Expandované hliněné bloky: velikosti, vlastnosti, výhody a nevýhody

Je velmi obtížné vybrat materiál pro stavbu domu.Je nutné, aby byl dům teplý, spolehlivý, odolný.A také je velmi žádoucí, aby materiál pro stavbu zdí byl levný.Je velmi obtížné „dát“ všechny parametry do jednoho materiálu.Jednou z možností jsou betonové bloky z hlíny.Materiál není ani zdaleka ideální, ale teplý, lehký a levný.Velikost betonového bloku z expandovaného jílu se může také lišit, což usnadňuje výběr optimální velikosti.

Co je to betonové bloky z expandovaného jílu podle GOST

Expandovaný jíl je klasifikován jako lehký beton.Jako plnivo se používá porézní materiál - expandovaná hlína.Jedná se o zaoblené granule vypálené hlíny.Složení expandovaného jílového betonu je cement, písek, expandovaný jíl a voda.Při sestavování směsi se voda nalije více než do běžného těžkého betonu, protože expanduje jílhygroskopický a absorbuje kapalinu.Při výrobě bloků je hotová směs nalita do forem, ponechána do primárního vytvrzení, poté jsou z formy odstraněny.Bloky jsou v zásadě připraveny, ale nemohou být použity, dokud nezíská konstrukční sílu.

Rychle se staví dům z tvárnic z expandovaného jílovitého betonu

Existují dvě technologie pro továrny, které přinášejí výrobky normální síle - v autoklávu a vibrační lisování.V prvním případě jsou bloky poslány do autoklávu, kde je materiál napařen pod tlakem.Díky tomu jsou bloky z expandovaného jílu odolnější.Druhou metodou jsou vibrace se současným tlakem.Když vibrují, všechny dutiny zmizí, roztok se stane rovnoměrnějším a tekutějším a obalí každou z expandovaných jílových granulí.Výsledkem jsou indikátory vysoké pevnosti.

V řemeslné výrobě jsou bloky jednoduše ponechány „dozrát“.Teoreticky to trvá alespoň 28 dní, než konkrétní získá sílu.Mohou však prodat dříve, aby nezabírali prostor.Trvanlivost, zatímco nikdo nezaručuje.

Na povrchu bloku se uhodou zaoblené granule z expandovaného jílu.V závislosti na značce mohou mít různé velikosti, ve větších nebo menších množstvích

Skutečností je, že pro normální soubor pevnosti cementu je nutné vytvořit určitý režim tepla a vlhkosti.V této souvislosti byla rozšířena hlínavíce vrtošivý než obyčejný beton.Vzhledem k vysoké absorpční kapacitě expandovaného jílu může trvat příliš mnoho vody.A tekutina nebude stačit na to, aby betonový kámen získal sílu, a nejen aby vyschl.Doporučuje se proto zalévat hotové bloky a přikrýt fólií alespoň několik dní po výrobě.Nemůžete je udržovat na slunci a teplota by neměla být nižší než + 20 ° C.V opačném případě expandované hliněné bloky nezískají potřebnou pevnost a rozpadnou se i při malých zatíženích a nárazech.

Z hlediska ceny jsou výrobní jednotky dražší.A přesto.Pokud stavíte dům a ne chatu nebo stodolu, neukládejte a nekupujte bloky „garážové“ výroby.Kvalita je zde velká otázka.

Výhody a nevýhody rozšířených bloků z hlíny

Expandované hlíny jsou několikrát větší než cihly.Dokonce i dvojnásobek.Velikost expandovaného jílového bloku lze srovnávat pouze s keramickými stavebními bloky.Bloky hlíny ale váží méně, mají lepší vlastnosti tepelné vodivosti.A co je důležitější, mnohem nižší náklady.Současně je trvanlivost a mrazuvzdornost srovnatelná s keramickými cihlami.

Zdivo je podobné práci s cihlami, pouze rychlejší

Výhody konstrukce z páleného hlíny

K výhodám domů zrozbalené hliněné bloky zahrnují následující položky:

 • Krátké časové osy pro stavbu stěn.
 • Pro zdivo použijte běžnou cementovou maltu.
 • Expandované hliněné zdivo je dobře zpracováno z jakýchkoli materiálů.
 • Ukázalo se, že dům je teplý.Keramická cihla je však náročnější na teplo - asi 20–30%, takže akumuluje více tepla.Ve srovnání s křemičitanovými cihlami je betonový blok z pálené hlíny tepelně náročnější.

  Porovnejte vlastnosti různých materiálů

 • Stěny trochu váží, což snižuje náklady na založení.
 • Žádné smrštění.
 • Neobsahujte vápno, což znamená, že výztuž není vystavena korozi.
 • Dobré zvukově izolační vlastnosti.Pro vnější stěny 47 dB až 55 dB, pro vnitřní stěny 49 dB až 54 dB.Závisí na hustotě a tloušťce stěn.

Bloky mohou mít systém pero-drážka, který zlepšuje termotechnické vlastnosti zdiva.Materiál je přirozený, prodyšný, takže nebude problém s regulací vlhkosti v místnostech.

Nevýhody

Nevýhody domů z páleného betonu jsou také velmi závažné.Při výběru stavebního materiálu je nutno brát v úvahu.

 • Expandovaný hliněný blok není v zimě vhodný pro domy bez vytápění.Pamatujeme si, že expandovaná hlína je hygroskopická a jsou také bloky expandované hlíny.Odolnost proti mrazu není tak velká, proto vyžaduje jednak izolaci a jednak dokončí povrch,který bude chránit materiál před vodou.Je také nutné udržovat pozitivní teplotu.Obecně je mrazuvzdornost bloků, které jsou autoklávovány nebo vibrově lisovány, přibližně 100 cyklů, což je více než dost.Tento parametr však nikdo neovládá pro soukromé obchodníky.

  V továrních blocích z páleného betonu může odolnost proti mrazu dosáhnout 100 nebo 120. V řemeslných blocích nikdo neví jistě

 • Vzhledem k hygroskopičnosti je lepší nepoužívat jej pro vnitřní stěnys vysokou vlhkostí.To znamená, že pro koupele je lepší hledat jiný materiál.Právě během výstavby betonových tvárnic z expandovaného jílu musí být zevnitř pokryty hydroizolačními materiály.
 • Velikost bloku z expandovaného jílového betonu se může „vznášet“.To je během konstrukce nevhodné.
 • Technologie výroby je jednoduchá, což vám umožňuje otevřít „garážovou“ výrobu.Všechno zasahuje „okem“, nemá kontrolu nad vlastnostmi a parametry, a pak se bloky rozpadají, stěny praskají.

Hlavní nevýhodou je vysoká hygroskopičnost.Hliněné granule mohou absorbovat hodně vody.Bloky, které jsou dlouhodobě skladovány na čerstvém vzduchu, váží několikrát více než bloky, které zůstávají v suchých místnostech.Vlhkost cement jen zesílí.Ale mokré zdi se vám pravděpodobně nebudou líbit.Proto je důležité kvalitativně vodotěsný základ odříznoutvšechny možné zdroje „úniku“ vlhkosti.Je lepší vyrobit střechu s velkými převisy a vybudovat vysoce kvalitní drenážní systém.

Velikost bloku z expandovaného jílového betonu podle normy

Skutečnost je taková, že neexistuje žádný samostatný standard pro bloky z expandovaného jílu.Tento typ materiálu je popsán skupinou norem, které normalizují lehký beton a výrobky z nich.Rozměry stěnových bloků z lehkého betonu jsou stanoveny GOST 6133-99.

Rovněž jsou uvedeny standardní velikosti tvárnic z expandovaného jílového betonu podle GOST 6133

Jsou také uvedeny mezní odchylky.Jsou ± 3 mm na délku, ± 4 mm na výšku, tloušťka stěny mezi přepážkami může být tlustší 3 mm (nemůže být tenčí).

Populární velikost rozšířeného hliněného bloku pro stěny a příčky

Nejčastěji se pro zděné stěny používají betonové tvárnice z hliněného kamene o rozměrech 390 * 190 * 188 mm.Ukázalo se, že je to velmi výhodné, protože pro střední pás Ruska je tloušťka stěny 400 mm považována za optimální.To znamená, že zdivo je „v jednom bloku“.Příčky obvykle vyžadují menší tloušťku 90 mm.Délka a výška zůstávají stejné.To znamená, že velikost expandovaného hliněného bloku pro příčky je 390 * 90 * 188 mm.To neznamená, že oddíly nemohou být vyrobeny z delších nebo kratších přepážkových desek.Je možné, ale kratší - více švů, větší spotřeba řešení a delší těžší, těžšípráce.

Betonová příčka z keramického betonu: rozměry podle GOST

Pokud chcete mít mezi místnostmi lepší parametry zvukové izolace, mohou být příčky tvořeny také stěnovými bloky.Buď standardní šířka - 190 mm, nebo ty, které jsou tenčí - 138 mm.Náklady jsou však vyšší.

Nestandardní rozměry

Norma obsahuje nápis, že po dohodě se zákazníkem může být velikost bloku z expandovaného jílového betonu libovolná.Takže můžete najít produkty jakéhokoli formátu.

Velikost bloků z expandovaného jílovitého betonu tohoto formátu nelze klasifikovat jako standardní

Kromě toho existují také technické specifikace (TU), které vyvíjí a registrují samotné podniky.Pokud máte v úmyslu zakoupit velkou dávku a označení nezahrnuje GOST 6133-99, ale TU, je lepší se s tímto dokumentem seznámit, aby nedošlo k žádným překvapením.

Druhy bloků z expandovaného jílu

Konce bloků mohou být drážkované, ploché nebo vyrobené podle principu drážky /hřebenu.Pro použití v rozích může být jedna plocha hladká.Kromě toho mohou být rohy zaoblené nebo rovné.Na nosných plochách (kde je umístěn roztok) mohou být vytvořeny drážky pro pokládku výztuže.Tyto drážky by měly být umístěny ve vzdálenosti nejméně 20 mm od rohu.

Příklad dutých zdí z tvárnic z hliníkového betonu a jejich ceny

Bloky přicházejí s mezerami a bez nich.Dutiny mohou být průchozí nebo ne, uspořádat je rovnoměrně, kolmo k pracovní ploše.Maximální přípustná hmotnost stavebního bloku z lehkého betonu je 31 kg.Standard normalizuje tloušťku stěn obklopujících dutiny:

 • vnější stěny - nejméně 20 mm;
 • přepážka nad nepropustnými dutinami - nejméně 10 mm;
 • mezi dvěma dutinami - 20 mm.

Prázdné prostory jsou často vytvořeny jako ploché - ve formě mezer.Počet „čar“ s dutinami určuje koeficient tepelné vodivosti materiálu.Čím více řádků dutin, tím teplejší (a „tišší“) bude zeď.Je známo, že vzduch špatně vede teplo.V každém případě horší než konkrétní.Rozdělení bloku prázdnými místy proto dává dobrý výsledek.

Stupně hustoty a pevnosti v tlaku

Pro pevnost a tepelnou vodivost se bloky z expandovaného jílového betonu dělí do dvou kategorií: strukturální a strukturálně-tepelná izolace.Každá skupina může mít produkty různé hustoty.Hustota je hmotnost jednoho metru krychlového v suchém stavu.Přibližná hodnota je za písmenem D. Například D600 - hmotnost krychlového metru je 600 kg, D900 - 900 kg.A tak dále.

 • Konstrukční a tepelná izolace:
  • D500 B0,75 až B,75;
  • D600 B1,0 až B2,5;
  • D700 B1,5 až B3,5;
  • D800 B2,0 až B3,5;
  • D900 B2,5 až B7,5;
  • D1000,1100 B3,5 až B10;
  • D1200, 1300, 1400 B5 až B10.

   Velikost expandovaného jílového bloku je stanovena standardy

 • Struktura:
  • D1100 V 12,5;
  • D1200.1300 B12,5 až B20;
  • D1400.1500 B12,5 až B30.

V soukromé bytové výstavbě se obvykle používají konstrukčně tepelně izolační bloky.Pro stavbu vnějších zdí jednopodlažních domů se používají hlinitobetonové tvárnice značky D700 nebo D800, pro vnitřní nezatížené příčky lze použít i nižší třídy.

Standardní řešení pro střední pás

Při stavbě domu je nejlepší objednat projekt.Zde budete brát v úvahu všechny uzly a materiály, které budou zaregistrovány, včetně velikosti bloku z expandovaného jílu, jeho parametrů a množství.Zbývá jen koupit vše na seznamu.Ale málo ano.Projekt je cena, ale je tu tak málo peněz.Proto se sami snaží přibližně „odhadnout“ bez výpočtu.Pozice je také srozumitelná, ale ne vždy vede k úsporám, protože „standardní řešení“ jsou vyráběna s jistotou bezpečnosti a jedná se o nadměrné výdaje na materiál.Obecně však existují osvědčené možnosti složení dortu z vnější zdi z expandovaných hliněných tvárnic pro Rusko.

 • Pouze bloky bez izolace.Tloušťka stěny - 600 mm. Velikost bloku z expandovaného jílového betonu pro vnější stěnu je 590 x 290 x 200 mm, bloky jsou duté, strukturální a tepelně izolační.Bloky pro vyplnění mezernaplňte je izolačním materiálem.Nejvýhodněji čipy z pěnového polystyrenu.Povrchová úprava uvnitř - omítka nebo sádrokarton, vnější - omítka.

  Příklady bloků z hliněného kamene

 • Blok z expandovaného jílu 400 mm + izolace. Pro vnější stěnu je vhodnější použít tvárný betonový blok o rozměrech 390 * 190 * 200 mm.Při pokládce zdiva získáme tloušťku 40 mm.Izolační vrstva by měla mít koeficient tepelné vodivosti 0,05 W /m ° C.U minerální vlny a expandovaného polystyrenu je to asi 50 mm.
 • Blok s více štěrbinami vyrobený z expandovaného jílového betonu o tloušťce 500 mm bez izolace .Rozměry betonového bloku z expandovaného jílu musí být vybrány, protože často jde o nestandardní velikosti.Lze je nalézt 500 mm dlouhé a 250 mm široké.Bude vhodné snášet konvenční obvazový program.Nebo můžete použít jiné formáty, ale budete muset vyvinout schéma zdiva.

  Další populární řešení - s opláštěním z cihel

 • Expandovaná hlinitá zeď o tloušťce 290 mm + izolace. Pro tuto možnost lze použít velkoformátovou jednotku.Podle GOST je jeho velikost 288 * 288 * 138 mm, ale hodně váží, je obtížnější pracovat.Můžete použít užší - šířku 138 mm, která téměř poskytne požadovanou tloušťku.Izolace potřebuje asi 100 mm, vnitřní povrch je omítka nebo sádrokarton.

Při výběru bloků z expandovaného jílu se podíváme na dva ukazatele: třída pevnosti v tlaku - u nosných stěn musí být minimálně B3.0 (s okrajem).Druhým indikátorem je koeficient tepelné vodivosti.Čím nižší je, tím lépe.