu.Na fotografii je to blízko přilby, ale v případě potřeby se můžete bez ní obejít.

Sada nástrojů nezbytných pro stavbu domu z pórobetonu

Pokládka pórobetonu

Technologie pokládky pórobetonu je jednoduchá: víceménělepidlo se nanáší rovnoměrně na spodní povrch.Doporučená tloušťka vrstvy je 1 - 2 mm.U této aplikace s vozíkem není nadbytečné lepidlo a zřídka se vytlačuje.Lepidlo se také nanáší na boční povrch sousedního bloku.To lze provést pomocí stěrky, špachtle nebo okamžitě pomocí vozíku.Nadbytečné množství se také odstraní na straně ozubeného kola nástroje.Při nanášení lepidla se snažte netěsnit přes okraje bloku: je obtížné ho odstranit z bílého povrchu.

Jak nanášet lepidlo na pórobeton

Všechny výše uvedené platí pro zdivo na speciálním lepidle.Některé z nich ušetří použití cementové malty.Nemůžete to rozložit tenkou vrstvou, protože tam budou přebytky.Jsou odstraněny okrajem nástroje, ale zdivo stále vypadá neuspořádaně.Obecně je lepší nemluvit o parametrech tepelné techniky takové zdi: studené mosty jsou velmi široké.

Před instalací je jednotka bezprašná: vezmou kartáč a projdou všemi povrchy.Pokud je počasí suché a horké, jednotka se postříká vodou.Můžete projít širokým kartáčem, můžete - ze stříkací pistole.Vyčištěný a navlhčený blok se nadzvedne a nanese lepidlo v blízkosti již nainstalovaného bloku.Pomocí paličky, klepání na čistou boční plochu instalovaného bloku, dosáhnete požadované tloušťky spoje 1,5 - 3 mm.Vytlačené přebytečné lepidlo se odstraní špachtlí.

Instalace bloku

Nyní bereme úroveň a úroveň bloku ve svislém a vodorovném povrchu: klepnutím na příslušná místa paličkou.Může být zapotřebí úsilívážně.Vytlačené lepidlo, pokud existuje, je vybráno.

Zarovnejte blok ve všech rovinách

Tato operace se opakuje znovu a znovu.Jednoduchá, ale monotónní práce.Ale postavit dům z pórobetonu vlastníma rukama je možné bez jakýchkoli stavebních dovedností.Hlavní věc je vyhovět této technologii.

Užitečná zařízení a užitečné zdokonalování technologie zdiva v příštím videu.Lidé vlastníma rukama staví dům z pórobetonu pro sebe, dělají vše efektivně, ale rychle pomocí zajímavých zařízení.Roztok se aplikuje pomocí upravené špachtle.Malé desky jsou k němu připevněny ze stran, neumožňují odtoku roztoku mimo blok.Design je získán ve formě dopisu “P”, ale s krátkými “nohama” a širokým “záda”, špachtlová rukojeť vyčnívá ze středu.

Struktura je umístěna na bloku, lepidlo je hozeno po široké straně.Hrany nebo držadlo jsou taženy podél bloku.Současně se z hřebíčku vytlačuje lepidlo.Je okamžitě distribuován rovnoměrně.Pomocí stejného zařízení se lepidlo nanáší na stranu, nikoli však na nainstalovaný, ale na nainstalovaný blok.Rychlost pokládání je u této metody vysoká.

Zařízení pro přenos bloku je velmi zajímavé.Jedná se o kovovou tyč se dvěma svařovanými držadly.Samozřejmě se přišroubuje vždy na dva šrouby do bloku pokaždé, ale je mnohem pohodlnější nosit je, než jen držet hrany.Obecně platí, že užitečné video, jen zarovnat bloky "podle oka".Tento „trik“ se sotva stojí za přijetí, ale vJinak je způsob pokládání pórobetonových bloků ve videu velmi dobrý.

Pokládka první řady pórobetonu

Pro každou konstrukci je velmi důležité správně nastavit první řadu: poté se na ni postavíme při stavbě stěn.Proto děláme vše velmi pečlivě a několikrát dvakrát kontrolujeme.První řadu pórobetonových tvárnic jsme položili na cementovou pískovou maltu, zbytek položili na lepidlo.Pozor!Boční povrch je pokryt lepidlem: tyto švy by měly být normální - ne více než 1–2 mm.

Rohové bloky jsou rozloženy jako první.Jejich vnější hrana velmi často přesahuje suterén.Nejprve bude základna zahřátá a hotová, a tím se výrazně zvýší její tloušťka.Stěna visící nad základnou - nejenže vypadá organičtěji, také snižuje zácpu základny, a především - její spojení se stěnou, a pro betonový dům z pórobetonu je to velmi důležité.

Nejprve zjistíme, že pomocí laserového plotru nebo stavitele hladiny vody máme nejvyšší základní úhel.Začneme s tím.Celý bod první řady je změnou tloušťky řešení a zarovnejte bloky v horizontální rovině.Ve fázi přípravy byly eliminovány největší houpačky, ale povrch byl stále stěží ideální.Aby bylo možné dodatečně stavět pórobetonové bloky, bylo to snazší a povrch byl vyrovnán.

Podívejte se na video o tom, jak najít nejvyšší roh nadace.

Proto dáváme minimální množství na nejvyšší úhel řešení.Spread s vrstvou 0,5-1 cm, vodorovně.První blok jsme umístili tak, aby jeho vnější okraje vyčnívaly nejméně 50 cm za základnu.Jak psali, tento výčnělek není nutný, ale řeší mnoho problémů, a co je nejdůležitější, uzavírá spojení se základnou.

vystavíme první blok poklepáním paličkou, vyrovnání

Vyjdeme vodorovně a poklepáním paličkou vyrovnáme vodorovné a svislé roviny.V sousedním rohu provádíme stejnou operaci, pouze výška bloku je nastavena podle prvního, a proto používáme hladinu vody.Pro pohodlnější práci mohou být vodorovné baňky připevněny na stejná prkna stejné tloušťky.Instalací jedné baňky na jeden rohový blok lze výšku druhého upravit pomocí druhého.

Pohodlné příslušenství

Stejná operace se opakuje na zbývajících blocích.Jedna jemnost: úroveň přenášíme pouze z prvního bloku.Chyba bude tedy menší.Poté, co jsou všechny rohové bloky odkryty (nazývají se majáky), je podél jejich vnějšího okraje tažena šňůra.Kromě toho kabel označuje horní okraj bloku a všechny ostatní jsou na něm zarovnány.Utáhněte samořezný šroub zašroubovaný do bloku: točí se snadno, ale dobře drží.Je možné připevnit k blokům popruhu, do kterých jsou šrouby zašroubovány.

Dvě lamely jsou přibity ke straně, ke které je již připojena šňůra k překonání úrovně řádku

Pokládání je žádoucí ze dvou úhlů, pohybujících se uprostřed.Existuje tedy více šancí, jak se vyhnout zkreslením, které se pak musí vyrovnat a roztrhat již nainstalované bloky.

Druhý a následujícířady

Po dokončení položení řady vezmou brusný papír, hoblík, úroveň budovy a obíhají po celém obvodu, čímž odstraní příliš velké výškové rozdíly.To je důležitý bod, který vám umožní utratit minimum lepidla.Ale minimální šev není vše.Pokud nevyrovnáte výšku každé řady, vytvoří se ve zdi místa místního napětí, což může při minimálním zatížení způsobit praskliny.Proto tento krok nevynechávejte.

Není příliš vhodné pracovat se smaragdem, pro tyto účely existuje speciální struhadlo.Není tak ucpaná.Takže vše je zarovnáno na úrovni.Potom si vezmou štětec a znovu se obejdou po obvodu a odmetou prach.Tento krok také nelze přeskočit: přítomnost prachu významně snižuje přilnavost lepidla na bloky.

Rozdíl ve výšce se kontroluje dotykem)]

To vše, aby vydržel doporučenou adhezivní vrstvu 1–2 mm.Geometrie i těch nejlepších bloků má stále přetaktování.Rozdíl je 1 mm, ale s tímto množstvím lepidla je významný.Proto je vše sladěno s úplnou shodou okolností.

Najatý tým často tento krok přeskočí a vloží lepidlo do 5 mm nebo více v rozporu s technologiemi procesu.Ukázalo se však, že takové domy jsou chladné a náklady na drahé lepidlo jsou obrovské.Průměrná spotřeba lepidla na krychli:

  • hladké bloky - 1,2 sáčků;
  • s drážkou a hřebenem - 1 pytel.

Pokládání druhé a následné řady pórobetonových tvárnic také začíná od rohu, pouze rohový blok je nastaven tak, aby se šev posunul.Nyní na všech površíchnanáší se adhezivní kompozice.Technologie zdiva pórobetonu je popsána výše.

Jak položit rohový blok druhé řady

Vyztužení pórobetonu

Zvýšit odolnost budovy vůči silám vyplývajícím zpři půdě se provádí podélné vyztužení stěn.Za tímto účelem jsou podélné drážky ve skládané řadě bloků pomocí speciálního zařízení štípány.Pro silné vnější jsou vytvořeny dvě drážky pro dvě tyče, pro propojky do tloušťky 200 mm je položena jedna nit.Měly by být nejméně 6 cm od okraje bloku. Při vykopávání dvou drážek je vhodnější udržovat vzdálenost umístěním desky: jeden stroba na jedné straně a druhý na druhé.

Když jsou drážky připraveny, je z nich prach štětcem vymeten.Pak vezmou výztuž 8 mm, předem rozloženou v připravených záblescích.Myslí si, že celé rohy leží v rozích: jednoduše se ohýbají na správném místě. Dilatační spáry by měly být přibližně uprostřed bloku, ale ne v rozích budovy a ne v místech, kde se stěny přilehly.

Jedna tyč je položena na další, položená vedle sebe.Překrývání by mělo být 10-20 cm. Aby se v místech otvorů (dveří a oken) konce výztuže nevyskočily, malé kusy mohou být ohnuty, čímž se pod nimi vytvoří malé stroboskopy.

Výztuha rohů a přilehlých částí je vyrobena z pevného prutu

Když je vše rozloženo, vyndáme prut, namočíme strobu vodou a napůl ji naplníme lepidlem nebo betonovou maltou.A jinak je nutné je vyčistit a navlhčitřešení nebude držet materiál bloku a nebude mít smysl z vyztužení.Zahříváme tyč do lepidla, pak procházíme špachtlí podél drážek, odstraňujeme přebytek a vyrovnáváme vrstvu.

Takové vyztužení se provádí v první řadě a poté v každé čtvrté.Při pravidelném oblékání, i při nerovnoměrném osazení nadace, bude pórobetonový dům stát normálně.

Ale to není všechno posílení.Na okenních a dveřních blocích, jakož i v poslední řadě podlahy, je zapotřebí více výztužných prvků, ale vážnějších, se 4 tyčemi spojenými do jednoho systému.K tomu existují speciální bloky ve tvaru písmene U.Jsou umístěny jako poslední řada pod přesahem druhého patra nebo pod střechu Mauerlat.Jedna boční stěna bloku je tlustá, druhá je tenčí.Rozkládá se silná zeď a ulice, tenká - do místnosti.

Příklad výztužného pásového zařízení při stavbě domu z pěnových bloků

Kontinuální výztužný pás je pleten ze 4 výztužných tyčí o průměru 10 až 12 mm.Je pleten podle stejného principu jako v základu proužku (zde si můžete přečíst ).Příklad vyztužovacího rámu je ve videu.

Hotové prvky se pokládají do dutiny bloku a vylévají do betonu třídy M200. Poté, co beton dosáhne 50% pevnosti, je možné pokládat podlahy nebo instalovat střešní vazníkový systém.

Vyztužení okenních otvorů z pórobetonových domů

Pokud má dům vyrobený z pórobetonu okenní otvor širší než 1,8 metru, předposlední řada provzdušněných bloků se navíc zesílí.ProTo se provádí ve dvou podélných záblescích, které jsou nejméně o 0,5 m delší než otvor okna.Pro zajištění můžete lišty zvětšit - až na 1 metr a posílit každý otvor okna.

Technologie je podobná jako u zdi: dva blesky, do nichž je tyč umístěna, budou vyplněny lepidlem nebo maltou.Na horní stranu výztuže je nainstalována poslední řada bloků a následně rám okna.

Obecné zásady práce s pěnobetonovými tvárnicemi jsou popsány v následujícím videu, jsou zde také pokryty zásady vyztužení oken a dveří

Zde si přečtěte o prvcích výzdoby stěn z pórobetonu.

Jak v zimě bez topení

Často není možné postavit dům z pórobetonu v jedné sezóně, v důsledku toho box - pod střechou nebo bez střechy - jde do zimy bez topení.

  • Pokud je podzemní voda vysoká, musí být před začátkem chladného počasí vytvořen drenážní systém.
  • Hydroizolace a vnější izolace základu a suterénu (pro střední pás EPS o tloušťce nejméně 100 mm).
  • Izolovaná slepá oblast kolem domu.
  • Izolace podlahy v suterénu.

Všechna tato opatření jsou navržena tak, aby zamezila zamrzání půdy pod základem a zejména pod suterénem.Pokud půda pod sporákem zamrzne, začne vyčnívat na nejvíce nezatíženém místě - uprostřed.Pokud cihla a jiné těžší materiály jednoduše stlačí vzpěru, pak plynový křemičitan hmoty nedost.Proto jsou požadována všechna výše uvedená opatření.

Co lze vidět po zamrznutí

​​

Kromě nich je nutné udržovat teplotu mrznutí ve sklepě v suterénu - dokonce i zahřát pár buržoazních kamen.Pokud neexistuje způsob, jak zorganizovat vytápění, je nutné na podzim naložit spadané listí do suterénu.Vrstva je s výhodou velká - nejméně 20 cm. Ve spojení s tepelnou izolací nedovolí destičce zamrznout.V opačném případě bude praskat, v důsledku toho se prasknou stěny - při tahovém zatížení plyn-křemičitá stěna nepraská ve švech jako cihla, ale podél „těla“ bloku.Vypadá to děsivě, i když s běžným základem (pokud zůstal nedotčen), není všechno tak děsivé, a když se zahřívá ve všech následujících ročních obdobích, nemusí se to opakovat znovu.