Epoxidová deska - vytvoří originální stůl

Některé stavební materiály se používají v jiných oblastech.Takže obyčejná omítka se změnila v umění nebo dekorativní.Dokonce z toho udělají panely.Dalším takovým příkladem je epoxid.Dělají z něj velmi krásný a nestandardní nábytek.Zejména stoly, barové pulty, židle.To je jen cenovka je úplně nelidská, ale velmi krásná.Jak se ukázalo, technologie není tak komplikovaná, i když existuje mnoho jemností.Ale udělat si stůl z epoxidové pryskyřice a dřeva vlastníma rukama je docela realistické.

Příprava dřeva

Výběr dřeva pro pracovní desku z epoxidové pryskyřice je velký problém.Čím jasnější je dřevnatý vzor, ​​tím zajímavější bude výsledek.Ale dřevo musí být kořeněné, suché.A pilové řezy vyžadují značnou tloušťku se zajímavými hranami.Ve skutečnosti se nejedná o okrajové desky, ale o drahé druhy dřeva.Aby nedošlo k záměně se stavebním materiálem, nazývají se takové pilové řezy desky a musí být sušeny v komoře.

Můžete dokonce použít kámen jako základnu

Poté, co jste dostali dřevo, musíte přijít na to, jak jej rozložit.Pultová deska může býtsestavené z několika prken „s řekou“ z epoxidu mezi nimi.Hrany mohou být vyrobeny z pryskyřice nebo dřeva.Pole může být umístěno na jedné straně, druhá bude průhledná.Můžete použít kulaté formy, které se získají řezáním hustých a ne moc stromů.Pokud není dřevo s krásnou hranou (nebo je příliš drahé), lze reliéf provést ručně - pomocí frézy.Pokud jsou desky úzké, slepíme je k sobě a posadíme je na hmoždinky.Obecně platí, že množství příležitostí.

Takový stůl z epoxidové pryskyřice je vyroben ze dvou prkenných prken

Poté, co jsme zjistili, jak bude všechno vypadat, začneme zpracovávat dřevo.Je nutné odstranit kůru, odstranit vady.Vady - suché a zmačkané uzly, díry, které kousaly hmyz, třísky, praskliny.Pokud je tam hniloba nebo „modrá“, odstraňte frézu na čistý strom.Obecně vše čistíme, brousíme, zachováváme jeho přirozenou podobu nebo přidáváme úlevu do rozsahu představivosti a schopností.Rovněž brousíme rovinu desky, odkryjeme vzor dřeva a v případě potřeby to zdůrazňujeme.Můžete použít jakékoli prostředky.Stejnou skvrnu, dřevný olej, lze spálit pomocí lampy a poté brousit drátěným kartáčem atd.

Pokud nechcete v pryskyřici vidět bubliny, musíte použít základní nátěr na dřevo

Před hlavním nalitím je třeba dřevo „natřít“ epoxidem, který budete používat při své práci.Nejprve vyplníme všechny malé jeskyně, díry, které byly objeveny během stripování.Nalije se a pravidelně zahřívá dvě až tři hodinyzaplavené oblasti.Z jeskyní opouští dřevo dřevo.Pokud pryskyřice není zahřátá, zůstanou bubliny v tloušťce pryskyřice.Pokud chcete průhlednost, je třeba odstranit bubliny.Zde je zahřejeme.Po zaschnutí vyplňte vyplněné oblasti a vyrovnejte je v rovině s deskou.Poté tenkou vrstvou pryskyřice desku zcela zakryjeme - stabilizujeme ji a současně vytlačujeme vzduch z pórů.

Vytváření formy pro lití

Poté, co bylo dřevo připraveno, vyplněno tenkou vrstvou kompozice, zatímco to zaschlo, pokračujeme ve vytváření formy.Bude nutné do něj vložit dřevěný blank.Ve velikosti může být tvar blízký délce desky a další.Ve druhé verzi budou epoxidové pruhy na okrajích.

K vytvoření formy je vhodný jakýkoli plošný materiál s hladkým povrchem.Čím hladší je tvar, tím menší úsilí bude vyžadovat broušení.Forma je sestavena se stranami, které jsou o několik centimetrů vyšší než plánovaná tloušťka pracovní desky.Po montáži jsou spoje utěsněny tmelem, který musí být pečlivě vyrovnán.Zabalte prst do přilnavé fólie, navlhčete vodou a vyhlaďte do ideálního stavu.To se však musí udělat rychle.Těsnění musí být důkladné, jinak pryskyřice z formy vytéká.A to zdaleka není levné a není snadné odstranit stopy.

Pokud existují svorky, můžete matrice opravit pomocí jejich pomoci a nepoužít zátěž

Můžete vytvořit formu z laminované dřevotřísky nebo z překližky, alebude nutné něco zakrýt.Například vosk, speciální oddělovánísložení.Nejjednodušší a nejlevnější možnost je zakrýt filmem, ale měl by lehce ležet bez vln a nepravidelností.Můžete ji nalepit do dvou vrstev.Lepit kloub bez spojů.Druhá řada je lepena posuvným tak, že švy spodní řady jsou překryty stuhami přibližně v polovině délky.Skotská páska by také měla jít hladce.To může být nahrazeno vinyl filmem, ale bude muset být zahřát v rozích položit byt.

Je možné vyrobit formu skla umístěním boků na tmel.Pro snazší separaci namažte sklo vrstvou maziva.Nezanedbávejte mazání - bude to mnohem méně problémů.Obecně může výroba epoxidové tabulky i v přípravných procesech zahrnovat fantazii.Tato technologie je velmi flexibilní, existuje mnoho možností.

Která epoxidová pryskyřice se používá pro výrobu pracovních desek

Existuje mnoho epoxidů a cenové rozpětí je pevné.Stačí říci, že pro normální výsledek není levný vhodný.Potřebujeme průhlednou, která v průběhu času nezmizí, nemění barvu a jsou to drahé sloučeniny, například 3D MG-EPOX-STRONG.Často jsou rozděleny do samostatné kategorie: epoxidové pryskyřice pro desky.Při výběru musíte věnovat pozornost následujícím parametrům:

  • Minimální vrstva.
  • Maximální vrstva.
  • Čas na vyplnění druhé vrstvy.
  • Čas do konečného sušení.

Pro tuto tabulku vyrobenou ze dřeva a epoxidové pryskyřice byl použit Crystal 76. Trvalo 10 litrů (do řeky a štěrbiny ve zdi)

v tom jsou hřiště, která najednouje možné vyplnit pouze malou vrstvou.Řekněme, že maximální vrstva je 10 mm.A další vrstva může být nalita po 24 hodinách.Pokud potřebujete vyrobit stolní desku o tloušťce 6-7 mm (dřevo 4 cm plus spodní a horní část 1-1,5 mm), bude to trvat celý týden.A to je jen vyplnění vrstev.Existují epoxidy, které mohou být potaženy vrstvou až 6 cm nebo více.

Pokud se chystáte poprvé vyrobit tabulku z epoxidu a dosud jste s tímto materiálem neobchodovali, je lepší vybrat ty, které se nalijí tenkou vrstvou.S nimi je snazší dosáhnout nepřítomnosti bublin.Možná se vám ale líbí efekt „zmrazené sody“.Pokud chcete zabarvit pryskyřici, musíte si koupit speciální barviva.Když se plní vrstva po vrstvě, barvivo se zředí v jedné ze složek před přidáním tvrdidla.Takže barva bude stejná.

Kolik pryskyřice je potřeba

Kolik epoxidu je potřeba pro stůl?Není snadné odpovědět.Pracovní deska může být různých velikostí, může být malá nebo velká tloušťka.Možná bude jen malá „řeka“ a možná většina z toho bude z epoxidu.V zásadě můžete zhruba spočítat množství pracovních desek, které plánujete.Odhadněte, kolik dřeva zabírá jako procento, zbytek je epoxid.Kolik epoxy je potřeba pro stůl, který zvažujeme pro náš případ sami.Někteří, kteří dělají pouze „řeku“, půjdou 4-6 litrů, zatímco jiní mohou potřebovat 20-30 litrů nebo více.

Výroba tohoto konferenčního stolku z epoxidové pryskyřice a dřeva trvalo 12 litrů.epoxy

Podívejme se na příklad.Vyrobíme pravoúhlou pracovní desku o rozměrech 100 x 60 cm, tloušťce - 7 cm, většinou bude dřevo - asi 2/3.Hodnoty převedeme na metry a vynásobíme: 1,0 x 0,6 x 0,07 = 0,042 m³.Pro přepočet na litry se toto číslo vynásobí 1000. Získáme 42 litrů.To je hodně.Ale to je, pokud si vyrobíte pracovní desku zcela z epoxidu.Asi 2/3 objemu bude obsazeno dřevem.Epoxy bude tvořit pouze 1/3.To znamená, že vydělte výslednou hodnotu 3 a získejte 14 litrů.To znamená, že pro výrobu stolu bude 100 x 60 cm vyžadovat asi 14-15 litrů epoxidu.

Technologie lití epoxidu na pracovní desku

Dřevěná základna stolu byla uspořádána v připravené formě.Položili na něj zatížení, takže dřevo přitisklo pevně k základně.Čím méně proudí mezi kusem dřeva a základnou, tím nižší je spotřeba.

Epoxy je dvousložkové složení.Skládá se z pryskyřice a tvrdidla.Pokud si přejete vyrobit epoxidovou barvu, přidejte do pryskyřice několik kapek barviva a míchejte, dokud nedosáhnete jednotné barvy.Nalijte do jiné nádoby a opakujte míchání.Pokud tak neučiníte, budou kolem okrajů dole dole nenatřené pruhy, které budou viditelné.Po promíchání nalijte požadované množství tónované pryskyřice do samostatné nádoby, přidejte tvrdidlo, promíchejte několik minut.Nalijte do formy.

Na takovém stole je potřeba hodně pryskyřice

První vrstva je základní.Část stále teče pod dřevem.Nenímusí být menší než povolené minimum.Pryskyřice teče a sama se evens, ale nelijte ji na jednom místě.Je lepší víceméně rovnoměrně distribuovat po celé ploše.Před nanesením další vrstvy čekáme na nastavený čas a operaci opakujeme.Takže dokud nedosáhneme správné tloušťky.

Jak nalít bez bublin

V zásadě existuje epoxidová pryskyřice, která je málo náchylná k tvorbě bublin - ze série Art-Massiv . Ale bubliny se objevují ze dřeva.Pokud jste ji dosud nepokryli tenkou vrstvou pryskyřice, bude toho více.Pokud je zpracováno - méně.Ale buďte připraveni na to, čím budou.Proto poprvé doporučujeme používat tenké vrstvy pryskyřice.Je snazší získat žádné bubliny.

Pryskyřice může být neprůhledná

Trik spočívá v zahřátí pryskyřice do dvou až tří hodin po nalití.Tak se bubliny dostanou na povrch.Pro tyto účely můžete použít fén na budovy.Někteří lidé používají plynové hořáky, ale nebezpečný je otevřený plamen a epoxid.Koneckonců, lepší je fén.Po nalití každé vrstvy ji zahřejeme fénem.

Leštění a leštění do vysokého lesku

Po konečném vytvrzení je třeba vyleštit epoxidovou pryskyřici a dřevěný stůl.Pryskyřice nevypadá průhledně - je to normální, nebojte se.Pokud jste vyplnili průhlednou směs, bude to tak.Je však třeba pečlivě leštit.Pro začátek je lepší použít pásku - zachycujevíce plochy, excentrický je vhodnější pro povrchovou úpravu.Ale můžete se vypořádat s bruskou s regulací rychlosti a odpovídající tryskou.

Nejprve vezmeme velké zrno, pak je vše menší a menší.Pokud existují více či méně významné rozdíly, začněte s 80 nebo 100, pak postupně zrno snižujte.Dokončování - již 1000, 1500 a 2000. Ne všechny pryskyřice jsou stejně dobře vyleštěny.Pokud ani po použití 2 000 třpytivých kůží to nestačí, zkuste laky na automobily, světlomety.Můžete si vyrobit domácí leštící pastu: goy pasta + tuhý olej.A nejprve ji otřete hadříkem a vyleštěte ji jemnou lešticí tryskou.

Úlevu nelze vyrovnat, nýbrž ji zakrýt pouze vrstvou epoxidové pryskyřice

Brilanci můžete dosáhnout nejen leštěním.To neznamená, že broušení není nutné.Je to nutné.Pokud však lesk nestačí a povrch je již hladký, můžete desku zakrýt lesklým lakem a nejlépe na vodní bázi.A ještě lépe - jachta.Pak se povrch nebude bát vlhkosti a horkého.Lakujte jako obvykle - v několika vrstvách.Mezibrus není nutná, pokud nebyly vyrobeny kaluže nebo pokud odpad nezískal.Poslední vrstvu nabruste na požadovaný stupeň lesku.

Další možnosti plnění

Stůl z epoxidové pryskyřice a dřeva nemusí být vyroben z drahé desky.Můžete dokonale přizpůsobit radiální řezy stromů.A poloměr je zdaleka hlavní věc.Můžete vyrobit rám ze dřeva, který lze nainstalovat na pracovní desku - na překližku 10 mm nebo tak.Vložte řezy do tohoto rámu -kresbou nebo náhodně.V tomto případě nebude nutné desku vyjmout ze základny - to je nejjednodušší možnost.Pro vlastní výrobu poprvé - nejjednodušší řešení.

Je možné vyrobit tabulku z řezů dřeva a epoxidu v různých formách

Upozorňujeme, že je lepší zvolit dřevo s vadami.V tomto případě se nejedná o vady, ale o zvýraznění.Ty shnilé obvykle vypadají exoticky.Zejména pokud zdůrazňujete rozdíl v barvách a texturách pomocí hluboké barvy.

Designový nábytek ze dřeva a epoxidu.Druhý rozhodně není stejný

Velmi zajímavý efekt při použití nejen tónování, ale také různých přísad.Například třpytivý prášek, který dává účinek kovového, dokonce i rozbitého barevného skla nebo zrcadlových fragmentů, dává velmi zajímavý obrázek.

Použití perlového prášku s tónovaným dřevem

Místo dřeva lze použít kámen.Hmotnost takové tabulky bude pevná, ale pevnost je také hoo.Vrstvené skály vypadají skvěle.Je vhodné mít kamenné dovednosti.To je složitější než leštění dřeva.Při přípravě je nutné dutiny dobře vyplnit, aby z nich vycházel veškerý vzduch.

Tabulka vyrobená z epoxidové pryskyřice a kamene

Používejte oblázky, přírodní nebo barevný štěrk.Tyto kameny mohou být rozloženy do poměrně silné vrstvy - pryskyřice bude stále pronikat do mezer.Často se vyskytuje v kombinaci se dřevem.Mimochodem, pokud jste "vynechal" s množstvím epoxidu, můžeteNalitá pryskyřice přidává oblázky.Takže můžete získat správnou úroveň.

Používají se také oblázky, štěrk

Představivost člověka je neomezená.Vyrábějí nábytek z epoxidu a plní různé kusy železa.Části, klíče, jízdní kola, mopedové řetězy atd.

Používá se také kov

Židle nebo stoličky lze vyrobit na stejném principu.Můžete nahazovat nohy stejným stylem.Začali dokonce zaplňovat girlandy z epoxidu.Než noční lampa nebo noha s měkkým podsvícením.Mimochodem, v epoxidové pryskyřici svítí ve tmě přísady.

Je možné použít jak židle, tak i podpěru pro pracovní desku