Instalace a připojení kuchyňské digestoře

Aby byl byt nebo dům čerstvý a čistý vzduch, musí mít kuchyně velmi dobré větrání.Přirozené větrání se nezabývá úkolem včasného odstranění pachů během vaření, proto je nad sporákem zavěšeno speciální vynucené větrací zařízení - odsavač par.Jak správně nainstalovat kapotu, jak ji upevnit a uvést do ventilačního systému - více o tom později.

Instalace odsavače par v kuchyni je moudré rozhodnutí

Jak zavěsit odsavač par na sporák

Při správné velikosti je šířka stejná nebo dokonce o něco větší než šířka desky.Pro správnou instalaci kapoty je nutné ji správně umístit a upevnit.Elektrická kapuce je umístěna přesně nad sporákem.Výška instalace závisí na typu varné desky:

 • Nad plynovým sporákem je minimální přípustná výška pro zavěšení krytu 75 cm.
 • Nadelektrická hodnota je o něco menší - minimálně 65 cm.

Přesnou výšku určujete sami - podle růstu hostitelky, která bude vařit.Spodní okraj kapuce by měl být těsně nad hlavou.Nestojí to za zavěšení nižší než minimální vzdálenost, ale vyšší je možné.Pokud však potřebujete zavěsit zařízení vyšší než 90 cm od úrovně kamen, potřebujete jednotku se zvýšeným výkonem - aby byl znečištěný vzduch účinně odváděn.

Minimální výška pro instalaci digestoří nad plynovým a elektrickým sporákem

Kapota je upevněna v závislosti na typu.Vestavěný - do speciálně objednané skříňky.Montáž (plochá) a klenutá (krb) - ke zdi.Samotné krbové kryty se mohou skládat ze dvou částí - agregátu s motorem a filtry a kupole.Obě části jsou připojeny nezávisle na sobě, ale jejich výstupy se shodují.

Zvláště stojí za zmínku ostrovní kukly.Jsou připevněny ke stropu.Sada obsahuje systém odpružení a jasná doporučení, co a jak dělat.

Kroky instalace

Celý proces instalace a připojení lze rozdělit do několika fází:

 • Nejprve musíte nainstalovat kryt na správné místo.Jedná se o fyzické připevnění ke zdi nebo stropu.
 • ​​
 • Druhou fází je připojení k napájení.Pokud je k dispozici blízká zásuvka, neměly by tam být žádné potíže.V opačném případě budete muset vodič vytáhnout z nejbližšího zdroje, jako dočasné opatření můžete použít kabel (prodlužovací kabel).
 • Poslední fáze je relevantní pouzepro modely s výstupem odsávaného vzduchu do ventilačního systému.V této fázi je potrubí připojeno a jeho výstup do vzduchotechnického potrubí.

  Není obtížné správně zavěsit digestoří do kuchyně vlastníma rukama

Pokud je v blízkosti nějaká zásuvka, není problém s připojením k elektřině.Jiné fáze nejsou také příliš obtížné, ale budeme je brát podrobněji.

Model připevněný na zeď nebo na zeď

Ačkoli se tyto dva modely liší svým vzhledem, jsou připevněny ke zdi.Na zadní stěně pouzdra mají čtyři otvory - dva vlevo a dva vpravo.Mnoho výrobců dodává svým výrobkům instalační šablonu, na které jsou vyznačena umístění upevňovacích prvků.Vše, co je potřeba, je opřít šablonu o zeď, posunout značky.Pokud neexistuje žádná šablona, ​​změřte vzdálenost mezi otvory a přeneste na zeď.Pokud existuje asistent, můžete požádat o přidržení ve vybrané výšce a sami si dělat poznámky.

Připevněte kapotu ke zdi pomocí standardních otvorů v krytu

Pak je vše jednoduché: pomocí vrtáku vytvoříme otvory odpovídající velikosti, vložte plastové hmoždinky hmoždinek, pak zavěstekapuce na hřebíky do hmoždinek.Přirozeně kontrolujeme vodorovnou polohu instalovaného zařízení.

Tato metoda je dobrá, je-li stěna vodorovná a nezasahuje.V blízkosti kamna často prochází plynová trubka, což znemožňuje zavěsit kapotu blízko zdi.V tomto případě je možné přibít dřevěné tyče na zeď a na tyče již může být připevněna kapuce.To jeJednoduchá možnost, ale ne velmi dobrá - tyče jsou pokryty sazemi a je obtížné je prát.

Druhou možností je instalace odsavače za potrubí - použijte šroubový kolík (druhé jméno je sanitární kolík).Mají závit pro zašroubování do zdi, hladkou část, která umožňuje nést kapotu v určité vzdálenosti od zdi a menší nit s dvěma maticemi, pomocí kterých zajistíme pouzdro.Existují tyto čepy různých velikostí, které si vyberete, ale všechny ořechy jsou vyrobeny na klíč nebo osmihranný klíč.

Jak nainstalovat kryt na zeď, pokud plynové potrubí zasahuje nebo je zeď nerovná

Tato možnost pro připojení krytu je univerzální, snadno použitelná a spolehlivá.Je také pohodlnější se o něj starat - kov je obvykle nerezový, není obtížné ho umýt z usazenin.

Instalace vestavěné kapoty do skříně

Vestavěné kapuce je téměř zcela skryto v kabinetu, který je pro ni vyroben.Upevňuje se stejným způsobem, jak je popsáno výše - na šrouby pouze zašroubují do stěn.Pouze dříve v policích umístěných nahoře je nutné pro potrubí vytvořit otvory.To se provádí již po zakoupení kapoty, protože umístění výstupu vzduchu závisí na společnosti a modelu.

Příklad instalace integrovaného krytu

Je-li skříň zavěšena, je nejlepší ji odstranit.Do vyjmuté skříňky nainstalujte kapotu na místo, označte umístění výstupu vzduchu na spodní polici a vystřihněte ji.K tomu je snazší použít skládačku a soubor smalé zuby.Téměř žádné soubory čipů pro laminát.Pokud chcete, můžete místo řezu uzavřít plastovým nábytkovým profilem ve tvaru C.Jsou pevné a flexibilní.Je snadno použitelný flexibilní - ohýbá se v jakémkoli úhlu, ty pevné musíte zahřát před instalací konstrukčním fénem.Tyto profily „přilnou“ k lepidlu a nejčastěji používají „tekuté nehty“.Po instalaci na místě odstraňte zbývající lepidlo (vlhkým, čistým hadříkem) a připevněte krycí páskou na polici.Přebytečný profil jsme ořízli pilníkem s malým zubem a ořízneme brusný papír jemným zrnem.

Proces přípravy skříně na instalaci odsavače par

Stejným způsobem vyrábíme otvory v jiných policích.Mimochodem, už nemusí být kulaté, ale pravoúhlé - záleží na části kanálu, kterou jste si vybrali.

Poté, co jsou umístěny všechny police, je skříň zavěšena a upevněna.Vestavná kapuce je k ní připevněna šrouby skrz otvory v krytu.Další je proces připojení potrubí.

Jak připojit digestoře k elektřině

Protože spotřeba energie digestoří zřídka přesahuje 1 kW, lze je připojitdo obyčejných zásuvek.Jsou přednostně uzemněny.Tento požadavek musí být splněn, pokud chcete, aby byla záruka platná.

Je-li kabeláž v bytě stará, můžete zemnící nebo zemnící kabel vyhodit sami.Jednoduše jej nepřipevňujte k potrubí přívodu vody nebo topení.To jeohrožuje možnost úrazu elektrickým proudem nebo dokonce smrt pro vás, členy vašich sekcí nebo sousedy.

Chcete-li dosáhnout uzemňovacího drátu, na stínění vyhledejte autobus s připojenými dráty nebo trubku, ke které je svařovaný /našroubovaný lankový vodič.K těmto zařízením můžete také připojit svůj vlastní lankový drát (aniž byste sklopili ty, které již existují).Aby mohl normálně fungovat, musí mít průřez 2,5 mm, vodič je vícežilová měď, je žádoucí nehořlavá skořápka.

Propojte kapotu přes svorky Vago

Některé kapoty jsou dodávány se zástrčkou na konci.S připojením těchto modelů, žádné otázky - do zásuvky a to je vše.Existují však modely, ve kterých šňůra končí dráty.Nejde o chamtivost výrobce, ale o to, aby se spotřebitel rozhodl, jak nejlépe připojit zařízení.Pokud chcete, můžete připojit zástrčku.Tato možnost se nehodí - vezměte svorkovnici a připojte se přes ni.Další možností jsou terminály Wago.Musí si vzít tři kusy - podle počtu vodičů.V jednom svorkovnici jsou spojeny shodné vodiče z krytu a stínění - fáze s fází (barvy se zde mohou lišit), nula (modrá nebo modrá) s nulou, zem (žlutá-zelená) se zemí.

Vzduchovod pro kuchyňskou digestoř

Jednou z etap instalace digestoře je výběr a instalace vzduchovodů.Vzduch z pokojové teploty je odebírán z kuchyně, takže neexistují žádné zvláštní požadavky na vzduchovody a můžete je použít.Běžně se používají tři typy:

 • Vlnitý hliníkový obal.Je dobrý, protožeje snadné dát mu požadovaný tvar - snadno se ohne pod jakýmkoli úhlem.Stačí vzít kus požadované délky a dát mu požadovaný tvar.Nevýhoda: provoz odsavače bude hlučný, protože proudění vzduchu způsobuje hluk a rezonanci.Druhým negativním bodem je žebrovaný povrch, který způsobuje další obtíže při proudění vzduchu.Další nevýhodou je, že je těžké se o ni postarat: saze v prachu jsou zaneseny v drážkách, je těžké je vyčistit.
 • Plastové (PVC) kruhové potrubí.Pohodlné použít kulaté polymerní trubky.Vzduchový kanál požadované konfigurace je sestaven z tvarových prvků - zaoblení, ohyby, adaptéry, spojky.Jsou spojeny s trubkou v důsledku rozšíření na tvarovaných prvcích.Aby nedošlo k odpojení prvků během provozu, mohou být spoje potaženy lepidlem (tekuté nehty nebo točivý moment).Další možností je upevnění pomocí samořezných šroubů - tři až čtyři kusy na spojení.Výhodou PVC potrubí pro digestoře je to, že jsou „tiché“, hladké vnitřní stěny nenarušují pohyb vzduchu a vnější se snadno umývají.Nevýhodou je složitější proces montáže (ve srovnání s hliníkovou vlnou).

  Druhy potrubí pro digestoře

 • Plastové čtvercové potrubí.Vyrábí se také z polyvinylchloridu (PVC), má však obdélníkový průřez.Všechny ostatní vlastnosti jsou stejné.Pokud potřebujete ušetřit místo, použijte obdélníkové kanály - schovávají se dobře za sádrokartonovými příčkami, za zavěšenými nebo zavěšenými stropy.

Stále existuje rozdíl mezi plastickým a vlnitým potrubím - cenou.Polymer je dražší.Navzdory tomu, pokud máte příležitost nainstalovat kapuci pomocí PVC, nasaďte je.Díky stejnému průřezu zajišťují účinnější odvod vzduchu a méně hluku.

Průřez trubek pro potrubí je určen velikostí výfukového potrubí.V případě pravoúhlých trubek se používá adaptér.

Rozměry potrubí pro digestoře

Kruhové kanály jsou tří velikostí: 100 mm, 125 mm a 150 mm.Jedná se o průměr plastových trubek a vlnitých rukávů.Existuje více sekcí plochých potrubí a jsou uvedeny v tabulce.

Rozměry plochých trubek z PVC pro digestoře

Jak vybrat velikost?V případě kruhových trubek by se jejich průměr měl shodovat s průměrem výstupu výfuku.Je velmi nežádoucí umístit adaptér na výstup a poté použít potrubí s menším průměrem - sníží se tím rychlost čištění vzduchu.A i když bude kapuce velmi silná, nedokáže se vypořádat s čištěním vzduchu.

Při výběru průřezu pravoúhlého kanálu - by plocha jeho průřezu neměla být menší než průřezová plocha výstupní trubky.A připojení je prostřednictvím vhodného adaptéru.

Jak připojit zvlnění k kapotě a větrání

Pokud se rozhodnete pro instalaci kapoty a použití hliníkové zvlnění pro potrubí, budete muset přemýšlet o tom, jak ji připevnit k tělu ana větrání.K tomu budete potřebovatsvorky vhodné velikosti.Mohou být kovové nebo plastové.

Pro připojení digestoře k ventilačnímu systému bude rovněž vyžadována speciální ventilační mřížka.V horní části je otvor pro připojení potrubí.Ve spodní části jsou otvory pro odvádění vzduchu z kuchyně přirozenou cirkulací, když kapota nefunguje.

Upevnění zvlnění na mřížku na zdi

Pro upevnění zvlnění je vhodná mříž s výčnělkem - kolem otvoru, na který je zvlnění naneseno, je strana několik centimetrů a potéje připevněn pomocí svorky vhodné velikosti.

Vlnitý kanál je připevněn ke krytu stejným principem.Existuje římsa, na které je zvlnění nošeno.Spoj je utažen svorkou.

Jak upevnit potrubí ke stěnám

Existují speciální spojovací prostředky ve formě západek pro plastové kanály.Nejprve se připevňují na zeď pomocí hmoždinek.Krok instalace závisí na zakřivení trasy, ale v průměru stačí 1 upevňovací prvek na 50–60 cm. Do těchto západek se během instalace vkládají trubky s malým úsilím.

Pokud musí být potrubí upevněno ke stropu, lze použít stejné držáky.Pokud však potřebujete odolat určité konkrétní vzdálenosti od stropu, nebude tento typ instalace fungovat.V takových případech proveďte perforované zavěšení pro sádrokartony, připevněte je ke stropu, poté k nim pomocí malých šroubů z PVC potrubí pro kreslení.

Způsoby připevnění zvlnění

Vlnité kanály jsou připevněny ke stěnám pomocí svorek nebo velkých plastových potahů.V případě potřeby jsou také připevněny ke stropu pomocí perforovaných hliníkových zavěšení.

Kde a jak odstranit potrubí

Potrubí z digestoře v kuchyni je nejčastěji spojeno s větracím otvorem, kterým je přirozené větrání (kvůli průvanu).To je špatně, protože v tomto případě je většina roštu uzavřena vzduchovým kanálem a prostřednictvím zbývajících dostupných otvorů bude výměna vzduchu jasně nedostatečná.

Značná část větrací mřížky je uzavřena a větrání v bytě nebude dostatečné.

Správně připojte vzduchové potrubí k samostatnému větracímu potrubí.V tomto případě je na mřížku instalována stejná mřížka jako na výše uvedené fotografii.

Není-li k dispozici žádné oddělené větrací potrubí, ale vnější stěna je poblíž, můžete vzít potrubí do ulice umístěním vnější mřížky.Toto jsou dva způsoby, jak zajistit normální větrání a zajistit správnou funkci odsavače par.

Jak se dostat na ulici

Chcete-li nainstalovat kryt a přivést vzduchový kanál do zdi, musíte do něj udělat otvor.A to je jediný problém.Poté je do tohoto otvoru vložen vzduchový kanál, který je utěsněn roztokem.Venku je otvor uzavřen roštem - takže odpadky nespadají, ptáci a malá zvířata se neusadí.

Jeden příklad instalace odsavače par v kuchyni bez průchodu vzduchustěna

Aby se zabránilo vniknutí vzduchu z místnosti z ulice, je instalován zpětný ventil (na obrázku nad ním je vyznačena šikmá čára).Mimochodem, je vhodné jej nainstalovat při připojení potrubí k ventilačnímu systému - aby zápach z potrubí nevstoupil do místnosti.

Takto hledá zpětný nebo zpětný ventil potrubí

Zpětný nebo zpětný ventil je lehká plastová nebo kovová deska.Je pohyblivě připevněn na dvou místech k potrubí - nad a pod, jsou okvětní lístky podepřeny lehkou pružinou.Když kapota nefunguje, ventil blokuje vzduch zvnějšku.Když se kapota zapne, proudění vzduchu ohne desku dopředu a stlačí pružinu.Jakmile je kapota vypnuta, je deska nahrazena pružinami.Pokud instalujete odsavač bez tohoto ventilu, může být v zimě v zimě příliš chladno - venkovní vzduch bude bez problémů proudit do místnosti.

Aby kapota nezasahovala do přirozeného větrání v kuchyni

Mimochodem, pomocí odpaliště a zpětného ventilu můžete nainstalovat kapotutak, aby to nenarušovalo přirozené větrání v kuchyni.K připojení digestoří, zpětného ventilu a odpaliště budete potřebovat speciální větrací mřížku.K ventilační mřížce je připojeno tričko, k jeho spodnímu vstupu je připojen vzduchový kanál z kapoty a na volný výstup je umístěn zpětný ventil, takže okvětní lístky jsou uzamčeny, když vzduch prochází z potrubí (na fotografii níže).

Zpětný ventil pro normální přirozené větrání v kuchyni

Jak tento systém funguje?Když je kapota vypnutá, okvětní lístky zpětného ventilu jsou ohnuty, vzduch z kuchyně vstupuje do ventilačního potrubí skrz gril a otevřený výstup z odpaliště.Když je kapota zapnutá, proud vzduchu z ní rozšiřuje ventilovou desku a vzduch vstupuje do ventilačního systému.Když je kapota vypnutá, pružiny znovu otevřou vzduch přes tričko.

Zevně takový systém nevypadá příliš přitažlivě a bude muset být nějakým způsobem maskován.Je to však jediný způsob, jak připojit kapotu k jedinému stávajícímu větracímu vývodu a neomezit výměnu vzduchu.