Instalace sekčních vrat v garáži - všechny podrobnosti o instalaci

Sekční zvedací brány jsou instalovány v garážích, inženýrských jednotkách a dalších technických místnostech.Jsou výhodné v tom, že při otevírání jednoduše stoupají a nevyžadují volný prostor před plátnem.Další plus - existují izolované modely, které mají stejné tepelné izolační vlastnosti jako cihlová zeď a půl cihly.A další důležitá poznámka - montáž sekčních vrat může být provedena samostatně, rukama.Nejlépe s asistentem.„V jedné ruce“ bude těžší se s ní vyrovnat, ale je také možné.Jen mějte na paměti: při vlastní montáži to nebude trvat 4 hodiny, které profesionální instalační pracovníci stráví, ale mnohem více ... ale můžete to udělat na jeden den.

Měření a velikosti

Sekční vratase také nazývají zvedací sekce.Toto jméno je způsobeno strukturou a principem jednání.Křídlo dveří se skládá ze samostatných sekcí pohyblivě spojených navzájem.Proto název „sectional“ v názvu.Při otevírání se sekce pohybují nahoru podél vodítek a hladce se pohybují ke stropu.V otevřeném stavu jsou drženy na stropě.A to je důvod, proč přidávají slovo „zvedání“ - povstávají.

Obecné uspořádání sekčních vrat s torzními pružinami

Sekční vrata se skládají ze dvou částí - dveřního křídla a vedení, podél nichž se křídlo dveří pohybujeotevírání /zavírání.Chcete-li bez problémů instalovat sekční vrata vlastníma rukama, musíte opatrně změřit otvor.V této části není nic složitého.Vše, co potřebujete, je měřítko pásky, olovnice, pokud existuje laserová hladina.

S terminologií je vše jasné, konstrukce je všeobecně jasná, nyní podrobněji o měřeních a přípravě otvoru, bez kterých se instalace sekčních vrat jednoduše nedaří.

Co a proč měřit

Pro objednání sekčních vrat nad hlavou je třeba změřit následující vzdálenosti (na obrázku):

 • Výška (H) a šířka (B) otvoru.Zde je vše jasné, měření je jednoduché.Ale pro normální provoz brány by rovina otvoru měla být rovnoběžná.Boční stěny musí být přísně svislé, podlaha a překlad musí být přísně vodorovné, bez odchylek a ochabnutí.Vertikální a horizontální lze ověřit pomocí úrovně,olovnice.Parametry otevření můžete také ovládat provedením změn v několika bodech.Pokud data odpovídají milimetru, vše je v pořádku.Pokud tomu tak není, budete muset připravit otvor - vyrovnat jej a teprve po tomto opatření a objednat sekční vrata.

  Jaké parametry jsou potřebné a důležité

 • Výška překladu (propojky).Strop je vzdálenost od vrcholu otvoru ke stropu (h).Optimální výška překladu je 400 - 600 mm.V tomto případě můžete nainstalovat nejlevnější a zároveň nejspolehlivější standardní zvedací systém - standardní.
 • Vzdálenosti od okraje otvoru k bočním stěnám (vpravo (b2) a vlevo (b1). Také nazývané „ramena“. Vodítka jsou namontována po stranách otvoru a vzdálenost od otvoru k bočním stěnám ovlivňuje výběr jejich konstrukce a způsobu.
 • Hloubka vstupu (horká voda nebo L) uvnitř místnosti Tento parametr je důležitý, i když je často vynechán. Jedná se o vypočtenou hodnotu, která závisí na výšce otvoru a typu instalovaného zvedacího systému. Zohledňuje se podle následujících pravidel: do výškyvchod přidal určité číslo:
  • plocha brány do 8 m2400 mm.
  • plocha brány je více než 8 m2, - zvětšení o 450 mm.
  • nízký vzestup (vstupní hloubka) - přidání 550 mm;
  • vysoký vzestup - přidání65 mm a 850 mm.

   Při standardní instalaci neovlivňuje montáž sekčních vrat otevírání

pozornost: poslední parametr stojí za to věnovat pozornost - hloubce místnosti, do kteréjsou instalovány sekční vrata, nesmí být nižší než tato hodnota.

Při instalaci jednotky

Pokud plánujete automatické otevírání a pohon je běžný, budete potřebovat také místo pro něj (na obrázku níže je označeno písmenem W).

Prostor uvnitř místnosti by měl být dostatečný pro montáž vodicího a pohonného systému, pokud se používá automatická úprava

Pro orientaci, instalaci pohonu na strop, minimumhloubka místnosti by měla být od 3290 mm do 4400 mm (pro různé zvedací systémy).Pro méně hluboké místnosti existuje další cesta ven - instalace axiálního pohonu.Je to dražší, ale výkonnější a instalační prostor vyžaduje pouze na straně otvoru.

V tomto článku jsme četli o výběru výšky zdvihu.

Toto jsou všechna nezbytná měření.Jak vidíte, vše je jednoduché.Zároveň je však velmi důležité, aby dveře byly hladké, bez výrazných odchylek.Stav podlahy a stropu je také důležitý (v oblasti, kde je brána instalována).Pro strop je důležité zarovnat část, na kterou budou namontovány stropní kolejnice.Podlaha musí být také ve vodorovné poloze, aby se rám neohnul.Pokud se vyskytnou nesrovnalosti, budete muset připravit otevření brány, teprve poté provést opakovaná měření a objednat bránu.

Požadavky na otevírání a jeho přípravu

Instalace sekčních vrat vyžaduje předběžnou přípravu otevření.Otvor by měl mít jednak dostatečnou únosnost, a jednak by měl být dostatek místa na bocích a nahoře proinstalace vodítek a zatřetí, měla by být hladká.Řekněme si to v pořádku.

Aby bylo jasnější, proč je montáž sekčních vrat možná pouze na ploché stěny

Únosnost a způsob jejího nastavení

Jsou-li stěny, ke kterým budou sekční dveře připevněny, vyrobeny z masivních cihel, betonu, tvárnice, dokonce i skořápky, je možné upevnění kolejnic.Pro tyto materiály se obvykle používají kotvy nebo hmoždinky.Horší je, když stěny jsou vyrobeny z dutých štěrbinových cihel, pěnového bloku.Nemůžete do nich postavit těžkou konstrukci beze změn.Bude muset udělat posílení otvoru.Existují dva způsoby:

 • Vytvořte zesílení otvoru z kovových rohů a připojte k nim systém.Všechno vydrží, ale náklady jsou vysoké.
 • Omítněte stěny a pokuste se získat oporu v omítce.Pokud se něco pokazí, můžete stále používat chemické kotvy.Tato možnost je levnější, ale nejspolehlivější, takže je lepší ji nepoužívat.

Je lepší přistupovat k posílení únosnosti stěny vážně a udělat z rohů rám.Ano, to není levné, ale brány nejsou stanoveny na jeden den, a ne na jeden rok, takže náklady jsou oprávněné.

Způsoby vyztužení otvoru, pokud jsou stěny vyrobeny z alkalického cihel nebo pěnového betonu

Pokud má být garáž vyhřívána, při vyztužení rohy nezapomeňte pod kov umístit tepelnou izolaci.V tomto případě je nejlepší laminátová lepenka.S malou tloušťkou má dobrou prevenciúnik tepla.

Pokud není dostatek místa pro instalaci konstrukce

Také se stává, že na horní straně nebo na bocích není dostatek místa pro instalaci konstrukce.Pokud je příliv příliš malý, existuje pravidelné řešení - chybný panel.Je vyroben ze stejného materiálu jako křídlo dveří a je upevněn v otvoru k nosnému trámu.Tím se snižuje výška brány, ale je možné nainstalovat standardní výtahový systém, který je při instalaci pohodlnější.

To je falešný panel.Může být namontován různými způsoby

Také se stává, že není dostatek vzdálenosti nejen nahoře, ale také po stranách.Obvykle trpí touto chorobou kovové garáže.

V kovových garážích obvykle neexistují žádné vzdálenosti ke straně nebo nahoře.Je nezbytné svařovat takový rám a připevnit k němu bránu, uzavřít a izolovat mezery

Nejvhodnějším způsobem pro korekci rozměrů otvoru dveří je v tomto případě svařování profilované trubky požadovaného úseku podél obvodu.Sekce je vybrána tak, aby bylo dostatek místa nad i po stranách.Další možností je, aby to bylo jako na obrázku výše - aby brána nebyla celá šířka garáže.

Vyrovnání otvoru a stropu

Kromě únosnosti a parametrů otvoru je třeba zkontrolovat, zda jeho povrch je rovný a hladký.Stěny kolem otvoru a dva pruhy na stropě by také měly být zarovnány.K nim bude připevněn systém vodítek, všechny by měly být ploché a ležet ve stejné rovině.

Požadavky na otevření pro instalaci sekčních vrat

Minimální šířka proužku, na které by neměly být žádné odchylky, je 210 mm.To je během instalace standardního vybavení a standardního zvedání.Jiné systémy vyžadují trochu víc.Takže můžete okamžitě vydat asi 300 mm.Rozhodně se nemýlí.

K vyrovnání stěn z betonu, cihel, stavebních bloků se používá štuk na majácích.Povrch je kontrolován ve všech rovinách.Montáž sekčních vrat začíná po zaschnutí omítky.

Instalace sekčních vrat s tažnými pružinami: sled kroků s postupnými fotografiemi

Konstrukce sekčních vrat od různých výrobců má určité rozdíly, ale obecně se liší pořadí jejich montáže a instalace.vypadá to.Způsob montáže se může lišit, další drobné detaily, ale principy jsou velmi podobné.Bude popsána například instalace sekčních vrat běloruské společnosti Alutex (Alutech).

Různí výrobci mají své vlastní jemnosti instalace, ale obecné zásady jsou stejně stejné

Běloruská společnost Alutex (Alutech) má dobrou pověst.Za dost rozumné peníze získáváme kvalitní sekční vrata.Všechny otvory jsou vyvrtány, sada obsahuje příslušenství správné velikosti, v požadovaném množství.Při montáži se vše shoduje, instalace sekčních vrat této společnosti obvykle probíhá bez problémů.

Nejprve je třeba rozbalit, rozložit, ověřit úplnost, přečíst montážní pokyny, pečlivě zvážit návrh, doprovodobrázky a vysvětlení.Udělejte si čas na podrobné prostudování pokynů.Během instalace to bude snazší, utrácí méně nervů.

Montujeme a upevňujeme svislé kolejnice

Instalace sekčních vrat začíná instalací rámu, podél kterého se pohybují profily.Snadnost a plynulost pohybu sekcí, hustota jejich vzájemného spojení závisí na tom, jak hladce stojí.Během instalace je nutné neustále sledovat svislou a vodorovnou polohu.Můžete to udělat s obvyklou úrovní budovy, ale mnohem pohodlněji s laserem.Můžete rozšířit dvě roviny a nastavit je na požadovanou úroveň.Jako vodítko poslouží zářící světlé pruhy.Jakákoli odchylka je okamžitě patrná.

Další práce jsou následující:

 • Ve výšce 1 m od úrovně podlahy na zdi poblíž otvoru jsme dali značky.
 • Sestavte rám z nosníků, které jsou připevněny ke dveřím.
  • Na nosiče se nasadí elastická těsnicí páska, která se do drážky vloží s malou námahou.
  • Na spoji stojanů a vodorovného můstku musí být vyříznut malý kus těsnicího materiálu.Tam, kde se dvě gumy překrývají.Pomocí tužky je označena další plocha, ostrý nůž je oříznut malým čtvercem.

   Vyřízněte rušivý kus těsnění

  • Svislá vedení a horní můstek jsou spojeny šrouby.Už pro ně existují díry, stačí je kombinovat.
  • Ve spodní části je nainstalován propojovací můstek.Ona jedočasný, ale dává tuhost konstrukce a vydrží požadované rozměry.

   Dali jsme dočasný montážní můstek

 • Vodiče jsme upevnili k otvoru.
  • Montovanou konstrukci instalujeme blízko zdi.Jeho vnitřní rozměry by měly odpovídat stávajícímu otvoru.Povolené odchylky několika milimetrů.
  • Zkontrolujeme svislou a vodorovnou polohu.Ve výšce jednoho metru, kde jsou značky, se fixujeme svorkami.

   Zarovnáváme, připevňujeme svorky k otvoru

  • V horní části stojanů instalujeme válečky.Jejich okraj kombinujeme s okrajem stojanů, vyvrtáme otvory ve stěně v místech, kde jsou otvory pro upevňovací prvky v pouzdru válečků.Do otvoru ve stojanu (je speciálně vyroben široký) vkládáme plastové vložky hmoždinek (50 x 10 mm, proto bereme vrták 8 mm), vkládáme a otáčíme hmoždinkami.

   Montáž na zeď pomocí rohu s válečky

 • Instalace držáků stojanu.
  • Každý stojan je namontován na dvou stranách.Na vnější stranu položte speciální montážní desky ve tvaru písmene L.Pod nimi byly vytvořeny díry v bočním povrchu stojanů.Otvory na montážních deskách kombinujeme s otvory v stojanech, instalujeme šrouby (M6 * 16, 2 ks na desku).
  • Deska připevněná ke stojanu by měla být připevněna ke zdi.V desce je otvor.Skrz ni vyvrtáme zeď, vložíme zástrčku hmoždinky, vložíme hmoždinku samotnou (50 x 10 mm).

   Instalace sekčních vrat začínáupevnění svislých vedení

  • Regály upevňujeme zevnitř.V samotném profilu jsou otvory pro upevňovací prvky.V každém musíte nainstalovat hmoždinku, poté, co jste vytvořili otvor pro plastovou část a nainstalovali ji.
  • Podobně připevňujeme propojku přes otvor - do otvorů hmoždinkami.
  • Demontujte svorky a spodní montážní můstek.

Ještě jednou upozorňujeme na skutečnost, že stojany musí být přísně svislé a musí být ve stejné rovině.

Namontujte stropní kolejnice

Stropní kolejnice se připevňují ke stropu pomocí speciálních teleskopických zavěšení.Je vhodné s nimi nastavit rovinu - výška zavěšení je regulována šroubem, který se posune do dlouhé štěrbiny.Existuje několik typů zavěšení pro různé výšky překladu.Pro standardní /nízkou instalaci a překlad do 300 mm se používají věšáky CS1.Je zde CS2 - 500 mm dlouhý, CS3 - 800 mm, CS4 - 1000 mm, CS5 - 1500 mm.Jsou připevněny ke stropu, nastavte požadovanou výšku.Pokud příliš velký kus zavěšení vyčnívá, je odříznut a zanechává několik centimetrů pod instalovaným upevňovacím šroubem.

Stropní vodítka mají charakteristický tvar - na jedné straně zaoblený.

 • Upevňujeme další půlkruh na obě stropní kolejnice.Válečky na ní budou klouzat, proto okraje pečlivě kombinujeme tak, aby neexistovaly žádné mezery.Otvory spojíme, namontujeme a utáhneme šrouby.

  Stropní kolejnice připravené k instalaci

 • Montujeme horizontální vedení pro sekční vrata k sloupkům.V deskách s válečky jsou speciální výčnělky pro jejich fixaci.Otvory spojíme, vložíme a utáhneme upevňovací prvky.
 • Volné okraje stropních kolejnic propojujeme propojkou.

  Vyrovnejte strukturu, podepřete ji lištou

 • Vodítka vyrovnejte vodorovně.Za tímto účelem zálohujeme nainstalovanou propojku pomocí úrovně a upravujeme výšku.Pro podporu můžete použít jakýkoli vhodný popruh pro zastavení a jako držák můžete použít svorku.

Montáž stropních kolejnic na strop je popsána na začátku této části.Je důležité je vystavit rovnoměrně.Jsou připevněny ve dvojicích.První je ve vzdálenosti 900 mm od otvoru, druhý je ve vzdálenosti 300 mm od protilehlé hrany.

Instalace upevnění vodicích lišt na strop

Před připevněním a poté zkontrolujte diagonály (musí odpovídat milimetru) a vodorovnost každé části.

Instalace sekcí (sestavíme plátno)

Po sestavení rámu sestavíme křídlo dveří.Budete potřebovat samotné sekce, závěsy /válečky a upevňovací prvky (6,3 x 16 mm).Charakteristickým rysem sekčních vrat Alutech jsou právě tyto stejné závěsy kombinované s válci.Instalace s nimi je snazší, posunutí plátna je plynulejší.

 • První část je instalována na podlaze (mimochodem, měla by být ve vodorovné poloze, přípustná odchylka je 5 mm po celém otvoru, bez ostrých změn).Po ustavení zkontrolujeme vodorovnost jeho horní hrany.Sledujeme takétakže okraje jsou rovnoměrně rozmístěny od okrajů vodítek, takže spojovací prvky nezasahují.

  Nastavili jsme sekci rovnoměrně, přesně ve středu, se stejnými mezerami

  ​​
 • K exponované sekci připojujeme smyčku s válečkem.Plníme váleček do vedení, kombinujeme otvory, které jsou na výztužném proužku upevněném na okraji sendvičového panelu, upevníme jej pomocí dostupných upevňovacích prvků.
 • Připravujeme se na instalaci spodního válce.Má speciální tvar - s čepem dole.Na konec dvou kabelů jsme nasadili smyčky, nainstalovali podložku, upevnili ji pomocí vlásenky (ohýbající vyčnívající konce různými směry).

  Spodní válce: příprava a instalace

 • Připravené válce umístěte na dno první sekce.Jako obvykle existují díry, které kombinujeme, utahujeme šrouby.
 • Vložili jsme druhou část.Položíme ji na první, zarovnáme okraje, opravíme volný konec smyčky.V horní části instalujeme stejnou smyčku.
 • Vložili jsme dvě (nebo více, pokud je plátno široké) další smyčky.

  Instalace křídla sekčních vrat je otázkou minut

 • Namontujeme další sekci.A tak na vrchol plátna.
 • Na poslední sekci jsme kladli válečky bez smyček.Nejprve naplníme váleček do vedení, zkombinujeme otvory a zafixujeme.

Všechno, montáž sekčních vrat je téměř dokončena.Zbývá namontovat zvedací mechanismus a ovládací prvky.

Instalace ovládacích prvků

S touto hlasitou větou „ovládací prvky“ v manuálních modelechotevření označené kliky, pružinového zámku a kabelů, zatažení křídla brány dolů.

 • Vložili jsme pero.Pod ní jsou opět ve spodní části otvory.Sejmeme ozdobný panel na rukojeti, spojíme otvory, utáhneme šrouby, nasadí kryt na místo.

  Nasadili jsme kliku a ventil

 • Na druhou nebo třetí sekci jsme umístili zámek - pružinový ventil.Pod ním bude nutné vytvořit ve vodítku otvor o průměru mírně větším než je průměr čepu čepu.
 • Upevňujeme jeden okraj kabelu ke spodní smyčce pomocí válečku (dva kabely jsou již připevněny k čepu).Projdeme to otvorem ve smyčce, uzlujeme.

  Upevněte kabel

 • Druhý okraj kabelu upevňujeme nahoře.V místě, kde byl připevněn oblouk stropního vedení, je pod kabelem z vnější strany římsa.Navlékneme do ní volný konec, uvázáme uzel.

Zbýval poslední krok - instalace pružiny a montáž mechanismu pro zvedání /spouštění sekčních vrat.

Montáž a montáž zdvihacího mechanismu

Křídlo dveří je pečlivě zvednuto a upevněno něčím v otevřené poloze.V tomto případě by spodní okraj pásu měl otevřít válec umístěný na samém vrcholu vodítka.

 • Vezměte okraj kabelu připevněného ke spodnímu válečku, zvedněte jej, prochází podél horního válce (nikoli ten, který je připevněn k plátnu, ale který je namontován na stojanu.
 • druhý válec, který je nainstalován uvnitř vodítka v továrně, jdeme kolem něj.
 • Zatáhněte za kabelnahoru, téměř na místo instalace jumperu.Zde je uvnitř vodítka namontována montážní deska.Lehce uvolněte spodní montážní šroub, vložte kabel do něj, jeho horní opěry jsou ve zvláštním vybrání, šroub je utažen.

  Prodloužíme lanko

 • Vytáhneme a nastavíme pružinu, která je připevněna k stojanu, a připevníme ji čtyřmi šrouby.Chcete-li začít, vyberte mezilehlou polohu někde uprostřed, bezpečně.
 • Začali jsme nastavovat napětí pružiny.Zvedněte bránu do výšky 1 metru (kde byly označeny), uvolněte plátno.Pokud se sama mírně zvedla, je nutné snížit napětí pružiny tím, že ji trochu připojíte.Pokud se ve stejné vzdálenosti uvolní plátno, posune se dolů, pružina je příliš slabá, musí být více utažena.

  Instalace držáku pásu

 • Poslední věc, kterou musíte udělat, je nainstalovat držák pásu.Zvedněte bránu tak, aby spodní okraj byl ve vzdálenosti 100 mm od horního okraje otvoru.Bereme tužku, označíme na stropě místo, kde končí plátno.Bereme zátku /přidržovač /zarážku, aplikujeme na značku, tužkou umístíme značky pod spojovací prvky (v držáku jsou otvory).Vyvrtáme díry, namontujeme západku.Nyní otevřené sekční dveře jdou do zátky až asi na polovinu a nejdou dále.

Teď je to všechno.Instalace sekčních vrat je dokončena, jsou připraveny k provozu.

Pokyny k montáži videa pro jiné modely

Instalace se liší pro systémy DoorHan a Hörmann.Rozdílypodívejte se do reklam.

Sekční vrata s torzní pružinou se instalují trochu jinak.Rozdíl lze vidět v ukázce.