Drážkovaná dřevotříska - základ pro rychlé opravy

Pro vyrovnání stěn, podlah a pro lemování stropu se často používá deskový materiál, včetně dřevotřískových dřevotřískových desek ).Ale obyčejný listový materiál ponechává rozdíly ve spojích a není monolitem.Rozdíly mohou být samozřejmě odstraněny, spoje uzavřeny, ale kryt nelze vyrobit z jednoho kusu.Drážkovaná dřevotříska řeší oba problémy: materiál ve stejné dávce má stejnou tloušťku, hrot a drážka jsou vytvořeny na stejném zařízení.Výsledkem je, že povlak je monolitický a spojení je téměř nepostřehnutelné.

Co je to drážkovaná dřevotříska

V dřevotřískových deskách prvotřídní kvality (bez vad a„Funkce“), je vytvořen hrot a drážka (hrot na dvou stranách, drážka na obou stranách).Tyto desky se nazývají štětovnice.Během instalace vstupuje do drážky bod („táta“) („maminka“).S kvalitním materiálem, připojenínepostřehnutelně.

Dřevotřísková deska na pero a drážku vypadá takto:

Dřevotřísková deska na pero a drážku může být namontována na polena, bedny nebo na rovnou plochu bez výrazných výčnělků.Spár je potřen lepidlem PVA, jedna deska je vložena do druhé, pak je dodatečně upevněna šrouby po obvodu a uprostřed.Díky přítomnosti zámků je montáž materiálu na podlahu, zeď nebo strop mnohem snazší a rychlejší.Lepený spoj vytváří monolitický povlak.

Celkovou místnost je možné zevnitř zalepit

Dřevotřískové desky se nazývají také QuickDeck (Quick Dec) - podle jména výrobce, který poprvé vstoupil na náš trh.Lze namontovat na strop, stěny, na podlahu.Obvykle se používají pro vyrovnání nerovných povrchů nebo pro opláštění rámů.

Výhody a nevýhody

Výhody drážkované dřevotřískové desky jsou několik:

 • odolnost proti vlhkosti;
 • bezpečnost - parafinové pryskyřice se používají jako pojivo a jsou neškodné a současně zvyšují odolnost vůči vlhkosti;
 • snadná a rychlá instalace;
 • nepřítomnost výškových rozdílů v místech spojení (ve skutečnosti mohou mít desky z různých šarží odchylky);
 • výsledný povrch je monolitický, to znamená, že zatížení je přerozděleno, což zvyšuje spolehlivost a tuhost konstrukce;
 • pohlavíDrážkovaná dřevotříska se netlačí.

Výrobci prohlašují, že povrch před použitím vrchního nátěru nevyžaduje ošetření.Pokud se používá linoleum nebo laminát, je to tak.Ale pro tapetu, a ještě více pro malování, je nutný tmel: švy pod těmito typy povrchových úprav jsou stále viditelné.

Nejběžnější aplikací je instalace drážkované dřevotřísky na podlahu

Nevýhody zahrnují vysokou cenu a ne vždy ideální geometrii.Nestačí, když dojde k přesné shodě švů.V každém případě se ve všech recenzích říká, že pod malbou nebo tapetou byly stěny /podlaha tmely.

Druh

Nejde o velikosti, ale o různé druhy rýhovaných desek.Tento materiál je k dispozici ve třech formách:

 • Pouze drážkovaná dřevotříska.Dřevotřísková deska odolná proti vlhkosti s lisovanými drážkami a hroty.Obvykle se nazývá QUICK DECK nebo QUICK DECK Professional.

  QUICK DECK Profesní prkna

 • Deska pro jazyk a drážku s dřevotřískovou deskou nalepenou na přední stranu pomocí husté plastové fólie.Říká se tomu QUICK DECK Master.Tato možnost je vhodná pro podlahu, pokud jsou kladeny vysoké požadavky na čistotu podkladu pro pokládku finální podlahy.Před podlahou finálního nátěru se film odstraní spolu se zbytky, zůstane zcela čistý povrch.

  Toto je varianta s ochranným prvkemfólie

 • Laminátová dřevotřísková deska z vrstveného plechu (dřevotřísková deska z vrstveného plechu).Laminátový film je nanesen na přední povrch konvenční desky z piloty.Nazývá se QUICK DECK Plus.Laminování je v souladu s třídou 34, tj. Odolné proti oděru.Skvělá volba, pokud jste dříve plánovali položit laminát.

  S laminátem (existují i ​​jiné odstíny)

  https://youtu.be/5_grgMulLDo

Existuje řešení propři jakékoli příležitosti.Poslední dvě možnosti, v některých případech výhodnější, i když jsou dražší.Šetří však čas.Například ihned po instalaci každé řady desek na podlahu mohou být pokryty fólií, která je připevněna ke stěnám páskou.Tato možnost však nezaručuje, že se prach a nečistoty nedostanou pod film.Může se také hýbat.Film přilepený k povrchu je v tomto smyslu spolehlivější.

Pokud jde o laminovanou dřevotřískovou desku s jazykem a drážkou, tato varianta je dražší než sada dřevotřískových desek + laminátu.Ale pokud přidáte náklady na další substrát, čas na instalaci, pak se tento rozdíl nezdá tak velký.Na druhé straně není výběr barev tak široký jako u konvenčních laminátů.Obecně bude muset být volba provedena na základě vašich vlastních preferencí.

Rozměry

Drážkovaná dřevotříska se vyrábí ve formě dlouhých a úzkých listů - to usnadňuje instalaci.Šířka materiálu je hlavně 600 mm, je zde 900 mm, i když vméně rozmanitosti.

Rozměry dřevovláknitých desek z piloty

Tloušťka desky: 12, 16, 22, 38 mm.Pro šití stropu a stěn se obvykle používá dvanáct milimetrů.Někdy, když leží na pevném základu nebo se často nachází zpoždění, může být položen na podlahu.U zpoždění se často doporučuje umístit 16 mm nebo 22 mm.V tomto případě může být vzdálenost mezi podpěrami až 60 cm.

Instalace na podlahu

Podlahu můžete vyrobit podle polen nebo na podklad.Další možnost je pro expandovanou hlínu.Zásyp může být také dalším tepelně izolačním materiálem, který vydrží požadovaná zatížení.

Správná instalace

Na klády

K instalaci podlahy na klády je nutné položit pod ně izolační vrstvu.Hydroizolační materiál lze použít jakýkoli - dokonce i plastový film, ale lépe - něco odolnějšího a modernějšího.Pruhy by měly být pokládány tak, aby se přiblížily nejméně 10-15 cm. Doporučujeme slepit spoje tmelem nebo oboustrannou páskou.Další bod: hydroizolace je provedena na stěnách a pevná.Neměl by být nižší než hrubá podlaha.

Řezivo je vyrobeno ze dřeva o tloušťce nejméně 50 mm.Krok instalace závisí na tloušťce použité drážkované dřevotřísky.Pro desky o tloušťce 16 mm je doporučená rozteč 305 mm, pro 22 mm - 610 mm.Takže pro jistotu - aby kloub dvou desek padl na paprsek.

Lagčasto uváděno

Pokud je nutné současně zlepšit tepelnou a zvukovou izolaci, prostor mezi zpožděními je vyplněn materiály s vhodnými vlastnostmi.Dále je již možné pokládat dřevotřískovou desku.Položte je dlouhou stranou kolmo k zpožděním (napříč zpožděním).

Existuje další možnost, která vám umožní ušetřit na protokoly pro protokoly: zvětšit instalační krok protokolů, černou podlahu na nich a již vložit na dřevotřískové desky na jazyk a drážku.Povrch podkladu by však neměl mít významné výčnělky.V opačném případě nebudou desky ležet a budou se otáčet.

Pokud jsou klády již nainstalovány s větším rozstupem, než je doporučeno, výrobce doporučuje, aby bedna byla s požadovaným roztečem pomocí desky ne delší než 25 mm (viz video níže).

Podle expandovaného jílu

Je možné pokládat dřevotřískovou desku na expandovaný jíl.Tato metoda není tak teplá jako ta předchozí.Moderní tepelné izolační materiály lépe chrání před pronikáním chladu.Ale plovoucí podlaha na expandovaném jílu je občas levnější.Pouze si musíte být jisti, že vaše podlaha bude suchá.Jinak, navzdory odolnosti vůči vodě, může materiál bobtnat a ztrácet své vlastnosti.

Podlahová krytina z pálené hliněné podlahy

Práce začínají úplně stejným způsobem jako při uspořádání podlahy do polen: rozložíme a připevnímeme hydroizolaci ke stěnám.Poté se nalije expandované hliněné třísky s frakcí nejvýše 5 mm a vyrovná se do úrovně.Expandovaná vrstva hydroizolace je umístěna na expandovanou hlínu.Při pokládání je jeden pruh přiveden do druhého o 20 cm a dobře slepen.Na tento podklad lze již položit dřevotřísku s vybranou drážkou a jazykem.

Pro beton

Pokud je nutné betonovou podlahu izolovat nebo vyrovnat, lze to provést pomocí drážkované dřevotřísky.Podle doporučení výrobce je nutné desky položit na rovnou základnu.K tomu je třeba stlačit příliš velké výčnělky, velké dutiny, aby se leskly.Pokud jsou nesrovnalosti příliš globální, je lepší vyplnit samonivelační betonovou nebo polymerovou kompozici.Po zaschnutí se drážkovaná dřevotříska bez problémů lehne.

Na rovnoměrném betonovém podkladu

Jsou-li nepravidelnosti, ale nejsou globální - až do 5 mm na metr - je možné položit substrát pod desky s pery a drážkami,z těch, které jsou tlustší.Můžete použít jiný podobný pěnový materiál.Pokud chcete současně zlepšit tepelně izolační vlastnosti, může to být fóliový materiál (s fólií směrem do místnosti) nebo pěna - polyuretanová pěna o vysoké hustotě (nejméně 350 g /m³).Nad nimi již můžete desky položit.

Pravidla pro pokládku a upevnění

Desky na polenech jsou položeny napříč: dlouhou stranou kolmou kzpoždění.Začněte pokládat od zdi nejdále od vchodu.Od stěn by měla být ponechána vůle 8-10 mm.Je nezbytné, aby se zvuky nárazu nepřenášely stavebními materiály.Aby se vydržela tato mezera, jsou mezi stěnou a deskou nainstalovány těsnění požadované velikosti, deska je v nich přiléhající.Po instalaci jsou těsnění odstraněna.

Nezapomeňte na mezeru od zdi - v opačném případě budou zvuky nárazů slyšet také příliš „hlasitě“

Pravidla pro umístění

Desky se pokládají hrotem pro sebe.Nejprve položte řádek podél zdi a poté přejděte ke druhé.Na začátku druhé řady můžete použít oříznutí z poslední desky z první řady.Není-li oříznutí nebo je-li příliš malé, začíná druhá řada polovinou - nedochází tedy k švům.Další řádek začíná celou deskou nebo ořezáním jiné velikosti -svislé spáry by měly být rozmístěny nejméně 30 cm .

Je třeba zajistit, aby se svislé spoje neshodovaly.

Před spojením desek je drážka (což je výhodnější) potažena lepidlem PVA.Rozmazání štětcem je vždy nepříjemné a dlouhé.Je to snazší, když se lepidlo nalije do láhve s dlouhou hubicí.V hrotu namazaném lepidlem se vloží drážka jiné desky.K dosažení minimální vůle můžete použít gumovou paličku a čalounění s hrotem z nějaké desky.Tento kus se vloží do instalované desky a zaklepeho s paličkou, tlačí talíře blízko.Po dosažení požadované polohy berou samořezné šrouby, šroubovák a upevní nainstalovaný list.Šrouby jsou přišroubovány po obvodu se sklonem 15-20 cm, uvnitř zpoždění je krok instalace šroubů 25-30 cm. Postupně se tedy montuje podlaha z drážkované dřevotřísky.

Některé drobnosti

Je lepší vzít šrouby s vnitřním závitem černé "na dřevo" s velkým plochým kloboukem.Aby byl povrch rovnoměrný, vyvrtejte před pokládkou vruty otvory o něco větším průměru než kryty (zahloubení).Po utažení šroubů jsou vybrání potažena tmelem na dřevo.Po zaschnutí pomocí brusného papíru s jemným zrnem vyrovnejte povrch úplně.

Je nutné zachovat volný prostor od všech stěn

Pro zajištění úplné těsnosti mohou být spoje otírány směsí, která se používá k utěsnění spár keramických dlaždic.

Vlastnosti připevnění na zeď

Při montáži na zeď se na něj nasadí svislá přepravka o tloušťce 20 cm, která vyrovná všechny hrboly.Chcete-li to provést, přidat podšívku v "poklesy", výčnělky jsou rozdrceny.Je vhodné zvolit krok instalace latě latě tak, aby měly klouby.Pokud se to nezdaří, je na spoji dvou desek (kus desky, překližka, dřevotříska - v závislosti na požadované tloušťce) nainstalován obklad -spojení se nevěsilo.

Ne každý chce vytvořit bednu.To je špatně, ale dělají to

Instalace desek prochází přes bednu - dlouhá strana je položena na podlahu se špičkou nahoru.Tímto způsobem je snazší dosáhnout minimální vůle u vodorovných spojů.S vertikálními se budete muset vypořádat výše popsaným způsobem - pomocí dřevotřísky s drážkou a gumovou paličkou.Krok instalace šroubů je stejný: 15-20 cm po obvodu desky a 20-25 cm podél mezilehlých proužků.

Dokončovací práce na namontované dřevotřískové desce na pero a drážku

Výrobci tvrdí, že produkt Quick Dec nemusí být tmel.Na něj můžete okamžitě nalepit tapety, barvy, položit dlaždice, aplikovat dekorativní omítky.Pokud jde o omítky a dlaždice, je.Je nutná pouze předběžná úprava impregnací - pro lepší přilnavost.U obkladů musíte použít dobré lepidlo.

Přesto musíte provést tmel, i když množství práce je nesrovnatelné ...

U tapet s tenkou nebo hladkou vrstvou, a zejména pro malování, je nutné uzavřít švy.Jsou stále viditelné.U některých typů tapet nemusí švy vyniknout, ale určitě budete muset tmel pod barvou.

Recenze

Přestože od dne, kdy se tento materiál objevil na trhu, uběhlo dost času, existuje jen velmi málo recenzí ohledně drážkované dřevotřísky.Na základě skutečnosti, že každý je šťastnýlidé nejsou příliš dychtiví psát něco, ale prostě žijí tiše pro sebe, pak to asi není špatné.Materiál splňuje většinu očekávání a sliby prodejců se příliš neliší od skutečného stavu věcí.

Po přečtení asi pěti fór, kde bylo diskutováno téma, jak dobře nebo špatně drážkovaná dřevotříska, můžeme vyvodit následující závěry:

 • Pokládání je opravdu jednoduché a rychlé, pouze desky by měly být umístěny správnou stranou nahoru:, s níž je hrot mírně zkosený, což ho zkracuje.
 • Někteří, když položili QwickDeck na klády, spoje nebyly slepeny, desky nebyly nijak upevněny.U této metody instalace se doporučuje ponechat mezeru mezi deskami 1-2 mm.Ti, kteří na jaře pevně leželi, švy stoupaly.Musel jsem vyřešit příliš oteklé okraje v místech s vyrovnání pomocí brusky.

  Drážkovaná dřevotřísková deska do tloušťky 22 mm vyžaduje podpěrnou rozteč menší než 60 cm. Pokud jsou klády instalovány s tímto rozestupem nebo více, je zapotřebí soustruhu

 • Materiál od různých výrobců je velmivelmi odlišné.Ve velikostech může být nesoulad (desky jsou o několik centimetrů kratší /již deklarované) a hustota se může lišit.
 • Geometrie zdaleka není ideální.V milimetru nebo více mohou být kapky.Pokud potřebujete ideální - během instalace použijte tenké obložení, ale je snazší projítautem.
 • Při pokládce polen bez podkladu se podlaha z desek jeví jako „ozvěna“: pokud někdo udělal krok na jednom konci místnosti, cítíte to na druhém - vibracemi.
 • Řezá se bez problémů bruskou nebo ruční pilou.Přímo na podlaze můžete umístit lištu dolů.

  Pro vyplnění stropu jsou pravidla podobná

 • Při vykládání je třeba být opatrný: hrany se snadno štěpí.Listy váží hodně, obzvláště tlusté pro podlahu.Proto se pohybovat - pouze společně.
 • Před zahájením instalace je nutné materiál po určitou dobu v místnosti vydržet - aby hladina vlhkosti stekla.Během provozu se desky nebudou deformovat.

Shrnuto, zpětná vazba od těch, kteří plně dodržovali doporučení, je pozitivní.Ozvěna podlahy a nedokonalá geometrie jsou realitou.Nicméně, a různé kvality desek z hromádky dřevotřískových desek na jednom místě prodeje.