Dveře do vlhkých místností: do koupelny (koupelna a WC)

Výměna dveří v domě je vážný podnik, který vyžaduje vyvážený přístup.Zvláštní pozornost by měla být věnována mokrým prostorům.Tam nelze použít všechny materiály.Výběr dveří do koupelny a toalety není ani zdaleka snadný, protože je třeba vzít v úvahu mnoho nuancí.

Požadavky

Dveře do koupelny a toalety jsou vybírány nejen vzhledově.Jejich vlastnosti musí být také zohledněny.V koupelnách není vysoká vlhkost neobvyklá, takže odolnost proti vlhkosti je důležitou vlastností.Neméně důležitá je dobrá tolerance mokrého čištění.Toto je další výběrové kritérium.Důležitá je také trvanlivost a spolehlivost.Důležité jsou také vlastnosti jako zvuková izolace a nízká tepelná vodivost.V koupelně se cítíme pohodlně při vyšší teplotě a je jednodušší vytvořit ji pomocí dveří, které mají dobrou tepelně izolační schopnost.

Existují technické nuance.Podle stavebních standardů lze dveře do koupelny a toalety zúžit než do obytných prostor.To je přesně situace v bytových domech.V soukromých domech a chatách se toto pravidlo občas dodržuje a během opravy nebo přestavby bytů se také často vyrábějí dveře obvyklých velikostí.

Speciální dveře do koupelny a toalety s větrací mříží

Stále existuje nuance.K rychlému odvádění vlhkého vzduchu je nutná dobře větraná ventilace.Může to být přirozené nebo nucené (s ventilátorem), ale pro to, aby dobře fungovalo v koupelně, musí být přívod čerstvého vzduchu.Pro umožnění přístupu ke vzduchu je křídlo dveří o 1,5-2 cm kratší, takže v oblasti podlahy zůstane mezera.Zní to jen strašidelně, ale v praxi je tato mezera téměř nepostřehnutelná.Druhý způsob, jak zajistit proudění vzduchu - speciální větrací mříže, které jsou zabudovány do křídla dveří.A třetí jsou přívody vzduchu ve zdi.Ze všech možností je nejméně nápadný nápad s mezerou u podlahy.Je také nejjednodušší implementovat současně.

Jaké jsou dveře do koupelny a toalety

Dokonce i ty nejběžnější dveře - dřevěné nebo obložené (dřevěný rám s překližkovými vložkami) - vložené do koupelny a toalety?.Díky dobře fungující ventilaci slouží dobře, ale málokdo to má rád.Proto je raději nahradí novými modernějšími.

Při výběru je důležité nejen design, ale vlastnosti

Dřevěné a dýhované

Dveře z masivního dřeva,nepochybně krásné, ale také drahé.Jsou-li pokryty vrstvou laku, jsou umístěny ve vlhké místnosti.V tomto případě výrobci v popisu obvykle uvádějí, že jsou „vodotěsní“.S výhradou použití dobrého laku a jeho řádného použití chrání nátěrvlhkost a dobře umýt.V případě potřeby lze vrstvu laku aktualizovat, i když tato operace bude brzy vyžadována.

Dýhované dveře jsou vyrobeny z levného dřeva nízké kvality a poté dýhovány drahým dřevem.Dýha je tenká pila ze stromu - několik milimetrů tlustá.Díky přítomnosti lepidla nejsou dýhované dveře zcela „přirozené“, ale současně chrání dřevo před otoky.Dveře do koupelny a toalety slepené dýhou však nejsou tou nejlepší volbou, protože dýha není těsná, vlhkost proniká i do těch nejmenších trhlin, díky nimž se povrchová deformace a dýha začínají odloupávat.

Dřevěné dveře jsou drahé a krásné

Není to tak dávno, co se objevily dveře dokončené eurokovovou dýhou.Jedná se o nový materiál skládající se ze dřeva a pojiva.Dřevěná vlákna lakovaná v různých barvách jsou smíchána se syntetickým pojivem.Tato směs je protlačena silným lisem a vychází ve formě pásky.Z hlediska vzhledu je získaný materiál prakticky nerozeznatelný od přírodní dýhy a překonává jej v provozních vlastnostech.Euro dýhované dveře se nebojí vysoké vlhkosti, nátěr má vysokou mechanickou pevnost a nezmizí na slunci.Můžete je rozlišit dotekem - příliš hladký povlak.

Pokud mluvíme o jiných vlastnostech, lze konstatovat, že dřevěné a dýhované dveře do koupelny a toalety mají nízkou tepelnou vodivost a chrání před hlukem.Snášejí mokré čištění, ale s měkkým hadříkem a bez agresivních čisticích prostředků.fondů.

Plastové a kovově plastové

Dveře z plastu do koupelny - ekonomická varianta.Jsou levné, nebojí se vody ani v žádném ze svých podmínek, nedeformují se vysokou vlhkostí.Jejich nevýhody - jsou vyrobeny z nepřirozených surovin, levné modely mají nízkou mechanickou pevnost.Rovněž je třeba si uvědomit, že nemohou být „upraveny“ na správnou velikost, jako jsou dveře ze dřeva nebo dýhy.

Plast je dobrým materiálem pro vlhké místnosti

V koupelně bytu jsou zřídka instalovány kovové plastové dveře.Ale ne proto, že nejsou vhodné pro kvalitu.Spíše se nepoužívají z estetických důvodů - jejich vzhled je velmi odlišný.Pokud jsou dveře z jiných materiálů instalovány v jiných místnostech, je velmi obtížné zvolit více či méně vhodnou barvu.Dalším omezujícím faktorem je značná cena.A vlastnosti - neumíte si lépe představit.

Sklo

Sklo není jako dveře příliš populární, ale má dobré vlastnosti.Nereaguje na vodu a vysokou vlhkost, nehnije a můžete ji umýt, jak chcete.Mají jednu nevýhodu - křehkost, ale moderní technologie ji překonaly - sklo je temperované, což mu dodává zvýšenou pevnost.K dispozici je také vrstvené sklo (duplex a triplex).To je, když jsou skleněné tabule slepeny výztužným filmem.

Je možné rozbít skleněný dveřní křídlo, ale je obtížné to udělat, a pokud se stane, že se sklo rozdělí na mnoho malých úlomků s hladkým, spíše než ostrýmokraje.V případě vrstveného skla fragmenty visí na filmu a temperované se jednoduše rozpadá na malé fragmenty, ale musíte se pokusit takové fragmenty zranit.Jedinou nepříjemností z takové události je potřeba zakoupit nové dveře.

Skleněné dveřní křídlo může být barevné.

Skleněné dveře do koupelny a toalety jsou neprůhledné.Jsou tónované, mohou být opatřeny zrcadlovým povlakem nebo barevným sklem.Vše, co je vidět přes takové dveře, je rozmazaná silueta a žádná specifika.Obecně je dobrá volba, pokud rodina nemá malé děti.

Laminátové a PVC

Další levná varianta pro koupelnové dveře je laminována fólií.Samotné křídlo dveří je vyrobeno podle technologie rámu.Rám je vyroben z borového dřeva, mezery jsou vyplněny zvukově izolačním materiálem (nejlevnější - vlnitá lepenka, dražší - polyuretanová pěna), poté - opláštěna laminovanou dřevovláknitou deskou nebo MDF.Povrch dveří může být dekorován dřevem, může být hladký (mnohem méně obyčejný).

Zařízení z laminovaných dveří

Křídlo dveří se ukáže být lehké, ale velmi špatně toleruje rázová zatížení.Díky kvalitnímu laminování se takové dveře do koupelny a toalety nebojí vlhkosti a lze je dobře umýt (vlhkým měkkým hadříkem s neagresivními čisticími prostředky).Dokud laminování zůstane nedotčeno, má docela slušný vzhled.Při silném používání se film vymaže a vzhledviditelně horší.

Zařízení dveří z PVC

Podle stejné technologie se vyrábějí dveře pro koupelnové PVC.Jediným rozdílem je, že rám je opláštěn extrudovaným PVC.Hustota a pevnost PVC je mnohonásobně vyšší, takže je také trvanlivost vyšší.Lepší a výkonnější: vinyl se nebojí vody v jakékoli formě, takže pro koupelnu a toaletu je to skvělá volba.

Kombinované

Když říkají kombinované dveře, nejčastěji to znamená, že mají vložky z jiného materiálu.A nejčastěji se jedná o skleněné vložky.Velikosti skla se mohou velmi lišit.Může to být úzký pruh podél jedné z hran nebo velký kus na polovině dveří.Sklo se také používá neprůhledné, tvrzené nebo vrstvené.Pokud je sklo, které se vám líbí, příliš průhledné, můžete na něj nalepit samolepící vitráže nebo průsvitný film.

Kombinované možnosti jsou z hlediska designu nejzajímavější

Skleněné vložky se vyrábějí v dřevěných, kovově plastových a dýhovaných dveřích.Méně často - v MDF a téměř nikdy - v plastu.Ale nejzajímavější modely pro design se nacházejí v této kategorii - existuje více prostoru pro představivost.

Otvírací systémy

Kromě různých materiálů mohou mít dveře do koupelny a toalety různé typy otevírání.Obvyklou volbou pro nás jsou otočné dveře.Jsou dobré pro všechny kromě toho, že v otevřeném stavu pokrývají pevnou mezeru v prostoru.

Posuvnédveře otevřeného instalačního systému

Posuvné dveře se v poslední době staly více populární.To je, když je tyč upevněna v horní části dveří, kladky jsou umístěny na dveřním křídle, dveře jsou válcovány podél této tyče.Podle způsobu montáže vodítka jsou posuvné dveře otevřené a tajné.Otevřít - když je tyč připevněna ke zdi z jedné strany a plátno putuje podél zdi.Se skrytým systémem se ve zdi, do které vstupuje křídlo dveří, vytvoří výklenek.

Druhá možnost v otevřené podobě téměř nezabírá prostor, ale při instalaci vyžaduje vážný zásah do struktury stěny, což není vždy možné.Je nepravděpodobné, že bude možné vytesat výklenek správné velikosti v betonové nebo dokonce cihlové přepážce.Poté, aby zakryli plátno, postaví falešnou zeď ze sádrokartonu.

Křídlo dveří je skryto ve výklenku ve zdi

Nevýhodou posuvných dveří je obtížnější instalace a otevřené systémy mají nízký stupeň zvukové izolace (křídlo jednoduše visí podél dveříotevření, zůstávají pevné mezery).Tajné systémy se v tomto ohledu zlepšují - je zde dveřní rám s drážkou, do které vstupuje křídlo dveří, a těsnění v této drážce.Takové systémy mají dobrou zvukovou izolaci, ale jsou drahé.

Skládání - harmonika (napravo) a kniha (na levé straně)

Další typ dveří je skládací.Existují dva typy - „kniha“ a „harmonika“.Dveřní knížky mají dveřní křídlo sestávající z několika částí.Tyto části jsou po otevření pohyblivě spojeny, skládají se a připomínají knihu.Akordeonové dveřemají podobnou strukturu, ale sčítají se jinak: vzhledem k ose procházející středem.Dveřní knížky jsou často skleněné, mohou být vyrobeny z MDF nebo plastu, v harmonikových dveřích jsou často vyrobeny z plastu a stojí málo.