Hliníková lišta - typy a způsoby instalace

Jakákoli velmi kvalitní oprava může být zničena špatně vybranými maličkostmi.Jednou z těchto maličkostí je základní deska.Musí být vybrána tak, aby nevypadala cizí, ale logicky dokončuje obrázek.V tomto případě pojďme mluvit o hliníkové základní desce.

Výhody a nevýhody

Hliníková základní deska je jednou z nejodolnějších.Existuje jen málo látek, které mohou tento kov zničit, a jen velmi málo z nich se používá v každodenním životě.Nejnepříjemnější věc, která se může stát, je, že se na povrchu objeví tmavý film.Je to důsledek reakce hliníku s kyslíkem obsaženým ve vzduchu.Moderní metody zpracování se mohou tohoto problému zbavit.Jednou takovou metodou je eloxování.Po zpracování se na povrchu produktu vytvoří tenký, silný film, který dává produktům další lesk.Zároveň chrání před oxidačními procesy.

Existuje mnoho barevných možností

Protože hliník je měkký kov, můževyrábět produkty jakéhokoli tvaru a konfigurace.A to je také ctnost.Měkkost umožňuje pevně přitlačit tenkostěnné sokly na ne zcela rovné povrchy.To je velmi obtížné v případě kompozitních materiálů (například MDF) a u dřeva je to téměř nemožné.Na druhé straně měkkost hliníku je možnost poškození.Ale borovicové dřevo je ještě měkčí, takže hliníková lišta v tomto aspektu vyhraje.

Existují také plusy: snadná údržba, dlouhá životnost.Nejlepší na tom je, že nemusíte pravidelně aktualizovat lak nebo lak.Znečištění na povrchu lze snadno odstranit vlhkým hadříkem.Někdy můžete použít jemné, neabrazivní čisticí prostředky.Pokud při čištění nepoužíváte čisticí prostředky obsahující kyseliny, hliníkové základní desce se nic nestane, její povrch zůstane hladký a lesklý.

S podsvícením se získá velmi zajímavý vzhled

Existují také nevýhody.Prvním je vysoká cena.S cenou nelze nic dělat - hliník je drahý materiál.Výrobci se snaží snížit cenu ztenčením stěn nebo vytvořením kombinovaných soklových desek - například z hliníkového a dřevěného kompozitu.Ale všechno potřebuje opatření.Příliš tenké stěny také nejsou možné, protože to může mít vliv na životnost.

Zapuštěná montáž

Za druhé- Specifický vzhled, který se nehodí do žádného interiéru.Například v klasickém, etnickém nebo romantickém interiéru hliníkové lišty nevypadají v žádné situaci.Ale v high-tech a dalších moderních stylech se hodí lépe než ostatní.Existují omezení kompatibility s materiály.Vypadá skvěle v kombinaci s dlaždicemi, některými typy laminátů.U „vlnitých“ nátěrů se musíte konkrétně podívat na interiér.

Pro kuchyňskou soupravu

Pokud mluvíme o místě instalace, hliníková základní deska je umístěna na spoji zdi a podlahy (podlahy) nebo na spoji desky kuchyňské jednotky se stěnou (kuchyně).Protože mají různé úkoly, liší se konstruktivně.

Musí být vybrána správná barva

Pohledy a provedení

Hliníková lišta by měla vyhladit úhel mezi stěnou /zástěnoua stolní desky, aby se zabránilo vniknutí úlomků a vlhkosti do mezery, obvykle v části vypadá jako trojúhelník.Pro těsnější kontakt se stěnou a pracovní deskou jsou k okrajům připevněny elastické silikonové strany.Během instalace je základová deska pro desky stlačena tak, aby silikonové pásy překrývaly všechny hrboly.

Několik podlahových lišt pro kuchyňské desky

Tato lišta se obvykle skládá z těla a čelní desky.Spojují se navzájem napomocí zámku, který může být jednoduchý nebo dvojitý.Jeden ne vždy dává požadovanou fixační sílu a dvojitý je často obtížné „sednout“ na místo.Zatímco základní deska není nainstalována, vše se spojuje s ranou, ale po instalaci začnou problémy.Někdy musíte použít pěst, gumovou paličku a další metody „silové montáže“.

Čelní deska může být rovná, zakřivená a konkávní (na obrázku).Kromě toho může být jeho povrch rovný a hladký, drsný, s různými liniemi, se vzorem.Pokud mluvíme o praktičnosti, je snazší vyčistit hladké ty s žebrovanými nebo vzorovanými - to je problematičtější.Výběr typu povrchu však často závisí více na vzhledu kuchyňské soupravy.

Vlastnosti instalace

Před instalací se hliníková lišta nařezá na kusy požadované délky.Některé systémy mají speciální rohy, konektory, koncovky.Délka musí být vypočtena s ohledem na tyto prvky.Čelní deska je vyjmuta z vyříznutého kusu, tělo je připevněno ke zdi hmoždinkami /šrouby.Pro větší spolehlivost a těsnost se doporučuje potahovat zadní stěnu kuchyňské hliníkové základní desky silikonovým tmelem.Je lepší ji považovat za průhlednou (jedná se o hliník obvyklé barvy) nebo černou - pokud je základní deska černá.

V mnoha případech hliník svítí lépe než plast

Nepoužijte bílý tmel - rychle zožloutne a nebudete s tím nic dělat.Chcete-li zabránit rozkvětu plísní na povrchu tmelu, použijte akváriové tmely.Jsou dokonale přizpůsobeny vlhkému prostředí, trvanlivé a na nich nic neroste.Není třeba se obávat ani o jejich bezpečnost - akvarijní ryby - jemná zvířata a škodlivé látky nemohou tolerovat.

Po instalaci tělesa základní desky se silikon zachytil (počkejte požadovaný čas, který je vyznačen na obalu), jsou nainstalovány rohy /zástrčky, konektory.Nakonec je přední lišta nainstalována na svém místě.

Podlaha

Podlahové hliníkové lišty se liší tvarem.Vypadají spíše jako obdélník v průřezu, nemají silikonové strany.Existuje však velké množství velikostí, tvarů a způsobů instalace.

Vnímání závisí na barvě

Rozměry a použití

Nejprve si povíme o velikostech.Výška hliníkové lišty pro podlahu může být od 40 mm do 120 mm.Tloušťka - od 5 do 6 mm do 30 - 40 mm.Tenký vzhled některých interiérů je velmi stylový, ale nevhodný pro všechny podlahové krytiny.Některé materiály mají výraznou tepelnou roztažnost, takže jsou naskládány s mezerou alespoň 1 cm od stěn.V takových případech nejsou velmi těsné hliníkové lišty vhodné, protože tato mezera se jednoduše nepřekrývá.

Plochá hliníková základní deska se také nazývá L-tvar

Širší hliníková základní deska nemusí být tak elegantní, ale je to užitečné: často skrývají dutinu pro položení kabelu.Napájecí kabely (prostřednictvím kterých je dodáváno 220 V) tímto způsobem stojí za to položit, ale malá věc (televizní kabely, internet, nízkonapěťové napájení) je velmi výhodná.

Zvláštní zobrazení

K dispozici jsou také hliníkové lišty pro zapuštěnou montáž.Jsou nainstalovány před začátkem cíle.Výsledek je buď na stejné úrovni jako dokončovací materiál nebo, jak to bylo, „skrývá se“ pod ním.Existují možnosti, které slouží jako podpora pro dekorační materiály listů.Například hliníkový podstavec pro sádrokartony.Spodní část desky spočívá na polici základní desky.Použije se, pokud je GKL namontován na stěně bez upevnění.

V širších soklových lištách lze pokládat kabely.

Pro rafinovanější interiéry existují hliníkové soklové lišty s ozdobnými kryty nebo podsvícením.Ve stylistickém provedení se liší.Dekorativní je vzácný výskyt.Jsou pouze ve společnosti Fezard.Podložky jsou také vyrobeny z kovu.Vzorek rostlin „změkčuje“ užitečnost materiálu.V této verzi se můžete pokusit zapadnout do některých „měkčích“ interiérů, ve kterých se květinové ornamenty používají v jiných typech dekorace.

Dekorativní krycí vrstvy vypadají méně „studeně“

V hliníkové základní desce je vytvořena drážka s podsvícením LED, do které zapadá pásek LED.Drážka se uzavře pruhem z průhledného nebo matného plastu.Podle toho je světlo jasnější nebo rozptýlené.Tyto soklové desky dávají zajímavý efekt - stěny „stoupají“ ve vzduchu.Pokud je instalován v chodbě, není třeba další osvětlení v noci.

Hliníková základní deska s podsvícením LED

Protože se pásek LED nachází v uzavřeném prostoru, bude se ohřívat.Protože se zvyšující se teplotou LED rychle zakalí a poté shoří, je lepší zpočátku vzít malou záři.Mimochodem, v podlahových lištách z jiných materiálů nedochází k podsvícení, protože LED diody se v nich velmi rychle přehřívají, což povede k jejich vyhoření.Hliník má dobrou tepelnou vodivost a odstraňuje přebytečné teplo.Jiné materiály akumulují teplo a mohou dokonce vznítit.Je tedy lepší experimentovat.

Druhý typ osvětlení pod omítku

Existuje druhá možnost - když je police odlitá v horní části soklové desky ve tvaru písmene „G“ položeného na její straně.Na konec této police je připevněn LED pásek.Ukazuje se, že světlo není nasměrováno ne do strany, jako v předchozí verzi, aledolů.Výhodou tohoto typu lišty s podsvícením je, že páska je otevřená, proto se lépe ochlazuje, což znamená, že můžete použít výkonnější LED diody.

Barvy a povrchy

Nemyslete si, že hliníková základní deska může být pouze stříbrošedá.Při eloxování lze malovat v jakékoli barvě, ale nejčastěji najdete černou, bílou, bronzovou, mosaznou a několik odstínů šedé.

Toto jsou pouze tři možné možnosti natírání hliníkových lišt lepidlem

Standardní možnosti „metalických“ barev se mohou lišit stupněm lesku.Existuje barva, která se podobá laku, existují možnosti s různým stupněm „saténu“ - otupělost, se „stopami broušení“.

Hliníková lišta může mít různé barvy.„Kovové“ barvy se vyrábějí s různým stupněm zářivosti

Barva a stupeň zářivosti se vybírají na základě obecného stylu a převládajících barev interiéru.Jasný lesk je vhodný pouze v high-tech, všichni ostatní mají větší sklon k matným nebo polomatným barevným možnostem.

Způsoby instalace

Hliníkové lišty mohou mít různé způsoby připevnění ke stěnám.Tenké typy se připevňují pouze a výhradně na lepidlo: vyvrtat díru do lišty - zkazit vzhled, ale jinak to nebude fungovat.Lepidlo se vybírá na základě materiálu stěn, ale nejčastějiaplikujte univerzální kompozice, jako například „tekuté nehty“.

Plochá soklová lišta vypadá velmi zajímavě

Širší modely podlahových lišt mají dva upevňovací systémy:

  • Podpěra je upevněna v určité vzdálenosti od podlahy,soklová lišta je na ni (jako na kolejích).Jedná se obvykle o malé možnosti tloušťky.
  • Základní deska se skládá ze dvou částí - těla a předního ozdobného pruhu.Pouzdro je připevněno ke zdi a poté pomocí zámku je přední deska upevněna.Tento způsob instalace je obvykle u širších modelů, kde lze pokládat kabely a vodiče.Přední panel lze vyjmout, takže je to docela pohodlný způsob.

S vodítky

Při výběru duralových základových desek věnujte pozornost přítomnosti prvků, které vám umožňují sestavit jakoukoli konfiguraci.Jedná se o vnější a vnitřní rohy, konektory a víčka.Při montáži dílu soklové desky je vhodné jej upevnit v prvku, protože rohy (zejména vnější) a koncové víčka často vyletují, což způsobuje nepříjemnosti.Spoj můžete položit na lepidlo, namazat tmelem.V případě lepidla se získá nerozdělitelný spoj, což není příliš dobré, protože obvykle opravují základní desku při opravě.Proto je vhodné použít tmel - drží části pohromadě, ale může je odtrhnout přítelod přítele bez poškození.Jen neberte kyselé tmely - zanechají stopy na hliníku.

Charakteristiky práce

Je lepší vyříznout hliníkovou základní desku koncovou pilou, pokud tam není, můžete použít brusku nebo obyčejnou ruční pilu s kovovou čepelí.Při použití ručního nástroje není dosažení přímé linie snadné.Pokud se někde vyskytnou nějaké chyby, bude nutné soubor opravit, můžete otřepy odstranit pomocí pruhu zabaleného do brusného papíru.

Moderní interiéry vyhrají pouze

Pro rovnoměrnější řez při práci s ruční pilou můžete použít obvyklétesařské pokosové .Je snadné v něm vytvořit úhly 45 ° a 90 °.