Dřevotřískové desky (DSP): vlastnosti, velikosti, použití

Plechové stavební materiály se používají v mnoha typech stavebních prací, které se běžně nazývají „suché“.Jedním z těchto materiálů je deska DSP.Jedná se o odolný materiál, který lze použít při stavbě rámových domů a bytových domů, pro vnitřní a vnější výzdobu.

Co je vařič DSP

Cementotřísková deska (DSP) je listový stavební materiál vyrobený z vysoce kvalitního cementu(Portlandský cement) smíchaný s tenkými dlouhými štěpkami (podle GOST 26816 je tloušťka štěpky 0,2 - 0,3 mm, délka je od 10 mm do 30 mm).Do kompozice se přidá síran hlinitý a vodní sklo.Při míchání se přidá voda (asi 8% celkové hmotnosti).Výsledná látka se lisuje ve formě desek.

Deska DSP - plechový stavební materiál pro vnitřní a venkovní použití

Někteří výrobci desek DSP jsou vyrobeni z několika vrstev.Samostatně hnětou receptury s jemnějšími a většími hranolkami.Pro vnitřní vrstvy se používá směs s velkými třísky, která dává větší pevnost.Vnější vrstvy jsou tvořeny z kompozice jemnějšími kousky, což činí její povrch jemnějším.Přeložený „koláč“ vstupuje do lisu, což má za následek vytvoření monolitické desky TsSP se zlepšenými charakteristikami.

Jedná se o desky TsSP pro vnější výzdobu fasád

Za zmínku také stojí, že existují leštěné a neleštěné desky TsSP.V těchto pracích lze použít broušení na vnitřní nebo vnější dekorace, po kterém mohou ihned následovat dokončovací práce.Existují také dokončovací desky TsSP, na jednom z povrchů, z nichž je vytvořena dokončovací vrstva ve formě zdiva nebo zdiva, dekorativní omítky atd.

Oblast působnosti

DSP se používají hlavně v suchých instalačních technologiích.Jsou dobré pro stavbu rámových domů, protože nevyzařují škodlivé látky, mají vysokou pevnost, jsou málo hořlavé, během ohně emitují malé množství kouře a nerozšiřují oheň.Díky vysoké mechanické pevnosti zvyšují tuhost rámových konstrukcí.Všechno anorámové domy opláštěné DSP jsou bezpečnější a spolehlivější.

Cementotřískové desky se používají pro stavbu a dekorace

Předměty pro použití DSP

List DSP lze použít při konstrukci následujícíchobjekty:

 • Rámové obytné budovy do 3 pater včetně.
 • Průmyslové, kancelářské budovy.
 • Hotelové komplexy.
 • Mateřské školy, školy.
 • Zdravotnická zařízení.
 • Sportovní haly.
 • Sklady, hangáry.

Nevýhoda: DSP deska má značnou hmotnost (několikrát těžší než OSB ), což zvyšuje požadavky na základ.Hmotnost se také stává problémem při lezení do druhého patra - potřebujete pomocníky a lešení nebo zvedací zařízení (alespoň naviják).Další nevýhodou DSP je její nízká odolnost proti ohybovým zatížením.To omezuje jejich rozsah - jsou položeny na základně, na místech s malým ohybovým zatížením nebo by měly být namontovány svisle.

Použitím DSP jsou postaveny rámové domy

Odolnost proti povětrnostním vlivům a zvýšené vlhkosti, plísním a bakteriálním poškozením, umožňuje použití cementotřískových dřevotřískových desek při stavbě průmyslových budov: přístřešky, venkovní toalety, sklepní garáže.

Pro interiérové ​​a exteriérové ​​dekorace

Další oblast použitícementotřískové dřevotřísky - vyrovnávací podlahy, stěny.Ve srovnání s jinými materiály má deska TsSP nejlepší zvukově izolační vlastnosti, není ovlivněna houbami a dobře snáší klimatické vlivy.Proto se často používají k vytváření větraných fasád.

Příklady použití DSP při stavbě a dekoraci soukromých domů

Pro vnitřní výzdobu desky lze DSP použít pro následující práce:

 • Zvukotěsné a ohnivzdorné příčky a stěny.
 • Vnitřní obložení prostor pro jakékoli účely (obytné i nebytové, včetně vysoké vlhkosti).
 • Parapety.
 • Návrh podlahy.
 • Stropy.

Pozitivní je, že jsou dřevotřískové dřevotřískové desky leštěné a neleštěné.Broušené mají absolutně hladký povrch.Při jejich použití můžete opravit pouze švy a poté malovat, lepit tapetu, používat jiné způsoby dekorace.

Vlastnosti a vlastnosti

Deska DSP je relativně nový materiál, který se v soukromé výstavbě dosud široce nepoužívá.Vše proto, že ne každý ví, jak se chová v dlouhodobém horizontu.Abyste pochopili, zda je to pro vaše účely dobré nebo ne, potřebujete vědět o všech vlastnostech.

Hustota a hmotnost

Hustota DSP 1100 - 1400 kg /m3.Vysoká hustota dávárámové struktury zvýšily úroveň tuhosti.Pokud se tento materiál používá pro dekoraci interiéru, mají takové stěny dostatečnou nosnost pro police, skříňky a jiné poměrně těžké předměty.

Specifická odolnost proti vytahování samořezných šroubů z desky DSP

Materiál je poměrně hustý a těžký.Jeden list o výšce 2700 mm - v závislosti na tloušťce - váží od 37 kg do 164 kg.Díky tomu je opláštění ve druhém patře a vyšší nepříjemné.To lze považovat za nevýhodu.

Tepelná a vlhkostní expanze

Pro konstrukci je stále důležitá taková vlastnost, jako je lineární expanze se změnami vlhkosti a teploty.U desky DSP je přítomna, ale je malá.Při umisťování desek vedle sebe se doporučuje ponechat mezi nimi mezeru 2-3 mm.Při instalaci druhé řady (ve výšce) je doporučená vzdálenost 8-10 mm.

 • Normální prodejní vlhkost je 9% (± 3%).
 • Nízká absorpce vody umožňuje použití tohoto typu materiálu pro vnější výzdobu, pro opláštění stěn v místnosti s vysokou vlhkostí.Ve vodě po dobu 24 hodin není limit pro zvyšování tloušťky větší než 1,5%.To znamená, že když jsou mokré, téměř nemění velikost.

Co jiného stojí za to vědět: když se ponoří do vody, rozměry se mírně změní - 2% v tloušťce a 3% v délce.Pokudmateriál je vyroben podle technologie, pak i při dlouhém pobytu na ulici pod širým nebem se po léta nemění.

Indexy pevnosti a vlastnosti instalace

Cementotřískové desky netolerují ohybové deformace, ale mají velmi vysokou pevnost při podélném zatížení.Používají se proto k montáži na vertikální povrchy.Výrobci nedoporučují dávat je na klády, ale při pokládání na hrubou podlahu nebo hrubý potěr se materiál chová stabilně.Protože DSP deska se nebojí vniknutí vody, může být položena na podlahu v místnostech s vysokou vlhkostí.

Modul pružnosti:

 • při stlačení a ohybu 2500 MPa;
 • tahová - 3000 MPa;
 • při posunu 1200 MPa.

Je-li DSP namontován na rámu, je nutná přepravka se sklonem nejméně 60 cm. Při montáži se upevňovací prvky instalují v krocích po 20 cm. Samořezné šrouby instalujeme nejen po obvodu, ale také podél prostředních řek přepravky.V tomto případě lze dlaždici nalepit na TsSP desku (primer, po zaschnutí - nelepivou kompozici lze položit na dlaždici).

Nebezpečí požáru a mrazuvzdornost

Deska DSP se vztahuje na materiály, které je obtížné hořet, na povrchu se nerozšíří a toxické nebo škodlivé plyny se během hoření neuvolňují.Požární odolnost (schopnost omezit oheň) - 50 min.To znamená, žemateriál bude zničen po 50 minutách v ohni.

Vysoká odolnost proti mrazu - snížení pevnosti po 50 cyklech zmrazení /rozmrazení nejvýše 10%, což umožňuje použít materiál pro stavbu domů i na Dálném severu.Život tohoto materiálu na ulici je 50 let.

Porovnání DSP a OSB v hořlavosti

Právě tyto vlastnosti dělají DSP výhodnějším materiálem v rámové konstrukci pouzdra.Konstrukce je spolehlivější z hlediska požární bezpečnosti.

Zvukově izolační ozvěny

Deska DSP má dobré zvukově izolační vlastnosti a může být použita pro opláštění vnějších nebo vnitřních stěn:

 • snižující hluk přenášený vzduchemdesky o tloušťce 10 mm - asi 30 dB, pro 12 mm - 31 dB;
 • snížení úrovně rázového hluku u desek položených na železobetonové podlaze - při tloušťce 20 mm je to 16 dB; při tloušťce 24 mm je to 17 dB;

Při použití dalších mezilehlých vrstev se rázový hluk utlumí o dalších 9–10 dB.To znamená, že stěny rámu opláštěné DSP deskami udržují dostatek zvuků, aby byl dům tichý.

Nejlepší kombinací je kombinace cementotřískových dřevotřískových desek a minerální vlny.Minerální vlna také slouží jako ohřívač, protože vzhledem k homogenitě DSP má malýtepelný odpor (ne tepelně izolační materiál).

Provozní charakteristiky

Desky DSP se vyznačují vysokou propustností pro páry - 0,03 - 0,23 mg /(m · h · Pa).Jedná se o přibližně stejnou úroveň jako u přírodního dřeva.Při správném výběru koláče pro obklady stěn bude přirozeně regulována vnitřní vlhkost.

Kromě toho má deska DSP vysokou odolnost proti rozpadu.To se děje v důsledku přirozeného procesu tvorby hydroxidu vápenatého, který se vytváří, když se cement mění v beton a alkalizuje materiál tak, že se stává nepříznivým prostředím pro houby, hmyz a hnilobné bakterie.

Rozměry a hmotnost

Při nákupu materiálů pro stavební a dokončovací práce jsou důležité takové vlastnosti, jako jsou rozměry a hmotnost materiálu.Listy DSP jsou k dispozici ve dvou velikostech: se šířkou 1250 mm, délka může být 2700 nebo 3200 mm.Tloušťka DSP desek může být dále 8, 10, 12, 16, 20, 24, 36 mm.

Deska DSP: oblast aplikace v závislosti na tloušťce

Samozřejmě čím silnější je deska, tím větší je její hmotnost.Přibližné hodnoty hmotnosti jsou uvedeny v tabulce (různí výrobci mohou mít odchylky jak ve směru zvyšování, tak ve směru snižování hmotnosti).

Hmotnost dřevotřískových dřevotřískových desek v závislosti na velikosti a tloušťce

Stále mohoubudete potřebovat tyto parametry:

 • plocha jednoho listu:
  • 1250 * 2700 - 3,375 m²;
  • 1250 * 3200 - 4,0 m²;
 • je hmotnost krychlového metru DSP 1300 - 1400 kg.

Deska DSP je homogenní monolitický materiál bez vzduchových vměstků, což vysvětluje vysokou tepelnou vodivost materiálu.To je třeba vzít v úvahu při vývoji oteplovacího koláče.Materiál dobře přilne ke dřevu, polymerům a kovu, takže je vhodný pro stavební práce.

Způsoby montáže

Desku DSP lze připevnit pomocí hřebíků nebo samořezných šroubů.Při montáži na rám musí být desky namontoványpřesně svisle .

Rozsah cementotřískových dřevotřískových desek v soukromé výstavbě

Pro dřevotřískové dřevotřískové desky můžete použít:

 • Pozinkované šroubové hřebíky o průměru2,5 mm.Délka se volí v závislosti na tloušťce plechu a celého koláče.Omezená část hřebu musí být nejméně dvojnásobná než tloušťka desky, ale nesmí být menší než 10 průměrů hřebu.
 • Šroub a samořezné šrouby s předběžným vrtáním otvorů pro hlavy.Délka se volí podle stejného principu.

Při instalaci desek DSP je nutné přísně sledovat počet a pořadí instalace spojovacích prostředků: materiál má velkou hmotnost, takže upevňovací prvky musí být nainstalovány alespoň v doporučených hodnotách.Vzdálenost mezihřebíky nebo samořezné šrouby závisí na tloušťce desky a jsou uvedeny v tabulce.

Jak as jakou frekvencí se mají upevňovací prvky instalovat během instalace DSP

Každá vrstva cementotřískové dřevotřískové desky je upevněna po obvodu a odchyluje určitou vzdálenost od okraje fólie.Frekvence instalace podél dlouhé a krátké strany listu je stejná, ale závisí na tloušťce materiálu.Kromě toho je zde také prostřední držák - uprostřed výšky.Frekvence instalace samořezných šroubů nebo hřebíků je zde dvakrát menší než obvod.

Způsoby zpracování a povrchové úpravy

Přestože je cementotřísková dřevotříska mnohem silnější dřevotřísková deska, zpracovává se stejnými nástroji: fréza, pila, skládačka.Rozdíl je v tom, že musíte použít odolnější soubory.

Pro vrtání se doporučuje vrták s pevným hrotem.Můžete použít ruční i elektrickou vrtačku.Nedoporučuje se brousit tento materiál, protože během této práce je odstraněna vrchní vrstva, což zvyšuje absorpci vody.Při ukotvení je však někdy nutné vyrovnat výšku.V tomto případě lze použít jakýkoli typ brusky.Doporučené zrno brusného papíru je č. 16-25.

Švy během instalace desek DSP

Vezměte prosím na vědomí, že aby se zabránilo praskání švů mezi deskami, s vnitřní částíšev by měl být alespoň 4 mm, s vnějším - nejméně 8 mm.Vzdálenost je velká, lze ji uzavřít speciálními lamelami (obvykle používanými pro venkovní dekorace) nebo elastickou páskou nebo tmelem.

Na závěr může být deska DSP natřena nebo omítnuta.Pro vnější výzdobu jsou spáry mezi deskami často jednoduše obarveny a nechávají je nedokončené.Další možností je použití hliníkové profilové vložky, která zdůrazňuje švy.Můžete také uzavřít šev palnou lištou.

Jak utěsnit spára mezi deskami DSP pro vnější nebo vnitřní výzdobu

Pro vnitřní výzdobu je spára vyplněna tmelem, který si po vysušení zachovává pružnost.Poté můžete omítnout.Druhou možností je položit speciální elastickou šňůru, na kterou se opět nanáší elastická omítka.