Infračervené topení

Jedna z možností elektrického vytápění využívá záření v infračerveném rozsahu.Slunce vyzařuje své teplo ve stejném rozsahu, stejně jako naše tělo.Proto je takové topení popisováno majiteli jako velmi pohodlné.

Co je infračervené topení

Infračervené (IR) vytápění nefunguje jako běžnější konvekce.Z vyzařovaných vln jsou vytápěny předměty - stěny, podlaha, strop, nábytek - a vzduch v místnosti je z nich již zahříván.Osoba v místnosti vyhřívané infračerveným zářením je zahalena teplem ze všech stran a také z podlahy.Z tohoto důvodu se úroveň pohodlné teploty snižuje o několik stupňů, což znamená, že za stejných podmínek budou náklady na topení nižší.

Rozdíl mezi tradičními druhy vytápění a infračerveným světlem

K zázrakům však nedochází a bude úsporné pouze vytápění domu, ve kterém jsou minimalizovány tepelné ztráty.Za takových podmínek budou samozřejmě všechny náklady na topení nižší, včetně jakéhokoli elektrického proudu.Ale s IR ohřevem musí být teplota skutečně nižší.Za druhédůvodem úspory je přítomnost regulátoru teploty.Pokud je k dispozici, topná tělesa pracují po krátkou dobu, když teplota v místnosti klesne pod nastavenou teplotu.V opačném případě jsou topení vždy v provozu, v místnosti je horké, musíte otevírat okna a účty za elektřinu jsou velké (mírně řečeno).

Infračervené vytápění je možné použít jako hlavní nebo jako další k vytvoření pohodlnějších podmínek na konkrétním místě - v blízkosti plochy, v rekreační oblasti atd.

Druhy infračerveného vytápění a topných těles

Infračervené vytápění má mnoho možností.Existuje několik typů ohřívačů, z nichž některé mohou být namontovány na různé povrchy - na podlahu, strop a stěny - vytvářející požadovanou teplotu, a to může být provedeno územně.

Jak funguje infračervené topení

Stropní topení

Tento typ infračerveného topení je umístěn výhradně na stropě.Topný článek - trubky emitující vlny v požadovaném rozsahu.Záření je rozptýleno pomocí kovových děličů, ale vlnový tok zůstává silný, přesto je povrchové zahřívání silné.Z tohoto hlediska se doporučuje instalovat stropní infračervená topná tělesa ne nižší než ve výšce 3,2 metru, ale pohodlnější pocit, pokud jsou ve výšce asi 3,6 metru.

Stropní infračervené topení standardní konstrukce
Stropmoderní topení.Je již možné porazit v interiéru
Například takto
)
Namontujte jej jako součást vícevrstvého zavěšeného stropu

Ne příliš přitažlivé infračervené stropní topení z estetického hlediska.Můžete je zadat moderním stylem, minimalismem loftem a dalšími technokratickými trendy.Ve více klasických nebo romantických interiérech je nepravděpodobné, že by to uspělo.

Infračervené ohřívače filmu

Jedním z nejpopulárnějších infračervených ohřívačů v posledních letech je polymerní film s uhlíkovými pásy, které jsou na něm uloženy.Těmito pásy prochází proud, pod jehož vlivem uhlíková pasta emituje infračervené paprsky.Výhodou infračervených ohřívačů je jejich flexibilita, díky které je lze namontovat na téměř jakýkoli zakřivený povrch.Téměř - protože mají stále minimální poloměr ohybu a je nežádoucí jej překročit.Pokud mluvíme o umístění povrchů - pak opravdu nezáleží na tom, kde je opravit - dokonce na podlaze, dokonce i na stěnách nebo stropech.Hodně to pomůže, pokud potřebujete provést vytápění podkroví se sklonenými stěnami.V současné době je vyhřívání filmu nej mobilní a snadno se instaluje.

Zahřívání filmu může být na jakémkoli povrchu

Fólie je připevněna k rovnému povrchu.Nejběžnější montážní materiál- oboustranná páska.Pokud je toto topné těleso namontováno na stěnu nebo strop, je možné jej dodatečně upevnit pomocí konzol.Pouze při jízdě v závorce je nutné se dostat do filmu, nikoli do vodivých pneumatik ani do uhlíkových (tmavých) pruhů.Mimochodem, pokud je poškozeno několik pásem, systém zůstává funkční - pouze poškozená pásma jsou vyloučena z práce.Pokud je ale pneumatika poškozená, nebude fungovat celý film.

Tato fólie se vyrábí ve svitcích, může mít různou šířku - od 30 cm do 100 cm. Podle potřeby se řeže na délku - jsou zde řezané linie.Řezané proužky jsou připevněny na povrch, poté spojeny vodiči (paralelně) a poté přivedeny na termostat, který řídí činnost celého topného systému.Tento systém má další komponentu - senzor (y), které měří stav vzduchu nebo teplotu topných ploch.Připojují se také k termostatu a podle jejich indikací je provoz topných těles regulován.Mimochodem, existují modely regulátorů teploty se zabudovanými senzory.Pak už nemusíte instalovat nic jiného, ​​ale pokud dojde k selhání senzoru (nedochází to tak zřídka), budete muset termostat roztočit a může to být záruka ... Obecně je volba na vás.

Je možné vyhřívat podlahu infračerveným filmem

Fólie je upevněna pod dokončovacím materiálem.Na stěnách to mohou být sádrokartonové desky, obklady nebo něco podobného.Na strop může být takový systém namontován pod zavěšeným stropem nebo taképorazit ho podšívkou.S řešením podlah ještě více - je vhodný jakýkoli nátěr vhodný pro teplou podlahu.

Nástěnné tepelné infračervené panely

Tato infračervená topná tělesa se objevila nedávno.Jedná se o vícevrstvou strukturu: zadní stěna může být vyrobena z kovu a prášku, je k ní připojen topný prvek (uhlíkové vlákno), je uzavřen keramickým sítem.Někteří výrobci přidávají do tohoto „koláče“ tepelný akumulátor - talíř z materiálu citlivého na teplo, který se zahřívá na určitou teplotu a vyzařuje teplo i po vypnutí zařízení.

Struktura infračerveného topného panelu

Podle způsobu instalace jsou infračervené panely pro vytápění stěny a stropy.Strop lze instalovat do profilů Armstrong nebo namontovat na strop pomocí speciálních spon.Všechny nástěnné modely mohou být vybaveny regulátorem teploty a elektrickým kabelem.V tomto případě je instalace jednoduše zavěšena na háčcích zasunutých na správné místo.Existují nástěnné infračervené panely, které jsou sloučeny do jednoho systému (dráty) a jsou ovládány z jediného termostatu.V tomto případě je kromě mechanické instalace také nutné sestavit elektrickou část.

Na strop lze namontovat infračervené keramické panely
Toto je nástěnná verze s fototiskem
Keramickápanel lze aplikovat kresbou
Povrch lze natřít jakoukoli barvou nebo jeho barva může napodobit dřevo
Pravidelný bílý infračervený panel

Tyto panely mohou být pouze bílé, na nichkresba může být použita - běžná nebo ve formě fotografického tisku.Panely se vzorem jsou obvykle zavěšeny na zdi, slouží také jako dekorace.

Infračervené topení pomocí soklových desek

Stejný princip jako topné panely jsou uspořádány infračervené soklové topení.Navenek velmi připomínají obyčejné, mají pouze velkou výšku a jsou vyrobeny z keramiky.Jsou instalovány podél všech stěn nebo jejich částí, ale je žádoucí instalace na vnější stěny.Mohou být namontovány na stávající soklové lišty nebo místo nich.

Infračervené vytápění pomocí keramického soklu je dobrým nápadem pro nenápadné, pohodlné a efektivní vytápění

Takové vytápění je nejracionálnější a nejpohodlnější: nejprve se ohřívá zeď avzduch se z toho již zahřívá.Vyhřívaná stěna je vynikajícím tepelným akumulátorem.Dokáže udržovat teplotu hodiny i po vypnutí topných těles.

Infračervené plynové ohřívače

Ne všechna IR ohřívače jsou napájeny elektřinou.Existují zařízení pracující na zkapalněný plyn.Jsou ve dvou verzích - pro vnitřní a venkovnípoužití.

Zkapalněný plyn se mísí se vstřikovaným vzduchem a vstupuje do komory, kde se zvyšuje tlak směsi.Směs plynu a vzduchu vstupuje pod vysokým tlakem do keramického hořáku, což je panel s malými komůrkami.V těchto buňkách dochází k oxidaci plynu, v důsledku čehož se keramika zahřívá (až na 800 ° C) a začíná vyzařovat teplo v infračerveném rozsahu.

Některé typy infračervených plynových ohřívačů a jejich zařízení

Teplotní režim je řízen regulátorem, který je umístěn poblíž hořáku.Bezpečnost je zajištěna senzory přítomnosti ohně, plynu.K dispozici je také zařízení, které vypne hořák, když spadne.

S takovým topením můžete rychle zahřát chatu, zvýšit teplotu na pohodlný altán na terase, v altánu, na některé části dvora.Infračervené topení tak může být bez elektřiny.v přenosné, cestovní verzi jsou také ohřívače tohoto typu.