Instalace zábradlí na schodech, možnosti montáže na zeď

Montáž zábradlí pro schodiště je dokončena instalací zábradlí.Co může být upevnění zábradlí, jak to udělat správně, spolehlivě a nepostřehnutelně, ne každý ví.Zde budou popsány některé běžné metody pro dřevěné a kovové schody.

Připevnění zábradlí k sloupkům dřevěného schodiště

Ukázalo se, že dřevěné zábradlí je nejobtížnější vyrobit.Je to proto, že existuje mnoho různých způsobů a metod práce se dřevem a neexistuje téměř žádná hotová řešení, protože každé schodiště je individuální, má své rysy.Například madlo lze připevnit k sloupkům pomocí hmoždinek, šroubů, hřebíků, šroubů, speciálních vazeb (zipbolt), lepidla.Kromě toho můžete „hrabat“ zábradlí přímo na sloupcích a sloupech, ale existují možnosti s přídavnou lištou, která se někdy nazývá „subrail“.A to vše je „správný“ způsob, jak připojit stojany k zábradlí.Takto to dokážeme a budememluvit v této sekci.

Upevnění schodového zábradlí k podpěrným sloupkům nebo sloupkům lze provést několika způsoby

Nejprve odřízněte část zábradlí požadované délky.Může to být fragment z jednoho nosného sloupce do druhého, kus po celé rozpětí - od horního /dolního sloupce po okamžik otáčení.Vše záleží na designu schodiště.Jsou-li klouby dvou fragmentů, musí být dobře zpracovány a dosáhnout dokonalého souladu.Poté musí být zábradlí na ulici pokryta ochrannou impregnací a poté - malována /lakována.Poté se můžete vypořádat s problémy upevnění zábradlí ke schodům.

Jak oříznout sloupky pro instalaci zábradlí

Po instalaci sloupků na schodech jsou jejich vrcholy na různých úrovních a nemůžete na ně instalovat zábradlí, aniž by ořezávaly..Chcete-li namontovat opěrné madlo na schody, musí být horní část stojanů odříznuta v určitém úhlu.Tento úhel je určen strmostí schodiště a není nutné jej vypočítávat.Je určeno „na místě“.

Po instalaci sloupků je třeba je oříznout

K nalezení úhlu řezu sloupku můžete použít nitě napnuté mezi podpěrami.Připevňujeme ji ve stejné vzdálenosti od vrcholů sloupů, které jsou instalovány v horní a dolní části rozpětí.Kde, jak bylo plánováno, prochází spodní okraj zábradlí.Pomocí této natažené nitě s tužkou přeneseme čáru na vrchy stojanů.Místo vlákna můžete použít hladinu laseru aPrůvodce můžete dočasně opravit (jakýkoli plochý pruh).

Takto by se mělo ukázat - schodišťové zábradlí je připraveno k instalaci zábradlí

Linka byla přijata, nyní jsme striktně odřízli vrchy sloupů na schodech.Potom můžete pokračovat v montáži zábradlí na sloupky nebo sloupy.

Dovolte mi, abych vám poradil: pokud pro následnou instalaci zábradlí musíte vyvrtat otvory pro hmoždinky nebo kolíky, je lepší to udělat před řezáním.Je snazší najít centrum, je snazší udržet vrták kolmo.Po vytvoření děr můžete vzít pilu /skládačku a složit ji podle zamýšleného označení stojanu.

Spojení sloupků a zábradlí pomocí hmoždinek a závitových tyčí

Zvažte jeden z tradičních způsobů: upevnění zábradlí hmoždinkami nebo sponkami do vlasů.Pro tento typ připojení musí být v zábradlí a zábradlí schodiště vytvořeny odpovídající otvory.Pokud vložíte svorníky, lze je zašroubovat do otvorů vytvořených ve středu sloupků a nastavit zábradlí do polohy, ve které by měl stát.Po kontrole, zda je vše v pořádku, jděte po zábradlí a poklepejte pěstí na každý sloupek.Vyčnívající konce kovových cvočků zanechají na zadní straně zábradlí značku.Odstraňte zábradlí a výsledné značky označte pro spolehlivost značkou /tužkou.Nyní můžete vrtat díry.U tohoto způsobu značení madla není téměř žádný problém s jeho „přistáním“ na místě.

Pro instalaci hmoždinek a závitových tyčí se dělají otvory pro 1-2 mm o menším průměru

Druhá verze označení zábradlí pro instalaci kolíků a hmoždinek se provádí před instalací do sloupků.Nejprve připojíme nařezaný kus zábradlí.Poté tužkou označte na obou stranách, kde jsou nainstalovány sloupky.Před značením zkontrolujte vzdálenost mezi sousedními sloupky pod madlem a v jeho blízkosti.Pokud se shodují, vše je v pořádku, dejte značky, pokud ne, upravte polohu stojanu a teprve potom dejte značky.Oprava je nutná, aby všechny podpěry schodů byly ve svislé poloze.Díky tomu bude zábradlí spolehlivější.

Pro spolehlivé spojení by měla vlásenka vyčnívat nejméně 2 cm

Poté, co jsou všechny sloupky označeny, sejměte zábradlí.Na zadní straně jsou značky, které jsme udělali.Mezi dvojicemi čar, které ohraničují sloupek, nakreslete diagonály.Místo jejich průniku jsme dali značku.Zde bude nutné vyvrtat otvor do hmoždinky nebo špendlíku.Stejně tak najdeme centra na sloupcích (pokud v nich ještě nejsou žádné díry).Jak víte, s tímto způsobem označení zábradlí pro zábradlí mohou nastat problémy - sebemenší nepřesnost a zábradlí se nevejdou do stojanu.Dobrou zprávou je, že sloupek lze do jisté míry přesunout.Dokud není opravena - existuje určitá volnost, lze ji také použít při instalaci zábradlí.Jednoduše jej přesuňte tak, aby hrot zapadl do drážky.Obecně víte, upevnění zábradlí na hmoždinky.

Aby byla instalace zábradlí spolehlivější, můžete kromě hmoždinek nebo kolíků připojit takérozmazat lepidlem.Díky tomu bude struktura pevnější a prodlouží životnost bez vůle.

S pomocnou kolejnicí - dílčí okno

Souhlasí, že nejjednodušší instalace zábradlí na sloupky je pomocí šroubů a hřebíků.Co vás od takového rozhodnutí brání?Příliš nevzhledné vyústily v upevnění klobouků, které kazí celý pohled.Existuje však velmi podobný způsob, který zaručuje dobrý vzhled zábradlí schodiště.Používá se také pomocná lišta, která se také nazývá subperilnik.

Pás příslušenství je vyříznut do tvaru drážky

Pás příslušenství je vyříznut hrotem, který zrcadlí drážku ve spodní části zábradlí.Plochá strana je umístěna na řezaných sloupcích, které jsou upevněny skrz (šrouby nebo hřebíky jsou vaší volbou).Nezapomeňte zkontrolovat vzdálenosti mezi sousedními stojany.

Upevňujeme sloupky k pomocnému pruhu

Poté horní vrstvu subperiopu potřete lepidlem a „vložte“ madlo.To je vše.Na přední části zábradlí nejsou žádné stopy upevňovacích prvků, vše drží.Jediné, co je třeba zvážit, je to, že výška madla je o něco větší, protože k pomocné desce jsou přidány další tloušťky (pokud je prkno dřevěné, je to minimum 2-3 cm).

Existuje další způsob, jak připevnit zábradlí na pomocné zábradlí - pomocí malých hřebíků nebo samořezných šroubů zespodu pod úhlem.S tímto upevněním jsou však vidět klobouky.Mohou být maskovány jednou ze známých metod, ale toto je dlouhá doba ...

Nejvícejednoduchým způsobem je připevnění pomocí šroubů

Jak víte, postupem času se dřevěné zábradlí „uvolní“ kvůli skutečnosti, že při zatížení se kolísají, dřevěná vlákna jsou drcena a objevuje se vůle.Aby se snížila možnost vůle, lze při připevnění přes tyč použít pro každý baluster dva nebo více samořezných šroubů /hřebíků.Upevnění zábradlí tak bude tvrdší.

Pro větší spolehlivost však může být tyč vyrobena z kovu.Jakýkoli jemný kov udělá.Ačkoli ocel, dokonce hliník.Potom bude však nutné lištu upravit podle rozměrů vybrání v zábradlí, nebo upravit drážku tak, aby zábradlí dobře zapadalo do konstrukce.A ještě jedna věc: pokud je pás kovový, musí být lepidlo nalezeno univerzální, které dobře lepí dřevo a kov.Toto upevnění zábradlí na schodech je jednoduché, krásné a spolehlivé.Vhodné pro ty, kteří se poprvé rozhodnou udělat zábradlí pro schody vlastními rukama.

Na hroty různých tvarů

Je možné namontovat madlo vyrobené ze dřeva bez kovových upevňovacích prvků: na hroty a lepidlo.Hroty jsou vystřiženy v horní části sloupků.Pod nimi v zábradlí tvoří vybrání stejného tvaru.Tvar hrotu /drážky je libovolný.Může to být kosočtverec, obdélník, kruh, ovál.Hlavní věc je, že hrot a drážka dokonale ladí.Toho lze dosáhnout vytvořením šablony a opakováním přesně na každém fragmentu.Minimální výška hrotu je 2,5 cm, takže výška zábradlí nesmí být menší než 4,5 cm.

Ostřihněte hroty na vrcholcích sloupků, do zářezů pod nimi

[[PN 77]

Po vytvoření trnu na každém balusteru a dálena odpovídajícím místě zábradlí je vyříznuta drážka, jsou slepeny.Při instalaci zábradlí na sloupky mohou být mírně posunuty, aby se otvory zarovnaly.Instalované madlo můžete použít po zaschnutí lepidla (čas je na balení).

Spojení zábradlí a podpěrného sloupku

Zábradlí často neprochází sloupkem, ale připojuje se k jeho boční ploše.Jak v tomto případě ukotvit madlo a tyč?Nejjednodušší způsob - po oříznutí madla v pravém úhlu jej připevnit k šroubům nebo hřebům, které jsou v úhlu.Nevýhody jsou zřejmé - upevňovací prvky jsou viditelné.

Jak spojovat madlo s nosným sloupem pod úhlem a zadkem

Existuje i další způsob - použít zipový šroub, který se skládá ze dvou pohyblivě spojených čepů a převodovky.Pro jeho instalaci je nutný technologický otvor, který je vytvořen ve spodní části madla.Poté se uzavře zátkou v tónu dřeva a stane se téměř neviditelnou.Druhé plus tohoto spojení: může být zpřísněno (do jisté míry), pokud náhle dojde k vůli.

Vypadá to jako zipbolt pro spojování částí pod úhlem
Zásada instalace šroubu na zip pro spojování zábradlí a schodiště

Stále pod zipem je nutné vyvrtat otvory pro svorníky - jeden po druhémv poště a zábradlí.Technologická díra se obvykle vyrábí v zábradlí.Je umístěn tak, že je možné kroucení závitu pod převodovkou (délka tohoto závitu je obvykle 10 mm).Hloubka otvorů je velikost čepů (od spoje po okraj), průměr je o 1-2 mm menší než průměr čepu.

Princip spojování schodiště a zábradlí pod úhlem

Ve vyvrtaných otvorech jsou nainstalovány kolíky.Je přišroubován k tyči, jednoduše vložen do zábradlí.V připravené technologické díře je instalována převodovka, ve které je otvor pro šestihranný klíč (6 mm).Rozšiřujeme převodovku tak, aby bylo vhodné používat klíč.Otočením klíče, utažením závitu a tahem madla k sloupku.To musí být provedeno po připojení sloupků k zábradlí.Připojením zábradlí k sloupku můžeme předpokládat, že zábradlí je nainstalováno.

Instalace zábradlí na prefabrikované kovové oplocení

Obecně je montáž zábradlí z kovových (nerezových, niklových, chromovaných) trubek podobná projektantovi.Existují trubky různých průměrů, ozdobné prvky pro ně a celá řada různých úchytů.Ze všech těchto detailů je zábradlí sestaveno.Proto se nazývají „národní týmy“.Při rozhodování o připevnění zábradlí na kovové sloupky /sloupy /stojany je vaším úkolem vybrat ty prvky, které nejlépe vyhovují vašemu problému nebo se vám líbí víc než ostatní.

Madlo lze namontovat na prefabrikované kovové kolejnice pomocí speciálních přírub

Existují speciální tipy pro spojování kovových sloupků /sloupků s madlem, které jsou připevněny k jedné straněkulatý /čtvercový /obdélníkovýpotrubí, na druhé straně - na zábradlí.Existují různé typy modelů.Stačí najít ten nejvhodnější, vybrat ten, který potřebujete: podle velikosti stojanů a typu zábradlí.

U kovových prefabrikovaných plotů mohou být madla různá:

 • kulatá kovová trubka;
 • profilové (pravoúhlé, čtvercové) kovové trubky;
 • plastové zábradlí (kulatého, oválného nebo původního tvaru);
 • dřevěné libovolného profilu.

Pod každou z těchto zábradlí je příslušenství, obvykle nikoliv.Vyberte si, co se vám líbí.Upevnění je jednoduché: pomocí upínacích šroubů.Ale pro spolehlivost a pokud to tloušťka kovu dovolí, můžete svařovat všechny spoje dvou kovových částí. Svařování tenkých kovů není snadné, ale pokud víte, jak zacházet se svařovacím strojem, není nic nemožného.Svařování zabere více času, ale takové upevnění madla bude velmi spolehlivé.

Prefabrikované kovové zábradlí se podobá projektantovi

Při spojování prvků kovového schodiště s plastem nebo dřevem používejte upevňovací prvky doporučené výrobci.Kromě toho můžete spoje lepit univerzálním lepidlem.Je pravda, že v případě nerezové oceli to není příliš užitečné: přilnavost bude velmi nízká.Ale stále ...

Upevnění zábradlí na svařovaný nebo kovaný plot pro schodiště

Dřevěné zábradlí se obvykle umísťuje na kovaný nebo svařovaný plot.Ve spodní části dělají řez podle velikosti horního můstkudokončeno oplocení.Hloubka přistání madla je asi 2 cm, je možné víceméně - záleží na přání.Zábradlí je spojeno s madlem pomocí samořezných šroubů, které se krouží otvory v horním můstku.Je důležité zvolit délku spojovacího prvku: měl by být mírně (nejméně 5 mm) menší než výška madla, aby šroub nevyčníval z povrchu.

V horním můstku vytvořte otvory a upevněte zábradlí skrz ně šrouby

V tomto případě je instalace zábradlí na schodech jednoduchá:

 • V horním můstku jsou vytvořeny díry, které jsou o něco větší než průměr vybraných šroubů, ale menší než průměr víčka.Rozteč - od 50 cm do 1 metr.
 • Zábradlí seřízne, je-li to nutné, upraví spoje do ideálního stavu.
 • Namontujte zábradlí na místo, jakmile dosáhnete dokonalého souladu spojů, upevněte je v této poloze pomocí svorek.
 • Upevňovací prvky se instalují skrz otvory ve můstku.
 • Odstraňte svorky.Madlo je namontováno, zábradlí je připraveno k použití.

  Je také důležité zvolit profil zábradlí

Dřevěné zábradlí je stále možné přilepit na kovové svařované nebo kované zábradlí.Při výběru lepidla musíte vypadat tak, aby bylo možné spojit dřevo a kov.U venkovních schodišť (například na verandě ) je třeba věnovat pozornost také rozsahu provozních teplot.V opačném případě neexistují žádné problémy:

 • nanášet lepidlo podle pokynů;
 • přitlačte na části, zajistěte svorkami;
 • odchází dolepení;
 • sejměte svorky.

K bezpečnému připevnění madla k ocelovému žebříku lze použít obě tyto metody.Jeden nezasahuje do druhého.

Způsoby připevnění zábradlí schodiště ke zdi

Zábradlí je připevněno ke zdi, pokud jsou schody na schodech široké více než 120 cm. Druhé zábradlí je vyrobeno ze stejného materiálu a stejného tvaru jakoa sloupky, ale připevněte je ke zdi.

Pro připevnění zábradlí na zeď existuje řada upevňovacích prvků - držáků - pro různé profily (kulaté, oválné, kudrnaté).Na jedné straně svítidla je kruhový nebo čtvercový fragment s rovným povrchem a otvory v něm vytvořenými.Tuto část instalujeme na zeď.Upevňovací prvky vybíráme v závislosti na materiálu, ze kterého je stěna vyrobena.Používáme samořezné šrouby, pokud jsou stěny dřevěné, hmoždinky pro stěny z betonu a cihel a speciální hmoždinky pro připevnění k lehkému betonu.

Několik typů držáků pro připevnění zábradlí ke zdi

Počet a velikost upevňovacích prvků pro instalaci zábradlí schodiště na zeď jsme vybrali na základě spolehlivosti.Výrobci dělají nejméně čtyři díry na každém držáku.Zde jsou čtyři samořezné šrouby /hmoždinky /hřebíky na každém a sada.Při výběru délky je lepší vycházet z úvah „čím déle, tím lépe“.Stále však může mít náklad na stěnu těžké zatížení, takže je lepší hrát na něj bezpečně, než letět dolů ...

Druhá část pro připevnění zábradlí na zeď - kde je připevněno zábradlí - můžebýt jiný.Pod kulatými trubkami může být prstenec určitého průměru, pod obdélníkovými nebo čtvercovými madly je obvykle plochá plošina.V této části držáku jsou také otvory pro schodišťovou lištu, takže zábradlí může být upevněno.V tomto případě by měl být počet spojovacích prvků roven počtu otvorů (ze stejných důvodů).

Existují také takové možnosti

Existují konzoly pro upevnění zábradlí na zeď s různými úhly.Jsou vybíráni na základě vlastních představ o výhodnosti a plánované výšce podpory.K dispozici jsou také teleskopické modely, které umožňují nastavit vzdálenost ke zdi a /nebo úhel sklonu.Existují také držáky koncových stěn, které je současně s upevněním okrajů madla dekorativně zdobí.

Je nastaveno něco podobného

Počet hranatých závorek závisí na délce madla.Obvykle je jeden prvek umístěn na okrajích a mezi nimi je vypočítaný počet se vzdáleností 40 - 60 cm. Čím nižší je únosnost stěny, tím častěji přidáváme držáky na zeď pro zábradlí.