Instalace a připojení čerpací stanice

Individuální zásobování vodou soukromého domu nebo chaty může pocházet ze dvou zdrojů - studna nebo studna.Pro automatizaci dodávky vody do domu a vytvoření stabilního tlaku je nezbytná instalace čerpací stanice.Skládá se z čerpadla, hydraulického akumulátoru, tlakového spínače a bezpečnostní skupiny (manometr a vypouštěcí ventil).Výhodou tohoto podniku je, že jakékoli domácí spotřebiče mohou pracovat s takovým systémem dodávky vody, další dobrou zprávou je, že připojení není velmi obtížný úkol, pokud si přejete, můžete nainstalovat a připojit čerpací stanici vlastními rukama.

Výběr umístění instalace

Čerpací stanice instalujte poblíž zdroje vody - studny nebo studny - do speciálněborudovannom pit - keson.Druhá možnost je v technické místnosti v domě.Třetí je na polici ve studni (takové číslo nebude se studnou fungovat) a čtvrté je v podzemí.

Instalace čerpací stanice v podpole - z její činnosti můžete slyšet příliš mnoho hluku

Jak určit hloubku sání

) Při výběru místa vNejprve se řídí technickými vlastnostmi - maximální sací hloubkou čerpadla (odkud může čerpadlo zvednout vodu).Jde o to, že maximální zdvihací hloubka čerpacích stanic je 8-9 metrů.

Sací hloubka je vzdálenost od vodního zrcadla k čerpadlu.Přívodní potrubí může být spuštěno do libovolné hloubky, bude čerpat vodu z úrovně vodního zrcadla.

Studny mají často větší hloubku než 8–9 metrů.V tomto případě budete muset použít jiné vybavení - ponorné čerpadlo nebo čerpací stanici s vyhazovačem.V tomto případě může být voda dodávána z 20-30 metrů, což obvykle stačí.Nevýhodou tohoto řešení je drahé vybavení.

Hloubka sání je charakteristika, která určuje způsob instalace

Pokud nemáte dostatek metr před tím, než můžete umístit běžné vybavení, můžete stanici umístit do studny.nebo nad studnou.Na stěnu ve studně je namontována police, v případě studny je prohlubeň prohloubena.

Při výpočtu nezapomeňte, že hladina vodního zrcadla „plave“ - v létě obvykle klesá.Pokud je vaše hloubka sání na pokraji, nemusí být během této doby jednoduše žádná voda.Později, jakmile hladina stoupne, se obnoví přívod vody.

Bezpečnostní hlediska

Dalším bodem, který je třeba zvážit, je bezpečnost zařízení.Pokud má být instalace čerpací stanice v blízkosti domu s trvalým bydlištěm, je zde méně problémů - můžete si vybrat jakoukoli možnost, dokonce i v malémbouda.Pouze jedna podmínka - v zimě by neměla mrznout.

Instalace čerpací stanice ve stodole je vhodná pro trvalé bydliště a podmínku oteplování /vytápění na zimu

Pokud se jedná o venkovský dům, ve kterém lidé celou dobu nežijí, je to obtížnější- je nutné zařídit pokoj, který nezasáhne oko.Nejbezpečnější způsob instalace čerpací stanice je v domě.V tomto případě to ale může odnést.

Druhým místem, kde můžete nainstalovat čerpací stanici, je skrytý maskovaný keson.

Schéma instalace čerpací stanice v studně

Třetí je na polici v studni.Pouze v tomto případě by se tradiční dům pro studnu neměl dělat.Potřebujeme ocelový kryt, který lze uzamknout pomocí bezpečného zámku (přivařte kloubové závěsy k kroužku, vytvořte štěrbiny v krytu, abyste zavěsili zámky).Přestože pod domem může být skryté dobré krytí.Pouze návrh musí být promyšlen, aby nezasahoval.

Pohodlí a provozní podmínky

Instalace čerpací stanice v domě je dobrá pro každého, kromě toho, že zařízení je během provozu hlučné.Pokud existuje samostatná místnost s dobrou zvukovou izolací a technickými specifikacemi, je to možné - žádný problém.Často si vytvořte podobnou místnost v suterénu nebo v suterénu.Pokud není suterén, můžete si v podzemí vytvořit krabici.Přístup k ní je přes poklop.Tato skříň musí mít kromě zvukové izolace také dobrou tepelnou izolaci - rozsah provozních teplot začíná od + 5 ° C.

K omezení úrovně hluku může stanice stanicena silnou gumu - tlumí vibrace (vytvářené chladicím ventilátorem).V tomto případě je dokonce možné jej nainstalovat v domě, ale zvuk bude jistě stále.

Betonový kruh caisson

Pokud jste se rozhodli instalovat čerpací stanici v kesonu, musí být také izolovaná a také vodotěsná.Pro tyto účely se obvykle používají hotové železobetonové kontejnery, ale je možné vyrobit keson z betonových prstenců (jako studna).Namontujte kroužek s dolní částí dolů a kroužek s víkem nahoře.Další možností je položit ji z cihel, nalít beton na podlahu.Tato metoda je však vhodná pro suché oblasti - hladina podzemní vody by měla být nižší o metr pod hloubkou kesonu.

Hloubka kesonu je taková, že zařízení je instalováno pod úrovní mrazu.Vytápěcí pěna z polystyrenu.Lepší - extrudovaný.Pak současně získáte také hydroizolaci.

Je vhodné použít skořepinu pro keson vyrobený z betonových prstenců (pokud najdete vhodný průměr).Můžete ale také naložit polystyrenovou pěnu, nakrájet na proužky a přilepit.Pro obdélníkové jámy a struktury jsou vhodné desky, které mohou být přilepeny ke stěnám bitumenovým tmelem.Natřete zeď, aplikujte izolaci, můžete navíc upevnit hřebíky /hmoždinky.

Připojení čerpací stanice

Výběr zařízení a místo pro instalaci je polovina bitvy.Přesto musíte vše správně připojit do systému - zdroje vody, stanice a spotřebitele.Přesné schéma zapojení čerpací stanice závisí navybrané místo.Ale v každém případě existuje:

  • Sací trubka, která klesá do studny nebo studny.Jde do čerpací stanice.
  • Samotná stanice.
  • Potrubí pro spotřebitele.

Všechno je to tak, v závislosti na okolnostech se změní pouze vazebné vzorce.Zvažte nejčastější případy.

Zásobování vodou ze studny pro trvalé bydliště

Je-li stanice instalována v domě nebo v caisson někde na cestě k domu, schéma zapojení je stejné.Na přívodní potrubí je nainstalován filtr, spuštěný do studny nebo vrtu (nejčastěji běžná síťovina), po kterém je nainstalován zpětný ventil, pak potrubí pokračuje.Proč filtr - pochopitelně - chránit před mechanickými nečistotami.Zpětný ventil je nutný, aby při vypnutí čerpadla netekla voda zpět pod vlastní hmotností.Poté se čerpadlo zapne méně často (vydrží déle).

Schéma instalace čerpací stanice v domě

Potrubí je vypouštěno stěnou studny v hloubce těsně pod úrovní zamrzání půdy.Další je příkop ve stejné hloubce.Při pokládání příkopu musí být rovný - čím méně zatáček, tím menší pokles tlaku, což znamená, že voda může být čerpána z větší hloubky.

Pro jistotu můžete potrubí izolovat (položte listy expandovaného polystyrenu na horní část a poté jej naplňte pískem a poté zeminou).

Varianta průchodu ne přes základ - je nutné vytápění a vážná izolace

Při vstupu do domu prochází přívodní potrubízáklad (průchod je také izolován), dům již může stoupat na místo instalace čerpací stanice.

Tento způsob instalace čerpací stanice je dobrý v tom, že pokud je vše provedeno správně, systém funguje bez problémů.Nevýhodou je, že je nutné kopat zákopy, stejně jako odebírat /vstupovat do potrubí skrz stěny a také, že je obtížné lokalizovat poškození, když se objeví netěsnost.Chcete-li minimalizovat riziko úniku, vezměte osvědčené kvalitní trubky a položte celý kus bez spojů.Pokud existuje spojení, je vhodné provést kontrolu dobře.

Podrobný diagram vázání čerpací stanice při připojení ke studně nebo studně

Existuje také způsob, jak snížit množství výkopových prací: položit potrubí výše, ale je dobré jej izolovat a dodatečněpoužijte topný kabel.To může být jediná cesta ven, pokud má lokalita vysokou hladinu podzemní vody.

Je zde další důležitý bod - víko studny musí být izolováno, stejně jako kroužky venku do hloubky zmrazení.Neměla by zamrznout pouze část potrubí od vodního zrcadla k vývodu ke zdi.K tomu je zapotřebí opatření na oteplování.

Připojení čerpací stanice k přívodu vody

Čerpací stanice je často instalována ke zvýšení tlaku v přívodu vody e centralizovaným přívodem vody.V tomto případě je vodní potrubí připojeno ke vstupu do stanice (také prostřednictvím filtru a zpětného ventilu) a výstup směřuje ke spotřebitelům.

Schéma připojení čerpací stanice kpřívod vody

Při vstupu je vhodné nainstalovat uzavírací ventil (kouli), abyste mohli systém v případě potřeby vypnout (například pro opravu).Druhý uzavírací kohout - před čerpací stanicí - je nutný pro opravu potrubí nebo samotného zařízení.Poté na výstupu má také smysl vložit kulový kohout - aby se spotřebitelé v případě potřeby odřízli a aby se voda z trubek neodtokovala.

Připojení ke studně

Je-li hloubka sání čerpací stanice dostatečná pro studnu, spojení se neliší.Není-li skutečnost, že potrubí směřuje na místo, kde plášť končí.Zde obvykle uspořádají pitnou vodu, přímo zde můžete umístit čerpací stanici.

Instalace čerpací stanice: schéma připojení studny

Stejně jako ve všech předchozích schématech je na konci potrubí nainstalován filtr a zpětný ventil.U vchodu můžete protáhnout vodovodní kohoutek přes tričko.Bude to nutné při prvním spuštění.

Hlavním rozdílem mezi touto instalační metodou je to, že potrubí do domu skutečně běží na povrchu nebo je zakopáno do mělké hloubky (ne všechny mají jámu pod hloubkou zmrazení).Pokud je čerpací stanice nainstalována v zemi, je to v pořádku, zařízení se obvykle čistí na zimu.Pokud se však plánuje použití vody v zimě, musí být vytápěna (pomocí topného kabelu) a izolována.Jinak to nebude fungovat.

Uvedení čerpací stanice do provozu

K uvedení čerpací stanice do provozu je nutné ji uvést do provozupotrubí zcela naplňte vodou.Pro tento účel je v pouzdru speciální plnicí otvor.Nalijte do ní vodu, dokud se neobjeví.Zacvakněte zátku na místo, otevřete kohoutek u vývodu pro spotřebitele a spusťte stanici.Zpočátku voda vytéká se vzduchovým vzduchem, který vznikl při plnění čerpací stanice.Když voda přejde do stálého proudu bez vzduchu, váš systém vstoupil do provozního režimu, můžete jej ovládat.

Pokud jste nalili vodu a stanice se nespouští po celou dobu - voda se nehýbe nebo trhne - musíte to pochopit.Existuje několik možných důvodů:

  • na sací trubce spuštěné do zdroje není zpětný ventil nebo to nefunguje;
  • někde na potrubí je netěsné spojení, kterým uniká vzduch;
  • odpor potrubí je příliš velký - je zapotřebí potrubí s větším průměrem nebo s hladšími stěnami (v případě kovové trubky);
  • vodní zrcátko je příliš nízké, málo energie.

Abyste zabránili poškození samotného zařízení, můžete jej spustit spuštěním krátké přívodní trubky do nádoby (vodní nádrže).Pokud vše funguje, zkontrolujte potrubí, sací hloubku a zpětný ventil.