Dřevovláknitá deska (dřevovláknitá deska): jaký druh materiálu, druhy a použití

Čisté dřevo se v poslední době používá stále méně.I pro nás je materiál příliš drahý a zpracování je obtížné.Na staveništi se používá stále více dřevařských materiálů.Jedním z nich je dřevovláknitá deska.Používají se ve stavebnictví, dekorace, výrobě nábytku.

Co je to dřevovláknitá deska, rozsah

Dřevovláknitá deska - zkratka pro název „Dřevovláknité desky“.Je to list stavebního nebo dokončovacího materiálu.Má relativně nízkou cenu, může mít různé hustoty - měkké, tvrdé a super tvrdé.Tloušťka plechu - od 2-3 mm do 12-15 mm, některé typy mohou být až 40 mm.

Vláknité desky mohou mít různé tloušťky a hustoty

Vláknité desky s vysokou hustotou asíla, má relativně nízkou cenu.Tenké plechy jsou dokonale ohnuté, což umožňuje jejich použití pro opláštění zakřivených povrchů.Dřevovláknitá deska se používá ve stavebnictví jako opláštění pro rámovou stavbu domu, pro vyrovnání podlah a stěn.Také příčky jsou vyrobeny z tohoto materiálu ve železničních osobních vozech.

Jako zvukotěsný materiál se používá dřevotříska s nízkou hustotou.Náhodné uspořádání dřevěných vláken způsobuje, že zvuky „přilnou“ v materiálu.Jedná se o nejdražší a snadno instalovatelný typ zvukově izolačních materiálů.Jsou účinnější, ale je třeba hledat levnější.

Některé typy desek z dřevěných vláken lze použít jako dokončovací materiály - pro dokončování stěn v místnostech s normální vlhkostí.Pro tyto účely se používá dřevovláknitá deska, jejíž jedna strana je natřena, potažena dekorativní fólií a laminována.

Toto jsou možnosti dekorativní dekorace

Další oblastí použití pro dřevovláknité desky je výroba nábytku.Obvykle se tento materiál používá jako pomocný prostředek - tvoří zadní stěnu skříňového nábytku, spodní část v křeslech a židlích, spodní část v zásuvkách atd.Obecně je oblast působnosti rozsáhlá.Nevýhoda je ve skutečnosti jedna - bez hydrofobních přísad se materiál chová špatně při vysoké vlhkosti.Otočí sezvětšení velikosti.V tomto případě materiál plátu „jde do vln“.Po usušení zůstává zdeformovaný.Takže v nevyhřívaných nebo vlhkých místnostech je možné použít dřevovláknité desky pouze určitých značek.

Technologie výroby

Surovinami pro výrobu dřevovláknitých desek jsou odpady ze dřevozpracujícího průmyslu: štěpky, piliny, oheň (lignifikované části stonků spřádacích zařízení).Surovina se promyje, z ní se odstraní cizí částice a potom se vysuší.Vysušený materiál je drcen ve speciálních strojích (defibrátorech a rafinérech) na nejmenší částice - vlákna.Stupeň mletí může být od hrubého po nejmenší.Dále se postup liší pro různé způsoby výroby.

Surovina pro výrobu dřevovláknitých desek

Lisování se provádí za vysokého tlaku - 3 - 5 MPa a vysoké teploty - nad 300 ° C.Z tohoto důvodu existuje vazba a zhutnění materiálu.Před lisováním jsou do výchozího materiálu přidány další složky, které mění vlastnosti materiálu - pojiva (syntetické pryskyřice), odpuzovače vody, retardéry hoření atd.

Způsoby formování

Existují dva způsoby výroby dřevotřískových desek - lisování za mokra a za sucha.Metoda „mokrá“ je šetrnější k životnímu prostředí.Při lisování za mokra se používá méně pojiv (někdy, obvykle bez syntetických přísad), ale materiálUkázalo se, že je dražší, protože proces je energeticky náročnější.Zaschnutí jednoho archu trvá až 15 minut, což omezuje výkon lisů, proto zvyšuje cenu materiálu.Tímto způsobem se do drceného materiálu zavedou nezbytná aditiva, voda.Kaše vstupuje do dávkovače, který ji umístí do rovnoměrné vrstvy na pásku.Pro rychlejší odstranění vody má páska síťovou strukturu.Po průchodu lisem má zadní strana takové dřevovláknité desky potisk této jemné sítě.

Při mokrém lisování mohou být některé druhy dřevovláknitých desek vyrobeny bez přidání cizího pojiva.Pod tlakem a při vysoké teplotě se z dřevěných vláken uvolňuje lignin (látka, která charakterizuje vyztužené stěny rostlinných buněk).Je to přírodní pojivo.Lignin se nachází ve významném množství v jehličnatém dřevu.Ale ne pro všechny druhy dřevovláknitých desek, stačí přírodní pojivo.V tomto případě se přidá 4 až 7% syntetického pojiva.

Typ výlisku lze snadno rozlišit na zadní straně desky

Při lisování za sucha se do hmoty obvykle přidávají syntetické pryskyřice, které vážou vlákna.To je metoda, která vám umožní získat dřevovláknité desky velké tloušťky - až 12-15 mm, některé rostliny mohou produkovat jámy až do tloušťky 40 mm.Zhutňování a lisování suché hmoty trvá mnohem méně času - 3-5minut v závislosti na třídě a tloušťce.Produktivita lisu se výrazně zvyšuje.Kromě toho se do suché hmoty přidává méně přísad - nemyjí se vodou.To vše vede k nižším nákladům na materiál.Levná pojiva však obsahují formaldehyd a jeho obsah musí být kontrolován, protože ve velkém množství je zdraví škodlivý.

Pro výrobu nábytku a dokončovací práce v prostorách by se měl použít materiál s emisní třídou formaldehydu E0,5 nebo E1.Toto je obvykle lisovaná dřevovláknitá deska lisovaná za mokra.Můžete rozlišit dřevovláknitou desku vyrobenou mokrým způsobem tiskem mřížky na zadní straně listu (viz foto výše).

Procesy dokončování

Když dojde k lisování za vysoké teploty, částice jsou spojeny dohromady.Čas strávený pod lisem není vždy dost, takže již vytvořené listy se přenesou do speciální komory, kde materiál „zraje“ při vysoké teplotě.Dřevovláknitá deska zde drží několik hodin.Během této doby se vlákna slinují, materiál se stává homogenním a trvanlivým.

Dřevovláknité desky mají různé tloušťky

Desky vystupují z komory s téměř nulovou vlhkostí a začínají aktivně absorbovat vlhkost ze vzduchu.V důsledku tohoto procesu se okraje listů zvětšují.Aby nedošlo k této nevýhodě, je materiál převeden nadalší komora, kde je přivedena na normální vlhkost.A teprve poté může být dřevovláknitá deska uvedena do prodeje nebo na jiných strojích - pro malování, laminování.

Dobré je, že technologie výroby dřevotřískových desek je plastová.Lis může mít jakýkoli tvar, který vám umožní vyrábět nejen plošný materiál, ale také tvarované výrobky.Například lišty nebo fasády nábytku.

Druhy a třídy

Hlavní klasifikace dřevovláknitých desek je podle účelu a hustoty.Podle účelu dřevovláknitých desek jsou - obecné a speciální typ.Speciální - jedná se o některé speciální vlastnosti.Rozlišují se tři hlavní skupiny:

 • Odolnost proti vlhkosti (bituminózní).Při přípravě směsi se přidá bitumen, což zlepšuje odolnost proti vlhkosti.
 • Žáruvzdorné.Do výchozího materiálu se přidávají retardéry hoření, které snižují hořlavost hotového materiálu.

  Tenké plechy se dokonale ohýbají, tlusté plechy mají vysokou tuhost, takže materiál může být použit pro různé účely

 • Dokončování - s jedinou stranou zušlechtěnou.Přední strana dřevovláknité desky může být natřena, přilepena polymerním filmem, který simuluje různé materiály: dřevo, kámen, cihla, dlaždice atd.

Je obvyklé zahrnovat povrchové úpravy dřevovláknitých desek ze speciálních materiálů, přičemž jedna strana je zušlechtěná.Tadyexistuje spousta poddruhů a lze je nazývat různými způsoby:

 • dřevovláknitá deska s obloženým nebo natřeným povrchem, hladká na zadní straně (vyráběná suchým lisováním).V hovorové řeči se takový materiál běžně nazývá „tvrdá deska“.Obvykle se jedná o materiál o střední hustotě.
 • Totéž, ale s hladkým zadním povrchem, se nazývá „masonit“ (lisování za mokra).

  Opláštěná dřevovláknitá chalupa - běžné řešení

 • Pokud je přední strana materiálu slepena filmem - laminovaným - tento materiál se nazývá laminovaná dřevovláknitá deska, někdy se vyskytuje zkratka LDL.

Dřevotřísková deska pro všeobecné použití se také nazývá dřevotřísková deska.Tato třída může zahrnovat materiály jak suchých (se dvěma hladkými povrchy), tak mokrých výrobních metod.

Cena nebo kvalita?

Obvykle je hlavním kritériem pro výběr dřevotřískové desky pro všeobecné použití nízká cena.Pokud ji použijete pro opláštění rámu, potřebujete hodně materiálu, takže chci zachránit.Ale ne pronásledujte laskavost.

Kvalita dřevovláknité desky je stanovena nepřítomností cizích vměstků, delaminace

Levnější dřevovláknité desky se vyrábějí se spoustou formaldehydu.Tato látka ve velkém množství přispívá k rozvoji rakoviny.Chcete-li udržet dům v bezpečí, nepoužívejte pro vnitřní obložení materiál třídyemise nad E1.Materiály třídy E1 jsou naprosto bezpečné.Formaldehyd je emitován stejně jako přírodní dřevo.

Hustota, hmotnost, tloušťka plechů

Technologie výroby desek z dřevěných vláken umožňuje, aby byly vyrobeny z různých hustot.V závislosti na hustotě mají různé specifikace a aplikace.Existují takové typy dřevovláknitých desek:

 • Nízká hustota.Nazývají se také měkké, lze je označit připojeným písmenem „M“ - DVP-M.Docela sypký materiál s hustotou 200-350 kg /m3.Tloušťka desky může být 8, 12, 16, 25 mm.Podle potřeby najdete až 40 mm.Obvykle se používá pro zvukovou izolaci nebo jako dokončovací /obklad na místech, která nejsou vystavena stresu.

  Dřevovláknitá deska s nízkou hustotou má volnou strukturu, používá se jako izolace a zvuková izolace

 • Střední hustota - do 850 kg /m3, tloušťka plechu může být 8, 12,16, 25 mm.Podle klasifikace také procházejí měkkými.
 • Polotuhý - od 860 do 900 kg /m3, tloušťka plechu 6, 8, 12 mm.
 • Pevná látka (DVP T) - 950 kg /m3, tloušťka plechu 2,5, 3,2, 4,5 a 6 mm.
 • Superhard (DVP-ST) - 960 - 1 000 kg /m3, může mít tloušťku 2,5, 3,2, 4,5 a 6 mm.

Tvrdé a supertvrdé třídy se používají tam, kde je důležitá odolnost proti mechanickému namáhání.Při stavbě domácností a dekoraci domů /bytů je DVP-T položen na podlaze, mohou obkládat stěny.

Druhy tvrdých desek

K tomu všemu jsou desky z tvrdých dřevěných vláken pro všeobecné použití různých typů - s různou přední a zadní stranou.Podle GOST jsou desky z dřevěných vláken označeny takto:

 • T - masivní desky s nedokončenou přední stranou.Často se nazývá „technická“ dřevovláknitá deska.Používá se pro díla, u nichž vzhled není důležitý.
 • T-P - tvrdé desky s tónovanou přední vrstvou.Toto je tzv. Tvrdá deska.Používá se v nábytkářském průmyslu pro zadní stěny ve skříních, stolech atd.

  Výběr barev je široký

 • T-C - pevné desky s přední vrstvou buničiny z jemného dřeva.Jedna strana listu má stejnou barvu, ale je hladká jako lakovaná.Může být použit pro opláštění rámových budov zevnitř.Vyžaduje minimální dokončovací práce.Na takovém povrchu mohou být kamínky lepené tapety, ale bude velmi nepohodlné je odstranit.Tmel na vyhlazeném povrchu se však nehodí dobře - valí se dolů.
 • T-SP - plné desky s tónovanou přední vrstvou jemně mleté ​​buničiny.Může být použit jako dokončovací dokončovací materiál.

Značky z dřevovláknitých desek mohou být ze dvou tříd - A a B. Rozlišují se podle kvality.Jak vidíte, i ve stejné třídě jsou různé materiály.Se stejným (nebo téměř stejným)technické vlastnosti, mají různé oblasti použití.

Poddruh supertvrdých vláknitých desek

Desky se supertvrdými vlákny se zřídka používají v domácí výstavbě a opravách - cena je příliš vysoká a nemusí být požadována vysoká hustota a tuhost..Přílišná tuhost může být někdy nepohodlná.

Podle normy existují dva typy takových materiálů:

 • ST- značka „budovy“, která není vzhledově příliš přitažlivá;
 • ST-S- s hladkou přední vrstvou - jemně mletá buničina je zhutněna do velmi hladkého stavu.

  Husté a hladké desky

Prakticky neexistují žádné laminované nebo dekorativní typy - materiály, které jsou příliš těžké a těžko dokončitelné, také nejsou potřeba.

Názvy v závislosti na hustotě

Také dřevovláknité desky mají různá jména v závislosti na hustotě.Obvykle se jedná o pauzovací papír (přepis) anglických /mezinárodních jmen.I když pod stejným názvem jiné země často znamenají odlišný materiál.

 • LDF - z anglické dřevovláknité desky s nízkou hustotou - LDF.Přeloženo - dřevovláknitá deska s nízkou hustotou.Ve skutečnosti se tomu říká materiál o střední hustotě, který má vlastnosti na spodní hranici zóny.S měkkými dřevěnými deskami nemá nic společného.

  Charakteristiky MDF

 • MDF - z anglické mdřevovláknité desky s hustotou edia - MDF.Překládaná dřevovláknitá deska o střední hustotě.Pokud mluvíme o standardech, pak tento materiál odpovídá definicím GOST na dřevovláknitých deskách o střední hustotě.
 • HDF - výška dřevovláknitá deska - HDF.Podle charakteristik lze značku DVP-T (solidní) uvést do souladu.

  HDF desky mají obvykle malou tloušťku a používají se pro frézovací vzory

Jak vidíte, neexistuje jasné rozlišení.Více zmatení přidává nesprávné použití jmen.Obecně platí, že pokaždé je nutné objasnit, co přesně řečený řečník tímto termínem znamená.

Rozměry

Je rozumné mluvit o rozměrech pouze s ohledem na standardní listy nebo desky.Jak již bylo uvedeno výše, tloušťka desek ze dřevovláknité desky může být od 2 do 40 mm.Zbývající rozměry jsou definovány normami:

 • šířka 1220 mm a 1700 mm;
 • výška 2140 mm, 2440 mm, 2745 mm.

Rozměry jsou stanoveny podle norem

Všimněte si, že v každé produkci najdete listy bez formátů.Po vylisování v lisu se oříznou a někdy je z důvodu nesprávného fungování zařízení (které na koberci tvoří koberec) nutné oříznout více hran.Z tohoto důvodu se získají užší nebo kratší listy.Pokud se nestaráte o standardvelikost, můžete si ji vždy koupit.Pokud jde o kvalitu, je nepravděpodobné, že se poněkud liší, ale v ceně budou mnohem nižší.

Moderní využití některých druhů

Pokud nemluvíme o stavbě, ale o dokončovacích pracích, pak v této oblasti stále častěji název „ MDF "- vláknitý materiál střední hustoty.Z laminovaného plechu MDF dělají vnitřní dveře.Rám z dřevěných prken je opláštěn tímto materiálem a získává rozpočtové položky, které vypadají velmi dobře.Zvuková izolace závisí na typu výplně rámu a trvanlivost samotného výrobku závisí na kvalitě laminace a tuhosti filmu.

Jakékoli reliéfy mohou být vytvořeny z hmoty z dřevěných vláken

Technologie výroby umožňuje vytvářet nejen výrobky z dřevěných vláken z listů.Tvar lisu může být teoreticky libovolný.Proto začali vyrábět různé druhy lišt z MDF - talířů pro dokončení stejných zárubní, podlahových desek a dalších podobných výrobků.Mohou být vybrány v barvě dveří a podobné tvaru.

Takové hladké linie lze vyrobit pouze pomocí dřeva nebo MDF

Fasády skříňového nábytku byly vyrobeny z MDF.Například kuchyně.Pokud má nábytek z dřevotřískové desky lineární strukturu, je zakřivené dřevo vytvořeno z mletých dřevěných vláken,hladké, zaoblené tvary.To vše vám umožní vytvořit větší druhovou rozmanitost.Pomocí stejné technologie vyrábějí MDF stěnové panely.Nejedná se pouze o hladké hladké listy, ale také o vzory jiného druhu /typu.

Tuhé vláknité materiály

HDF, materiál s vysokou hustotou, se používá v některých oblastech.Zejména z důvodu tuhosti je vhodné s ním pracovat při vytváření prolamování.Pomocí laserových řezaček tvoří tenkovrstvé HDF laminované nebo malované desky štěrbinové prolamování.Různé ozdobné prvky jsou vyrobeny z prolamovaných desek, zejména - clony pro radiátory.

Perforovaný HDF je vhodný pro dekoraci

Některé typy povrchových materiálů jsou vyrobeny z HDF.Deska je pokryta vrstvou filmu nebo natřena.Povrch může být jednobarevný, imitovat dřevo, povrch kamene atd.Pokud je materiál formován ve formě proužků se zámky, získá se stejný laminát.Pokud je materiál vyroben ve formě listů - mohou to být opláštěné stěny, strop, používaný k dokončení pracovního prostoru v kuchyni - kuchyňská zástěra.

Určitě existují i ​​jiné oblasti použití dřevovláknitých desek různých hustot.A nejpravděpodobnější bude další aplikace.Technologie je flexibilní, umožňuje získat materiály různých vlastností.