Geotextilie (geotextilie): účel, vlastnosti, aplikace

Technologie nestojí a často se objevují nové konstrukční nebo ozdobné materiály.Jedním z nich je geotextilie.Tento materiál se objevil nedávno, ale doporučuje se jej užít při instalaci základů, cest, silnic a krajinářství.

Co je to geotextilie?

Pod názvem „geotextilie“ je skryta skupina materiálů pro různé účely, složení, způsob výroby a sudý typ.Nejčastěji jsou položeny „na“ nebo „na“ zemi.Hlavní složkou jsou syntetická vlákna nebo vlákna.Tyto materiály jsou trvanlivé, relativně levné.V některých případech se při výrobě používá skleněná vlákna, někdy se ke syntetickým materiálům přidávají přírodní materiály - bavlna, vlna.To vše mění vlastnosti a vlastnosti materiálu, ovlivňuje oblast použití.

Geotextilie prodávané v rolích široké od 2 mmdo 6 metrů

Suroviny pro výrobu geotextilií

Polyesterová a polypropylenová geosyntetika jsou nejčastější.Polypropylen má hustší strukturu, obvykle vyšší pevnost v tahu, není tak chlupatého vzhledu.Nedostatek polypropylenu - špatně reaguje na ultrafialové záření - se stává křehkým.Jako krycí materiál je proto lepší jej nepoužívat.

Polypropylenové geotextilie mohou mít jakoukoli barvu, protože barviva mohou být přidávána do suroviny.Základ je bílý, ale častěji se mění barvy díky přísadám, které se přidávají k získání zvláštních vlastností.Například, aby geosyntetika lépe snášela sluneční světlo.

Materiály, které se liší svým vzhledem a dotykem

Polyesterové geotextilie lze vyrobit z recyklovaných materiálů (plastové lahve atd.), A proto obvykle stojílevnější.Polyesterové nitě nefungují dlouho, takže materiál je „huňatý“ a méně tahový.Barva - jakákoli, ale častěji šedá (značka Dornit), černá, béžová nebo hnědá, velmi zřídka bílá.To je, když je vyroben z primárních surovin.

Dornitská geotextilie je netkaný, vpichovaný materiál s vysokou pevností.Textilie je vyrobena ze syntetických vláken a je navíjena do rolí po 50 metrech a v této podobě se prodává.Díkypevnost, odolnost proti opotřebení a přiměřeně přijatelné náklady, Dornit se aktivně používá ve stavebnictví a krajinářství

Abych to shrnul, musí být použity polypropylenové geotextilie tam, kde je vyžadována vysoká pevnost - při stavbě silnic, kolejíposílení svahů, základů, skládek.Polyesterový materiál - vhodný pro postele, květinové záhony, skluzavky a jiné krajinné triky.

Způsoby výroby a základní vlastnosti

Existují tři různé způsoby výroby geotextilií:

 • Geotextilie- tkanina zsyntetická vlákna s různými způsoby tkaní.Změnou tloušťky nití a jejich hustoty se získají materiály různých fyzikálních vlastností.Tkaná geotextilie má vždy vysokou pevnost v tahu, proto se používá tam, kde může dojít k mechanickému namáhání - jako výztužný separační materiál.U některých typů geotapií je vzdálenost mezi vlákny poměrně malá, což usnadňuje vodivost vody a současně zabraňuje míchání materiálů.Tyto druhy jsou ideální pro drenáž, lze je použít jako odlučovač frakcí.

  Geotextilie má tkaninu

 • Netkaná textilie- vyrobená z krátkých nebo dlouhých vláken z polyesteru nebo polypropylenu různě spojených.Způsob připojenímůže být:
  • pomocí jehel se geotextilie nazývají vpichované;
  • při slinování z vysoké teploty - tepelně vázané;
  • používající tenké proudy vody - vodíkové.

   Výrobní postup vpíchnutý jehlou lze rozlišit podle větší chlupatosti

 • Pletené geoplasty(pletení-piercing).Tento typ geosyntetiky se vyrábí pouze v Rusku.Stejně jako jakékoli pletené zboží nemá tak vysokou pevnost jako textilie, ale jeho cena je vyšší než u tkaných a netkaných typů.Není proto příliš populární a nelze jej používat na místech s vysokým mechanickým namáháním.

Jsou-li vlákna spojena pomocí jehel nebo tenkých proudů vody, má materiál, který se externě podobá plsti, vlnitý povrch.Tepelně lepené - plynulejší.Různé metody spojování vláken dávají geotextilím různé vlastnosti, proto se používají v různých polích.

U tepelně vázaných geotextilií je jedna strana plynulejší

Pokud jsou porovnány všechny tři typy netkaných geotextilií, je nejvyšší pevnost v tahu hydrospojena, pak je tepelně vázána a nejvíce„Slabý“ - vpíchnutý jehlou (jehly stále poškozují vlákna).Tepelně vázané geotextílie jsou vyrobeny z polypropylenu, protože polyester má příliš vysokou teplotu tání, což jezvyšuje jeho hodnotu.

Impregnace a opláštění

Existují geotextilie s impregnacemi - latex, změkčovadla, směsi plastů.Dávají materiálu další vlastnosti, ale téměř úplně připravují filtrační schopnost.To je třeba vzít v úvahu při výběru materiálu.Například pro rybníkové zařízení je nepřítomnost filtrační schopnosti plusem pro odvodnění minus.

Impregnace zdaleka není vždy nutná

Clanding je opětovné spojení hotového pásu.Způsob opětného spojení je obvykle odlišný od primárního.To dává geotextilii zvýšenou pevnost.

Aplikace

Geotextilie se objevily nedávno, ale již se používají v různých oblastech: ve stavebnictví, krajinářství, zahrádkářství a zahradnictví, při stavbě chodníků pro pěší, dálnic a přistávacích drah.Hygienické výrobky, jednorázové lékařské oděvy a spodní prádlo jsou vyrobeny ze stejného materiálu, pouze o nízké hustotě a používají se jako hrubé čalounění pro čalouněný nábytek.Obecně je rozsah geotextilií velmi široký a stojí za to vědět, který typ je vhodný pro jaké účely.

Jedním z typů aplikací je zlepšení lokality

V závislosti na hustotě

Náklady na geotextilie se mohou lišitkrát.Jak jste již pochopili, cena se vytváří v závislosti namateriál a způsob výroby.Hustota však také hraje důležitou roli.Stejné materiály, ale s různou hustotou, mají různé ceny.Jak zjistit, která geotextilie je v konkrétním případě potřebná?Hrubým pohybem se můžete pohybovat zhruba takto:

 • Až 60–80 g /m2 - agrotextilie nebo krycí materiál.Může být použit k ochraně proti klíčení plevelů (geotextilie z plevelů).Obvykle používaný netkaný polyester.Aby nedocházelo k nejasnostem, obvykle takto píšou - agrotextilie.
 • Hustota asi 100 g /m² je pro drenáž, ale geotextilie je nežádoucí, protože rychle „zašpiní“.
 • 150 g /m² a vyšší - pro oddělování frakcí: písek a drcený kámen.Můžete si vzít více husté, ale méně - nestojí to za to.

  Nejčastěji se používají pro oddělování různých materiálů

 • Geotextilie o hmotnosti 100 až 200 g /m² se používají k uspořádání chodníků pro chodce, pod dlažbovými deskami, pod trávníky., vytvořit vysokohorské kopce atd.
 • S hustotou 200 až 300 g /m² jsou umístěny pod obecními silnicemi, pod parkoviště pro automobily.
 • Nad 300 g /m² - pro dálnice, přistávací a přistávací dráhy atd.

Toto jsou pouze přibližné hranice.Vždy stojí za výběr geotextilií, přičemž je třeba věnovat pozornost konkrétním podmínkám.Například pro tvrdou a skalnatou půdu bude důležitá taková vlastnost, jako je prodloužení při přetržení.Lepšímateriál se táhne, tím menší je možnost prasknutí při „montáži“ hrbolků a výčnělků.

Při instalaci rybníků, bazénů

Při výběru geotextilií pro stavební práce a pod silnicemi /chodníky, parkovišti, plošinami se ujistěte, že mezní zatížení je vysoké (pevnost v tahu).Tuto vlastnost lze zanedbat, pokud vytvoříte nerovný terén, ale nebude na ně zatěžováno.

V závislosti na surovinách a způsobu výroby

Tepelně vázané geotextilie mají vysokou pevnost v tahu, ale vodu odvádějí pouze v příčném směru.To znamená, že může být použit v oblastech s nízkou hladinou podzemní vody, na dobře odvodněných půdách.Je vhodný jako oddělovač různých frakcí a materiálů při aranžování míst, pod pěšími stezkami z různých materiálů, vhodných pro změnu krajiny.Ale to vše je v oblastech s dobrou likvidací vody.Není příliš vhodný pro drenážní systémy - voda není dostatečně vypuštěna.

Jehlicovité děrování je méně trvanlivé, ale voda teče jak v podélném, tak v příčném směru.Je vhodný pro pokládání na těžké půdy, které špatně odstraňují vodu - hlíny, jíly.Nedostatek síly může být kompenzován položením dna geomříže - další typ geosyntetiky.Převezme hlavní břemeno ageotextilie neumožní smíchání frakcí.Tento typ lze použít v drenáži. Optimální hustota drenážních geotextilií, pokud jde o poměr cena /kvalita, je 200 g /m².

Geotextilie pro drenáž.Vlastnosti: pružnost a pevnost, odolnost vůči silným zátěžím a plísním, vysoká trvanlivost, snadná instalace, požární bezpečnost a netoxicita, odolnost proti ultrafialovému záření

Tkaná geotextilie je velmi trvanlivá, má vysokou pevnost v tahu.Je ideální pro vytváření náspů, změnu krajiny a vytváření opěrných zdí.Navíc zátěž vydrží bez pochyb.Nedoporučuje se používat v drenáži - mezery mezi závity jsou rychle zaneseny malými částicemi, což zhoršuje drenáž vody.

Příklady použití

Oblast použití geotextilií je široká, účelu jsou zamýšleny následující typy:

 • Nábytek .Ne příliš hustý materiál, který se používá při opláštění matrací pro čalouněný nábytek.Jsou umístěny pod látkou potahu, která slouží k ochraně před prachem během přepravy.
 • Drenáž .Prochází vodou dobře, díky své speciální struktuře není zanesen pískem, bahnem a po dlouhou dobu si udržuje vysokou filtrační schopnost.

  K dispozici je také geotextilie s výztužnými nitěmi

 • Zahrada nebo agrofiber .Hlavní rozdíl jesvětlo stabilní, to znamená, nereaguje na ultrafialové záření.
 • Balení .Tenký materiál, ze kterého jsou šity obaly pro balení (například pro boty).
 • Konstrukce .Tato skupina má mnoho různých materiálů s různými vlastnostmi.Mezi hlavní patří pevnost v tahu a pevnost v tahu.

Při nákupu geotextilií věnujte pozornost technickým specifikacím a účelu a nevybírejte je pouze na základě ceny.Pokud dáte pod sutiny obaly, zahradu nebo nábytek, nebude to nic dělat.Peníze budou zbytečné, protože materiál se bude trhat měsíce a možná i při doplňování.

Konstrukce

Jednou z hlavních funkcí geotextilií je oddělení různých vrstev.Mohou to být různé frakce, různé materiály.

 • Při stavbě základů jakéhokoli typu se na dno jímky položí polštář se štěrkopískem.Aby štěrk a písek nemíchaly a nevykonávaly své funkce, je mezi ně položena geotextilie.Jeho hustota je 160 - 180 g /m², ale může být více /méně v závislosti na konkrétních podmínkách.
 • Drcený kámen je položen na dno jámy při stavbě silnic, silnic, aut, dětských hřišť, her, trávníků.Aby se zabránilo smíchání s půdou, umístí se pod sutinu také geotextilie.Hustota se volí v závislosti na účelu objektu a plánovanémzatížení.Musíte se také podívat na to, jak důležitý je vodní odklon.

  Aby se materiály nemíchaly s půdou

 • Pro odvodnění vody jsou v sekcích instalovány drenážní trubky.Mají malé díry, kterými protéká voda, poté do studní.Aby se zabránilo ucpání otvorů v trubkách, jsou obaleny geotextilní membránou.Pro lepší filtraci mohou drenážní trubky posypat trosky.Aby se nemísilo s půdou, používají se také geotextilie.

Pro všechny druhy prací, aby materiály ne „nevplížily“ a nemíchaly se, je nutné vzít šířku geotextilie tak, aby stoupala na celou tloušťku vrstvy sypkého materiálu a stále ovinula 30-60viz. Při plánovaném významném zatížení lze inverzi udělat více - bude spolehlivější.To platí jak pro stavební práce, tak pro krajinu, zahradu atd.

Při uspořádání pozemku

Práce na pozemku zahrnuje velké množství pozemních prací.Chcete-li, aby výsledky zůstaly šťastné po dlouhou dobu, použijte geotextilie.

 • Při vytváření záhonů a záhonů se často dováží úrodná půda.Aby se nemíchalo s „nativní“ půdou, jsou vrstvy odděleny tímto materiálem.Zabrání také klíčení kořenů rostlin zdola.
 • Při tvorbě diapozitivůvýšky, aby se zachoval jejich tvar, jsou vrstvy půdy položeny geotextiliemi.
 • Při vytváření umělých rybníků je geotextilie položena na dno.Je odolnější, bude lepší posílit jámu.

  Při utváření krajiny

 • Separace různých materiálů při vytváření skal, skalky atd.
 • Mezery mezi postelemi mohou být pokryty geosyntetiky nalitím štěrku na vrchol.Druh je tedy pevný a čistý a plevele nedělí klíčivost.Při nové výsadbě se geotextilie zvedne, kameny se odstraní.Můžete pokračovat s další prací.
 • Namísto kompostu se místo kompostu umístí na květinové záhony a záhony agrofabric, která je nejméně hustou geotextilií, aby byla chráněna před sluncem.

Toto je pouze část procesů, ve kterých lze tento materiál použít.V nás stále existuje zřídka se vyskytující aplikace - při vytváření zelených střech.

Pravidla pokládky

Aby geotextilie mohly plnit své funkce, musí být správně položeny.Nejprve vám řekneme, co by nemělo být.Nejprve ze sebe nepokládejte geotkaninu s otvory (mechanické poškození).Pokud není možné vyměnit celý kus, položte náplast, která je větší než otvory o 50 cm. Za druhé, nemůžete ji přetáhnout „přetažením“.Zatřetí je zakázáno řídit auta na zasílaném plátně.

Toto jsou obecná pravidlapokládka geotextilií:

 • Šíří se na místě dříve očištěném od kamenů, kořenů, stavebního odpadu.Je vhodné vyrovnat půdu a v případě potřeby kompaktní.Přítomnost ostrých výčnělků nebo vrubů je dalším rizikem, že se na tomto místě vytvoří mezera.

  I když není žádné zatížení, je nezbytně nutné překrývání dvou pláten

 • Pokud je naskládáno několik proužků, je nutné „překrytí“.Minimální - 30 cm - se provádí při uspořádání trávníků a turistických cest.Při pokládání pod střechu, přepravních plošinách atd. Je minimální přesah 50 cm.
 • Je lepší upevnit okraje sousedních proužků.Můžete šít, můžete použít pásku.Tím se zajistí, že okraje nebudou zabaleny.

Jak již bylo uvedeno výše, šířka plátna by měla být tak velká, aby mohla být zabalena do vrstvy suti, zeminy, písku.A tak, aby „zatáčka“ měla být nejméně 30 - 50 cm.

Použití geotextilií

Existuje další otázka: na kterou stranu by měla být geotextilie položena správně.Neexistuje žádná definitivní odpověď, protože to závisí na materiálu.Některé typy mohou být naskládány na obou stranách, jiné pouze na hladké nebo pouze vlněné straně nahoru.Konkrétně, na kterou stranu položit geotkaninu, uvedl v pokynech pro materiál.Pokud si nekoupíte celou roli, ale pouze její část, zkontrolujte pravidla pro stohování s prodejcem.