Držák a držák kabelu

Při instalaci nebo opravě kabeláže musíte nainstalovat vodiče a kabely.Také, pokud potřebujete instalovat nové výkonné domácí spotřebiče, musíte někdy vytáhnout samostatnou linku z elektrického panelu.V každém případě musíte dráty nějak připevnit na stěny nebo strop.Co může být kabelové upevnění pro každý z těchto případů a bude i nadále rozumět.

Obecná pravidla

Při instalaci skrytého nebo otevřeného kabelu v interiérunebo na ulici existuje několik obecných pravidel:

  • Optimální vzdálenost mezi upevňovacími prvky je 40–50 cm.
  • Pokud se používají samořezné šrouby, šrouby, hmoždinky, jsou utaženy úplně tak, aby vyčnívající víčko nepoškodilo izolaci.
  • Kabel běží rovnoměrně bez hrbolů.Je-li potřeba dodávka, je naskládána na nejméně viditelné místo.

    Je vhodné položit kabel v přímé linii - svisle nebo vodorovně

Doporučení jsou v zásadě všechna.Jsou univerzální a nekomplikované.V případě potřeby lze vzdálenost zmenšit.Například na ohybech trasy jsou upevňovací prvky instalovány v malé vzdálenosti od bodu ohybu - 5 - 10 cm. Úkolem je zajistit spolehlivé upevnění a zabránit prohýbání.

Způsoby připevnění k různým povrchům

Stěny a stropy jsou vyrobeny z různých materiálů, které mají různé struktury a hustoty.Způsob upevnění se mění v závislosti na této charakteristice:

  • Hustota - jakýkoli druh dřeva, sádry a měkkých omítek (včetně sádry).Hřebík nebo samořezný šroub jde dokonale do všech těchto materiálů.V některých - dřevotřískových deskách, OSB a některých dalších - je předběžně lepší vyvrtat otvor o něco menším průměru než samořezný šroub a poté jej zašroubovat.Nehty jsou často kladeny bez předchozího vrtání.

    Samořezné šrouby se zašroubují do dřeva a jeho produktů.Pouze pro upevnění kabelu je lepší než pro něplochý klobouk

  • Plná.Tato kategorie materiálů zahrnuje cihly, beton, potěry, cementy.Nemůžete do nich šroubovat ani s předvrtaným otvorem.Pro takové materiály použijte hřebíkové hřebíky (nazývají se také hmoždinky).Tento zip se skládá ze dvou částí - plastového víčka a kovového (někdy plastového) šroubu.V takových případech se do materiálu vyvrtá otvor s průměrem vrtáku rovným nebo mírně menším než průměr hmoždinky.Do otvoru je vloženo plastové víčko.Jeho horní okraj by měl být ve stejné úrovni s povrchem (v případě potřeby můžete několikrát klepat kladivem, aby se přebytek vyrovnal nebo ořízl ostrým nožem).Poté se aplikuje upevňovací prvek (deska, svorka atd.), Který je připevněn k zasunuté hmoždině šroubem.

    Namontujte hmoždinku

  • Tenká nebo měkká.Jedná se o plasty, sádrokartony, dřevovláknité desky, pórobeton, pěnový beton atd.V nich běžný spojovací materiál nedrží, potřebujete speciální ten, který má rozšířenou „zadní“ část.Má velkou nosnou plochu, díky které lze přidržovat upevňovací prvky.Některé příklady takových spojovacích prostředků (deštník, motýlí hmoždinka a hmoždinka s vrtákem) jsou uvedeny na fotografii.

    K upevnění kabelu k tenkým stěnám je zapotřebí speciálních upevňovacích prvků

Ve skutečnosti se jedná o všechny povrchy, které se při pokládce nacházejí uvnitř domu.zapojení.Kabel však někdy musí být připojen k pólu, například když je přívod elektřiny z pólu do domu zatažen nebo k potrubí - když kabel stoupá podél hořlavé zdi.

K betonovému sloupu

K železobetonovému sloupu je kabel připevněn dlouhými černými plastovými sponami.Slouží asi 5 let.

Jeden způsob, jak spustit kabel podél železobetonového sloupku

K instalaci kanalizačních trubek můžete použít svorky, ale musíte do nich vyvrtat otvory, což je velmi obtížné.Další možností - pokud je na pólu uzemňovací vodič - kruhový drát o průměru 5-6 mm, můžete k němu připevnit vazby.Další možností je připevnit kovové proužky na tyč - udělat něco jako svorky a připojit k nim kabel.

V kovové trubce

Pokud kabel stoupá podél stěny domu v kovové trubce, jednoduše se spustí dovnitř.Protože se pro externí zapojení používají spíše pevné kabely, je jeho tuhost obvykle dostačující k tomu, aby víceméně zůstala uvnitř potrubí.

Vedení kabelů v potrubí.Upevňují trubku a kabel pouze na výstupu z ní na stěnu

Z výše a pod trubkou je trubka pokryta nějakým druhem korku (může být vyříznuta z pěny a poté trubkou natřena).Tato zástrčka dodatečně zafixuje polohu kabelu (netlačte na okraj) a tak, aby se nepohybovala uvnitř potrubí,připevněte se ke zdi na výstupu z ní.

K kabelu

K upevnění kabelu k kabelu se používají speciální kovové a plastové závěsy.Skládají se ze dvou částí - je zde otvor pro kabel a větší pro pokládku kabelů.

Závěsy pro připojení kabelu k kabelu

Které jsou lepší - kov nebo plast?Kov je odolnější, ale jeho instalace trvá déle - šroub je třeba utáhnout.Plastové budou trvat asi 5 let, ale jsou nainstalovány rychle - „ocas“ je zatažen do odpovídajícího otvoru, utažen.To je vše.

Upevňovací prvky pro kabely a vodiče: typy a odrůdy

Pro kabelové a kabelové instalace na čele lze použít stejné typy upevňovacích prvků.Je vybrán na základě stávajících podmínek, schopností a vkusu majitelů.Hlavním úkolem je zajistit kvalitní fixaci a neporušit izolaci během instalace nebo během dalších prací a provozu.A vyberete typ připojení z možných možností.Je jich docela málo - existují speciální, které jsou vyráběny speciálně pro kabely, jsou půjčovány z jiných oblastí a jsou tu domácí.

Existuje mnoho možností připojení kabelů

Klipy pro připojení kabelu

Pomocí svorek můžete kabel upevnit ke zdi,strop na podlaze.Stačí zvednoutsprávný design, a existuje mnoho z nich.Upevnění kabelu pomocí spon je velmi populární metoda - může se ukázat velmi úhledně a téměř nepostřehnutelně.To je, pokud se předpokládá otevřené zapojení.

Spony pro upevnění kabelu jsou kovové a plastové a různých tvarů.Nejjednodušší z nich má vzhled rukojeti, která má otvory pro samořezné šrouby nebo hmoždinky na jedné a druhé straně.Jsou dobré pro každého, ale instalace vyžaduje vyvrtání dvou otvorů, a to vyžaduje hodně času.

Existuje možnost, která vám umožní odolat požární mezeře při instalaci napájecího kabelu na hořlavé povrchy (obrázek vlevo).Tento přípravek je připevněn jediným šroubem k povrchu.Je dobré, že pokud je to nutné, mohou být ke stejným spojovacím prvkům přidána vlákna.Chcete-li to provést, nemusíte ji odstranit, budete muset odšroubovat šrouby přidržující horní část klipu.

Kovové svorky pro připojení kabelu

Třetí možností je druh smyčky z kovového pásu.Chcete-li jej nainstalovat, musíte nejprve vložit kabely dovnitř, poté zkombinovat otvory a upevnit na povrch.

Všechny tyto svorky lze použít jak na zeď, tak na strop.Avšak při pokládání velkého počtu závitů na strop jsou nepohodlné - pro instalaci je zapotřebí příliš mnoho otvorů.Jsou vyrobeny z kovu, část je pak natřena - takže když je vnějšípokládací spojovací prvky vyčnívaly méně.

Montáž na plastové svorky

Plastové svorky se používají hlavně pro připojení kabelů k vlnitým hadicím.Existují různé velikosti pro různé průměry zvlnění.Mohou být instalovány jednotlivě nebo smontovány do pravítka - pro přesnější instalaci velkých svazků kabelů.Tento typ klipu se používá hlavně pro skryté pokládání, ale pokud je zvlnění pokládáno venku, je vhodnější jej opravit pomocí jejich pomoci.

Ochranná svorka expanzního šroubu

Ochranná svorka expanzního šroubu je při instalaci nepostřehnutelnější.Jedná se o zakřivený pás z plastu s charakteristickými větvemi na koncích, které díky síle pružnosti přidržují upevňovací prvky v materiálu stěny nebo stropu.Tvar těchto výrobků je určen pro kulaté a ploché kabely různých velikostí.Ale nemůžete s nimi opravit vážné kabely - jsou příliš malé.Vypadají však velmi elegantně na dirigentech malých sekcí, včetně televize, telefonu a internetu.

Hmoždinky pro kabely různých tvarů

Jsou instalovány jednoduše: vyvrtá se otvor o vhodném průměru, do svorky se vloží vodič, konce se vloží do otvoru a s vynaložením úsilíjsou vloženy.Opravdu dobrá volba - je rychle namontovaná, vypadáte opatrně.Používá se hlavně pro otevřené zapojení.

Kryt expanzního šroubu

Další možností upevnění kabelu je zástrčka na zdi.Je vyroben z nehořlavých samozhášecích plastifikátorů a umožňuje rychlou instalaci kabelových vedení.Může být použit pro otevřenou i zapuštěnou montáž.

Kryt expanzního šroubu je rychlý a pohodlný způsob, jak upevnit kabel k betonu, cihel a jiným povrchům

Existuje spojka s odnímatelným a jednodílným zámkem.Dělený zámek umožňuje v případě potřeby změnit počet vodičů.Způsob instalace je stejný jako u běžné zástrčky.Rozdíl je v tom, že hmoždinka je také plastová.

Stahovací pásky s kotevní deskou (KSP)

Další možností rychlé instalace.Skládá se z hmoždinky s nití a plošiny s potěrem.Nejprve je hmoždinka nainstalována, na ni je přišroubována plošina s potěrem.K hotové stopě jsou připojeny dráty.

KSP - kabelová spona s upevňovací deskou pro hmoždinku

Materiál - nehořlavý plastifikátor, barva - šedá, teplota použití - od -45 ° C do +85° C.Lze namontovat na betonové, cihlové a dřevěné povrchy.

Spony (svorky) hřebíkem

Vynikající volba pro připojení kabelu k hustým povrchům - dřevo a jeho deriváty, sádra.Na straně plastové konzoly je otvor, do kterého je vložen karafiát.Ve tvaruexistují kulaté obdélníkové vodiče pod různými tvary.

Plastové svorky s hřebíky pro otevřenou montáž na kabel

Upevnění kabelu pomocí těchto držáků je rychlé a nezachytí oko.Nejčastěji jsou také připojeny malé dráty - televize, telefon, pro internet.

Sešívačky ve tvaru písmene U ze sešívačky

I ty nejmenší svorky a svorky jsou stále znatelné.Existuje způsob, jak učinit hardware téměř neviditelným, alespoň v některých případech.V přítomnosti konstrukční sešívačky mohou být dráty a telefonní kabely připojeny ke dřevěným povrchům nebo sádře pomocí speciálních konzol.Mají dlouhé nohy a zaoblené záda.Pro sešívačku jsou k dispozici speciální svorky, určené pro montáž kabelů s plastovými zarážkami (střední obrázek).Nedovolují přenos drátu, ke kterému dochází při práci s běžnými závorkami, je-li na spouště nastavena příliš velká síla.

Upevňovací kabely pomocí sešívačky a speciálních konzol

Dobrou cestou je vysoká rychlost - pouhým jedním kliknutím na páku sešívačky je konzola již nainstalována.Za hodinu můžete opravit slušné záběry.Dalším pozitivním bodem je to, že spojovací prvky jsou stěží znatelné, během demontáže zůstávají ve dřevě velmi malé díry, které jsou také prakticky neviditelné.S omítkoua dřevotříska, OSB je poněkud komplikovanější - poškození může být větší, nicméně jsou stále méně patrné než nehty, dokonce i ty nejmenší.

Nevýhodou zajištění kabelů sešívačkou je jeho významná omezení velikosti.Tyto svorky nejsou velké.Maximální velikost šířky sešívačky je 12,5 mm, a to i ve všech formách.To je více než dostačující pro instalaci telefonních „nudlí“, internetového kabelu nebo jiných podobných vodičů, ale již VVG nebo NYM tímto způsobem nelze tímto způsobem opravit.Kromě toho je izolace těchto kabelů pevnější, což vyžaduje častější instalaci držáků.

Upevňovací prostředky pro uspořádání svazku vodičů

Není vždy nutné dráty fixovat trvale.V některých případech stačí balíčky uspořádat - aby nebyly zaměněny.Například obvykle je pro plochu vhodné velké množství vodičů.Není nutné je pevně fixovat - po nějaké době mohou být nutné změny a otvory z hřebíků zůstanou, které na stole nemůžete nijak maskovat.Pro tyto účely existují různá zařízení.Často se nazývají držáky vodičů nebo kabelů.

kabelové svorky na suchý zip

Například stejné konzoly, ale jiné struktury.Vpravo na fotografii nahoře vidíte kabelovou sponu, na zadní straně je připevněna oboustranná lepicí páska.Pro montáž na nábytek nebo na plastové panely je to velmi výhodné - lepidlo lze poté omýt a povrch zůstává neporušený.Uprostřed - druhá možnost se stejným nápadem a vlevo je tzv. Montážní podložka pro připevnění kabelových svazků.Nejprve jsou tyto polštářky připevněny k povrchu - na zadní straně mají také suchý zip.Pak se svazek vodičů připojí k otvorům běžným plastovým potěrem.Není to tak pohodlné a upravené (ocasy spojek vyčnívají), ale lze je také použít.

Plastové držáky kabelů na stole

Na výše uvedené fotografii můžete vidět několik dalších možností připevnění kabelového svazku.Podstata je jedna, technika je jiná.

Kabelové žlaby - pro skrytou instalaci velkých paprsků

Při instalaci stropního osvětlení z bodových světel je nutné položit velký počet vodičů a musí být připevněny kstropní deska.Pokud mluvíme o bytech, pak je překrytí nejčastěji - betonová deska.Je těžké a dlouhé vyvrtat do ní mnoho děr, upevnění vodičů jednotlivě nebo v malých skupinách není o nic jednodušší.Zde pro takové případy použijte zavěšené kabelové žlaby.Obvykle jsou vyrobeny z galvanizovaného drátu nebo děrovaného kovu.

Závěsné kabelové žlaby

Existují různé velikosti, existuje několikrůzné typy upevnění - na čepy připevněné ke stropu, na závěsy ve tvaru „T“ nebo „G“.

Postup instalace je následující: nejprve je struktura sestavena a namontována na strop, poté jsou do ní vhozeny kabely.Pokud je to žádoucí, mohou být zajištěny vazbami na mřížky, ale obvykle to není nutné.

Kromě toho existují kovové tácky vyrobené z děrovaného a neperforovaného kovu.Ty jsou nezbytné například při pokládání kabelů uvnitř hořlavých stěn - v rámových domech.

Druhy kabelových žlabů z kovu

Stejné žlaby lze použít při pokládání kabelů v podzemním prostoru.Pak ale můžete použít perforovanou verzi.Chrání také před hlodavci a náhodným poškozením.

Domácí kabelové spojovací prvky

Mnoho výrobních zařízení má relativně nízkou cenu, ale když jsou potřeba stovky, jejich množství stoupá.A pokud je kabeláž skrytá - je třeba, například, opravit kabel v záblesku, proč pohřbít peníze navíc, pokud můžete dělat s improvizovanými prostředky.Tady je domácí kabelový držák vyroben:

  • Cínové proužky + hřebíky nebo hmoždinky - v závislosti na materiálu stěny.Cín je s výhodou galvanizovaný a může být "extrahován" z plechovek od piva.Je nakrájen na proužky o tloušťce 7-10 mm v palcíchve středu je vytvořen otvor, do kterého je hřebík navlečen.Nejprve se spojovací materiál napchá po trase krokem 60 - 100 cm, poté se lanko nebo drát sevře cínovými proužky.Pro zajištění kabelu je vhodné spojit konce do zámku.

    Příklad domácích kabelových spojovacích prostředků

    ​​
  • Jednoduchý držák ve tvaru písmene U může být vyroben z galvanizovaného kovu rozřezaného na proužky o tloušťce asi 1 cm.Hřebíky na koncích, použijte jako obvykle svorky - uchopení vodiče každých 50–80 cm. Lze použít k připojení vodičů ke stěnám a stropu.

    Jak mohu fixovat drát pásem cínu

  • K připevnění kabelu ke smyčce lze také použít pás cínu.Pruh zakrývá kabel a poté je připevněn ke zdi (viz foto vpravo).Tuto možnost lze také použít k upevnění vodičů v bráně.Od obvyklého vnějšího upevnění se bude odlišovat pouze krokem instalace svorek - lze je nastavit méně často, protože jejich úkolem je přidržování kabelů, dokud řešení neztuhne, čímž je uzávěr uzavřen.Stejným způsobem můžete vodiče upevnit v ochranném obalu - zvlnění, potrubí atd.Pouze delší proužky a případně i šířky budou vyžadovány pouze pro bezpečnější uložení.Pro dřevo, hřebík nebo samořezný šroub je vhodný, pro cihly a beton je nutná hmoždinka.
  • Pomocí improvizovaných prostředků můžete opravit svazky vodičů.S delším pruhem cínu lze připojit několik vodičů umístěných vedle sebe.Je vhodnější použít děrovaný kov (například montážní závěsy pro zavěšené stropy), ale můžete to udělat s běžnými pruhy cínu.

    Fixace svazků vodičů

Toto jsou hlavní typy upevňovacích prvků pro kabely, které si můžete sami vyrobit.Jistě existují i ​​jiné možnosti - představivost řemeslníků je nevyčerpatelná, ale ty jsou nejběžnější.

Upevňovací prvky pro skrytou instalaci

Pokud jsou kabely pokládány během fáze opravy, stále více se uchylují k pokládce vnitřních stěn, podlah nebo stropů.Protože výsledek práce je neviditelný, je věnována minimální pozornost estetice.Spolehlivosti a bezpečnosti je však věnována velká pozornost - přístup ke změnám je velmi, velmi komplikovaný.Proto jsou upevňovací prvky pro kabel při pokládání uvnitř stěny, stropu, pod podlahu vybrány jako spolehlivé.Může to být:

  • Spojky jakéhokoli typu - s hmoždinkami, upevňovacími místy atd.
  • Lze vybrat vhodnou velikost typu klipu.
  • Vytvořte domácí spojovací prostředky.

    Pokud tak učiníte, kabeláž může být připojena k zavěšení nebo položena uvnitř profilů.Pouze během instalace neumisťujte kabely blízko profilové stěny - aby nedošlo k poškození během provozu

Pro pokládku velkých svazků vodičů na strop je vhodnější a rychlejší použití zásobníků, ale stále můžete použít stejné spojovací prostředky.Jediná špatná věc je, že musíte vyvrtat spoustu otvorů pro instalaci spojovacích prvků do betonu nebo cihel.To je zvláště nevhodné při práci na stropě.O tom, jak optimalizovat práci v tomto případě trochu nižší.

Pokud se nepředpokládá přítomnost falešných stěn nebo dokončené podlahy, pod dráty - branami se vytvoří drážky.Dráty jsou v nich položeny, pak jsou potřeny roztokem a poté dokončují povrch.Z estetického hlediska je tato možnost perfektní.Z hlediska provozu je to problematické, protože je téměř nemožné vyměnit nebo opravit kabeláž bez přetržení stěn.Přesto je zapojení provedeno právě tím, že se pokoušíte pokládat kvalitní kabely, a to i s určitým rozpětím výkonu nebo počtem párů.

Pokládka a zajištění vodičů v bráně

Podle bezpečnostních pravidel je kabel pokládán do nehořlavého pláště nebo do celokovového žlabu do hořlavých stěn (dřevěný, panel a rám).Pokud mluvíme o nehořlavé skořápce, pak je to obvykle vlnitá trubka vyrobená z nepodporované plastové směsi.V tomto případě je pouzdro samotné pevné, uvnitř kterého je kabel umístěn.To nijak zvlášť neovlivňuje výběr typu upevnění, ale ovlivňuje výběr velikosti upevňovacích prvků - jednodušeje nutné, aby západky mohly zakrýt skořepinu.

Položení kabelů uvnitř hořlavých stěn je obtížné: požadavky jsou velmi přísné.Mohou být provedeny v rámových nebo panelových domech, ale ve dřevě nebo ve srubech je to velmi obtížné.Do stěn je nutné pokládat celokovové podnosy.Současně je nutné odebrat velké množství dřeva, které nezlepšuje termotechnické vlastnosti a činí ideální vzhled není možný.Proto v dřevěných domech často využívají otevřenou metodu instalace - přes stěny.

Spojovací prvky pro otevřené vedení kabelů

Pro externí vedení kabelů jsou na spojovací prvky kladeny přísnější požadavky.Protože je vše v nedohlednu, je nutné vybrat nejnápadnější varianty nebo naopak ty nejzdobnější, například retro kabeláž.Toto je rozsáhlé téma a je zde podrobně popsáno .Další možnosti:

  • Instalace do kabelových kanálů.Jedná se o plastové podnosy, které jsou namontovány podél stěn.Není to nejlepší cesta z hlediska estetiky, ale pokud potřebujete položit velké množství vodičů do dřevěných domů, možná nejlevnější během instalace a pohodlné z hlediska provozu: vždy snadný přístup pro výměnu, opravu a modernizaci.

    Můžete položit dráty do kabelových kanálů

  • Položit některépočet vodičů ve speciálních lištách.
  • Používání sponek ze sešívačky.Nejnápadnější spojovací prvky jsou navíc rychle nainstalovány.
  • Upevnění pomocí konzol a svorek, malované v tónu kabelem.

Je na výběr, ale všechny metody jsou nedokonalé, protože každý sám rozhoduje o tom, jak a jak kabel opravit.

Upevnění kabelů ke stropu

Upevnění kabelů ke stropu je nezbytné zejména při instalaci zavěšených stropů nebo stropů z plastových panelů a sádrokarton.V případě sádrokartonu je vše o něco jednodušší: existuje systém zavěšení, ke kterému můžete kabelové svazky připevnit pomocí plastových spon.V ostatních případech je vše poněkud komplikovanější: musíte vyvrtat velké množství otvorů pro spojovací prvky, protože používáte stejné svorky a svorky, a pod každou z nich musíte nainstalovat hmoždinku (pokud je strop z betonové desky).

Upevnění kabelu ke stropu vyžaduje hodně času

Existuje několik způsobů, jak urychlit instalaci:

  • Použití kabelových žlabů (popsaných výše).
  • Po připojení určitého počtu řádků ke stropu zavěste malé kabelové svazky pomocí plastových spon.
  • K upevnění použijte dlouhý perforovaný kovový pás.